Постанова № 27560573, 24.07.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2012
Номер справи
2а/0370/1969/12
Номер документу
27560573
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2012 року Справа № 2а/0370/1969/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Александрової М.А.,

при секретарі судового засідання Піянзіну О.К.,

за участю представників позивача Мартинюка І.В., Кацевича В.К.,

представника відповідача Остапюка С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» (ТзОВ «Торговий дім «Аванта» ) звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби (Луцька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12 червня 2012 року № 0001222303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 17 138, 40 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано наступними обставинами.

Бердичівською об'єднаною державною податковою інспекцією Житомирської області Державної податкової служби (Бердичівська ОДПІ) проведена фактична перевірка магазину «Колібріс» (місто Бердичів, вулиця Карла Маркса, 7а) суб'єкта господарської діяльності ТзОВ «Торговий дім «Аванта» щодо дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів. Як зазначено в акті перевірки від 11 травня 2012 року № 019/06/03/23/35495114, перевіркою 04 травня 2012 року встановлено наявність товарних запасів за місцем їх реалізації на загальну суму 8 569,20 грн. з порушенням встановленого порядку ведення обліку, а саме: у видатковій накладній № ЖТ12- 000029550 від 04 травня 2012 року на вищевказану суму товарних запасів від постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгова компанія «Мегаполіс Україна» відсутні обов'язкові реквізити - особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу ТзОВ «Торговий дім «Аванта», яка брала участь у здійсненні господарської операції, відповідно до пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, і зроблено висновок про порушення позивачем вимог пункту 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Луцькою ОДПІ 12 червня 2012 року прийняте податкове повідомлення-рішення № 0001222303 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 17 138, 40 грн. на підставі статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Позивач просив визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення, оскільки ним не допущено порушень вимог пункту 12 статті 3 та статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Видаткова накладна № ЖТ12- 000029550 від 04 травня 2012 року оформлена належним чином, оскільки містить усі з передбачених пунктом 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» обов'язкові реквізити. Доказів порушення позивачем порядку ведення товарних запасів за місцем їх реалізації в акті перевірки не наведено, так само як і здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку.

Відповідач письмових заперечень до суду не надав, хоча згідно із ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 27 червня 2012 року був зобов'язаний до 03 липня 2012 року надати письмові заперечення і всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримують повністю з підстав, викладених в позовній заяві. Просять суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ від 12 червня 2012 року № 0001222303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 17 138, 40 грн., оскільки не вчиняли правопорушення, а саме: реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за яке відповідно до статті 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнає, вважає, що позивачем реалізовувались товари, які не обліковані у встановленому порядку, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте на законних та обґрунтованих підставах. Просить в задоволенні позову відмовити повністю.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов підставний і підлягає задоволенню повністю.

Згідно із пунктом 75.1 статті 75, пунктами 80.1, 80.2 статті 80 Податкового кодексу України (ПК України) органи державної податкової служби мають право проводити фактичні перевірки, які здійснюються без попередження платника податків.

Судом встановлено, що в період з 04 травня 2012 року по 11 травня 2012 року Бердичівською ОДПІ Житомирської області на підставі наказу № 197 від 04 травня 2012 року (а.с.8) проведена фактична перевірка магазину «Колібріс», що розташований за адресою: Житомирська область, м. Бердичів, вул. Карла Маркса, буд. 7а, суб'єкта господарської діяльності ТзОВ «Торговий дім «Аванта» (код ЄДРПОУ 35495114).

Як вбачається з акта фактичної перевірки № 019/06/03/23/35495114 від 11 травня 2012 року, перевіркою зафіксовано порушення пункту 12 статті 3 та статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(а.с.11), а саме: встановлено наявність товарних запасів за місцем їх реалізації на загальну суму 8 569, 20 грн. з порушенням встановленого порядку ведення обліку - у пред'явленій видатковій накладній на вищевказану суму товарних запасів від постачальника ТзОВ «Торгова компанія «Мегаполіс-Україна» відсутні обов'язкові реквізити - особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу ТзОВ «Торговий дім «Аванта», яка брала участь у здійсненні господарської операції, відповідно до пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого Наказом Міністерства Фінансів України від 24 травня 2012 року № 88. З вказаними висновками акту перевірки позивач не погодився, про що уповноваженим працівником було здійснено відповідний запис в акті перевірки (а.с.11).

