Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
14.11.2012 р. 10:40 Справа № 2а-1912/12/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Зіньковського О.А., секретаря судового засідання Ополинського О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавне підприємство "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря-Машпроект", пр-т Жовтневий 42-А, м.Миколаїв, 54018;до Відповідач-1 Відповідач-2Спеціалізованої ДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Миколаєві ДПС, вул.Чкалова 20, м.Миколаїв, 54017; Державної казначейської служби України у м.Миколаєві Миколаївської області, пр-т Леніна 97, м.Миколаїв, 54055;простягнення коштів в сумі 119 659 870,99грн.;За участю представників:
від позивача: Некрасов А. Л., довіреність №909355 від 11.01.12р.;
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність №530/9/10-021 від 01.08.12р.;
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність №15-19/8-88 від 04.01.12р.;
від прокуратури: Люта А.В., посвідчення №009629 від 15.10.12р.;
Державне підприємство "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря-Машпроект" звернулось з адміністративним позовом (т.1 а.с.3-12) до Спеціалізованої ДПІ по роботі з великими платниками податків у м.Миколаєві ДПС та Державної казначейської служби України у м.Миколаєві Миколаївської області. з позовом про стягнення із Державного бюджету на користь позивача бюджетної заборгованості з податку на додану вартість в сумі 119659870,99грн.
До початку розгляду справи по суті позивачем було зменшено розмір позовних вимог, а саме позивач просить суд стягнути бюджетну заборгованість з ПДВ в сумі 3031437,37грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що в порушення норм пп.7.7.4, пп.7.7.6 ст.7 Закону України №168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин" відповідачами не відшкодовано позивачу суми бюджетного відшкодування з ПДВ в розмірі 3031437,37грн.
Відповідач-1 проти позову заперечив (т.4 а.с.182-183).
Відповідач-2, Головне управління Державного казначейства України у Миколаївській області, заперечував проти задоволення позову з огляду на те, що не отримав відповідного реєстру та висновків від податкових органів (т.4 а.с.149-151).
Прокурор підтримав правову позицію відповідачів та заперечував проти позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи суд, -
встановив:
Державне підприємство "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря" "Машпроект" (позивач) є платником податку на додану вартість на підставі свідоцтва №19062600 про реєстрацію платника ПДВ від 20.10.2006, індивідуальний податковий номер 318213814011, виданого відповідачем 20.10.2006р., НБ №071575.
На виконання умов Закону України "Про податок на додану вартість" позивачем до відповідача -1 подані податкові декларації з ПДВ за серпень, вересень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - грудень 2010 року разом із заявами про бюджетне відшкодування цього податку з підтвердженням відповідними документами.
Згідно рядка 25 податкові декларації з податку на додану вартість за серпень, вересень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - грудень 2010 року та додатку 4 до податкових декларації за вказані періоди "Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування" загальна сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника податку у банку, становить 400744565,00грн.
Згідно платіжних доручень, меморіальних ордерів та виписок банку, що додаються до позовної заяви, за період серпень, вересень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень -грудень 2010 року у відшкодування податку на додану вартість надійшло на розрахунковий рахунок Позивача та погашено облігаціями внутрішньої державної позики на загальну суму сумі 277052357,70грн.
Після прийняття позову до провадження Миколаївським окружним адміністративним судом відповідачі здійснили відшкодування позивачу ПДВ в сумі 116628433,62 грн., у тому числі: 29.05.09р. на суму 52288945,01грн., 26.06.12р. на суму 38781871,39грн., 31.07.12р. на суму 25557617,22 грн.
Всього відшкодування податку на додану вартість відповідачами було здійснено на загальну суму 393680791,32 грн. (277 052 357,70 грн. + 116 628 433, 62 грн.).
Погашення простроченої бюджетної заборгованості з ПДВ було здійснено на підставі Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування ПДВ за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженого наказом ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.08.04р. №451/501/132, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4 серпня 2004 р. за N971/9570.
Таким чином, заборгованість бюджету України перед позивачем щодо відшкодування ПДВ за період за серпень, вересень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - грудень 2010 року на день подання позову складала 123692207,30грн. Після здійснення бюджетного відшкодування та зменшення позовних вимог невідшкодованою, на думку позивача, залишилася сума ПДВ за той же період у розмірі 7063773,68 грн. (400744565,00 грн. - 393680791,32 грн.)
