Постанова № 27485913, 12.11.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2012
Номер справи
2а/1270/8078/2012
Номер документу
27485913
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8078/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Петросян К.Є.,

при секретарі судового засідання: Семціві О.В.,

представників сторін:

від позивача - не прибув,

від відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Краснодонського комунального автотранспортного підприємства 032804 про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 87919,24 грн., з податку на прибуток підприємства у розмірі 1270,15 грн., зі сплати надходжень від скидів забруднюючих речовин у сумі 21801,58 грн., а всього в сумі 110990,97 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків,

ВСТАНОВИВ:

17 жовтня 2012 року Краснодонська об'єднана державна податкова інспекція Луганської області Державної податкової служби (надалі-позивач), звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Краснодонського комунального автотранспортного підприємства 032804 про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 87919,24 грн., з податку на прибуток підприємства у розмірі 1270,15 грн., зі сплати надходжень від скидів забруднюючих речовин у сумі 21801,58 грн., а всього в сумі 110990,97 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в обґрунтування якого зазначив наступне.

Краснодонське комунальне автотранспортне підприємство 032804 (код ЄДРПОУ 03328072) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 11.01.1997 за реєстраційним номером №1 387 120 0000 000532, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та з 12.12.1992 перебуває на податковому обліку в якості платника податків та зборів у Краснодонській ОДПІ Луганської області ДПС за №44.

Станом на 29.08.2012 підприємство відповідача має заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 110990,97 грн. за наступними платежами:

- з податку на додану вартість в сумі 87919,24 грн. (податковий борг-78518,79 грн., пеня-9400,45 грн.), де податкові зобов'язання нараховані самостійно платником податку у податкових деклараціях з податку на додану вартість за квітень 2012 року №9026364145 від 15.05.012, за травень 2012 року №9033223598 від 11.06.2012, за червень 2012 року №9040657881 від 09.07.2012, крім того, частина податкових зобов'язань з вказаного податку визначена контролюючим органом на підставі податкового повідомлення-рішення №0000361640 від 14.06.2012 в сумі 8077,79 грн.;

- з податку на прибуток підприємства в сумі 1270,15 грн. (податковий борг-300,00 грн., пеня-970,15 грн.), де податкові зобов'язання нараховані самостійно платником податку у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 1-й квартал 2012 року №9194 від 10.05.2012;

- зі сплати надходжень від скидів забруднюючих речовин у сумі 21801,58 грн. (податковий борг-21801,58 грн.), де податкові зобов'язання нараховані самостійно платником податку у податковій декларації екологічного податку за 1-й квартал 2012 року №9823 від 10.05.2012.

У зв'язку з несвоєчасною сплатою у встановлені законодавством терміни сум узгоджених податкових зобов'язань та з метою погашення податкового боргу Краснодонською ОДПІ Луганської області ДПС на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 (який був чинним на час направлення податкових вимог та до 01.01.2011) підприємству відповідача направлені перша податкова вимога №1/64 від 26.10.2001, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 05.11.2001, та друга податкова вимога №2/273 від 19.03.2002, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 29.04.2002.

Однак, до теперішнього часу зазначений податковий борг залишається непогашеним відповідачем та вважається узгодженим. На підставі викладеного, позивач просив суд стягнути в судовому порядку з Краснодонського комунального автотранспортного підприємства 032804 кошти на суму податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 87919,24 грн., з податку на прибуток підприємства у розмірі 1270,15 грн., зі сплати надходжень від скидів забруднюючих речовин у сумі 21801,58 грн., а всього в сумі 110990,97 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.

У судове засідання представник позивача не прибув, до податку судового засідання факсом до суду надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності (а.с.45).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином (а.с.43), про причини неприбуття суду не доповідав. Правом надання заперечень проти позову у встановлений судом строк та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про визнання позовних вимог або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином для реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до ст.6 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1); податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1); штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1); пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1); податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

У відповідності зі статтею 16 ПКУ від 02.12.2010 №2755-VI платник податків зобов'язаний, зокрема, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).

Пунктом 31.1. статті 31 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.126.1. ст.126 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Відповідно до п.58.2. ст.58 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. У разі зменшення (збільшення) контролюючим органом суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення. Контролюючий орган веде реєстр виданих податкових повідомлень-рішень щодо окремих платників податків.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) платнику податків, якщо його передано посадовій особі такого платника податків під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення. (п.58.3. ст.58 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).

Відповідно до пункту 129.1.1. статті 129 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.

У судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Краснодонське комунальне автотранспортне підприємство 032804 (код ЄДРПОУ 03328072) зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 11.01.1997 за реєстраційним номером №1 387 120 0000 000532, внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та з 12.12.1992 перебуває на податковому обліку в якості платника податків та зборів у Краснодонській ОДПІ Луганської області ДПС за №44 (а.с.4,5,14).

