ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
РІШЕННЯ
Іменем України
16.12.2008
Справа №2-7/10352-2008
За позовом Дочірнього підприємства «Ілліч-Агро-Крим» Відкритого акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (97006, Красногвардійский район, с. Калініне, вул. Калініна, 1А, ідентифікаційний код 34383237)
До відповідача Красногвардійської селищної ради (97000, смт. Красногвардійське, вул. Совєтська, 3)
Про спонукання до виконання певних дій.
Суддя І. І. Дворний
представники:
Від позивача – Мішевська Т. В., предст., дов. від 14.05.2008 р.
Від відповідача – не з’явився (клопотання).
Суть справи: Дочірнє підприємство «Ілліч-Агро-Крим» Відкритого акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» звернулося до Господарського суду АР Крим з позовною заявою, в якій просить суд зобов’язати Красногвардійську селищну раду виключити з рішення ХХУІІ сесії У скликання №808 від 22.07.2008 р. «Про попереднє погодження земельної ділянки для відведення ДП «Ілліч-Агро-Крим» для будівництва магазину з продажу продукції рослинництва, тваринництва та переробки агроцехів по вул. Тельмана в районі елеватора ДП ІІ «Сантрейд» та проведення аукціону» пункт 2, викладений в наступній редакції: «провести аукціон з надання вищевказаної ділянки в оренду строком на 20 років для будівництва магазину. Аукціон провести відповідно до чинного законодавства».
Позовні вимоги мотивовані тим, що в спірному рішенні, яке винесено відповідачем за результатом розгляду заяви ДП «Ілліч-Агро-Крим» про виділення земельної ділянки, передбачено проведення аукціону, у той час як Указом Президенту України від 07.04.2008 р. була зупинена дія Порядку проведення земельних аукціонів, затвердженого Постановою КМУ №90 від 22.02.2008 р., а Указом Президента України від 21.07.2008 р. повторно зупинена дія Порядку проведення в 2008 році земельних аукціонів, затвердженого Постановою КМУ від 17.04.2008 р.
Відповідач у судове засідання не з’явився, однак направив до суду відзив на позов, в якому зазначив, що проти задоволення вимог позивача не заперечує та просить суд розглянути справу за відсутність свого представника.
Оскільки матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, підстав для відкладення розгляду справи судом не вбачається.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ :
Згідно ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Чинне земельне законодавство передбачає два види користування землею: право постійного користування та оренда (гл. 15 Земельного кодексу України).
Право оренди земельної ділянки – це засноване на договорі термінове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендарю для ведення підприємницької та іншої діяльності (ст. 93 Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов’язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 290 Господарського кодексу України відносини, пов’язані з орендою землі як засобу виробництва, регулюються Земельним кодексом України та іншими законами. При цьому, оренда земельної ділянки без договору, укладеного в письмовій формі, посвідченого нотаріально та зареєстрованого в установленому законом порядку, не допускається.
Підстави та порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами визначені главою 19 Земельного кодексу України.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Органами місцевого самоврядування, що приймають такі рішення, є сільські, селищні та міські ради, включаючи ради міст Києва та Севастополя. Повноваження цих органів по прийняттю рішень про передачу відповідних земельних ділянок у власність обо надання їх в користування, визначені в 2-й та 3-й главах Земельного кодексу України.
Повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст встановлено ст. 12 Земельного кодексу України, відповідно до вимог якої відповідним радам надано право розпорядження землями територіальних громад; передавати земельні ділянки з комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, відповідно до цього кодексу; надавати земельні ділянки у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу (ч. 3 статті 124 ЗК України).
Частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради.
Як свідчать матеріали справи, листом №200/307 від 14.05.2008 р. Дочірнє підприємство «Ілліч-Агро-Крим» Відкритого акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» звернулося до Красногвардійської селищної ради з проханням виділити земельну ділянку орієнтовною площею 0,2 га по вул. Тельмана для будівництва магазину з продажу продукції рослинництва, тваринництва та переробних агроцехів ДП.
22.07.2008 р. Красногвардійською селищною радою було прийнято рішення №808 «Про попереднє погодження місця розташування земельної ділянки для відведення ДП «Ілліч-Агро-Крим» для будівництва магазину з продажу продукції рослинництва, тваринництва та переробки агроцехів по вул. Тельмана в районі елеватора ДП ІІ «Сантрейд» та проведення аукціону», яким позивачу було погоджено місце розташування запитуваної ним земельної ділянки.
Пунктом 2 цього рішення була закріплена умова щодо проведення аукціону з надання вищевказаної земельної ділянки в оренду строком на 20 років для будівництва магазину. Аукціон вирішено провести відповідно до чинного законодавства.
Вважаючи вказаний пункт 2 рішення органу місцевого самоврядування таким, що суперечить положенням чинного земельного законодавства України, позивач звернувся до суду з вимогою щодо спонукання відповідача виключити його з рішення №808 від 22.07.2008 р.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Статтею 82 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що у 2008 році продаж земельних ділянок державної та комунальної власності здійснюється виключно на конкурентних засадах (аукціонах), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Крім того, здійснення набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, виключно на аукціонах (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб і в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі) передбачено також статтею 124 Земельного кодексу України.
На виконання цих положень 22.02.2008 р. Кабінетом Міністрів України була винесена постанова №90 «Деякі питання проведення земельних аукціонів», якою був затверджений порядок проведення земельних аукціонів.
