Постанова № 27587100, 17.10.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2012
Номер справи
2а-2297/11/1370
Номер документу
27587100
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2012 р. № 2а-2297/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Гулкевич І.З.

за участю секретаря - Билень Н.С.,

за участю представника позивача Янів М.В., представника відповідача Ворошилової Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватне акціонерне товариство «Галка-Дрогобич»до Дрогобицької об'днаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення від 08.02.2011 р. № 0000112301/0, -

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство «Галка-Дрогобич»звернулось в суд з позовом до Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення від 08.02.2011 р. № 0000112301/0.

У зв»язку із змінами у законодавстві протокольною ухвалою суду позивача ЗАТ «Галка-Дрогобич»перейменовано ПАТ «Галка-Дрогобич».

Протокольною ухвалою суду відповідача ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області замінено її правонаступником -Дрогобицькою об'днананою державною податковою інспекцією Львівської області Державної податкової служби

В судовому засіданні позивач позов підтримав, просив його задовольнити, виходячи з того, що вважає висновки податкового органу зазначені в акті перевірки позивача від 26.01.2011р. № 34/23-131945760, щодо заниження податкового зобов'язання по орендній платі за землю такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства, а відтак не погоджується із рішенням відповідача про збільшення ПАТ «Галка-Дрогобич»суми грошового зобов'язання за платежем: орендна плата з юридичних осіб у розмірі 410397 грн., в тому числі за 2009 р. в сумі 228729 грн. та за 2010 р. (січень-вересень) в сумі 181668 грн. а також застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 102599 грн.

Відповідач проти позову заперечує. Зокрема відповідач стверджує, що перевіркою встановлено, що на порушення ст.2, ст, 13, ст. 33 Закону України від 06.10.1998 р. №161-XIV "Про оренду землі" ПАТ «Галка-Дрогобич»занижено орендну плату та землю в розмірі 410397 грн., в тому числі за 2009 рік в сумі 228729 грн., за 2010 рік (січень-вересень) в сумі 181668 грн.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

У період з 30.11.2010 р. по 19.01.2011 р. працівниками Дрогобицької ОДПІ Львівської області ДПС проведена планова виїзна перевірка ПАТ «Галка-Дрогобич»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.09.2010 р.

За результатами перевірки складено Акт від 26.01.2011 р. № 34/23-131945760 про результати планової виїзної перевірки ПАТ «Галка-Дрогобич»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.09.2010 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.09.2010 р. (далі-Акт перевірки).

08.02.2011 р. винесено податкове повідомлення-рішення Дрогобицькою ОДПІ Львівської області ДПС № 0000112301/0, згідно з яким позивачу донараховано податкове зобов`язання за платежем: орендна плата за землю в сумі 410397 грн., в тому числі за 2009 рік в сумі 228729 грн., за 2010 рік (січень-вересень) в сумі 181668 грн. та штрафні санкції в сумі 102599 грн. Всього - 512996 грн.

В Акті перевірки (розд. 3.5.4. Акта) вказано, що перевіркою встановлено, що на порушення ст. 2, ст, 13, ст. 33 Закону України від 06.10.98р. №161-XIV "Про оренду землі" ПАТ «Галка-Дрогобич»занижено орендну плату за землю в розмірі 410397 грн., в тому числі за 2009 рік в сумі 228729 грн., за 2010 рік (січень-вересень) в сумі 181668 грн. Відповідно до ст.2 Закону України "Про плату за землю " №2535-ХІІ за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, як встановлено ст. 13 Закону України "Про плату за землю №2535-XII) від 03.07.1992 р. є договір оренди земельної ділянки. Платники орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року самостійно обчислюють орендну плату і подають відповідному органу державної податкової служби за місце знаходженням земельної ділянки податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на поточний рік за формою встановленою центральним податковим органом (ст.14 Закону України "Про плату за землю").

