ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2012 р. № 2а-5971/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Лунь З.І.
за участю
секретаря судового засідання Івашків В.І.,
представників сторін:
від позивача: Завалишин Ю.О.,
від відповідача: не з'явився,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позов заявлено Державним територіально-галузевим об'єднанням "Львівська залізниця" до Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про скасування податкових повідомлень-рішень від 20.06.2012 року № 0002531740, № 0002541740.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що висновки ДПІ у м. Ужгороді Закарпатської області Державної податкової служби за наслідком проведеної документальної позапланової перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»ДТГО «Львівська залізниця» щодо перерахування податку на доходи фізичних осіб за місцезнаходженням останнього, а не за місцезнаходженням окремих станцій, які входять до складу відокремленого підрозділу, не відповідають вимогам податкового законодавства, оскільки станції, які входять до складу відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», не є відокремленими підрозділами в розумінні чинного законодавства, не нараховують заробітну плату найманим працівникам та не уповноваженні сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб (далі - ПДФО).
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, на адресу суду надіслав письмове заперечення проти позову ДТГО «Львівська залізниця», в якому проти позову заперечив, зокрема зазначив, що за наслідком проведеної податковим органом перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»в порушення вимог п.п.168.4.3, п.п.168.4.4 п.168.4 ст.168 Податкового кодексу України утримано та перераховано податок з доходів фізичних осіб загальною сумою за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії останнього до бюджету м. Ужгорода, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Просив справу розглядати за наявними доказами без участі представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», згідно з довідкою про включення до ЄДРПОУ, зареєстрований розпорядженням виконавчого комітету Ужгородської міської ради 03.07.2000 року, місцезнаходження суб'єкта господарювання відповідно до довідки про включення до ЄДРПОУ: м. Ужгород, вул. Тихого, 8, взято на податковій облік в органах державної податкової служби 02.11.2000р. за № 281-1/668. На момент проведення перевірки перебував на обліку в ДПІ у м. Ужгороді.
Відповідно до нової редакції Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»від 25.04.2006 року, такий входить до складу Львівської залізниці і діє відповідно до ст.64 Господарського кодексу України як відокремлений підрозділ без права юридичної особи.
Судом встановлено, що на підставі направлень, виданих ДПІ у м. Ужгороді, податковими інспекторами проведено документальну виїзну позапланову перевірку Відокремленого підрозділу «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»ДТГО «Львівська залізниця»з питань правильності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб за період з 01.07.2010 року по 31.03.2012 року, за результатами якої складено Акт від 31.05.2012 року № 776/17-319/10/25449675 та зазначено, що в порушення ст.168 Податкового кодексу України з наступними змінами та доповненнями (далі -ПК України) по Відокремленому підрозділі «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»ДТГО «Львівська залізниця»виявлено кредиторську заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, в тому числі, по Берегівському району у розмірі 397283,64 грн.
На підставі Акта перевірки Мукачівською ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 20.06.2012 № 0002531740 та № 0002541740.
Податковим повідомленням-рішенням від 20.06.2012 року № 0002531740 збільшено суму грошового зобов'язання у розмірі 266677,79 грн., у т.ч. за основним платежем -243057,21 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) -23620,58 грн.
Податковим повідомленням-рішенням від 20.06.2012 № 0002541740 збільшено суму грошового зобов'язання у розмірі 192782,76 грн., у т.ч. за основним платежем -154226,21 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) -38556,55 грн.
Позивач з висновками акта перевірки та винесеними податковими повідомленнями -рішеннями не погоджується.
При прийнятті постанови суд виходив з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, у склад Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця»- юридичної особи входять 149 відокремлених підрозділів, в тому числі Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», яким відповідно до ст.168 Податкового кодексу України в установленому порядку надано повноваження щодо нарахування, утримання і сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Вказаний відокремлений підрозділ має у своєму складі станції, які знаходяться на території інших територіальних громад.
