ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № 1/227
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 листопада 2012 року 13:27 № 2а-13978/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клочкової Н.В., при секретарі судового засідання Пошелюзному О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Безпека Континенталь" про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 20 696,00 грн., за участі представників сторін:
представник позивача Бічук О.Г.;
представник відповідача Парфененко М.П.,
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі -позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Безпека Континенталь" (далі -відповідач, ТОВ "Безпека Континенталь") про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 20 696,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.10.2012 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-13978/12/2670.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.10.2012 р. закінчено підготовче провадження в адміністративній справі № 2а-13978/12/2670 та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав та не заперечував проти задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
01 березня 2012 року ТОВ "Безпека Континенталь" подало до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік" по формі 10-ПІ (поштова - річна), затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 р. № 42.
У даному звіті відповідач вказав, що середньооблікова чисельність працівників облікового складу підприємства у 2011 році становила 80 осіб. При цьому, відповідно до 4-х відсоткового нормативу відповідач повинен був працевлаштувати трьох інвалідів, а працевлаштував лише одного.
Враховуючи, що відповідачем не було створено два робочих місця для інвалідів й відповідно не працевлаштовано їх, у відповідача виникла заборгованість по сплаті адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 20 000,00 грн. та пені за порушення строків сплати зазначеної суми санкцій в розмірі 696,00 грн., що разом складає 20 696,00 грн.
Згідно наявного в матеріалах справи розрахунку позовних вимог та розрахунку розміру пені сума заборгованості по сплаті штрафних санкцій та пені розраховувалась позивачем наступним чином:
Середня заробітна плата за рік - 26 500,00 грн. Норматив робочих місць - 3 чоловіка.
Сума штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів = середня заробітна плата за рік х на невиконаний норматив робочих місць (2 чол.), призначених для працевлаштування інвалідів: 26 500,00 х 2 = 53 000,00 грн.
Враховуючи, що відповідачем було частково сплачено адміністративно-господарську санкцію згідно платіжних доручень № 29 від 17.04.2012 р. в сумі 30 000,00 грн., № 43 від 21.05.2012 р. в сумі 1 000,00 грн., № 74 від 06.09.2012 р. в сумі 1000,00 грн., № 80 від 28.09.2012 р. в сумі 1 000,00 грн., 53 000,00 -30 000,00 -1 000,00 -1 000,00 -1 000,00 = 20 000,00 грн.
№ з/пНазва показниківРозрахунок1Ставка Національного банку України7,50%2Кількість днів в поточному році (високосний)3663Відсотки від ставки НБУ, законодавчо встановлені для розрахунку розміру пені120%4Розрахунковий розмір пені (7,50 х 120:100:366)0,02%Сума пені за один день прострочення: 20 000,00 х 0,02% = 4,0 грн.
Кількість днів існування боргу у період з 18.04.2012 р. до 08.10.2012 р. включно дорівнює 174.
Сума пені, яку необхідно сплатити, дорівнює 4,0 грн. х 174 = 696,00 грн.
Загальна сума разом з пенею: 20 000,00 + 696,00 = 20 696,00 грн.
Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд м. Києва погоджується з позовними вимогами Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів, виходячи з наступних мотивів.
Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України; Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України); Закону України від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі -Закон № 875-ХІІ).
Відповідно до Положення "Про Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів", затвердженого наказом Фонду соціального захисту інвалідів від 26.05.2011 р. № 81, Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) -є територіальним органом бюджетної установи Фонду соціального захисту інвалідів (далі - Фонд).
Відділення Фонду є правонаступником територіального відділення Фонду соціального захисту інвалідів як урядового органу.
При цьому, відповідно до покладених завдань відділення Фонду здійснює, зокрема, реєстрацію підприємств, які використовують найману працю, організацію та прийом звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць до нормативу, їх аналіз та перевірку правильності розрахунків, збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, облік заборгованості по сплаті сум адміністративно-господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, які використовують найману працю, ведення претензійно-позовної роботи у судах різних інстанцій тощо.
Відділення Фонду з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого ч. 1 ст. 19 Закону № 875-ХІІ, має право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
Згідно ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я визначаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Частиною 2 ст. 4 Закону № 875-ХІІ передбачено, що держава створює правові, економічні, політичні, соціально-побутові та соціально-психологічні умови для задоволення потреб інвалідів у відновленні здоров'я, матеріальному забезпеченню, посильній трудовій та громадській діяльності.
Згідно зі ст. 17 Закону № 875-ХІІ з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Відповідно до ст. 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість округлюється до цілого значення.
