Постанова № 27562417, 13.11.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2012
Номер справи
11769/12/2070
Номер документу
27562417
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 листопада 2012 р. № 2-а- 11769/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Горшкової О.О.,

при секретарі судового засідання - Чепурній Т.В.,

за участю представників сторін: позивача - Шевченко А.А., відповідач - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Харківський автомобільний завод" про надання дозволу на погашення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Західна міжрайонна державна податкова інспекція м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, звернувся до суду із адміністративним позовом до Державного підприємства "Харківський автомобільний ремонтний завод" про надання дозволу на погашення податкового боргу з Державного підприємства "Харківський автомобільний ремонтний завод" у розмірі 7680,49 грн. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 01.07.2012 року за підприємством рахувався податковий боргу у розмірі 1550722,33 грн., на погашення якого постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.09.2012 року було надано дозвіл за рахунок майна, що знаходиться у податковій заставі. Податковим органом на підставі п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України (далі - ПК України) станом на 01.07.2012 року було нараховано пеню за період з 26.01.2012 року по 27.06.2012 року у сумі 7680,49 грн. Податковим органом щодо платника податків виконані необхідні процедури позасудового погашення податкового боргу, а саме: направлені податкові вимоги. У зв'язку з тим, що платником податків в добровільному порядку не було сплачено суму нарахованої пені, а вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення заборгованості, виникла потреба в отриманні дозволу на погашення 7680,49 грн. податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відповідач проти позову заперечував, пославшись на те, що 31.10.2012 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу", яким п.22 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу було доповнено, що Підлягає списанню податковий борг (у тому числі встановлений судовими рішеннями та реструктуризований) станом на 1 липня 2012 року, не сплачений станом на дату набрання чинності законом, платників податків -підприємств оборонно-промислового комплексу, які включені до складу Державного концерну "Укроборонпром" перед бюджетом. На списані відповідно до положень цього пункту суми не нараховується пеня, штрафні санкції, що встановлені кодексом. Оскільки ДП "Харківський автомобільний ремонтний завод" є учасником Державного концерну "Укроборонпром" згідно до переліку, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 31.08.2011 року № 993, то правові підстави для надання податковому органу дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі відсутні.

У судовому засіданні 13.11.2012 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання призначене на 13.11.2012 року не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був належним чином. 12.11.2012 року до суду надійшла заява представника відповідача про відкладення розгляду через неможливість надання до суду рішення про списання заборгованості підприємства, яке знаходиться на підписі у начальника Західної МДПІ. Проте надана заява судом до уваги не приймається, оскільки представником відповідача не було надано жодних доказів на підтвердження викладених в ній обставин. Враховуючи наведе, з метою дотримання рекомендацій Вищого адміністративного суду України, викладених у листі № 279/11/13-12 від 01.02.2012 року, стосовно вжиття заходів щодо дотримання строків розгляду адміністративних справ, визначених КАС України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі уповноваженого представника відповідача, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як було встановлено під час розгляду справи та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, ДП "Харківський автомобільний ремонтний завод" пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу суб'єкта господарювання -юридичної особи, на обліку як платник податків і зборів знаходиться у Західній МДПІ.

ДП „Харківський автомобільний завод" було подано декларацію за 2011 рік, в якій було нараховано податкове зобов'язання за земельний податок з юридичних осіб. Суму було сплачено, але визначено невірно, тому 25.01.2012р. підприємство подало уточнюючий розрахунок за 2011р. №9014384634 до МДПІ в якому самостійно виправило помилку, збільшивши податкове зобов'язання на 63500.66 за кожний місяць (з січня 2011р. по листопад 2011р.), що автоматично сумарно нараховано в обліковій картці 25.01.2012р. у розмірі 698 507,26 грн. Сума, визначена розрахунком за грудень 2011 року у розмірі 63500,68 грн., автоматично нарахована та проведена до КОР по строку 30.01.2012р. Крім цього, підприємством самостійно нараховано штрафні санкції у розмірі 22860,24грн., які також відображені в КОР по строку 25.01.2012р.

