Категорія №10.2.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/7710/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Петросян К.Є.,
за участю секретаря - Семців О.В.,
представників сторін:
позивача - Назарук О.В.,
Шаферова О.Ю. (дов. від 02.10.2012),
Рубан І.В. (дов. від 15.10.2012),
відповідача - Косогової Л.О. (дов. №07-11-01 від 03.01.2012),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Дитячого позаміського закладу оздоровлення та відпочинку «Луганський дитячий оздоровчий табір «Юний ленінець» до виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-
ВСТАНОВИВ:
03 жовтня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дитячого позаміського закладу оздоровлення та відпочинку «Луганський дитячий оздоровчий табір «Юний ленінець» до виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, в обґрунтування якого позивач зазначив наступне.
28.08.2012 виконавчою дирекцією Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за результатами перевірки Дитячого позаміського закладу оздоровлення та відпочинку «Луганський дитячий оздоровчий табір «Юний ленінець» було прийнято рішення «Про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій» за №13/06-09-2708.
Своє рішення відповідач обґрунтував тим, що позивачем неправомірно було включено до витрат на культурне обслуговування дітей вартість «солодких призів» (а саме: печива, конфет, вафель, батончиків та соку), оскільки такі «солодкі призи», на думку відповідача, фактично є продуктами харчування.
З вказаним рішенням позивач не згодний, виходячи з наступного.
Правління відділення Фонду відповідно до кошторису програми відділення Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей щорічно визначає загальну суму коштів Фонду на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення на поточний рік і норми витрат на харчування (у частині вартості набору продуктів харчування), лікування та культурне обслуговування дітей у межах граничних норм витрат (п.1.7 Постанови №17).
У 2012 році позивачем під час відпочинку дітей в таборі «Юний ленінець» при організації дозвілля та при проведенні оздоровчо-культурних заходів (змагань та конкурсів) для відзначення (нагородження) переможців конкурсів та спортивних змагань були закуплені цукерки, печиво, вафлі та фрукти. Вказані «солодкі призи» були роздані дітям в повному обсязі.
За аналогічні періоди 2009-2011 позивачем під час проведення культурних заходів та конкурсів були придбані аналогічні «солодкі призи». Під час проведення перевірки цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідачем в актах перевірки від 13.08.2009, 16.08.2010 та 02.09.2011 було зазначено, що порушень в використанні коштів Фонду немає.
За наведених вище обставин та враховуючи, що ніяких змін в законодавстві України щодо використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не відбулося, позивачем у 2012 році після консультацій з відповідними фахівцями відповідача були витрачені кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на ті ж самі заходи, як і в минулих 2009-2011 роках в межах витрат, встановлених постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 03.04.2012 №7 «Про затвердження граничних норм витрат на харчування, лікування та культурне обслуговування дітей, які є членами сімей застрахованих осіб, у дитячих закладах оздоровлення на 2012 рік».
На підставі вищевикладеного, просив суд визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №13/06-09-2708 від 28.08.2012.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні зазначеним у позові, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні частково заперечувала проти задоволення позовних вимог, про що надала письмові заперечення на адміністративний позов (а.с.47-48), у яких зазначила наступне.
17.05.2012 між відділенням Фонду та ЛДОТ «Юний ленінець» був укладений договір №74/29-29 від 17.05.2012 про часткове фінансування оздоровлення дітей, які є членами сімей застрахованих осіб, у Дитячому позаміському закладу оздоровлення та відпочинку «Луганський дитячий оздоровчий табір «Юний ленінець» за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Відповідно до п.1.3 зазначеного договору, замовник (відділення Фонду) у порядку та на умовах, визначених цим договором здійснює часткове фінансування оздоровлення дітей за рахунок коштів Фонду з розрахунку в середньому на оздоровчу зміну на :
- харчування дітей (у частині вартості набору продуктів харчування відповідно до норм, затверджених постановою КМУ від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних оздоровчих закладах») не більше 37 грн. на одну людину в день;
- лікування та культурне обслуговування дітей - не більше 3 грн. на одну людину в день.