Статтею 20 Закону № 875-ХІІ передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції.
Частиною 3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ встановлені правила здійснення господарської діяльності у сфері соціального захисту інвалідів, і на суб'єктів господарювання, які використовують найману працю, покладено обов'язки, а саме: "виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".
Дія зазначеного Закону розповсюджується на всі підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю та є однаковою для всіх.
Згідно ч. 2 ст. 20 Закону № 875-ХІІ порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2 "Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 (далі - Порядок), установи і організації, в тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, сплачують суму адміністративно-господарських санкцій та пеню відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних так і фізичних осіб - підприємців до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Пунктом 3 зазначеного Порядку передбачено, що у разі коли підприємства, установи, організації та фізичні особи, що використовують найману працю, не одержують прибутку, то сума адміністративно-господарських санкцій та пеня сплачується за рахунок інших джерел відповідно до законодавства.
Згідно Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" та згідно із ч. 4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форм власності зобов'язані щомісяця подавати центрам зайнятості адміністративні дані в повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.
Вакансія для прийняття на роботу саме інваліда обумовлюється підприємством у графі 15 Звіту за формою № 3-ПН щодо наявності вакансій, яка затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 420 від 19.12.2005 р.
Тобто підприємство повинно створити робочі місця і повідомити службу зайнятості про те, яку категорію інвалідів воно може прийняти на такі створені ним місця. А служба зайнятості вже направляє на ці створені підприємством робочі місця зареєстрованих у ній інвалідів з урахуванням їх побажань, рекомендацій медико-соціальної експертної комісії (далі - МСЕК) і професійних навичок.
Обов'язок державних органів щодо працевлаштування інвалідів виникає після виконання підприємствами обов'язку щодо створення робочих місць і надання передбаченої законодавством про соціальну захищеність інвалідів інформації про наявність вільних робочих місць та вакантних посад, на яких може використовуватися праця інвалідів. При відсутності такої інформації органи, визначені статтею 18 Закону № 875-ХІІ, не можуть скористатися своїми правами.
Водночас, як зазначає Вищий адміністративний суд України в довідці про результати вивчення та узагальнення судової практики застосування статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 27.10.2010 р., результатом працевлаштування відповідно до статті 21 Кодексу законів про працю України є укладення трудового договору між працівником (в даному випадку інвалідом) та власником підприємства або уповноваженим ним органом. Тобто безпосереднє працевлаштування інвалідів здійснюється роботодавцями.
Разом з тим, на підставі наявної в матеріалах справи копії листа Печерського районного центру зайнятості від 05.06.2012 р. № 03-3733 судом встановлено, що відповідач звіти за формою № 3-ПН (Звіт про зайнятість вакансій) у 2011 році не надавав.
Відтак, покладені на нього ч. 3 ст. 18 Закону № 875-ХІІ обов'язки відповідач в повному обсязі не виконав.
Порядок працевлаштування інваліда на підприємстві відображено у ст. 18 Закону № 875-ХІІ, а саме: інвалід, що не досяг пенсійного віку та бажає працювати, повинен зареєструватися як безробітний у службі зайнятості за місцем свого проживання. Служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, кваліфікаційних вимог і його побажань у межах тих вакансій, які подані підприємствами.
Однак, судом встановлено та не заперечувалось представником відповідача в судовому засіданні, що відповідач не лише не працевлаштував необхідну кількість осіб, яким встановлена інвалідність, як того вимагає закон, але й навіть не передбачив для них вакансії.
Враховуючи наведене, державна служба зайнятості була позбавлена можливості направити до відповідача інвалідів для працевлаштування відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації і знань.
Відтак, оскільки у відповідача не було створено два робочих місця для інвалідів й відповідно не працевлаштовано їх, суд дійшов висновку про наявність підстав у Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів стягнення з ТОВ "Безпека Континенталь" адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2011 рік, у розмірі 20 000,00 грн. та пені у розмірі 696,00 грн., що разом складає 20 696,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 86, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Безпека Континенталь" на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2011 рік, у розмірі 20 000,00 грн. та пені у розмірі 696,00 грн., що разом складає 20 696,00 грн.
3. Заборгованість стягнути до дохідної частини Державного бюджету України на р/р 31219230700001 ГУ ДКСУ м. Києва, МФО 820019, код ЄДРПОУ 37993783, код призначення платежу 50070000;01 - адміністративно-господарська (штрафна) санкція за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2011 рік. Без ПДВ.
4. Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Н.В. Клочкова