Підприємство подало уточнюючий розрахунок № 9007043473 від 27.01.2012р. за 2010р., в якому виправило помилку, збільшивши податкове зобов'язання на 63500,66 грн. за кожний місяць (з квітня 2010р. по листопад 2010р.), що автоматично сумарно нараховано в обліковій картці 27.01.2012р. у розмірі 508005,28 грн. Сума, визначена розрахунком за грудень 2010 року у розмірі 63500.67 грн. автоматично нарахована та проведена до КОР по строку 27.01.2012р. Крім цього, підприємством самостійно нараховано штрафні санкції у розмірі 17145,18грн., які також відображені в КОР по строку 27.01.2012р.

30.01.2012р. підприємством самостійно нараховано та проведено до КОР податкове зобов'язання за грудень 2011р. у сумі 20734,33 грн. згідно декларації №1468 від 31.01.2011р.

01.03.2012р. підприємством самостійно нараховано та проведено до КОР податкове зобов'язання за січень 2012р. у сумі 84234,98 грн. згідно декларації №9002458409 зід 31.01.2012р.

30.03.2012р. підприємством самостійно нараховано та проведено до КОР податкове зобов'язання за лютий 2012р. у сумі 84234,98 грн. згідно декларації №9002458409 від 31.01.2012р.

30.04.2012р. підприємством самостійно нараховано та проведено до КОР податкове зобов'язання за березень 2012р. у сумі 84234,98 грн. згідно декларації№9002458409 від 31.01.2012р.

30.05.2012р. підприємством самостійно нараховано та проведено до КОР податкове зобов'язання за квітень 2012р. у сумі 84234,9.8 гри. згідно декларації №9002458409 від 31.0.1.2012р.

30.06.2012р. підприємством самостійно нараховано та проведено до КОР податкове зобов'язання за травень 2012р. у сумі 84234,98 грн. згідно декларації №9002458409 від 31.01.2012р.

Станом на 01.01.2012р. по земельному податку рахувалась переплата у сумі 1,27 грн.

Станом на 01.07.2012р., з початку року платником самостійно сплачено земельного податку,у розмірі 264704,94 грн., з них 10.02.2012р. у сумі 2000,0, грн., 29.63 2012р. у сумі 10000,0 грн., 24.04.2012р. у сумі 84234,98 грн., 14.05.2012р. у сумі 84234,98 грн., 27.06.2012р. у сумі 84234,98 грн.

Згідно п.п.129.1.1 п. 129.1 ст.129 ПК України та п.п.2.1.1 п.2.1 розділу II Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом ДПС України від 17.12.2010р. №953 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2010р. за №1350/18645 (далі по тексту Інструкція) пеня нараховується після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу. Нарахування пені розпочинається при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного Кодексом.

Відповідно до п.п.129.3.1 п.129.3 ст.129 ПК України та п.п.2.3.1 п.2.3 розділу II Інструкції нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.

Згідно п. 129.4 ст.129 ПК України та п.2.6 розділу II Інструкції пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 ст.129 Кодексу та п.п.2.1.1 п.2.1 розділу II Інструкції, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пунктом 2.2 Інструкції встановлено, що нарахування пені, визначеної підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 розділу II, здійснюється у день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу).

В зв'язку з несплатою платником податків в добровільному порядку суми заборгованості, податковим органом станом на 01.07.2012р. згідно п.п. 129.1.1 ПК України нараховано пені з 26.01.2012р. по 27.06.2012р. на уточнюючий розрахунок № 9014384634 від 25.01.2012р. у сумі 7680,49грн.

Суд зазначає, що відповідачем правомірність обрахування суми пені розмірі 7680,49грн., яка була нарахована в зв'язку з несплатою платником податків в добровільному порядку суми заборгованості станом на 01.07.2012р., фактично не оскаржується.

В зв'язку несплатою відповідачем в добровільному порядку суми нарахованої пені, а вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення заборгованості, податковий орган звернувся до суду із даним позовом про надання дозволу на погашення 7680,49 грн. податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Перевіряючи обґрунтованість заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 95.1 ст. 95 ПК України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно пункту 95.2. цієї ж статті стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Пунктом 95.3 ст. 95 ПК України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Податкова застава, згідно п.п. 14.1.155 п.14.1 ст.14 ПК України - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.

Пунктом п. 89.3 ст. 89 ПК України визначено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Згідно п. 2.1 «Порядку застосування податкової застави органами державної податкової служби», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 N 1043 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за N 1438/18733, опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1). Таке рішення приймається керівником органу державної податкової служби і надається платнику податків, що має податковий борг.

