ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 листопада 2012 року № 2а-10442/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Пащенка К.С., суддів Скочок Т.О., Савченко А.І., при секретарі судового засідання Іконніковій О.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справуза позовомДержавної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової службидо1. Міністерства оборони України, 2. Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони Українипростягнення коштів за податковим боргом,ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України податковий борг у сумі 490511,22 грн. за рахунок коштів Міністерства оборони України на користь Державного бюджету України.
Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі у порядку письмового провадження, в якому він також зазначив, що підтримує позовні вимоги, просить задовольнити позов у повному обсязі.
Представник Міністерства оборони України у судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.
Представник Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України у судове засідання 06.11.2012 не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Зважаючи на викладене, адміністративна справа на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України розглядається у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Приморському районі міста Одеси.
Як видно з матеріалів справи, у Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України наявна заборгованість перед бюджетом у сумі 490511,22 грн., що виникла на підставі податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 02.02.2009 № 1361 та від 27.01.2010 № 1293, що не заперечувалось представником Міністерства оборони України.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинного на момент виникнення спірних правовідносин, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Згідно з пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Доказів подання уточнюючих розрахунків щодо зазначених декларацій суду не надано, проте визначена ними сума податкового зобов'язання Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України не сплачена, заборгованість становить 490511,22 грн.
Відповідно до пп. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи, що станом на час розгляду справи судом, відсутні докази сплати Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України податкового боргу, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість тверджень позивача щодо наявності у Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України податкового боргу у розмірі 490511,22 грн.
Водночас, як видно з матеріалів справи, позивач звертався до відповідачів щодо погашення боргу Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України по платежах до бюджету, на що Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України листом від 10.11.2010 № 227/10/1736 повідомлено, що на даний час Міністерством оборони України вживаються заходи щодо включення Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України до мережі підприємств та організацій, які фінансуються з державного бюджету за загальним фондом, що дасть змогу перерахувати кошти на рахунки Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України та ліквідувати податковий борг по платежах до бюджету та державних цільових фондів, а листом від 02.04.2012 № 227/10/984 підприємством за дорученням заступника Міністра оборони України повідомлено позивачу, що Державною казначейською службою України не було здійснено оплату виконаних робіт з будівництва житла для військовослужбовців ЗС України, що призвело до виникнення кредиторської заборгованості, у тому числі перед Південним управлінням капітального будівництва Міністерства оборони України підприємство, погашення якої планується здійснити у першочерговому порядку при надходженні коштів з Державного бюджету України, і після повного погашення кредиторської заборгованості підприємством буде здійснено оплату податкового боргу у повному обсязі.
Відповідно до пп. 96.1.1 п. 96.1, пп. 96.2.1 п. 96.2 ст. 96 ПК України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради. У разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна державного підприємства, яке не підлягає приватизації, у тому числі казенного підприємства, не покриває суму податкового боргу такого платника податків і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків, з поданням щодо прийняття рішення про надання відповідної компенсації з бюджету за рахунок коштів, призначених для утримання такого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить такий платник податків.
З аналізу викладених норм видно, що встановлений порядок погашення податкового боргу стосується лише державних підприємств, які не підлягають приватизації, а також комунальних підприємств.
Відповідно до Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації»Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України не включено до переліку підприємств, які не підлягають приватизації, крім того зазначене підприємство не є комунальним.
Таким чином, за висновком колегії суддів, Міністерство оборони України не має обов'язку зі сплати податкового боргу зазначеного підприємства, а відтак, Державна податкова інспекція у Центральному районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби не має належних правових підстав для звернення до суду з позовом про стягнення за рахунок коштів Міністерства оборони України на користь Державного бюджету України податкового боргу Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України.
Разом з тим, за змістом п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене, податковий борг у сумі 490511,22 грн. підлягає стягненню не за рахунок коштів Міністерства оборони України, а безпосередньо з Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України на користь Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню частково.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат заявника - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163, 167, 254 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної податкової інспекції у Центральному районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби (54030, м. Миколаїв, вул. Потьомкінська, 24, код ЄДРПОУ 34034100) задовольнити частково.
2. Стягнути з Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України (65063, Одеська обл., м. Одеса, Приморський район, вул. Армійська, 18, код ЄДРПОУ 24980210) на користь Державного бюджету України податковий борг у сумі 490511,22 грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя К.С. Пащенко
Судді Т.О. Скочок
А.І. Савченко