Як зазначено в акті перевірки (стор.3 Акта), відповідно до штатного розпису Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»складається з окремих станцій, в тому числі: станції Берегово, на якій працює 38 чоловік, станції Боржава, на якій працює 13 чоловік, станції Батьово, на якій працює 283 чоловіка.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»за своїм місцезнаходженням сплачує (перераховує) суми утриманого податку на доходи фізичних осіб на відповідний розподільчий рахунок, відкритий в територіальному управлінні Державного казначейства України.
Згідно з Актом перевірки, під час проведеної перевірки перевірено питання дотримання Відокремленим підрозділом «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»вимог законодавства щодо оформлення трудових відносин з працівниками. На момент проведення обстеження робочих місць, працівники, що знаходились на робочих місцях, перебувають у трудових відносинах з Відокремленим підрозділом «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»ДТГО «Львівська залізниця». У зв'язку з викладеним, податковий орган прийшов до переконання, що в порушення ст.168 Податкового кодексу України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»перераховував податок за місцезнаходженням адміністративно-господарського управління та бухгалтерії до бюджету м. Ужгород, а не за місцезнаходженням структурних підрозділів, які входять до складу відокремленого підрозділу. Сальдо станом на 31.03.2012 року по Берегівському району складає 583193,96 грн. (К-т), у тому числі заборгованість по сплаті податку з доходів фізичних осіб 397283,64 грн.
Проте з такими висновками податкового органу суд не погоджується виходячи з наступного.
Відповідно до п.63.2. ст.63 Податкового кодексу України взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків. Взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.
Пунктом 15.1. статті 15 ПК України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
В розумінні п.15.1 ст. 15 ПК України Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»є структурним підрозділом ДТГО «Львівська залізниця»на підставі затвердженого 25.04.2006 року Положення про відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень», який взятий на облік як платник ПДФО за місцезнаходженням суб'єкта господарювання: Закарпатська область м. Ужгород вул. Тихого, 8 та на якого покладено обов'язок зі сплати ПДФО.
Згідно ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" відокремлений підрозділ юридичної особи - це філія, інший підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням та виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або представництво, що здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Згідно з статтею 64 Господарського кодексу України підприємство може складатися з виробничих структурних підрозділів (виробництв, цехів, відділень, дільниць, бригад, бюро, лабораторій тощо), а також функціональних структурних підрозділів апарату управління (управлінь, відділів, бюро, служб тощо). Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не мають статусу юридичної особи, діють на основі положення про них, затвердженого підприємством, можуть відкривати рахунки в установах банків відповідно до закону.
Функції, права та обов'язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами.
Відповідно до ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу України підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру.
Згідно зі ст. 132 Господарського кодексу України відокремлені підрозділи (структурні одиниці) господарських організацій визнаються суб'єктами господарювання, що здійснюють свою діяльність від імені цих господарських організацій без статусу юридичної особи. Відокремленими підрозділами (структурними одиницями) є філії, представництва, відділення та інші структурні підрозділи, що наділяються частиною майна господарських організацій, здійснюючи щодо цього майна право оперативного використання чи інше речове право, передбачене законом. Вони можуть мати рахунок (рахунки) в установах банку.
Філії, представництва та інші відокремлені підрозділи господарської організації діють на підставі положення, затвердженого цією організацією.
Таким чином, підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру та самостійно вирішує питання про утворення у своєму складі виробничих, функціональних та відокремлених підрозділів.
Згідно п.п.14.1.180 ст.14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету визначений ст.168 ПК України.
Підпунктом 168.1.1 ПК України передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно п.п.168.4.1 ПК України, податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.
Статтею 64 Бюджетного кодексу України чинною на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі. Як зазначено в п.п.168.4.3 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Пунктом 168.4.4 Податкового кодексу України передбачено, що юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Органи Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Територіальні управління Державного казначейства України в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних місцевих бюджетів.
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва в листі від 19.07.2007р. №5292 «Про відокремлені та структурні підрозділи юридичної особи», аналізуючи норми Цивільного та Господарського кодексів України та норми податкового законодавства дійшов висновку, що в переліку платників податків відсутні структурні підрозділи юридичної особи, та вважає, що існує очевидна різниця між визначенням «структурний підрозділ» а «відокремлений підрозділ». Структурним підрозділом підприємства (організації, установи) є така його ланка, яка має чітко визначені функції у виробничому процесі, відмінні від функцій інших ланок, та в силу цього входить у ціле як організаційно відокремлена від інших підрозділів частина підприємства (організації, установи). Відокремлений підрозділ юридичної особи розташований поза межами місцезнаходження юридичної особи та виконує всі або частину її функцій.