05 червня 2012 року позивачем до Бердичівської ОДПІ та Луцької ОДПІ було подано заперечення до акту № 555 від 22 травня 2012 року (а.с.12-14). 15 червня 2012 року Бердичівською ОДПІ заперечення до акту було залишене без розгляду у зв'язку з пропуском п'ятиденного строку встановленого пунктом 86.7 статті 86 ПК України.

12 червня 2012 року Луцькою ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001222303 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 17 138, 40 грн. згідно із статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» за порушення пункту 12 статті 3, статті 6 зазначеного Закону (а.с.17).

Статтею 20 Закону передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі зобов'язані, зокрема, вести у порядку, встановленому законом, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів.

Згідно із статтею 6 цього Закону облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.

Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Як вбачається із копії видаткової накладної № ЖТ 12-000029550 від 04 травня 2012 року, яка є у справі (а.с.18), вона містить усі з перелічених в статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» обов'язкові реквізити, що свідчить про належне оформлення даного документа з додержанням вимог пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку та в свою чергу про належний облік позивачем товарних запасів на суму 8 569, 20 грн.

Судом встановлено з пояснень представників позивача, із акта фактичної перевірки від 11 травня 2012 року (а.с.11), із копії видаткової накладної № ЖТ 12-000029550 від 04 травня 2012 року (а.с.18), що в момент перевірки податковим органом зазначеної видаткової накладної (з 16 год. 24 хв. 04 травня 2012 року) на ній був відсутній підпис завідуючого складом позивача, оскільки саме в цей час ним здійснювався прийом товару, який надійшов від постачальника ТзОВ «Торгова компанія «Мегаполіс-Україна» по зазначеній видатковій накладній (16 год. 35 хв. 04 травня 2012 року.

Також судом встановлено, що витребовувані податковим органом під час фактичної перевірки магазину документи (запит від 08 травня 2012 року): контрольні стрічки до наявних в магазині реєстраторів розрахункових операцій (РРО) за період з 01 серпня 2011 року по 15 серпня 2011 року, останні використані книги обліку розрахункових операцій (КОРО) до вищевказаних РРО (а.с.9), були надані податковому органу у зв'язку з проведенням ним з 30 квітня 2012 року планової виїзної перевірки ТзОВ «Торговий дім «Аванта» (а.с. 58-59, 63-66, 13).

Відповідно до пунктів 5 і 6 Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 12 серпня 2008 року № 534, за результатами перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), норм з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій посадовими особами органів державної податкової служби виявляються та досліджуються, зокрема, факти: неведення або ведення з порушенням встановленого порядку обліку запасів (товарно-матеріальних цінностей) за місцем реалізації та зберігання; реалізації запасів (товарно-матеріальних цінностей) без документального оприбуткування; реалізації запасів (товарно-матеріальних цінностей) без застосування реєстраторів розрахункових операцій. У розділі акта перевірки «Висновок перевірки» відображається узагальнений перелік виявлених перевіркою порушень законодавства з посиланням на пункти, частини та статті законодавчих та нормативно-правових актів, порушення вимог яких встановлено під час перевірки.

Як вбачається з акта перевірки, податковим органом виявлено порушення: наявність у позивача товарних запасів за місцем реалізації на загальну суму 8 569,20 грн. з порушенням встановленого порядку ведення обліку, а саме - відсутність обов'язкових реквізитів у видатковій накладній № ЖТ 12-000029550 від 04 травня 2012 року. У висновку акта перевірки зазначено порушення позивачем вимог пункту 12 статті 3, статті 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», тобто ведення позивачем обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації не в порядку, встановленому законодавством - відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. До відповідальності позивача притягнуто за статтею 20 зазначеного Закону - за здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку (податкове повідомлення-рішення від 12 червня 2012 року № 0001222303).

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням вимог чинного законодавства України та наявних у справі доказів, суд вважає, що Луцькою ОДПІ не доведено правомірності прийняття податкового повідомлення-рішення від 12 червня № 0001222303 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 17 138, 40 грн., оскільки не доведено вчинення позивачем порушення, передбаченого статтею 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - здійснення реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку. Тому позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України на користь позивача слід присудити з Державного бюджету України судовий збір в розмірі 171 грн. 40 коп., сплачений позивачем згідно із платіжним дорученням № 23181 від 21 червня 2012 року (а. с. 2).

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби від 12 червня 2012 року № 0001222303 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17 138 грн. 40 коп. (сімнадцять тисяч сто тридцять вісім гривень сорок копійок).

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» з Державного бюджету України 171 грн. 40 коп. (сто сімдесят одну гривню сорок копійок) судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 30 липня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.А. Александрова