ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/6205/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Костенко Г.В.
при секретарі - Горбач Д.О.
за участю: представника позивача - Коваленко М.І.
представника відповідача - Ричинди В.В.,
представників третьої особи ПрАТ "МТС України" Кондра Л.С., Лисик Р.В.,
представника третьої особи ТОВ "Талєрікс" - Куцанок В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області, треті особи - Приватне акціонерне товариство "МСТ Україна", Товариство з обмеженою відповідальністю "Талєрікс", Управління з питань містобудування та архітектури про визнання дій неправомірними, -
В С Т А Н О В И В:
27 вересня 2012 року позивач Полтавська міська рада звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області, треті особи - Приватне акціонерне товариство "МСТ Україна", Товариство з обмеженою відповідальністю "Талєрікс", Управління з питань містобудування та архітектури про визнання дій по реєстрації декларації № ПТ 08212087323 від 30.05.2012 про початок виконання будівельних робіт неправомірними та скасування реєстрації декларації.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області за № ПТ 08212087323 зареєстровано декларацію про початок будівельних робіт по будівництву мережі мобільного зв'язку, в п. 13 декларації зазначено, що згідно п. 20 наказу Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України № 109 від 07.07.2011 об'єкт не потребує отримання містобудівних умов та обмежень. Разом з тим, згідно цього ж наказу будівництво об'єктів стільникового зв'язку та їх зовнішніх інженерних мереж здійснюється за умови їх відповідності санітарним та будівельним нормам і правилам; архітектурно-планувальним вимогам, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови. Крім того, у графі 14 не зазначено документу, що посвідчує право замовника на земельну ділянку. Договір оренди нерухомого майна відповідно до Земельного кодексу України не є таким документом.
29 жовтня 2012 року до суду надійшла заява позивача про збільшення позовних вимог, в якій останній просить суд визнати дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області по реєстрації декларації № ПТ 08112108640 від 02.07.2012 про початок виконання будівельних робіт неправомірними та скасувати її реєстрацію декларації, визнати дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області по реєстрації декларації № ПТ 14212185408 від 09.10.2012 про готовність об'єкта до експлуатації неправомірними та скасувати її реєстрацію декларації.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, та просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, посилаючись на те, що згідно ст. 20 наказу Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України № 109 від 07.07.2011 будівництво об'єктів стільникового зв'язку із встановленням на існуючих будівлях малогабаритних (до 30 м) щогл полегшеної конструкції для кріплення АФП не потребує отримання містобудівних умов та обмежень. Згідно роз'яснення Державної архітектурно-будівельної інспекції України № 40 -17-3019 від 29.09.2011 щодо аналогічних випадків, коли будівництво здійснюється на вже існуючий будівлі, без змін геометричних розмірів, відомості про земельну ділянку не заповнюються.
Представник третьої особи ПрАТ "МТС України" проти скасування реєстрації декларації з підстав, зазначених позивачем заперечив та просив визнати неправомірними дії щодо реєстрації декларації та скасувати реєстрацію декларації, але з тих підстав, що відносини власника будівлі та оператора телекомунікації з тимчасового розміщення на цій будівлі обладнання зв'язку, що здійснюється без забудови земельної ділянки, не входять до предмету регулювання Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Представник третьої особи ТОВ "Талєрікс" проти позову заперечує та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи - Управління з питань містобудування та архітектури в судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, причини своєї неявки суду не повідомив.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, третіх осіб, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.
30 травня 2012 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області (далі -Інспекція ДАБК) зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт № ПТ 08212087323 подану позивачем щодо нового будівництва базової станції мобільного зв'язку ПрАТ "МТС Україна" стандарту DCS -1800 за адресою м. Полтава, вул. Навродського 9, базова станція KHA POL NAV, категорія складності IІ (а.с. 10-14).
09 жовтня 2012 року Інспекцією зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації № ПТ 14212185408 - базової станції KHA POL NAV, що розташована за адресою м. Полтава, вул. Навродського 9, яка подана замовником будівництва ПрАТ "МТС Україна" (а.с.89-93).