Проте, Указом Президента України №309/2008 від 07.04.2008 р. дія вищевказаної постанови КМУ була зупинена у зв’язку з тим, що жодним нормативно-правовим актом України повноважень щодо затвердження порядку проведення земельних аукціонів із продажу земельних ділянок Кабінету Міністрів України не надано.
17.04.2008 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №394, якою був затверджений Порядок проведення у 2008 році земельних аукціонів. Однак, Указом Президента України №406/2008 від 25.04.2008 р. дія цієї постанови також була зупинена. Крім того, дія постанови КМУ №394 від 17.04.2008 р. також була зупинена Указом Президента України №639/2008 від 21.07.2008 р.
Більш того, рішенням Конституційного суду України від 11.11.2008 р. у справі №1-46/2008 визнано неконституційним положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів" від 17 квітня 2008 року N 394.
Приймаючи вказане рішення, Конституційний суд України виходив з того, що в Основному Законі України зазначено, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом (частина четверта статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина друга статті 14); правовий режим власності визначається виключно законами України (пункт 7 частини першої статті 92).
З урахуванням цього, Конституційний Суд України дійшов висновку, що відповідно до Конституції України правовий режим власності, порядок і умови набуття та припинення права власності, а також права володіння, користування та розпорядження майном (землею) визначаються законом.
За Земельним кодексом України (в редакції за станом на 17 квітня 2008 року) право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них (частина друга статті 78).
Підставами набуття права власності на земельну ділянку є, зокрема, придбання її за договором купівлі-продажу, іншими цивільно-правовими угодами (статті 81, 82, 83, 84 Земельного Кодексу).
У частині першій статті 124 Земельного Кодексу передбачено, що набуття права оренди земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі.
Аналогічне положення закріплено у статті 16 Закону України "Про оренду землі" (в редакції за станом на 17 квітня 2008 року).
Земельні ділянки державної або комунальної власності, призначені для продажу суб'єктам підприємницької діяльності, підлягають продажу на конкурентних засадах (земельні торги), крім викупу земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, що є власністю покупців цих ділянок, в яких відсутні акції (частки, паї), що належать державі (стаття 134 Кодексу).
У частині п'ятій статті 137 Кодексу передбачено, що земельні торги проводяться у порядку, встановленому законом.
Отже, порядок проведення аукціону на придбання права користування земельною ділянкою має визначатися виключно законами України, тобто нормативно-правовими актами, прийнятими у встановленому порядку Верховною Радою України. В свою чергу, на теперішній час відповідний порядок жодним законом не визначений, що унеможливлює проведення таких аукціонів органами місцевого самоврядування.
За таких обставин, зазначення Красногвардійською селищною радою в пункті 2 спірного рішення №808 від 22.07.2008 р. про необхідність проведення аукціону з надання в оренду запитуваної позивачем земельної ділянки є безпідставним, оскільки порядок проведення земельних аукціонів на рівні закону на теперішній час не визначений.
Ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» серед основних принципів здійснення місцевого самоврядування передбачає, зокрема, принцип законності. Принцип законності відповідає статтям 1 і 8 Конституції України, які визначають Україну як правову державу та закріплюють державний принцип верховенства права. Крім того, ст. 19 Конституції України встановлює, що органи місцевого самоврядування діють на підставі діючого законодавства та у межах повноважень й шляхом, передбаченим Конституцією України та нормативно-правовими актами. Додержання принципу законності направлене на недопущення свавілля в органах державної влади та місцевого самоврядування та передбачає, перш за все, прийняття суб’єктами владних повноважень законних актів, тобто певної форми актів, виданих у визначеному порядку компетентними органами в межах їх повноважень.
Отже, враховуючи безпідставність та необґрунтованість спірного пункту 2 рішення Красногвардійської селищної ради №808 від 22.07.2008 р., вказаний пункт має бути виключений відповідачем із зазначеного рішення.
Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Ст. 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів, згідно зі статтями 16 ЦК України та 20 ГК України, може бути, серед іншого, й примусове виконання обов’язку в натурі.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом спонукання Красногвардійську селищну раду виключити з рішення ХХУІІ сесії У скликання №808 від 22.07.2008 р. «Про попереднє погодження земельної ділянки для відведення ДП «Ілліч-Агро-Крим» для будівництва магазину з продажу продукції рослинництва, тваринництва та переробки агроцехів по вул. Тельмана в районі елеватора ДП ІІ «Сантрейд» та проведення аукціону» пункт 2, викладений в наступній редакції: «провести аукціон з надання вищевказаної ділянки в оренду строком на 20 років для будівництва магазину. Аукціон провести відповідно до чинного законодавства».
Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Зобов’язати Красногвардійську селищну раду (97000, смт. Красногвардійське, вул. Совєтська, 3) виключити з рішення ХХУІІ сесії У скликання №808 від 22.07.2008 р. «Про попереднє погодження земельної ділянки для відведення ДП «Ілліч-Агро-Крим» для будівництва магазину з продажу продукції рослинництва, тваринництва та переробки агроцехів по вул. Тельмана в районі елеватора ДП ІІ «Сантрейд» та проведення аукціону» пункт 2, викладений в наступній редакції: «провести аукціон з надання вищевказаної ділянки в оренду строком на 20 років для будівництва магазину. Аукціон провести відповідно до чинного законодавства».
3. Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Дворний І.І.