До договору позивачем була надана калькуляція витрат на одну дитину на добу, що знаходиться в ЛДОТ «Юний ленінець», згідно з якою до витрат на одну дитину відносяться також витрати на культурно-масові заходи - 3 грн. на добу.
Крім того, до зазначеного договору була також додана характеристика ЛДОТ «Юний ленінець», пунктом 8 якої встановлений перелік культмасових заходів. Проте, в зазначеному документі відсутнє будь-яке встановлення порядку відзначення (нагородження) переможців та учасників конкурсів та спортивних змагань.
Вартість так званих «солодких призів» (а саме: печиво, конфети, вафлі, батончики та сік), які фактично є продуктами харчування, табором «Юний ленінець» було неправомірно включено до витрат на культурне обслуговування дітей, що, на думку відповідача, є порушенням п.1.6 Постанови №17.
Про це свідчать накладні, надані позивачем на підтвердження списання «солодких призів» під час здійснення перевірки, згідно з якими з комори ЛДОТ «Юний ленінець» видаються на кухню саме продукти харчування.
Крім того, під час оскарження рішення в досудовому порядку позивачем в обґрунтування правомірності здійснення витрат на культобслуговування були надані відділенню Фонду Методичні рекомендації щодо порядку використання первинними профспілковими організаціями коштів на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу, а також деяких питань їх оподаткування, затверджені постановою Президії ФПУ від 19.07.2007 №П-13-10.
Пунктом 3.1 зазначених Методичних рекомендацій встановлений перелік видів послуг, що відносяться до культурно-масової роботи. Виходячи з цього переліку до культурно-масової роботи відноситься проведення заходів щодо задоволення освітньо-культурних потреб. Крім того, до цього переліку відносяться придбання нагородної атрибутики для відзначення переможців творчих змагань, а не продуктів харчування.
Оздоровлення дітей у заміському дитячому оздоровчому закладі встановлене п.3.3.1 Методичних рекомендацій, яким також передбачено придбання бланків грамот, дипломів, призів, сувенірів та продуктів харчування (цукерок, тістечок, шоколаду, фруктів тощо) для відзначення (нагородження) переможців і лауреатів конкурсів, оглядів, фестивалів та спортивних змагань.
Зазначила, що листом виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 05.10.2012 №06-32-2515 роз'яснено, що не заборонено за рахунок коштів Фонду у якості призів штучні кондитерські вироби в упаковці та соки для заохочення дітей при проведенні культурно-масових заходів у дитячих закладах оздоровлення.
В ході вивчення документів, наданих позивачем під час проведення перевірки встановлено, що позивачем було придбано за рахунок коштів Фонду, наданих для оздоровлення застрахованих осіб та членів їх сімей, штучних кондитерських виробів лише на суму 2031,78 грн.
З урахуванням вищевикладеного, просила суд частково скасувати рішення №13/06-09-2708 від 28.08.2012 з урахуванням 2031,78 грн. вартості штучних кондитерських виробів.
Заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до ч.2 ст.71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2011 №2240 (далі Закон №2240), фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Судом встановлено, що Дитячий позаміський заклад оздоровлення та відпочинку «Луганський дитячий оздоровчий табір «Юний ленінець» зареєстровано в якості юридичної особи 24.04.2003 Новоайдарською райдержадміністрацією Луганської області (а.с.28). Згідно довідки з ЄДРПОУ АА №291574, керівником є Назарук О.В. (а.с.46).
20.08.2012 виконавчою дирекцією Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена планова перевірка цільового використання коштів Фонду страхування з тимчасової втрати працездатності на часткове фінансування оздоровлення дітей в Дитячому позаміському закладі оздоровлення та відпочинку «Луганський дитячий оздоровчий табір «Юний ленінець», за результатами якої складено акт від 20.08.2012 за №6-13-69 (а.с.7-10).