Відповідачем-1, після отримання податкових декларацій, були проведені позапланові виїзні перевірки позивача за результатами яких частина сум бюджетного відшкодування перевіркою була підтверджена, а щодо іншої частини зазначено, що підтвердити неможливо, що пов'язане з неотриманням відповідей по запитам щодо проведення перевірок з питань правових відносин по постачальникам товарів (послуг) позивача на дату підписання акту.
Так, податковим органом зменшена сума бюджетного відшкодування ПДВ податковими повідомленнями-рішеннями за вказаний вище період на загальну суму 6230398,32грн., у т.ч.:
1) від 10.03.2009 № 00003036/0 за період серпень - вересень 2008 року на суму 1432545,97грн.;
2) від 08.04.2009 № 00003636/0 за січень 2009 року на суму 316666,67грн.;
3) від 21.06.2010 № 00005836/0 за період лютий 2009 - жовтень 2009 на суму 448849,37грн.;
4) від 10.11.2009 № 00012436/0 за період лютий 2009 - квітень 2009 на суму 152464,00грн.;
5) від 06.09.2010 № 00009136/0 за період квітень, травень, липень, серпень, жовтень, листопад 2009 року, лютий, березень, квітень 2010 року на суму 578842,20 грн.;
6) від 19.04.11р. №0000383600 за період травень - серпень, жовтень 2010р. на суму 441594,65грн.;
7) від 22.09.2011 № 0001063600 за період травень - грудень 2010 на суму 2698110,69грн.
8) від 19.01.2009 № 00000236/0 за період серпень 2008 року на суму 9644,77 грн.
9) від 29.04.2009№ 00005036/0 за період лютий 2009 на суму 151680,00 грн.
За податковими повідомленнями-рішення від 19.01.2009р. № 00000236/0 та від 29.04.2009р. № 00005036/0 на загальну суму 161324,77 грн. позивач погодився і їх не оскаржував.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав:
Стаття 19 ч.2 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена норма дає підстави для висновку про те, що діяльність органів або посадових осіб, які здійснюють владні управлінські функції, має здійснюватись виключно в межах їх законодавчо визначених повноважень і реалізація таких повноважень повинна відповідати способу, встановленому законодавством. Таким чином, порушення з боку владних органів чи їх посадових осіб може виражатись як в діях поза межами власних повноважень, так і в порушенні способу реалізації цих повноважень.
До набрання чинності Податковим кодексом України (до 01.01.2011р.) порядок обчислення, сплати та відшкодування з державного бюджету податку на додану вартість регулювався Законом України "Про податок на додану вартість".
Згідно п.1.8. ст.1 Закону України "Про податок на додану вартість" бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Згідно п.1.7 ст.1, абз.1 пп.7.4.1 п.7.4, абз.3пп.7.5.1 п.7.5 ст.7 вказаного Закону податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим законом; податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20% від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.6.1 ст.6 та ст.81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається: дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Згідно пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 даного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пп.7.7.2 п.7.2 ст. 7 вказаного Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1. цього пункту, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно абз.1 пп.7.7.4, п.7.7 ст.7 цього Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Згідно пп.7.7.5. п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до положень пп.7.7.6. п.7.7. ст.7 вказаного Закону на підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Згідно пп.7.7.8. п.7.7. ст.7 вказаного Закону у разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Підпунктом 7.7.10. п.7.7 ст. 7 цього Закону джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Аналогічні вимоги викладені у ст.200 ПК України, що набрав чинності з 01.0.2011р.
Судом також встановлено, що позивачем було оскаржено в судовому порядку сім податкових повідомлень - рішень на загальну суму 6069073,55грн. (т.6, а.с.64-114).
Так, Постановами Миколаївського окружного адміністративного суду, що набрали законної сили, податкові повідомлення-рішення на загальну суму 2198062,01грн. визнані протиправними та скасовані, у тому числі:
1) Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.05.2009 по справі № 2а-939/09/1470, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.06.2010 по цій же справі визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 10.03.2009 № 00003036/0 на суму 1432545,97 грн.
2) Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.11.2009 по справі № 2а-3440/09/1470, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.11.2010 по цій же справі визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 08.04.2009 № 00003636/0 на суму 316666,67грн.
3) Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 07.10.2010 по справі № 2а-5071/10/1470, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2011 по цій же справі визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 21.06.2010 № 00005836/0 на суму 448849,37 грн.
Враховуючи вищевикладене із сум, зазначених в податкових повідомленнях-рішеннях від 10.03.2009р. №00003036/0, від 08.04.2009р. №00003636/0, від 21.06.2010р. №00005836/0, бюджетному відшкодуванню підлягає ПДВ у сумі 2198062,01грн.
Податкові повідомлення-рішення на загальну суму 731306,20грн. на цей час є чинними і не скасовані, у тому числі:
1) від 10.11.2009 № 00012436/0 за період лютий 2009 - квітень 2009 на суму 4152464,00 грн. (справа № К/9991/1948/11 (2а-231/10/1470) знаходиться в провадженні ВАСУ);
2) від 06.09.2010 № 00009136/0 за період квітень, травень, липень, серпень, жовтень, листопад 2009 року, лютий, березень, квітень 2010 року на суму 578842,20 грн. (справа № К/9991/3400/11(2а-6797/10/1470) знаходиться в провадженні ВАСУ).
Податкові повідомлення-рішення на загальну суму 3139705,34 грн. у даний час знаходяться у процесі судового оскарження, у тому числі:
1) від 19.04.2011 № 0000383600 за період травень - серпень, жовтень 2010р. на суму 441594,65 грн. (справа № 2а-3999/11/1470 знаходиться в провадженні Одеського апеляційного адміністративного суду);
2) від 22.09.2011 № 0001063600 за період травень - грудень 2010 на суму 2698110,69 грн.
Щодо бюджетного відшкодування ПДВ в сумі 833375,36 грн. (7063773, 68 грн. - 6230398,32 грн.) за серпень, вересень 2008 року, січень - грудень 2009 року, січень - грудень 2010 року податковим органом податкові повідомлення-рішення Позивачу не пред'являлися.
З вказаного слід зробити висновок, що на виконання положень підпунктів 7.7.5, 7.7.6, 7.7.10 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" відповідачі повинні здійснити бюджетне відшкодування на розрахунковий рахунок позивача ПДВ за серпень, вересень 2008р., січень - грудень 2009р., січень - грудень 2010р. на загальну суму 3031437,37грн. (833375,36грн. + 2198062,01грн.) або (7063773,68 грн. - 731306,20грн. - 3139705,34грн.-161324,77грн.).
Враховуючи викладене, суд вважає, що права Позивача підлягають захисту та поновленню шляхом стягнення відповідної бюджетної заборгованості.
Відповідно до положень статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суд також бере до уваги що, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони у відповідності до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди, незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, перевіряють їх відповідність усім зазначеним вимогам статті 2 КАС України.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права та законності зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно - правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав осіб при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно -правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав осіб.
За таких обставин, позовні вимоги, є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, доведеними позивачем та такими, що підлягають задоволенню.
У відповідності до ст.ст.94 ч.1, 98 КАС України, витрати щодо сплати судового збору присуджуються позивачу до відшкодування з Державного бюджету України.
Керуючись ст.2, 7, 17, 94, 158, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з державного бюджету України через Державну казначейську службу України у м.Миколаєві Миколаївської області на користь Державного підприємства "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря-Машпроект" (код ЄДРПОУ 31821381) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за серпень, вересень 2008 року, серпень-грудень 2009 року, січень-грудень 2010 року у розмірі 3031437грн. 37коп. (три мільйони тридцять одна тисяча чотириста тридцять сім грн. 37коп.).
3. Присудити з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Науково-виробничий комплекс газотурбобудування "Зоря-Машпроект" (код ЄДРПОУ 31821381) сплачений судовий збір в розмірі 2146грн.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанову може бути оскаржено в порядку передбаченому статтями 185, 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського адміністративного апеляційного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення у судому засіданні вступної та резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Зіньковський О.А.
Вступну та резолютивну частини постанови
складено в нарадчій кімнаті і проголошено
в присутності представників сторін 14.11.12р.
Повний текст постанови складено та підписано 16.11.12р.