Полтавська міська рада вважає неправомірними дії Інспекції ДАБК по реєстрації вказаних декларацій та оскаржило їх до суду.
Перевіряючи правомірність дій Інспекції ДАБК щодо реєстрації декларацій про початок будівельних робіт № ПТ 08212087323 від 30 травня 2012 року та про готовність об'єкта до експлуатації № ПТ 14212185408 від 09.10.2012 року суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого указом Президента України від 08.04.2011 № 439/2011 Державна архітектурно-будівельна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Як вбачається з матеріалів справи, ПрАТ "МТС України" подало до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області декларацію про початок виконання будівельних робіт по будівництву базової станції мобільного зв'язку ПрАТ "МТС Україна" стандарту DCS -1800 за адресою м. Полтава, вул. Навродського 9, базова станція KHA POL NAV, категорія складності IІ.
Вказана декларація зареєстрована Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Полтавській області 30.05.2012 за № ПТ 08212087323.
09 жовтня 2012 Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області зареєстровано за № ПТ 14212185408 декларацію про готовність об'єкта до експлуатації базової станції KHA POL NAV, яка розташована за адресою: м. Полтава, вул. Навродського 9, що подана замовником будівництва ПрАТ "МТС Україна".
Згідно ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.
Приписами ст. 36 цього Закону визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
В розділі 13 "Інформація про містобудівні умови" декларації про початок будівельних робіт № ПТ 08212087323 від 30 травня 2012 року, поданій ПрАТ "МТС Україна" до Інспекції ДАБК зазначено: "Не потребує згідно п. 20 наказу Міністерства регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України № 109 від 07.07.2011 року, яким затверджено "Перелік об'єктів будівництва, для будування яких містобудівні умови та обмеження не надаються".
Таким чином, ПрАТ "МТС Україна" заповнено п. 13 "Інформація про містобудівні умови" декларації, правильно, що також підтверджується листом проектувальника ТОВ "Талєкріс".
Згідно п. 20 Наказу Міністерства Регіонального розвитку та житлово-комунального господарства України № 109 від 07.07.2011, яким затверджено "Перелік об'єктів будівництва, для будування яких містобудівні умови та обмеження не надаються", зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 22.07.2011 за № 913/19651 до об'єктів будівництва, які не потребують містобудівних умов та обмежень відносяться об'єкти, що будуються в існуючих пристосованих, вбудовано-прибудованих приміщеннях та приміщеннях контейнерного типу із встановленням обладнання зв'язку, з використанням легких трубостійок для кріплення антенно-фідерних пристроїв (далі - АФП), встановлених на існуючих будівлях, виробничих спорудах, металевих і цегляних трубах; а також те саме, із встановленням на існуючих будівлях малогабаритних (до 30 м) щогл полегшеної конструкції для кріплення АФП.
Посилання позивача на те, що не зважаючи на те, що об'єкт не потребує містобудівних умов та обмежень він повинен відповідати санітарним та будівельним нормам і правилам; архітектурно-планувальним вимогам, що визначаються органом містобудування та архітектури, з урахуванням червоних та інших ліній регулювання забудови суд вважає необґрунтованим, оскільки декларація про початок виконання будівельних робіт, форма якої затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13 квітня 2011 року, не містить розділу для зазначення такої інформації.
Крім того, доказів порушення ПрАТ "МТС Україна" санітарних та будівельних норм і правил; архітектурно-планувальних вимог, що визначаються органом містобудування та архітектури при будівництві базової станції мобільного зв'язку стандарту DCS -1800 за адресою м. Полтава, вул. Навроцького 9 суду не надано.
Частиною 6 ст. 31 Закону України "Про телекомунікації" суб'єктам господарювання, які здійснюють будівництво телекомунікаційних мереж загального користування, надано право установлювати в приміщеннях, що їм належать на правах найму, телекомунікаційне обладнання, використовувати дахи будинків і технічні приміщення для встановлення антен та необхідного обладнання на підставі договору оренди з власником приміщення.