Перевіркою встановлено, що ПАТ "Галка-Дрогобич" здійснювало нарахування та сплату орендної плати на підставі договору оренди землі від 16.11.2005 р. (терміном на 3 роки 16.11.05-16.11.08), угоди про внесення змін до договору оренди землі від 30.04.2008 р., зареєстрованої у Дрогобицькому міському відділі ЛФ центру ДЗК ві 22.09.08 за № 04084400135.

Відповідно до ст.33 Закону України від 06.10.1998 р. №161-XIV "Про оренду землі" (із внесеними змінами та доповненнями) після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших переважне право на поновлення договору. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору, він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

За висновками відповідача, оскільки використання землі є платним і суб'єкт господарювання продовжує користуватися земельною ділянкою на тих самих умовах і не отримав письмового листа-заперечення від орендодавця щодо використання земельної ділянки, то такий суб'єкт повинен сплачувати орендну плату за землю відповідно до умов попереднього договору.

Всупереч вищевикладеному, ПАТ "Галка-Дрогобич" не нараховувало та не сплачувало орендну плату за землю після закінчення строку договору оренди (16.11.2008 р.), але продовжувало користуватися даною земельною ділянкою, про що свідчить сам факт здійснення господарської діяльність ПАТ «Галка-Дрогобич»за період з 01.01.2009 р. по 30.09.2010 р., чим занижено податкове зобов'язання по орендній платі за землю в розмірі 410397 грн. в т.ч за 2009 рік в сумі 228729 грн. та за 2010 рік (січень-вкресень) в сумі 181668 гри. Розрахунок орендної платн за землю:

Розмір орендної плати за землю відповідно до угоди про внесення змін до договору оренди від 30.04.2008 р. становить 16545,78 грн.

- 2009 рік

16545,78 грн. * 1,152(коефіцієнт індексації на 2009 р. ) = 19060,74 грн.

19060,74 грн.*12 місяців = 228729 грн.

-січень-вересень 2010 року

19060,74 грн * 1,059 (коефіцієнт індексації на 2010 р.) = 20185,32 грн.

20185,32 * 9 місяців 181668 грн.

В обґрунтування заборгованості по платі за землю з 01.01.2009 р. по 30.09.2010 р. позивач посилається на те, що він здійснював нарахування та сплачував орендну плату на підставі договору оренди землі № 04054400204 від 16.11.2005 р. (далі-Договір) укладеного між Дрогобицькою міською радою та ПАТ «Галка-Дрогобич», угоди про внесення змін до договору оренди землі від 30.04.2008 р., зареєстрованої у Дрогобицькому міському відділі ЛФ центру ДЗК від 22.09.20 08 р. за № 04084400135.

Відповідно до пунктів 3.1. Договору Дрогобицька міська рада передала, а ПАТ «Галка-Дрогобич»прийняло в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі гірничої промисловості, яка знаходиться за адресою: 82100, м. Дрогобич, вул. Солоний Ставок, 27, загальною площею 71755 м.кв., строком на три роки (до 16.11.2008 р.).

Відповідно до ч. 2 ст. 759 і ч. 2 ст. 792 ЦК України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), а відносини по найму (оренді) земельної ділянки регулюються законом. Частиною 6 ст. 93 ЗК України також передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду землі" термін дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Відповідно до ст. 33 Закон України "Про оренду землі" передбачено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору.

Згідно п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин (у тому числі, надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні сесії ради.

За висновками позивача, враховуючи що чинним законодавством не передбачено автоматичного поновлення договорів оренди землі, реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін можлива лише за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування. Укладений між Дрогобицькою міською радою та ПАТ «Галка-Дрогобич»Договір оренди земельної ділянки від 16.11.2005 р. не міг бути поновлений автоматично. Отже, договір оренди земельної ділянки припинився 16.11.2008 р., а тому з дня закінчення строку дії договору була відсутня правова підстава для подальшого нарахування та сплати орендної плати.

