ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 листопада 2012 року № 2а-13183/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Качура І.А., при секретарі Хрімлі К.О., за участю представників сторін:
від позивача: Арбузова А.М. (дов. від 23.05.2012р.)
від відповідача: Цюрупа Д.А. (дов. від 07.08.2012р. №8396/9/10-209)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ен Джі Консалтантс»до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС про визнання дій протиправними.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 06.11.2012 року в 15 год. 34 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Ен Джі Консалтантс»(далі по тексту також -Позивач) з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС (надалі -Відповідач) про визнання дій протиправними.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що при складені Акту про неможливість проведення зустрічної звірки Відповідачем порушено норми Податкового кодексу України, Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, що призвело до невірного відображення фактичних обставин справи.
Відповідач проти задоволення позову заперечував з мотивів його необґрунтованості та безпідставності. В судовому засіданні надав пояснення, аналогічні письмовим запереченням, які містяться у матеріалах справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, про те, що позов підлягає задоволенню, з огляду про наступне.
06.06.2012 року Відповідачем здійснено заходи з метою проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕН ДЖІ КОНСАЛТАНТС»щодо підтвердження господарських відносин з ТОВ «КОМПАНІЯ ЛІГРОС-ЛТД»(ідентифікаційний код 37567227) за період з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року та з ТОВ «КАРБОНОВІ ТЕХНОЛОГІЇ»(ідентифікаційний код 37144663) за період з 01.02.2012р. по 28.02.2012р. та складено акт №1713/22-4/35534650 від 06.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки.
Як вбачається зі змісту Акту, підставою проведення зустрічної звірки слугували п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та п. 4.4. Наказу ДПА України від 22.04.2011р. №236 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок».
Відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби з метою отримання податкової інформації мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Як вбачається зі письмових заперечень Відповідача, наявних у матеріалах даної адміністративної справи, Акт про неможливість проведення зустрічної звірки складено у зв'язку з тим, що Позивач не надав пояснень та документи на запити від 06.04.2012р. №1121/10/22-410 та №1122/10/22-410, після цього було здійснено вихід на податкову адресу Позивача та встановлено, що суб'єкт господарювання не знаходиться за адресою: м. Київ, б-р Дружби народів, буд. 9 кв. 54, про що було складено акт перевірки податкової адреси суб'єкта господарської діяльності від 06.06.2012р. №547/22-4/35534650.
Окрім того, Відповідач стверджував про те, що спірний Акт ніяким чином не порушує законних прав та інтересів і не породжує юридичних обов'язків Позивача, відтак просив відмовити у задоволенні позову.
Проаналізувавши матеріали адміністративної справи, докази, надані сторонами в ході судового розгляду справи у їх сукупності, Суд прийшов до висновку про те, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ЕН ДЖІ КОНСАЛТАНТС»є необґрунтованим, з огляду про наступне.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового Кодексу України, податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Статтею 62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: - ведення обліку платників податків; - інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; - перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з приписами статті 72 Податкового кодексу України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла, зокрема, від платників податків, податкових агентів, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Національного банку України, банків, інших фінансових установ, органів влади інших держав, міжнародних організацій або нерезидентів, підрозділів податкової служби та митних органів.
Відповідно до пункту 73.1 статті 73 Податкового кодексу України, інформація, визначена у статті 72 цього Кодексу, безоплатно надається органам державної податкової служби періодично або на окремий письмовий запит органу державної податкової служби у терміни, визначені пунктом 73.2 цього Кодексу.
Пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
В силу приписів абзацу 3 пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу, письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у разі проведення зустрічної звірки.
Згідно з абзацом 1 пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити і зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
При цьому, як вбачається з аналізу норм чинного податкового законодавства, України, зокрема, абзацу 3 пункту 73.5 статті 73 ПКУ зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Так, правовий механізм здійснення зустрічних звірок визначено Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. № 1232 (далі - Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок).
Пунктом 2 вказаного Порядку передбачено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Відповідно до пункту 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
В силу положень пункту 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Разом з цим, у випадку проведення зустрічної звірки органом державної податкової служби (ініціатором), відповідно до положень пункту 3.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236, обов'язок здійснення відповідних заходів (направлення запитів, повторних запитів, здійснення моніторингу відповідей, що надходять, тощо) з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження ТМЦ (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС - ініціатора. При цьому, обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку (крім випадків, визначених у абзаці шостому п. 3.1 Методичних рекомендацій).
Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, передбачено надіслання податковим органом запиту про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) у разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (Ініціатором) інформації.
