Постанова № 27476212, 13.11.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2012
Номер справи
1170/2а-3546/12
Номер документу
27476212
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2012 року Справа № 1170/2а-3546/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Нагібіної Г.П. розглянув о 09 годині 15 хвилин у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби до громадської організації «Екологія та соціальний захист Бобринецького району»про припинення юридичної особи.

Долинська міжрайонна державна податкова інспекція Кіровоградської області Державної податкової служби (далі -позивач) звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд припинити громадську організацію «Екологія та соціальний захист Бобринецького району».

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відносно відповідача до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців внесено запис про відсутність організації за місцезнаходженням, що є підставою для припинення юридичної особи.

Враховуючи викладене та на підставі абзацу шостого частини другої статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»від 15.05.2003 року N 755-IV позивач просить суд припинити громадську організацію «Екологія та соціальний захист Бобринецького району».

До суду з адреси, зазначеної у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, повернулось поштове відправлення з копією ухвали про відкриття скороченого провадження для відповідача з відміткою відділення поштового зв'язку про неможливість вручення (а.с. 20).

Частиною одинадцятою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. № 2747-IV (далі -КАС України) встановлено, що розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Стосовно позовних вимог про припинення громадської організації «Екологія та соціальний захист Бобринецького району»у зв'язку з наявністю у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців запису про відсутність відповідача за місцезнаходженням суд дійшов наступних висновків.

Громадська організація «Екологія та соціальний захист Бобринецького району»зареєстрована Бобринецьким районним управлінням юстиції 11.11.2005 року, про що свідчить свідоцтво про реєстрацію об'єднання громадян від 11.11.2005 року № 38 (а.с. 42), у матеріалах справи міститься копія відповідної реєстраційної справи відповідача, надана Бобринецьким РУЮ (а.с. 21-42).

Громадська організація «Екологія та соціальний захист Бобринецького району»зареєстрована як юридична особа 16.11.2005 року Бобринецькою районною державною адміністрацією Кіровоградської області, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 3).

Пунктом 5 частини другої статті 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Частина третя статті 6 КАС України також надає право суб'єкту владних повноважень звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Наведені положення кореспондуються із приписами пункту 5 частини четвертої статті 50 цього Кодексу, з яких, зокрема випливає, що фізичні та юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 20.1.12 статті 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI передбачено право органів державної податкової служби у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Позивачем пред'явлено вимогу про припинення відповідача на підставі статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Статтею 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»визначено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок, організацій роботодавців, їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.

Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видають виписку з Єдиного державного реєстру, оформлену державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.

Таким чином, юридичні особи, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців»з урахуванням особливостей, що передбачені для них відповідним (спеціальним) законом.

Особливості створення, функціонування та припинення громадських організацій регулюються спеціальним законодавством, а саме Законом України «Про об'єднання громадян» від 16.06.1992 року №2460-XII.

Громадська організація «Екологія та соціальний захист Бобринецького району»у розумінні статті 1 цього Закону є об'єднанням громадян.

Згідно статті 19 Закону України «Про об'єднання громадян» припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.

Статтями 28, 32 Закону України «Про об'єднання громадян»визначено, що примусовий розпуск (ліквідація) є одним із видів стягнень, які застосовуються до об'єднань громадян.

Примусовий розпуск (ліквідація) застосовується до об'єднання громадян на підставі рішення суду за поданням легалізуючого органу (Міністерства юстиції України та його територіальних органів) або прокурора у випадках: 1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону (якщо метою діяльності легалізованих об'єднань громадян є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини); 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону (політичним партіям, їх установам та організаціям забороняється прямо або опосередковано одержувати кошти та інше майно від: іноземних держав та організацій, міжнародних організацій, іноземних громадян та осіб без громадянства; державних органів, державних підприємств, установ та організацій, крім випадків, передбачених законами України; підприємств, створених на основі змішаної форми власності, якщо участь держави або іноземного учасника в них перевищує 20 відсотків; нелегалізованих об'єднань громадян; анонімних пожертвувачів. Політичні партії не мають права одержувати доходи від акцій та інших цінних паперів, їм забороняється мати рахунки в іноземних банках та зберігати в них коштовності. Політичні партії зобов'язані щороку публікувати свої бюджети для загального відома); 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; 4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.

Відповідно до частини першої та четвертої статті 14 Закону України «Про об'єднання громадян»легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.

Таким чином, громадські об'єднання як юридичні особи наділені спеціальною правосуб'єктністю, що викликано їх особливою метою - задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. Одним із властивостей спеціальної правосуб'єктності громадських організацій як юридичних осіб є особливий спосіб припинення їх діяльності, зокрема, вичерпний перелік підстав для їх припинення, які визначені Законом України «Про об'єднання громадян».

З огляду на викладене, виходячи з системного аналізу викладених законодавчих приписів, суд дійшов висновку, що Законом України «Про об'єднання громадян», який є спеціальним у спірних правовідносинах, не передбачено такої підстави для припинення об'єднання громадян як наявність у Єдиному держаному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність такого об'єднання громадян за місцезнаходженням, що на думку суду, виключає можливість звернення податкового органу до суду з таким позовом.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про об'єднання громадян»державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України. Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення. Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури. Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.

Тобто, податкові органи в межах своєї компетенції здійснюють лише контроль за джерелами, розмірами надходжень та сплатою податків відповідних об'єднань громадян.

Судом зазначено вище, що статтею 32 Закону України «Про об'єднання громадян»законодавчо обмежені підстави для примусової ліквідації об'єднання громадян та осіб, уповноважених звернутись до суду з таким позовом.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведене свідчить, що законодавство України не передбачає повноваження органу державної податкової служби, який не має функцій державного контролю за діяльністю громадський об'єднань, на звернення до суду з позовом про припинення об'єднання громадян.

За таких обставин суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та про відмову у їх задоволенні.

Керуючись статтями 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 183-2, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Долинської міжрайонної державної податкової інспекції Кіровоградської області Державної податкової служби до громадської організації «Екологія та соціальний захист Бобринецького району»про припинення юридичної особи відмовити повністю.

Постанову суду направити сторонам.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому статтею 254 КАС України.

Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Г.П. Нагібіна