ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" листопада 2012 р.Справа № 14/46/5022-798/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Руденка О.В.
розглянув матеріали справи
за позовом Прокурора Підгаєцького району, Шевченка, 28, м. Підгайці, Підгаєцький район, Тернопільська область, 48000 в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000
до відповідача Завалінської сільської ради, с. Завалів, Підгаєцький район, Тернопільська область, 48023
про відшкодування збитків в сумі 5394.03 грн.
за участю:
прокурора Процик Е. Р., посвідчення №69 від 02.08.2012р.;
представника позивача Мазур Т. В., довіреність №1-1/23-1 від 05.01.2012р.
Суть справи:
Прокурор Підгаєцького району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області звернувся в господарський суд Тернопільської області з позовом до Завалінської сільської ради про cтягнення збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в сумі 5394.03 грн.
24 жовтня 2012р. позивач, дотримуючись вимог ст. 22 ГПК України, подав заяву №1-1/4299, що погоджена прокурором, про уточнення реквізитів стягнення заявленої суми збитків. Дана заява прийнята судом як така, що не суперечить вимогам чинного законодавства України, а відтак розгляд справи здійснюється з урахуванням поданих змін.
В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на допущення відповідачем порушень ст. ст. 10, 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", внаслідок чого останнім завдано збитків навколишньому природному середовищу в розмірі 5394.03 грн., стягнення яких і є предметом судового розгляду.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив, витребуваних документів не надав, хоча про час і місце слухання справи повідомлявся належним чином, в порядку ст.ст. 64, 87 ГПК України та п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. №18 (повідомлення про вручення поштових відправлень знаходяться в матеріалах справи).
За таких обставин, спір вирішується за правилами ст.75 ГПК України за наявними у справі матеріалами.
В судових засіданнях прокурору, представнику позивача, їх процесуальні права та обов'язки, передбачені ст.ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України, роз'яснено.
За відсутності відповідного клопотання, в порядку ст. 81-1 ГПК України, технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора, представника позивача, господарським судом встановлено наступне:
Відповідно до наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 540 від 12.12.2006р. "Про реорганізацію територіальних органів Мінприроди" було утворено Державні екологічні інспекції в областях, містах Києві та Севастополі як спеціальні підрозділи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, що входять до сфери його управління.
15 грудня 2011р., на підставі направлення №1587, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області в присутності сільського голови Гатлан І. П. здійснено перевірку Завалівської сільської ради на предмет дотримання вимог природоохоронного законодавства.
Державна екологічна інспекція у Тернопільській області, відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області (затверджено наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007р. N55) є спеціальним підрозділом Мінприроди, одним з основних завдань якої є забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, а саме: здійснювати державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища; поводження з відходами; додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, та має право відповідно до пп. 9, 6 п.5 зазначеного Положення складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; вживати в установленому законом порядку заходів на відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
За результатами проведеної перевірки 15.12.2011р. складено акт, із змісту якого, вбачається, що органом місцевого самоврядування здійснювалося нічне опалення приміщення сільської ради за допомогою твердого палива (дров) без відповідного на те дозволу, що є порушенням вимог статей 10 та 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Довідкою голови Завалівської сільської ради № 511 від 15.12.2011р. підтверджено, що в період з 01.02.2009р. по 15.12.2011р., для опалення приміщення сільської ради твердим паливом використано 32 складометри дров.
Оцінивши зібрані у справі докази, заслухавши прокурора, пояснення представника позивача, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на таке.
Відповідно до ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожний повинен не наносити шкоду природі.
Згідно ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", використання природних pecypciв громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Відповідно до положень ст. 20 Закону "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль за використанням i охороною земель, надр, поверхневих i підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних pecypciв територіальних вод, континентального шельфу i виключної (морської) економічної зони, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених державних органів в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних pecypciв (в даному випадку - Державна екологічна інспекція у Тернопільській області).
Із матеріалів справи слідує, що на час проведення перевірки (15.12.2011р.), дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря у відповідача відсутній.
15 грудня 2011р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області винесено припис №2-2/5065, яким зобов'язано Завалівську сільську раду отримати даний дозвіл до 15.04.2012р.
При цьому, у справі відсутні докази отримання відповідного дозволу в т. ч. у строки визначені приписом, а відповідачем не представлено документів на спростування протилежного.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно із п. 4 ст. 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.
Стаття 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та poзмipax, встановлених законодавством України. З даною статтею кореспондуються вимоги ст. 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
Згідно представленого позивачем розрахунку розміру відшкодування збитків, проведених у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.01.2009р. за № 48/16054 ( далі - Методика), внаслідок порушення відповідачем вимог діючого природоохоронного законодавства, державі в період з 01.02.2009р. по 15.12.2011р. заподіяні збитки на суму 5394.03 грн.
Також, за порушення природоохоронного законодавства 15.12.2011р. державним інспектором складено протоколи про адміністративне правопорушення №008528, №008527 та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення за №80 від 15.12.2011р., згідно якої, на сільського голову Гатлан І. П. за вчинення ним адміністративного правопорушення накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85.00 грн.
З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області 15.05.2012р. направлено відповідачу претензію №1-1/1945 від 14.05.2012р. для добровільного відшкодування нарахованих збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Однак претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
За таких обставин позовні вимоги прокурора Підгаєцького району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області про стягнення з Завалівської сільської ради збитків, заподіяних державі в результаті наднормових викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в сумі 5394.03 грн. підлягають до задоволення в повному обсязі.
Статтею 49 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.
Відповідно до ст. 1, 4 Закону України "Про судовий збір", який набрав чинності з 01.11.2011р., судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується в розмірі 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати -1609.50 грн. та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат -64380.00 грн.
Таким чином, судовий збір у розмірі 1609 грн. 50 коп. покладається на відповідача та стягується у дохід Державного бюджету України.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 1, 2, 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Завалівської сільської ради (с. Завалів, Підгаєцький район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 04394941) збитки завдані порушенням природоохоронного законодавства в сумі 5394 (п'ять тисяч триста дев'яносто чотири) грн. 03 коп. в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Завалівської сільської ради, в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33110331700453, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 36084944 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012.
3. Стягнути з Завалівської сільської ради (с. Завалів, Підгаєцький район, Тернопільська область, ідентифікаційний код 04394941) в дохід Державного бюджету України - 1609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору (одержувач УДКСУ м. Тернопіль 22030001, р/р 31217206783002 у ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ одержувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001).
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони, прокурор мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.
Суддя О.В. Руденко
Повний текст рішення складено
"12" листопада 2012р.