Постанова № 27587954, 22.11.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2012
Номер справи
2а-1670/7274/12
Номер документу
27587954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7274/12

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Головка А.Б.,

при секретарі - Ковальові Д.О.,

за участю:

представника заявника - Зайця С.І.,

представника відповідача - Ковнір Г.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за поданням Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби (вул. Красіна, 76, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) до Публічного акціонерного товариства "Вепр" (вул. Київська, 64, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) про підтвердження обґрунтованості рішення про накладення адміністративного арешту, -

В С Т А Н О В И В:

19 листопада 2012 року Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція Полтавської області Державної податкової служби в порядку статті 183-3Кодексу адміністративного судочинства України звернулась з поданням до Публічного акціонерного товариства "Вепр" про підтвердження обґрунтованості рішення про накладення адміністративного арешту та пов'язує виникнення обставин, що зумовлюють звернення до суду, із прийняттям Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Полтавської області Державної податкової служби рішення від 19.11.2012 року про застосування адміністративного арешту майна платника податків.

В судовому засіданні представник заявника подання підтримав, просив його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити в його задоволенні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

Матеріалами справи підтверджується, що згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії 01 № 360755 Публічне акціонерне товариство "ВЕПР" (код 03118216) зареєстровано виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради 23.01.1998 року.

Публічне акціонерне товариство "ВЕПР" (код 03118216) взято на облік платника податків в Кременчуцькій об'єднаній державній податковій інспекції з 24.02.1995 року за № 566/29-039.

Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією 15.02.2012 року направлено Публічному акціонерному товариству "ВЕПР" запит № 6101/10/23-112 про надання письмових пояснень та документального підтвердження правомірності декларування показників декларації з ПДВ протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту, а також повідомлено платника податків, що у разі ненадання відповіді на запит будуть застосовані заходи відповідно до підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 розділу ІІ Податкового кодексу України.

Зазначений запит вручено платнику податків 29.02.2012 року, що підтверджується листом центру поштового зв'язку № 2 від 15.11.2012 року № 361.

12.09.2012 року Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією направлено Публічному акціонерному товариству "ВЕПР" запит № 26885/10/19 про надання копії договору купівлі-продажу від 19.05.2012 року бази відпочинку "Левада", який отриманий відповідачем 14.09.2012 року, про що свідчить підпис про отримання на повідомленні про вручення поштового відправлення, копія якого міститься в матеріалах справи.

У зв'язку із ненаданням Публічним акціонерним товариством "ВЕПР" документального підтвердження на запити Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби від 15.02.2012 року № 6101/10/23-112, від 12.09.2012 року № 26885/10/19 та на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 розділу ІІ Податкового кодексу України Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято наказ від 13.11.2012 року № 2798 "Про проведення позапланової перевірки", яким призначено робочу групу для проведення у період з 13.11.2012 року по 19.11.2012 року документальної позапланової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства "Вепр" по питанню дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2009 року по 30.06.2012 року.

На підставі направлень на перевірку від 13.11.2012 року №4822/004822, № 4823/004823, № 4824/004824, № 4825/004825 та наказу від 13.11.2012 року № 2798 "Про проведення позапланової перевірки", виданих Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією, фахівцями податкового органу 13.11.2012 року здійснено вихід за юридичною адресою Публічного акціонерного товариства "Вепр": вул. Київська, 64, м. Кременчук, Полтавська область.

При виході на перевірку директор Публічного акціонерного товариства "Вепр" Пилипенко В.І. відмовився від підпису в направленнях на перевірку, від отримання копії наказу та допуску перевіряючих до перевірки, про що інспекторами податкової інспекції складено акт від 13.11.2012 року №2638/22-209/03118216 про не допуск посадових осіб до проведення перевірки Публічного акціонерного товариства "Вепр".

19.11.2012 року начальником Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків Публічного акціонерного товариства "Вепр", у зв'язку із недопуском посадовими особами Публічного акціонерного товариства "Вепр" перевіряючих до здійснення позапланової виїзної документальної перевірки.

Статтею 81 Податкового кодексу України передбачені умови та порядок допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення документальних виїзних перевірок.

Посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку.

Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;

- копії наказу про проведення перевірки;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення платнику податків (його посадовим (службовим) особам) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.

Відповідно до підпункту 16.1.13 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.

Невиконання платником податку цього обов'язку є підставою для адміністративного арешту майна платника податків відповідно до статті 94 Податкового кодексу України, як виняткового способу забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.

Матеріалами справи підтверджується, що на час виходу інспекторів податкової інспекції за адресою відповідача існували підстави для проведення перевірки, а саме: наказ від 13.11.2012 року № 2798 "Про проведення позапланової перевірки".

Направлення, наказ про проведення перевірки та службові посвідчення надавалися перевіряючими директору Публічного акціонерного товариства "Вепр", що підтверджується актом від 13.11.2012 року №2638/22-209/03118216 про не допуск посадових осіб до проведення перевірки.

Зазначені документи оформлені у відповідності із вимогами статті 81 Податкового кодексу України, тобто податковим органом вжито заходи щодо проведення позапланової виїзної перевірки, однак, Публічним акціонерним товариством "Вепр" відмовлено у допуску до перевірки, про що складено відповідний акт.

Акт відмови від допуску до перевірки складено відповідно до вимог пункту 81.2 статті 81 Податкового кодексу України.

Підпункт 94.2.3 пункту 94.2 статті 94 Податкового кодексу України передбачає можливість застосування адміністративного арешту майна платника податків у випадку, коли платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.

Згідно з пунктом 4.1. Порядку про застосування адміністративного арешту майна платників податків, затвердженого Наказом ДПА України від 24.12.2010 року №1042, зареєстрованого в Мін'юсті 30.12.2010 року за № 1437/18732 (далі - Порядок № 1042), керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених пунктом 3.1 розділу ІІІ цього Порядку, та на підставі звернення відповідного підрозділу, який у межах своїх повноважень встановлює такі обставини, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.

За приписами пункту 94.6 статті 94 Податкового кодексу України, керівник органу державної податкової служби (його заступник) за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків.

Начальником Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції, на підставі звернення заступника начальника Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 19.11.2012 року, о 11 год. 00 хв. 19.11.2012 року прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна Публічного акціонерного товариства "Вепр".

Відповідно до пункту 94.10 статті 94 Податкового кодексу України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.

Суд відхиляє доводи представника відповідача щодо закінчення робочого часу на момент проведення перевірки, оскільки вони спростовуються актом від 13.11.2012 року №2638/22-209/03118216 про не допуск посадових осіб до проведення перевірки та показами свідків, згідно яких податкові інспектори прибули до Публічного акціонерного товариства "Вепр" приблизно о 15 год. 10 хв.

У вирішенні питання щодо вихід працівників Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції на перевірку в робочий час суд враховує наявність на підприємстві директора підприємства та інших працівників. Також суд зазначає, про те, що наданий суду витяг з журналу відвідувань за 13.11.2012 року не містить запису щодо часу відвідування підприємства податковими інспекторами, а лише містить запис залишення підприємства інспекторами, який був зроблений охоронцем підприємства після записів ревізорів.

Суд не бере до уваги посилання представника відповідача щодо знаходження бухгалтера у відпустці, оскільки незалежно від цих обставин відповідно до статті 16 Податкового кодексу України платник податків повинен допустити посадових осіб податкового органу до проведення перевірки в незалежності від цих обставин.

Публічним акціонерним товариством "Вепр" не надано суду доказів оскарження наказу Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 13.11.2012 року № 2798 "Про проведення позапланової перевірки" та рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків від 19.11.2012 року.

На підставі вищевикладеного та з врахуванням встановлених судом обставин у справі, суд дійшов до висновку про обґрунтованість рішення начальника податкового органу про застосування адміністративного арешту майна Публічного акціонерного товариства "Вепр", у зв'язку з чим подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Подання Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції Полтавської області Державної податкової служби до Публічного акціонерного товариства "Вепр" про підтвердження обґрунтованості рішення про накладення адміністративного арешту задовольнити.

Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна Публічного акціонерного товариства "Вепр", застосованого на підставі рішення Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції від 19.11.2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 22 листопада 2012 року.

Суддя А.Б. Головко