Так, запит про подання інформації та її документального підтвердження надсилається податковим органом на адресу платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
При цьому, в силу приписів пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Водночас, складання податковим органом довідки про проведення зустрічної звірки (у разі отримання від платника податків інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження) або акта про неможливість проведення зустрічної звірки (у разі неподання платником податків інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження, у тому числі внаслідок відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою) здійснюється виключно у разі дотримання податковим органом законодавчо визначеної процедури інформування такого платника податків про необхідність подання інформації та її документального підтвердження шляхом надіслання рекомендованим поштовим відправленням або вручення під розписку відповідного запиту.
В ході розгляду справи підтверджено, що письмовий запит щодо надання інформації та її документального підтвердження з зазначенням законних підстав надання такої інформації на адресу Позивача не надходив та не був наданий під (уповноваженому) його представникові.
При цьому, як вбачається зі змісту Акту про неможливість проведення зустрічної звірки, Відповідачем фактично проведено перевірку, про що свідчить факт встановлення контролюючим органом нікчемності укладених ТОВ «КОМПАНІЯ ЛІГРОС-ЛТД»правочинів з контрагентами-продавцями та нікчемність укладених ТОВ «КАРБОНОВІ ТЕХНОЛОГІЇ»правочинів з ТОВ «СОКВОЛ»та ТОВ «ЛЮКСТЕРМ».
Так, Суд звертає увагу на те, що нікчемність правочинів визначається законом, а визнання контролюючим органом нікчемності правочинів, укладених між суб'єктами господарювання по суті є перевищенням наданих йому повноважень, що в силу законодавства є недопустимим.
Разом з тим, з акту про неможливість проведення зустрічної звірки вбачається, що посадовою особою податкового органу за наслідками аналізу матеріалів податкової звітності, реєстраційних звітних та інших документів товариства встановлено, «не підтвердження поставки товарів (робіт, послуг) від постачальника ТОВ "КОМПАНІЯ ЛІГРОС-ЛТД" за січень 2012р. на суму ПДВ - 396826,74 грн. та від ТОВ "КАРБОНОВІ ТЕХНОЛОГІЇ" за лютий 2012р. на суму ГІДВ - 2469889,61 грн. підприємству ТОВ «ЕН ДЖІ КОНСАЛТАНТС»та відповідно відсутні поставки товарів (робіт, послуг) від ТОВ «ЕН ДЖІ КОНСАЛТАНТС»до контрагентів-покупців у січні 2012р. на суму ПДВ - 416169,00 грн. та в лютому 2011р. на загальну суму ПДВ - 2470890,00 грн.». У зв'язку з зазначеним, податковим органом зроблено висновок про те, що господарські операції ТОВ «ЕН ДЖІ КОНСАЛТАНТС»здійснені без мети настання реальних наслідків, а отже, відповідно до пп. 1, 2, ст. 215, пп. 5 ст. 203 Цивільного кодексу України є нікчемними, і в силу ст.216 Цивільного кодексу України не створюють юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з їх недійсністю та встановлено відсутність об'єктів оподаткування при придбанні та продажу товарів послуг), які підпадають під визначення ст. 22, ст. 185 Податкового кодексу України.
Під податковою інформацією Суд розглядає сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Згідно з приписами статті 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Так, в силу приписів пункту 83.1 статті 83 Податкового кодексу України, податкова інформація є підставою для прийняття посадовими особами органів державної податкової служби відповідних висновків під час проведення перевірок.
Оформлення результатів перевірок здійснюється шляхом складання акта перевірки, який є носієм доказової інформації та повинен містити висновки посадових осіб податкового органу про порушення суб'єктом господарювання законодавства.
При цьому, метою проведення зустрічної звірки платника податків є виключно отримання податкової інформації, тобто, зібрання відомостей, які розкривають процес поточної господарської діяльності платника податків, дані про його контрагентів, кількісні, якісні та інші характеристики отриманих та наданих товарів (робіт, послуг).
Враховуючи, що зустрічні звірки не є перевірками платника податків, письмовий документ, який складається після проведення зустрічної звірки (довідка) та у разі неможливості її проведення (акт) не може містити у собі висновки посадових осіб податкового органу про порушення суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства, у тому числі, і про реальність, повноту, достовірність господарських операцій такої особи.
Крім цього, відповідно до підпункту 4.4 пункту 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236, Акт про неможливість
проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання складається не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема, у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою).
Відповідно до ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В ході розгляду справи підтверджено, що Відповідач при складанні Акту №1713/22-4/35534650 від 06.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки діяв не у спосіб, не в межах і не на підставі чинного законодавства, що є недопустимим.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
При цьому суд бере до уваги положення ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 158, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ДЖІ КОНСАЛТАНТС», що оформлено актом №1713/22-4/35534650 від 06.06.2012 року про неможливість проведення зустрічної звірки.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у Печерському районі м. Києва стягнути судові витрати в сумі 33 грн. 06 коп. на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕН ДЖІ КОНСАЛТАНТС»за рахунок Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунків Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва ДПС.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А.Качур