За таких обставин, укладений між Дрогобицькою міською радою та ПАТ «Галка-Дрогобич» договір оренди земельної ділянки від 16.11.2005 р. не міг бути поновлений автоматично.

Керуючись п.3.1. договору оренди земельної ділянки від 16.11.2005 р. ПАТ «Галка-Дрогобич»звернулась до В.о. міського голови м. Дрогобича з листом від 11 вересня 2008 р. в якому просить переукласти на той час чинний договір оренди землі.

У зв'язку з ненаданням відповіді на вищевказаний лист ПАТ «Галка-Дрогобич» 14 листопада 2008 р. повторно надсилає лист на ім'я В.о. міського голови м. Дрогобича в якому просить переукласти Договір оренди землі від 16.11.2008 р. та повідомити про результати розгляду вказаного вище листа.

Листом від 10.12.2008 р. Дрогобицька міська рада повідомила що попередньо надіслані листи ПАТ «Галка-Дрогобич»на ім'я В.о. міського голови м. Дрогобича залишені без розгляду через ненадання довідки з Дрогобицької ОДПІ Львівської області ДПС про відсутність боргу.

16.12.2008 р. ПАТ «Галка-Дрогобич»повідомила податковий орган про припинення сплати орендної плати за землю у зв'язку з не переукладенням договору оренди землі.

Зволікання Дрогобицької міської ради із укладенням договору оренди землі на новий строк змусило ПАТ «Галка-Дрогобич»звернутись із листами 03.02.2009 р., 16.03.2009 р., 26.06.2009 р. від 22.07.2009 р., до В.о. міського голови м. Дрогобича. В листах повідомлялось про припинення з 17 листопада 2008 р. здійснення оплати орендної плати за землю, через відсутність правової підстави для її нарахування, а також наголошувалось, із посиланням на норми чинного земельного законодавства, про необхідність надання Дрогобицькою міською радою проекту відповідного договору для подальшого його підписання.

Листом від 22.04.2010 р. № 3-21/2987 Дрогобицька міська рада повідомила про рішення Дрогобицької міської ради від 30 березня 2010 р. № 1130 про внесення змін у п.1,1 п.1 рішення міської ради № 1097 від 18 .02.2010 р. «Про надання в оренду та продовження терміну оренди земельних ділянок». Відповідно до абз.2 вищезгаданого листа повідомлялось, що ПАТ «Галка-Дрогобич»протягом 3 місяців з дня прийняття вищезгаданого рішення міської ради зобов'язане укласти договір оренди землі з Дрогобицькою міською радою.

У запропонованому проекті Договору оренди земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки що передавалась в оренду ПАТ «Галка-Дрогобич»по вул. Солоний Ставок, 27 в м. Дрогобичі складала 20 586 666,80 грн., а відповідно щомісячна орендна плата в розмірі 51466, 66 грн. При визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки за вищезгаданою адресою не враховано що земельна ділянка використовується ПАТ «Галка-Дрогобич»для видобування солоних розчинів для подальшого виготовлення харчової солі та супутніх з цим товарів. Зокрема земельна ділянка розміщена у межах гірничого відводу і може використовуватись виключно для забезпечення видобування корисних копалин, без зміни цільового призначення з врахуванням встановлених меж санітарних і охоронних зон. З огляду на вищевикладене, з метою встановлення реальної, економічно обґрунтованої грошової оцінки землі, яка могла б бути передана в оренду Позивачу, на ім'я міського голови м. Дрогобича було направлено лист від 17.06.2010 р. № 86/01 в якому було висловлено незгоду із нормативною грошовою оцінкою землі та висловлено прохання надати підтверджуючі документи, що законним чином визначають та обґрунтовують нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 4610600000:01:024:0097 по вул. Солоний Ставок, 27 у м. Дрогобичі.