Так, станом на 29.08.2012 підприємство відповідача має заборгованість перед бюджетом у загальному розмірі 110990,97 грн. за наступними платежами:

- з податку на додану вартість в сумі 87919,24 грн. (податковий борг-78518,79 грн., пеня-9400,45 грн.), де податкові зобов'язання нараховані самостійно платником податку у податкових деклараціях з податку на додану вартість за квітень 2012 року №9026364145 від 15.05.012, за травень 2012 року №9033223598 від 11.06.2012, за червень 2012 року №9040657881 від 09.07.2012, крім того, частина податкових зобов'язань з вказаного податку визначена контролюючим органом на підставі податкового повідомлення-рішення №0000361640 від 14.06.2012 в сумі 8077,79 грн. (а.с.22,23-24,25-26,27-28),

- з податку на прибуток підприємства в сумі 1270,15 грн. (податковий борг-300,00 грн., пеня-970,15 грн.), де податкові зобов'язання нараховані самостійно платником податку у податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 1-й квартал 2012 року №9194 від 10.05.2012 (а.с.21),

- зі сплати надходжень від скидів забруднюючих речовин у сумі 21801,58 грн. (податковий борг-21801,58 грн.), де податкові зобов'язання нараховані самостійно платником податку у податковій декларації екологічного податку за 1-й квартал 2012 року №9823 від 10.05.2012(а.с.19-20).

Наявність податкового боргу відповідача також підтверджується розшифровкою податкового боргу (а.с.16) та зворотнім боком облікової картки платника податків станом на 29.08.2012 та 30.08.2012 (а.с.29-33,34,35).

У зв'язку з несплатою у встановлені законом терміни узгоджених сум податкових зобов'язань та з метою погашення податкового боргу на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181-ІІІ від 21.12.2000 року (який був чинним на час направлення податкових вимог та до 01.01.2011), Краснодонською ОДПІ Луганської області підприємству відповідача направлені перша податкова вимога №1/64 від 26.10.2001, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 05.11.2001, та друга податкова вимога №2/273 від 19.03.2002, яка була отримана уповноваженою особою відповідача 29.04.2002 (а.с.17,18).

Даних про оскарження відповідачем зазначених податкових вимог або про їх відкликання податковим органом судом не встановлено, а тому, вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.

Податкове повідомлення-рішення №0000361640 від 14.06.2012 за платежем «податок на додану вартість» на суму 8077,79 грн. Краснодонською ОДПІ Луганської області ДПС вручено головному бухгалтеру відповідача 25.06.2012 (а.с.22)

Даних про оскарження у встановленому законодавством порядку вищезазначеного податкового повідомлення-рішення відповідачем судом на час розгляду справи не встановлено, а тому воно вважається узгодженим та таким, що підлягає виконанню.

Таким чином, ужиті Краснодонською ОДПІ Луганської області заходи не призвели до добровільного погашення податкового боргу відповідачем.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI).

Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно рахується податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 87919,24 грн., з податку на прибуток підприємства у розмірі 1270,15 грн., зі сплати надходжень від скидів забруднюючих речовин у сумі 21801,58 грн., а всього в сумі 110990,97 грн., про який він повідомлений, який ним не оспорений та до теперішнього часу в добровільному порядку не сплачений, а тому, суд дійшов висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до суду з вказаним адміністративним позовом щодо стягнення з Краснодонського комунального автотранспортного підприємства 032804 коштів у рахунок погашення податкового боргу з усіх наявних рахунків у банках платника податків, дотримані вимоги пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 21 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (який набув чинності з 01.11.2011) від сплати судового збору звільнений, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 12 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 19 листопада 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області Державної податкової служби до Краснодонського комунального автотранспортного підприємства 032804 про стягнення коштів на суму податкового боргу перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 87919,24 грн., з податку на прибуток підприємства у розмірі 1270,15 грн., зі сплати надходжень від скидів забруднюючих речовин у сумі 21801,58 грн., а всього в сумі 110990,97 грн. з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, задовольнити повністю.

Стягнути з Краснодонського комунального автотранспортного підприємства 032804 (код ЄДРПОУ 03328072, місцезнаходження: 94400, Луганська область, м.Краснодон, вул.Гірнича,1) кошти за податковим боргом перед бюджетом з податку на додану вартість у розмірі 87919,24 грн. (вісімдесят сім тисяч дев'ятсот дев'ятнадцять гривень 24 копійки), з податку на прибуток підприємства у розмірі 1270,15 грн. (одна тисяча двісті сімдесят гривень 15 копійок), зі сплати надходжень від скидів забруднюючих речовин у сумі 21801,58 грн. (двадцять одна тисяча вісімсот одна гривня 58 копійок), а всього в сумі 110990,97 грн. (сто десять тисяч дев'ятсот дев'яносто гривень 97 копійок), з розрахункових рахунків, відкритих у банках, обслуговуючих платника податків.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 19 листопада 2012 року.

СуддяК.Є. Петросян