В матеріалах справи наявних договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 53/12 - Н від 30 березня 2012 року укладеного між ПрАТ "МТС Україна" (орендар) та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Полтавській області (орендодавець) відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне майно - частину нежитлового приміщення на технічному поверсі, площею 4,82 кв.м та частину даху в гуртожитку №1 площею 14,56 кв.м, реєстровий номер 02010824.1.ААААКЛ576 (а.с.59 - 61).
Відповідно до п. 11 ст. 38 цього Закону операторам телекомунікації також надано право встановлювати телекомунікаційне обладнання в приміщеннях, що належать їм на правах найму, з дозволу власника приміщення.
Таким чином, в розділі 14 Декларації "Інформація про земельну ділянку" зазначено, що документом, що посвідчує право замовника на земельну ділянку є договір оренди нерухомого майна № 53/12-Н від 30.03.2012 року.
Згідно ст. 796 Цивільного кодексу України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться.
Згідно листа Державної архітектурно - будівельної інспекції України № 40-17-3019 від 29.09.2011 при заповненні декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт з реконструкції або капітального ремонту об'єктів державної і комунальної власності та приміщень в багатоповерховому будинку без зміни геометричних розмірів таких об'єктів розділ стосовно інформації щодо земельної ділянки та документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, не заповнюється.
Слід зазначити, що будівництво базової станції мобільного зв'язку стандарту DCS -1800 за адресою м. Полтава, вул. Навроцького 9 заплановано здійснювати на даху будівлі без зміни її геометричних розмірів, а від так, суд приходить до висновку про правомірність заповнення ПрАТ "МТС Україна" розділу 14 оскаржуваної Декларації.
Згідно Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України № 439/2011 від 08.04.2011 року та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою КМУ № 553 від 23.05.2011 року, основними завданням Держархбудінспекції та її територіальних органів є виконання дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури. Крім того, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю є єдиним органом державної влади уповноваженим на встановлення факту готовності об'єкту до експлуатації. Прийняття в експлуатацію об'єктів проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації або на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі Інспекцією сертифікату.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів (далі - Порядок).
Порядком передбачено, що прийняття в експлуатацію об'єктів, які належать до І - III категорії складності, та об'єктів, будівництво яких здійснено на підставі будівельного паспорта, проводиться шляхом реєстрації Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
Відповідно до абз. 1 п. 18 цього Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1.
Згідно з п.п. 21, 22 Порядку, Інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію. У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю в Харківській області повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації.
Повернення декларації з інших підстав не передбачено чинним законодавством України.
Замовником, ПрАТ "МТС України" було подано до Інспекції державного архітектурно - будівельного контролю в Полтавській області два примірника Декларації про готовність до об'єкта до експлуатації базової станції KHA POL NAV, яка розташована за адресою: м. Полтава, вул. Навродського 9. Дана декларація була зареєстрована Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю в Полтавській області від 09.10.2012 року №ПТ 14212185408.
За викладених обставин суд вважає, що Інспекція ДАБК під час реєстрації декларацій про початок будівельних робіт № ПТ 08212087323 від 30 травня 2012 року та про готовність об'єкта до експлуатації № ПТ 14212185408 від 09.10.2012 року, подані ПрАТ "МТС Україна", діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню.
Посилання третьої особи на те, що реєстрація декларації підлягає скасуванню, оскільки відносини власника будівлі та оператора телекомунікацій з тимчасового розміщення на цій будівлі обладнання зв'язку, що здійснюється без забудови земельної ділянки, не входять до предмету регулювання Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" суд вважає необґрунтованим, оскільки ПрАТ "МТС Україна" добровільно звернулося до Інспекції ДАБК з метою реєстрації декларації про початок будівельних робіт.
Згідно із частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому адміністративний позов не підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до положень статті 94 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог Полтавської міської ради до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Полтавській області, треті особи - Приватне акціонерне товариство "МСТ Україна", Товариство з обмеженою відповідальністю "Талєрікс", Управління з питань містобудування та архітектури про визнання дій неправомірними та скасування реєстрації декларацій - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 19 листопада 2012 року.
Суддя Г.В. Костенко