На підставі зазначеного акту перевірки 28.08.2012 відповідачем було винесено рішення №13/06-09-2708 про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) в сумі 11016,00 грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 5508,00 грн. (а.с.6).
Як вбачається з акту перевірки від 20.08.2012, відповідачем встановлено, що в порушення п.1.6 Порядку фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб в дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду від 25.02.2009 №17, позивачем до витрат на культурне обслуговування дітей включено витрати на продукти харчування на загальну суму 11016,00 грн.
Статтею 48 Закону №2240 визначено, що за рахунок коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду на наступний фінансовий рік, здійснюється часткове фінансування санаторіїв-профілакторіїв підприємств, установ, навчальних закладів та організацій, утримання дитячо-юнацьких спортивних шкіл, дитячих оздоровчих таборів і позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків в порядку, визначеному правлінням Фонду.
Відповідно до ст. ст. 11 та 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», постановою правління Фонду від 25.02.2009 №17 затверджено Порядок фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі Порядок №17).
Згідно п.1.6 Порядку №17, кошти Фонду виділяються на організацію харчування (у
частині вартості набору продуктів харчування), лікування та культурне обслуговування дітей у межах граничних норм витрат.
Відповідно до п.п.1.7.1 п.1.7 Порядку №17, правління відділення Фонду відповідно до кошторису програми відділення Фонду щодо відновлення здоров'я застрахованих осіб і членів їх сімей щорічно визначає загальну суму коштів Фонду на часткове фінансування оздоровлення дітей у дитячих закладах оздоровлення на поточний рік і норми витрат на харчування (у частині вартості набору продуктів харчування), лікування та культурне обслуговування дітей у межах граничних норм витрат.
Як вбачається з матеріалів справи, 17.05.2012 між відділенням Фонду та ЛДОТ «Юний ленінець» був укладений договір №74/29-29 від 17.05.2012 про часткове фінансування оздоровлення дітей, які є членами сімей застрахованих осіб, у Дитячому позаміському закладу оздоровлення та відпочинку «Луганський дитячий оздоровчий табір «Юний ленінець» за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с.58-61).
Відповідно до п.1.3 зазначеного договору, замовник (відділення Фонду) у порядку та на умовах, визначених цим договором здійснює часткове фінансування оздоровлення дітей за рахунок коштів Фонду з розрахунку в середньому на оздоровчу зміну на :
- харчування дітей (у частині вартості набору продуктів харчування відповідно до норм, затверджених постановою КМУ від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних оздоровчих закладах») не більше 37 грн. на одну людину в день;
- лікування та культурне обслуговування дітей - не більше 3 грн. на одну людину в день.
До зазначеного договору позивачем була надана калькуляція витрат на одну дитину на добу, що знаходиться в ЛДОТ «Юний ленінець», згідно з якою до витрат на одну дитину відносяться також витрати на культурно-масові заходи - 3 грн. на добу (а.с.62).
Крім того, до зазначеного договору була також додана характеристика ЛДОТ «Юний ленінець», пунктом 8 якої встановлений перелік культмасових заходів (а.с.52-55).
Матеріалами справи підтверджено, та не заперечується сторонами, що позивачем у 2012 році були витрачені кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в сумі 11016 грн. на придбання кондитерських виробів та соків для заохочення дітей при проведенні культурно-масових заходів у дитячому таборі «Юний ленінець».
Вартість зазначених «солодких призів» позивачем була включена до витрат на культурне обслуговування дітей, що, на думку відповідача, є порушенням п.1.6 Постанови №17, оскільки фактично зазначені «солодкі призи» е продуктами харчування.
Разом з тим, суд вважає, що з боку позивача порушення п.1.6 Постанови №17 відсутні, з огляду на наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що витрати позивача на культурне обслуговування дітей відповідають встановленим нормам, а саме 3 грн. на добу.