Аналізуючи вимоги ст.64 Господарського кодексу України суд приходить до переконання про помилкове прирівнювання відповідачем окремих станцій до відокремлених підрозділів, оскільки такі є виробничими структурними підрозділами та не мають затверджених ДТГО «Львівська залізниця» положень, які б надавали їм статус відокремлених підрозділів та у відповідності до ч.4 цієї статті не погоджували питання про розміщення таких підрозділів ДТГО «Львівська залізниця»з відповідними органами місцевого самоврядування (Берегівського району) в установленому законодавством порядку, оскільки діяльність таких станцій процедури погодження не потребує.
Згідно п.176.2 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, якщо інше не визначено нормами цього Кодексу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається незалежно від того, виплачує чи ні доходи платникам податку зазначена особа протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до органу державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до органу державної податкової служби за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.
В розумінні положень ПК України, Відокремлений підрозділ «Ужгородська дирекція залізничних перевезень»ДТГО «Львівська залізниця»юридично наділений статусом податкового агента.
Обов'язки в частині нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету Відокремлений підрозділ ««Ужгородська дирекція залізничних перевезень»ДТГО «Львівська залізниця» повністю виконав, сплативши (перерахувавши) суми податку за своїм місцезнаходженням: до бюджету м. Ужгорода, що підтверджено на стор. 5 акту перевірки від 31.05.2012 № 776/17-319/10/25449675, де відображено, що податок на доходи фізичних осіб утриманий і перерахований до бюджету по м. Ужгороду в повному обсязі, а також реєстром платіжних доручень, якими ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» здійснювалося перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету за період з 01.07.2010 по 31.03.2012 та платіжними дорученнями ВП «Ужгородська дирекція залізничних перевезень» про перерахування та сплату податку з доходів фізичних осіб у 2012 році.
Оскільки відповідачем не надано суду доказів щодо повноважень станцій Берегово, Боржава, Батьово діяти від імені Відокремленого підрозділу ««Ужгородська дирекція залізничних перевезень»ДТГО «Львівська залізниця»у відносинах щодо оформлення трудових відносин з працівниками, а відтак такі не наділені законодавчо правом та обов'язками податкового агента (нараховувати заробітну плату найманим працівникам та сплачувати (перераховувати) до бюджету ПДФО.
Оскільки норми чинного законодавства чітко розмежовують сутність, права та обов'язки відокремленого та структурного підрозділів, відтак суд приходить до переконання про помилковість тверджень відповідача щодо обов'язку нарахування та сплати спірного податку за місцезнаходженням структурних підрозділів Відокремленого підрозділу ««Ужгородська дирекція залізничних перевезень»ДТГО «Львівська залізниця».
Частиною 2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи, суд дійшов висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятих ним рішень. Оскільки судом не встановлено порушень Відокремленим підрозділом ««Ужгородська дирекція залізничних перевезень»ДТГО «Львівська залізниця»податкового законодавства, то відсутні підстави застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на підставі п.123.1 ст.123 ПК України.
Згідно із ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, з огляду на все викладене, позовні вимоги ДТГО «Львівська залізниця» про скасування податкових повідомлень-рішень від 20.06.2012 року № 0002531740, № 0002541740 є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати у вигляді 2146 грн. 00 коп. судового збору присуджуються з Державного бюджету України на користь позивача, решта суми судового збору може бути повернута в порядку ст.7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення -рішення Берегівської об'єднаної державної податкової інспекції Закарпатської області від 20.06.2012 року № 0002531740 та № 0002541740.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (79000, м. Львів, вул. Гоголя, 1, ідентифікаційний код 01059900) 2146 (дві тисячі сто сорок шість) грн. 00 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова в повному обсязі складена 12.11.2012 року.
Суддя Лунь З.І.