Ухвала суду № 27591527, 08.11.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2012
Номер справи
2а/2570/1621/2012
Номер документу
27591527
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2570/1621/2012 Головуючий у 1-й інстанції: Бородавкіна С.В.

Суддя-доповідач: Шурко О.І.

У Х В А Л А

Іменем України

"08" листопада 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Шурка О.І.,

суддів Степанюка А.Г., Василенка Я.М.,

при секретарі Киричуку Р.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Чернігові Державної податкової служби на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2012 р. у справі за адміністративним позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Олстас-льон" до Державної податкової інспекції у місті Чернігові Державної податкової служби про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2012 р. позов задоволено: визнано нечинним податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Чернігові №0006432320 від 29 грудня 2011 року; стягнуто з Державного бюджету України на користь СТОВ "Олстас-льон" судові витрати в сумі 107,30 грн.

Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що зазначена апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом першої інстанції, як і колегією суддів апеляційного суду, встановлено, що 14.12.2011 р. відповідачем було проведено документальну позапланову виїзну перевірку СТОВ "Олстас-льон" з питань застосування спеціального режиму оподаткування відповідно до ст. 81 Закону України «Про податок на додану вартість» за період з 01.01.2010 р. по 31.12.2010 р., за результатами якої було складено акт № 3629/23/31314574 від 14.12.2011 р.

Перевіркою було встановлено порушення п.81.6, п.81.13, п.81.14, п.п. 81.15.1, п.п.81.15.2 п.81.15 ст.8, п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4 Закону України «Про податок на додану вартість» по загальній декларації з податку на додану вартість встановлено його заниження всього у сумі 6419 грн., у тому числі за січень 2010 р. у сумі 2389 грн., за травень 2010 р. в сумі 360 грн., за червень 2010 р. в сумі 1028 грн., за серпень 2010 р. в сумі 2642 грн. та завищення сум податку на додану вартість по скороченій декларації всього у сумі 6419 грн., а саме: за січень 2010 р. в сумі 2389 грн., за травень 2010 р. в сумі 360 грн., за липень 2010 р. в сумі 1028 грн., за серпень 2010 р. в сумі 2642 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0006432320 від 29.12.2011 р., яким відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 8024,00 грн., а саме: +6419 грн. - за основним платежем та 1605 грн. - за штрафними санкціями.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, дійшов до висновку, що позивачем надані сільськогосподарські послуги, тому вартість цих послуг правомірно була зазначена в скороченій податковій декларації з податку на додану вартість, до якої включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, установленого статтею 81 Закону України «Про податок на додану вартість».

Колегія суддів повністю погоджується з висновком суду першої інстанції, аргументуючи свою позицію наступним.

Перевіркою достовірності відображення показників у поданій декларації з податку на додану вартість (рядки 1,9) за період з 01.01.10 р. по 31.12.10 р., встановлено, що СТОВ "Олстас-льон" надавало послуги (навантаження зерна кукурудзи, послуги по обробітку засобів захисту рослин з використанням матеріалів виконавця, послуги мульчування, послуги комбайнування, оранка городів), які виникли внаслідок надання послуг сільськогосподарською технікою позивача іншим підприємствам, а саме: ДП «МТС-Олстас», ЗАТ «Олстас», ТОВ «Вагро»та фізичним особам.

У свідоцтві №100198430 про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість підприємства СТОВ "Олстас-льон" вказані види діяльності згідно КВЕД 01.11.0 та 01.41.0. По коду 01.41.0 СТОВ "Олстас-льон" за січень-грудень 2010 року здійснено послуг на 23975,00 грн.

Доводи апелянта полягають у тому, що надання послуг сільськогосподарською технікою іншим підприємствам не відноситься до діяльності у сфері сільського господарства, а тому податкове зобов'язання з ПДВ з вартості наданих послуг сільськогосподарською технікою іншим підприємствам, необхідно віднести до загальної декларації ПДВ.