Крім того, з листа Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №51 від 11.09.2012 вбачається, що діючими нормативними документами Фонду не заборонено придбання за рахунок коштів Фонду в якості призів штучних кондитерських виробів в упаковці та соків для заохочення дітей при проведенні культурно-масових заходів у дитячих закладах оздоровлення. Документальним підтвердженням проведених витрат є кошторис на проведення заходу, первинні документи, які підтверджують факт придбання відповідних матеріальних цінностей, та акт на списання (видачу) призів (а.с.43).
Зазначені первинні документи, які підтверджують факт придбання матеріальних цінностей «солодких призів» та їх списання перебувають в матеріалах справи та надавалися позивачем також під час проведення перевірки (а.с.71-147).
Слід зазначити, що на підставі зазначеного листа Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відповідачем у судовому засіданні було визнано частково позов, а саме з урахуванням використання позивачем солодких призів по штучно в сумі 2031,78 грн. При цьому, відповідачем оскаржуване рішення залишено без змін в частині визначення позивачу суми коштів витрачених з порушенням порядку використання у розмірі 11016,00 грн. та штрафної санкції у розмірі 50% від неправомірно витрачених коштів в сумі 5508,00 грн., тоді як вони підлягають коригуванню.
Крім того, суд не погоджується з доводами представника відповідача стосовно того, що позивач мав право включити до витрат на культурне обслуговування дітей лише вартість поштучно придбаних «солодких призів», оскільки з актів на списання, наданих позивачем вбачається, що солодкі призи отримувалися зі складу дитячого закладу в кілограмах, упаковках, а видавалися в якості призів поштучно.
Представником відповідача не наведено жодної норми діючого законодавства, яка позбавляє право позивача придбавати за рахунок коштів Фонду в якості призів для заохочення дітей саме «солодкі призи», як то: печиво, конфети, вафлі, батончики та сік.
Суд критично оцінює доводи представника відповідача стосовно того, що фактично зазначені «солодкі призи» е продуктами харчування, підтвердженням чого, на її думку, є накладні щодо видачі з комори табору на кухню продуктів харчування, оскільки форма зазначених накладних є типовою і стосується як продуктів харчування на кухні, так і солодких призів, виданих в якості винагород.
При цьому, суд звертає увагу, що до кожної накладної позивачем додано заявку на видачу солодощів саме для проведення відповідних культмасових заходів.
Той факт, що фактично проведені позивачем культмасові заходи не співпадають із переліком заходів, встановлених п.8 характеристики ЛДОТ «Юний ленінець» не виключає взагалі проведення культмасових заходів та відповідно видачу призів дітям.
Як пояснила у судовому засіданні керівник позивача, зазначені види заходів були відкориговані вихователями та з урахуванням тих чи інших обставин, зокрема погодних умов.
Суд погоджується з доводами позивача, що за аналогічні періоди 2009-2011 під час проведення культурних заходів та конкурсів ЛДОТ «Юний ленінець» також були придбані відповідні «солодкі призи». Однак, під час проведення перевірки цільового використання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідачем в актах перевірки від 13.08.2009, 16.08.2010 та 02.09.2011 зазначено про відсутність порушень з боку позивача у використанні коштів Фонду (а.с.12-26).
Виходячи з наведеного, суд вважає позовні вимоги Дитячого позаміського закладу оздоровлення та відпочинку «Луганський дитячий оздоровчий табір «Юний ленінець» обґрунтованими та підлягаючими задоволенню повністю.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 12 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на пять днів, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст.167 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дитячого позаміського закладу оздоровлення та відпочінку "Луганський дитячий оздоровчий табір "Юний ленінець" до виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення про застосування фінансових санкцій, задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 28.08.2012 за № 13/06-09-2708 про повернення коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, використаних неправомірно (не за цільовим призначенням) та застосування фінансових санкцій.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Дитячого позаміського закладу оздоровлення та відпочинку "Луганський дитячий оздоровчий табір "Юний ленінець" (91047, м. Луганськ, 2-й Оборонний проїзд, 5, ід. код. 21823214) судові витрати у розмірі 32,19 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 16.11.2012.
СуддяК.Є. Петросян