ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2012 року м. Київ К-26950/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Федорова М.О.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку
на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2010
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2010
у справі №2-а-7189/08/2070
за позовом Державного Відкритого акціонерного товариства «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин»ДП ВАТ ДХК «Спецшахтобуріння»
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Державне Відкрите акціонерне товариство «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин»ДП ВАТ ДХК «Спецшахтобуріння»(далі по тексту - позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку (далі по тексту -відповідач, СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0002841312/1/4019/10/15-1623/3 від 05.02.2008 про сплату суми податкового зобов'язання в розмірі 30458,40 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2010, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2010, позов задоволено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій і постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, за результатами перевірки позивача податковим органом було встановлено порушення вимог статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», пункту 2 Порядку відрахування господарськими організаціями частини прибутку (доходу), затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 29.01.2007 №68, наказу Фонду Державного майна України від 12.02.2007 №249 щодо затвердження нормативів відрахування до фонду дивідендів зі змінами та доповненнями внесеними наказом Фонду від 26.03.2007 №480, в частині заниження ставки відрахування частини прибутку до державного бюджету на 25 %, що призвело к заниженню нарахованої частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2007 році за 1 півріччя 2007 року на суму 7992,00 грн.
Відповідачем на підставі акту перевірки №753/15-16-23/3-00180350 від 12.11.2007 було прийнято податкове повідомлення-рішення №0002831312/0/40308/10/15-16-23/3.
Відповідно до декларації з податку на прибуток за 1 півріччя 2007 року, поданих товариством податковому органу та розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами фінансово - господарської діяльності за 1 півріччя 2007 року, товариство задекларувало сплату частини прибутку (доходу) за ставкою 15%. Відповідач, приймаючи спірне рішення, дійшов висновку, що оскільки організаційно - правова форма - відкрите акціонерне товариство, позивач повинен був нарахувати частину прибутку в розмірі 40% згідно статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач належить до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України відповідно до Указів Президента України від 25.07.2005 №1123 «Про заходи щодо вдосконалення державного управління вугільною промисловістю», від 05.10.2005 №1417 «Питання Міністерства вугільної промисловості України», розпорядження Кабінету Міністрів України від 01.10.2005 №417-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств та повноважень з управління корпоративними правами держави щодо господарських товариств». Згідно статуту Державне Відкрите акціонерне товариство «Донецьке шахтопрохідницьке управління по бурінню стволів і свердловин»ДП ВАТ ДХК «Спецшахтобуріння»засноване відповідно до наказу Міністерства вугільної промисловості України від 30.09.1996 №499 шляхом перетворення державного підприємства «Донецьке шахтопроходницьке управління по бурінню стволів і свердловин ПНЮ «Спецшахтобуріння»у Державне відкрите акціонерне товариство відповідно до Указу Президента України від 15.06.1993 №210/93 «Про корпоратизацію державних підприємств»
Згідно статті 63 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу): державні (крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух»відповідно до Закону України «Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів»), в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, - у розмірі 15 %; акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.
Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.
Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.
Порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюється Кабінетом Міністрів України (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).
Для господарських організацій, визначених частиною п'ятою цієї статті, за умови, що ці господарські організації сплатили за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році частину прибутку відповідно до статті 67 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», на суму дивідендів, нарахованих та сплачених за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік, зменшується сума частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті у наступних за датою сплати дивідендів податкових періодах.
Відповідно до пункту 6 Порядку відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини прибутку (доходу), затвердженого постановою КМУ від 29.01.2007 №68, наказом ДПА України від 03.04.2007 №207 затверджена форма Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році та Порядок його складання.
Зазначений Розрахунок подається господарськими організаціями: державними (крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України «Украерорух»), у тому числі казенними підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами, а також акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких, державі належать частки, та їх дочірніми підприємствами.
Статтею 24 Закону України «Про господарські товариства»встановлено, що акціонерним визнається товариство, яке має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій рівної номінальної вартості.
У відповідності до статті 63 Господарського кодексу України залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні можуть діяти підприємства таких видів як, зокрема, державне підприємство, що діє на основі державної власності; приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб'єкта господарювання (юридичної особи); підприємство, що діє на основі колективної власності (підприємство колективної власності); комунальне підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади.
У статті 73 ГК України наведено визначення поняття державного унітарного підприємства. Державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління. Найменування державного унітарного підприємства повинно містити слова «державне підприємство». Державні унітарні підприємства діють як державні комерційні підприємства або казенні підприємства.
Статутний фонд державного комерційного підприємства утворюється уповноваженим органом, до сфери управління якого воно входить, до реєстрації цього підприємства як суб'єкта господарювання. Мінімальний розмір статутного фонду державного комерційного підприємства встановлюється законом.
Таким чином, колегія суддів вважає, що судами першої та апеляційної інстанцій були зроблені правильні висновки у спірних правовідносинах, а саме вірно зазначено, що оскільки форма власності позивача державна, 100% його акцій належить державі, позивач правомірно при обчисленні частки прибутку, яку належить сплатити до державного бюджету, застосував ставку 15%. При цьому доводи касаційної скарги спростовуються доказами наявними у матеріалах справи.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку відхилити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2010 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 02.07.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)С.Е. Острович (підпис)М.О. Федоров З оригіналом згідно Помічник судді О.Я. Меньшикова