Зазначені доводи колегія суддів спростовує з огляду на наступне.

Статтею 81 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачений спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського і лісового господарства та рибальства.

Відповідно до п. 81.1. цієї статті, резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 81.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування.

Пунктом 81.2. цієї статті передбачено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.

Відповідно до п. 81.6. ст. 81 Закону України «Про податок на додану вартість», сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Підпунктом 81.15.7. пункту 81.15 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено, що Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України «Класифікація видів економічної діяльності», затвердженим відповідно до Закону України «Про стандартизацію».

На виконання підпункту 81.15.7 пункту 81.15 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість»Кабінетом Міністрів України Постановою від 21 січня 2009 року №23 затверджено Перелік видів діяльності, на які поширюються норми статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість».

Так, п. 13 зазначеного Переліку передбачено надання послуг у рослинництві; облаштування ландшафту: надання послуг у рослинництві за винагороду або на договірній основі: передпосівна підготовка полів і насіння сільськогосподарських культур; посів і садіння сільськогосподарських культур; обприскування сільськогосподарських культур, у тому числі з повітря; обрізання плодових дерев та винограду; пересаджування рису, розсаджування буряку; надання послуг із збирання врожаю та підготування продукції до первинної реалізації: очищення, різання, сортування, сушіння, дезінфекція, покривання воском, полірування, пакування, лущення, замочування, охолодження чи пакування навалом включно з фасуванням у безкисневому середовищі; захист рослин від хвороб і шкідників; агрохімічне обслуговування; надання послуг сільськогосподарською технікою разом з обслуговуючим персоналом; експлуатація зрошувальних і осушувальних систем; насадження та облаштування ландшафту для захисту від шуму, вітру, ерозії, видимості та засліплення; облаштування і догляд ландшафту з метою захисту навколишнього середовища (відновлення природного стану, рекультивація, меліорація земель, створення зон затримки вологи, відстійників дощової води тощо) (код згідно КВЕД підклас 01.41.0);

Відповідно до п. 1.2. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. №166 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 червня 2005 р. за №702/10982), платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (стаття 81 Закону) суми податку на додану вартість, нараховані сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), повністю залишаються у розпорядженні таких сільськогосподарських підприємств для відшкодування сум податку, сплачених (нарахованих) постачальникам на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку таких сум податку - для інших виробничих цілей, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, установленого указаною статтею.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на лист Міністерства аграрної політики України від 23.04.2009 року №37-21-1-15/6802, оскільки він не зареєстрований у Міністерстві юстиції України, тому не є нормативно-правовим актом в розумінні Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. №731.

Так, СТОВ «Олстас-льон»у 2010 році надавало послуги по КВЕД 01.11.0 та 01.41.0, які, згідно з Постановою Кабінету Міністрів № 23 від 21.01.2009р. належать до видів діяльності, які є сільськогосподарськими з відповідним оподаткуванням згідно ст. 81 Закону України "Про податок на додану вартість".

Будь-яких обмежень для застосування спеціального режиму по ПДВ в залежності від споживачів сільськогосподарьських послуг ні Закон України "Про податок на додану вартість", ні постанова Кабінету Міністрів № 23 від 21.01.2009 р. не містять.

Проаналізувавши вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що надання послуг сільськогосподарською технікою відноситься до видів діяльності на які поширюється дія ст. 81 Закону України "Про податок на додану вартість", а тому позивач правомірно відобразив в податкових деклараціях з податку на додану вартість (скорочена) суми ПДВ, які виникли внаслідок надання послуг сільськогосподарською технікою іншим підприємствам.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надані докази, які є у справі, були оцінені колегією суддів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.

Згідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, в свою чергу, не спростував доводи позивача та не довів правомірності винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Чернігові Державної податкової служби -залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 24 травня 2012 р. -без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Шурко О.І.

Судді: Василенко Я.М

Степанюк А.Г.

Повний текст ухвали виготовлено 13.11.2012.