ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
УХВАЛА
про відмову у прийнятті позовної заяви
15.11.12 Справа№ 5015/4767/12
Суддя Cухович Ю.О. розглянувши матеріали
за позовом Дрогобицької міської ради, м.Дрогобич Львівської області
до відповідача Комунального підприємства Львівської обласної ради «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки», м.Дрогобич Львівської області
про зобов'язання вчинити дії.
ВСТАНОВИВ:
Дрогобицька міська рада звернулась із позовною заявою до Комунального підприємства Львівської обласної ради «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»про зобов'язання КП ЛОР «Дрогобицьке міжміське БТІ та ЕО»провести поточну технічну інвентаризацію приміщення магазину «Каменяр»по вул.І.Мазепи, 14 в м.Дрогобич та внесення відповідних змін до інвентаризаційної справи.
Розглянувши матеріали позовної заяви №3-32/9016 від 01.11.2012р. (вх. № 5171 від 12.11.2012р.) суд дійшов висновку наявності підстав для відмови у її прийнятті. При цьому суд виходить з наступного:
Відповідно до ч.1 ст.12 ГПК України господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім:
- спорів про приватизацію державного житлового фонду;
- спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов;
- спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін;
- спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів;
- інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до ст. 3 ГК України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміють діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямованих на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Таким чином, господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, якщо склад учасників спору відповідає положенням ст. 1 ГПК України, а правовідносини, щодо яких виник спір, мають господарський характер.
Як зазначено у п.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011р. № 10 із змінами та доповненнями, внесеними постановою пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. "Про деякі питання підвідомчості та підсудності справ господарським судам", з огляду на приписи частини третьої статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з якими місцеві господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності, та на вимоги статей 1, 41, 12 ГПК господарські суди розглядають справи в порядку позовного провадження, коли склад учасників спору відповідає приписам статті 1 ГПК, а правовідносини, з яких виник спір, мають господарський характер.
Відповідно до п.3 вищевказаної постанови пленуму Вищого господарського суду України, у вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір -господарським, слід виходити з визначень, наведених у ст.3 ГК України.
Відповідно до п.п.3.1. цієї постанови, господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:
- участь у спорі суб'єкта господарювання;
- наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;
- наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом;
- відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Відповідно до п.17 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 24.10.2011р. № 10 із змінами та доповненнями, внесеними постановою пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012р. "Про деякі питання підвідомчості та підсудності справ господарським судам" до компетенції господарських судів не відноситься розгляд справ у спорах:
а) про оскарження рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), ухвалених суб'єктом владних повноважень, яким останній зобов'язує суб'єкта господарювання вчинити певні дії, утриматись від вчинення певних дій або нести відповідальність;
б) про оскарження суб'єктом господарювання дій (бездіяльності) органу державної влади, органу місцевого самоврядування, іншого суб'єкта владних повноважень, їхньої посадової чи службової особи, що випливають з наданих їм владних управлінських функцій, якщо ці дії (бездіяльність) не пов'язані з відносинами, врегульованими господарським договором;
в) між суб'єктами владних повноважень з приводу їхньої компетенції у сфері управління;
г) з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
д) за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Як вбачається із позовної заяви, позов заявлено Дрогобицькою міською радою до Комунального підприємства Львівської обласної ради «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки». Предметом спору є зобов'язання КП ЛОР «Дрогобицьке міжміське БТІ та ЕО»провести поточну технічну інвентаризацію приміщення магазину «Каменяр»по вул.І.Мазепи, 14 в м.Дрогобич та внесення відповідних змін до інвентаризаційної справи.
В силу п.п.10 п."б" ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ч.1 ст.7 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", п.1,3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, здійснюючи державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно та технічну інвентаризацію об'єктів нерухомості КП ЛОР "Дрогобицьке міжміське БТІ та ЕО" виконує делеговані йому виконавчим органом місцевого самоврядування функції, в яких воно виступає суб'єктом владних повноважень в розумінні п.7 ст.3 КАС України.
Згідно з приписами п.1 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно п.3 ч.2 ст.17 КАСУ юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Відтак, на підставі вищевикладених норм, а також враховуючи той факт, що предмет спору у даній справі не випливає із господарських правовідносин, господарський суд відмовляє Дрогобицькій міській раді у прийнятті позовної заяви.
Згідно п.1 ч.1 ст.62 ГПК України суд відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.
Відтак, сплачений Дрогобицькою міською радою судовий збір в сумі 1073,00 грн. підлягає поверненню.
Керуючись п.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про судовий збір", п.1 ч.1 ст. 62, ст.86 ГПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у прийнятті позовної заяви Дрогобицької міської ради до Комунального підприємства Львівської обласної ради «Дрогобицьке міжміське бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки»про витребування у КП ЛОР «Дрогобицьке міжміське БТІ та ЕО»інвентаризаційної справи приміщення магазину «Каменяр»по вул.І.Мазепи, 14 в м.Дрогобич разом з документами проведення технічної інвентаризації приміщення та зобов'язання КП ЛОР «Дрогобицьке міжміське БТІ та ЕО»провести поточну технічну інвентаризацію приміщення магазину «Каменяр»по вул.І.Мазепи, 14 в м.Дрогобич та внесення відповідних змін до інвентаризаційної справи.
2. Матеріали позовної заяви та додані до неї документи, всього на 22 аркушах повернути Дрогобицькій міській раді, в тому числі оригінал квитанції № 56 від 07.11.2012р. про сплату судового збору в сумі 1073,00 грн.
3. Повернути Дрогобицькій міській раді (82100, Львівська область, м.Дрогобич, пл.Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055972 ) судовий збір в сумі 1073,00 грн. сплачений згідно квитанції № 56 від 07.11.2012р.
4. Копії ухвали надіслати сторонам.
Суддя Сухович Ю.О.