Таким чином за представник позивача пояснив, що укладення нового договору оренди вищезгаданої земельної ділянки не було здійснено через недосягнення згоди між сторонами щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 13 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.92 р. № 2535-XII (у редакції Закону України від 19.09.96 р. № 378/96-ВР, зі змінами та доповненнями).

Керуючись положеннями ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі підлягає державній реєстрації й на підставі ч. 1 ст. 210, ч. 3 ст. 640 ЦК України, ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України та ст. 18 Закону України "Про оренду землі" є укладеним з моменту такої реєстрації.

Враховуючи, що згідно зі статтею 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, не будучи зареєстрованим у встановленому законом порядку, договір не було укладеними, а відповідно надалі й зареєстровано.

На підставі цього відповідач вважає що висновки відповідача щодо необхідності відповідачем сплачувати саме орендну плату за землю відповідно до умов попереднього договору є помилковою.

При прийнятті постанови суд виходив з наступного.

Судом встановлено, що 16.11.2005 року між Дрогобицькою міською радою та ПАТ «Галка-Дрогобич» був укладений договір оренди земельної ділянки № 04054400204 площею 71755 кв.м. по вул. Солоний Ставок, 27 в м. Дрогобичі Львівської області. На земельній ділянці знаходиться об'єкт нерухомого майна -цілісний майновий комплекс, який використовується орендарем на підставі договору оренди цілісного майнового комплексу державного підприємства Дрогобицький солевиварювальний завод № 10 від 01.04.2003 р.

Строк дії договору оренди цілісного майнового комплексу - 10 років, до 01.04.2013 року.

Строк дії договору оренди земельної ділянки - 3 років, до 16.11.2008 року.

За умовами вказаного договору (п.п. 4.1) відповідач узяв на себе зобов'язання справляти орендну плату за землю щорічно у грошовій формі у розмірі встановленій у договорі. Орендна плата повинна вноситися за базовий податковий (звітний) період щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Розмір орендної плати за земельну ділянку змінюється у разі індексації у встановленому законом порядку грошової оцінки.

На момент укладання договору оренди землі відповідач вже користувався земельною ділянкою, яка визначена в цьому договорі, оскільки об'єкти нерухомості належали йому у той час. Отже, фактично відповідач користується земельною ділянкою з дати прийняття рішення виконкомом про виділення йому земельної ділянки.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.98 року N 161-XIV в редакції Закону від 02.10.2003 року N 1211-IV зі змінами та доповненнями встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 5 Закону України "Про оренду землі" (далі - закон) від 06.10.98 року N 161-XIV в редакції Закону від 02.10.2003 року N 1211-IV зі змінами та доповненнями встановлено, що орендарями земельних ділянок є юридичні або фізичні особи, яким на підставі договору оренди належить право користування земельною ділянкою.

Відповідно до статті 13 Закону "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із статтею 18 вищезазначеного Закону договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до статті 21 Закону "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю" (2535-XII).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.97 р. № 2535-XII (зі змінами та доповненнями далі - Закон № 2535-XII) власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів -учасників угод про розподіл продукції, сплачують земельний податок, а за ділянки надані в оренду, справляється орендна плата.

Згідно із Законом N 2535-XII (стаття 5) об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач, у тому числі орендар, тобто безпосередньо ті юридичні або фізичні особи, яким земля передана у власність або надана в користування, у тому числі на умовах оренди.

Згідно із статтею 14 Закону N 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями, подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і на нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.

