ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2012 р. Справа № 106410/12/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Ліщинського А.М., Шавеля Р.М.,
при секретарі судового засідання: Нефедовій А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.04.2012р. по справі № 2а-2261/12/1370 за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
В С Т А Н О В И Л А:
15 березня 2012 року Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулося у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.11.2011р. №0061651742 та №0061661742.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2012 року позовні вимоги ДТГО «Львівська залізниця» до Мукачівської ОДПІ Закарпатської області задоволено та скасовано податкові повідомлення-рішення від 21.11.2011р. № 0061651742 та № 0061661742.
Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, Мукачівська ОДПІ Закарпатської області її оскаржила, подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду. Вважає, що постанова суду є необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, оскільки судове рішення прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права та неповним з'ясуванням всіх обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи.
В судовому засіданні представник ДТГО «Львівська залізниця» заперечив проти вимог апеляційної скарги, просив постанову суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Представник апелянта - Мукачівської ОДПІ Закарпатської області підтримав вимоги апеляційної скарги, просив постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши суддю-доповідача, представників позивача та апелянта, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на підставі направлень, виданих ДПІ у м. Ужгороді, податковими інспекторами проведено документальну позапланову виїзну перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010р. по 30.06.2011р., за результатами якої складено Акт від 02.11.2011р. №2467/17-319/10/05391324 у висновках якого зазначено, що в порушення ст.168 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2756 з наступними змінами та доповненнями по Відокремленому підрозділі «Ужгородська дистанція електропостачання» виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, в тому числі, по м. Мукачево - 90 118,49грн., по Мукачевському районі -6 738,95грн.
На підставі вказаного акта перевірки Мукачівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.11.2011р. №0061651742, яким Відокремленому підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на суму 90 118,49грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 1,00грн. та податкове повідомлення-рішення від 21.11.2011р. №0061661742, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів найманих працівників на суму 6 738,95грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) на суму 1,00грн.
Податковий орган прийшов до переконання, що в порушення п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» починаючи з 01.04.2011р. перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління до бюджету м. Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу.
Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В розумінні п.15.1 ст. 15 ПК України Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» є структурним підрозділом ДТГО «Львівська залізниця» на підставі затвердженого 18.04.2006р. Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО, який взятий на облік як платник ПДФО за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород вул. Пирогова,1 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.
Згідно ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Згідно ст.64 Господарського кодексу України, підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» складається з структурних підрозділів, в тому числі: енергодиспетчерська Мукачево (ЕЧЦ-Мукачево, цех 22) І гр. на якій працює 6 працівників, адреса м. Мукачево; ремонтно-ревізійна дільниця Мукачево (РРД-Мукачево, цех 23) І гр. на якій працюю 20 працівників, в тому числі 2 вакансії, адреса м. Мукачево; район контактної мережі Мукачево (ЕЧК-6, цех 35) І гр. на якій працює 21 працюючих в тому числі 1 вакансія, адреса м. Мукачево; кущ тягових підстанцій Мукачево і Чинадієво (ЕЧЕ-12/47, цех 30) І гр. на якому працює 8 працюючих адреса Мукачівський район.
Відповідно до пп. 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України, чинною на момент виникнення правовідносин, передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента -юридичної особи, зараховується до відповідного місцевого бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.
Згідно п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу
Аналізуючи вимоги ст.64 Господарського кодексу України, колегія суддів апеляційного суду приходить до переконання про помилкове прирівнювання податковим органом енергодиспетчерської Мукачево (ЕЧЦ-Мукачево, цех 22); ремонтно-ревізійної дільниці Мукачево (РРД-Мукачево, цех 23); району контактної мережі Мукачево (ЕЧК-6, цех 35); куща тягових підстанцій Мукачево і Чинадієво (ЕЧЕ-12/47, цех 30) до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО з відповідними органами місцевого самоврядування (Мукачівського району та м. Мукачева) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких цехів процедури погодження не потребує.
Згідно п.176.2 ПК України, особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» юридично наділений статусом податкового агента.
Разом з тим, з долучених до матеріалів справи податкових розрахунків за ІІ квартал 2011року, поданих Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання» до ДПІ у м. Ужгороді, вбачається, що такі прийняті податковим органом, зауважень щодо подання податкових розрахунків за неналежністю ДПІ у м. Ужгороді не представлено.
Таким чином, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційного суду приходить до переконання про помилковість тверджень апелянта щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання».
Доводи апелянта викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ДТГО «Львівська залізниця».
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За наведених обставин, апеляційну скаргу Мукачівської ОДПІ Закарпатської області слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Мукачівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 27.04.2012р. по справі № 2а-2261/12/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 19.11.2012 року.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді А.М.Ліщинський
Р.М.Шавель