Пунктом 2.2 вказаного Порядку передбачено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису майна за відповідною формою (додаток 2).

Отже, здійснення передбачених ст. 95 Податкового кодексу України заходів щодо стягнення податкового боргу шляхом продажу майна платника податків можливе лише за умови якщо на це майно поширена податкова застава на підставах та умовах визначених саме Податковим кодексом України і лише в разі недостатності коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.

Як свідчать матеріали справи, 03.02.2012 року головою комісії з проведення реорганізації ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова, начальником ДПІ Сердюк С.В. було прийнято рішення про опис майна у податкову заставу№13, яке було отримано уповноваженою особою відповідача 08.02.2012 року.

26.04.2012 року податковим керуючим здійснено опис майна підприємства, який оформлений Актом опису майна за №14/21-11 на загальну суму 1550890,62 грн.

Відповідно до ст.89 ПК України право податкової застави виникає у разі, зокрема несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-які майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідав сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених п.89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

Відповідно до вимог пункту 89.8 статті 89 ПК України Західною МДПІ було зареєстроване податкова застава, що підтверджується Витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №35840100.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про наявність встановлених законом підстав, які дають податковому органу право звернення до суду із позовом щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Посилання відповідача на те, що оскільки ДП "Харківський автомобільний завод" є учасником Державного концерну "Укроборонпром", то згідно із вимогами Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промисчлового комплексу" податковий борг (у тому числі встановлений судовими рішеннями та реструктуризований) станом на 1 липня 2012 року, не сплачений станом на дату набрання чинності законом, підлягає списанню, а тому заявлені позовні вимоги про надання податковому органу дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі задоволенню не підлягають, суд вважає необґрунтованими, виходячи з наступного.

31.10.2012 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування підприємств оборонно-промислового комплексу", яким п.22 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу, серед іншого, було доповнено наступним.

Підлягає списанню податковий борг (у тому числі встановлений судовими рішеннями та реструктуризований) станом на 1 липня 2012 року, не сплачений станом на дату набрання чинності цим Законом, платників податків - підприємств оборонно-промислового комплексу, які включені до складу Державного концерну "Укроборонпром" (далі - підприємства оборонно-промислового комплексу), перед бюджетом (у тому числі податковий борг, який виник у зв'язку з порушеннями податкового, валютного та митного законодавства), а також грошові зобов'язання, які виникнуть у зв'язку із застосуванням механізму списання відповідно до статті 2 Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку".

Суми, списані відповідно до положень цього пункту та Закону України "Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну "Укроборонпром" та забезпечення їх стабільного розвитку", не включаються до доходів та витрат учасників процедури списання.

Контролюючі органи в межах їх компетенції у порядку, передбаченому для списання безнадійного податкового боргу, здійснюють списання зазначених сум протягом десяти робочих днів з дня подання заяви платника податків.

В свою чергу, суд зазначає, що відповідачем під час розгляду справи не було надано доказів звернення підприємства до податкового органу із відповідною заявою про списання безнадійного податкового боргу, у т.ч. пені у розмірі 7680,49 грн., ані доказів списання контролюючим органом даних сум.

Таким чином, оскільки на час розгляду справи дана сума боргу у встановленому законом порядку списана не була, то вона є податковим боргом, із відповідними наслідками, у т.ч. із встановленим правом податкового органу звертатись до суду із вимогами про надання дозволу на її погашення за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Відповідачам на підставі вимог ч. 1 ст. 71 КАС України не було надано доказів відсутності суми заборгованості.

Зважаючи на викладене правове регулювання спірних правовідносин та встановлені у справі фактичні обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

З огляду на вищевикладене, суд знаходить позов обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Західної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби до Державного підприємства "Харківський автомобільний завод" про надання дозволу на погашення податкового боргу - задовольнити.

Надати дозвіл на погашення податкового боргу з Державного підприємства "Харківський автомобільний завод"(61034, м. Харків, вул. Цементна, буд. 2, код 07934846) у розмірі 7 680 (сім тисяч шістсот вісімдесят) грн. 49 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 19.11.2012 року.

Суддя Горшкова О.О.