Підставою для нарахування земельного податку, як визначено статтею 13 Закону України "Про плату за землю" N 2535-XII, є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

При цьому власники землі та землекористувачі, як визначено статтею 15 Закону N 2535-XII, сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Аналіз законодавства, яким врегульовані орендні відносини дає підстави зробити висновок, що орендна плата визнана державним обов'язковим платежем, строки та сплата якого здійснюється в порядку передбаченому податковим законодавством на підставі декларації; платником орендної плати за землю до бюджету є орендар земель державної або комунальної власності на підставі укладеного з відповідним органом місцевого самоврядування чи органом виконавчої влади договором оренди землі і який набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України від 25.10.2001 р. № 2768-III (зі змінами та доповненнями, далі - Кодекс) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади, або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно до ст. 124 Кодексу передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державний або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 125 Кодексу оренди земельної ділянки виникає з моменту укладання договору оренди землі, що реєструється згідно із законом.

У пункті 3 статті 125 Кодексу встановлено, що розпочинати використовувати земельну ділянку, в тому числі на умовах оренди, до встановлення меж цієї ділянки в натурі (на місцевості) й одержання документа, що посвідчує право власності або право користування землею, забороняється.

Керуючись положеннями ч. 1 ст. 20 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі підлягає державній реєстрації й на підставі ч. 1 ст. 210, ч. 3 ст. 640 ЦК України, ч. 2 ст. 125 Кодексу та ст. 18 Закону України "Про оренду землі" і є укладеним з моменту такої реєстрації.

Орендні відносини в Україні регулюються Законом України від 06.10.1998 р. №161-XIV "Про оренду землі" (зі змінами та доповненнями). Згідно зі статтею 18 цього закону договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 33 Закон України "Про оренду землі" передбачено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Згідно п. 34 ст. 26, п. 2 ст. 77 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питання регулювання земельних відносин (у тому числі, надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні сесії ради. Отже, враховуючи, що чинним законодавством не передбачено автоматичного поновлення договорів оренди землі, реалізація переважного права на поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін можлива лише за наявності відповідного рішення органу місцевого самоврядування.

Відповідно п.5 Оглядового листа від 30.11.07 N 01-8/918 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з орендою земельних ділянок»ВГСУ колегія суддів звертає увага судів на те, що правова конструкція "підлягає поновленню", яка передбачає певний процес, не є тотожною правовій конструкції "вважається подовженим", що не передбачає переукладання договору. Відповідно до п.3.4.6. Рекомендацій Президії ВГСУ «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства»від 02.02.2010 р. № 04-06/15, пп. "г" п.2.2.3. Узагальнення судової практики розгляд господарськими судами справ у справах, пов'язаних із земельними правовідносинами, наведеного в листі ВГСУ від 01.01.2010 р. підкреслено, що поновлення договору оренди землі що перебуває у державній чи комунальній власності, можливе тільки на підставі окремого рішення відповідного органа державної влади або місцевого самоврядування.

Як встановлено у судовому засіданні ПАТ «Галка-Дрогобич» користується земельною ділянкою з 2005 р. року на підставі договору оренди землі № 04054400204 від 16.11.2005 р. і сплачувало за користування земельною ділянкою орендну плату до закінчення договору оренди землі (16.11.2008 р.) У обліковій картці платника заборгованість з цього виду платежів за вказаний період відсутня.

Як вбачається з матеріалів справи листами від 11.09.2008 р., від 14.11.2008 р., від 16.12.2008 р., від 03.02.2009 р., 16.03.2009 р., від 26.06.2009 р. від 22.07.2009 р., ПАТ «Галка-Дрогобич»зверталась до Дрогобицької міської ради в яких повідомляла про закінчення договору оренди землі та про подальшу відсутність правової підстави для нарахування та сплати орендної плати за використовувану земельну ділянку та пропонувала поновити договір оренди землі.

Як встановлено в судовому засіданні, Дрогобицькою міською радою рішення про поновлення договору від 16.11.2005 р. не приймалося. За таких обставин, укладений сторонами договір оренди земельної ділянки від 16.11.2005ир. не міг бути поновлений автоматично на попередніх умовах. З врахуванням вищевикладеного, термін дії договору оренди земельної ділянки від 16.11.2005 р. припинився 16.11.2008р..

В силу зволікання із прийняттям відповідного рішення Дрогобицькою міською радою та неузгодження розміру орендної плати в проекті нового договору оренди землі, договір оренди землі на новий строк не був укладений.

Суд не бере до уваги доводи відповідача щодо надсилання Дрогобицькою ОДПІ Львівської області ДПС листа №1614/10/31-36 від 17.12.2008 р., до ПАТ «Галка-Дрогобич»яким роз'яснювалось, що воно являється платником орендної плати за землю до державної реєстрації договору оренди, адже як пояснив представник позивача, вони керувалися роз'ясненням, викладеним у фаховому видання ДПА України -журналі «Вісник податкової служби»№43 за листопад 2008 р. в якому відзначено, що «суб'єкт господарювання після рішення органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації набув права власності або права користування земельною ділянкою та користується нею до укладання договору оренди державної або комунальної власності, то він повинен сплачувати земельний податок до державної реєстрації договору оренди.».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 15 Закону України N 2535-XII власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до вищевикладеного, враховуючи, що користування в Україні землею є платним, позивач фактично користуючись землею, не мав права не сплачувати плату за землю, очікуючи коли з ним буде укладено договір оренди землі, оскільки такі дії були б порушенням діючого законодавства України. Відповідно, якщо суб'єкт господарювання до чи після рішення органів виконавчої влади набув права користування земельною ділянкою та користується нею до укладання договору оренди землі, що перебуває у комунальній власності, то він повинен сплачувати земельний податок до моменту державної реєстрації договору оренди ,адже лише з цього моменту у відповідача виникає право оренди землі.

Таким чином, позичу слід було оформити документи на право користування землею відповідно до вищезазначених вимог чинного законодавства. При цьому слід мати на увазі, що до набрання чинності договором оренди земельної ділянки ПАТ «Галка-Дрогобич»повинно було сплачувати земельний податок, а після його набрання -орендну плату до бюджету відповідної ради. Відсутність документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, не може бути підставою для несплати земельного податку, оскільки використання землі в Україні є платним.

За таких обставин у суду відсутні підстави вважати що позивач зобов'язаний був нараховувати та сплачувати орендну плату за землю після закінчення строку дії договору оренди землі № 04054400204 від 16.11.2005 р. укладеного між Дрогобицькою міською радою та ПАТ «Галка-Дрогобич», угоди про внесення змін до договору оренди землі від 30.04.2008 р., зареєстрованої у Дрогобицькому міському відділі ЛФ центру ДЗК від 22.09.20 08 р. за № 04084400135

Відповідно до п.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Судове рішення є законним, якщо воно ухвалене відповідно до норм матеріального права з дотриманням процесуального права. Застосування норм матеріального і процесуального права необхідне для гарантування справедливого результату судочинства та справедливого процесу його здійснення, що забезпечує такий результат.

Відповідачем не доведено правомірність донарахування податкових зобов`язань та штрафних санкцій у періоді, що перевірявся.

Судом встановлено, що оскаржуване рішення Дрогобицької ОДПІ Львівської області ДПС прийняте не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законами України.

Таким чином, враховуючи те, що вимоги ПАТ «Галка-Дрогобич»про скасування податкового повідомлення-рішення є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення винесеного Дрогобицькою ОДПІ Львівської області ДПС від 08.02.2011 р. № 0000112301/0 підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.. ст.. 7-14, 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

1. Задовольнити адміністративний позов повністю.

2. Визнати протиправним та скасування податкового повідомлення -рішення винесеного ДПІ в Дрогобицькому районі Львівської області від 08.02.2011 р. № 0000112301/0 підлягають задоволенню.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь на користь ЗАТ «Галка-Дрогобич»(82100, м. Дрогобич, Солоний Ставок, 27 ЄДРПОУ 31945760 ) 3 (три) грн. 40 коп. судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст Постанови виготовлений 23.10.2012 року.

Суддя Гулкевич І.З.