Постанова № 27458399, 31.10.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.10.2012
Номер справи
2а-14085/12/2670
Номер документу
27458399
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

31 жовтня 2012 року 18:00 № 2а-14085/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Погрібніченка І.М., при секретарі судового засідання Федоровій О.В. та представників: позивача -Гаврлиюка М.Д., відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справуза позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «КРАШ»до Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)про визнання протиправною відмови від 31 травня 2012 року № 066-3315/Г та зобов'язання вчинити певні дії, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «КРАШ»(далі -ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ») з адміністративним позовом до Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправною відмови від 31 травня 2012 року № 066-3315/Г та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 жовтня 2012 відкрито провадження у справі № 2а-14085/12/2670, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 31 жовтня 2012 року.

31 жовтня 2012 року у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, подав через канцелярію суду заперечення проти адміністративного позову.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ»(ідентифікаційний код 21682506) зареєстровано 25 травня 1998 року Шевченківською районною у м. Києві державною адміністрацією (реєстраційний номер 0 074 120 0000 013673). Вказане товариство розташоване за адресою: 01034, м. Київ, вул. Прорізна, 16/2.

22 грудня 2011 року між ТОВ «РА Арго»(Продавець) та ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ»(Покупець) укладено договір купівлі-продажу № 22/12-1, за умовами якого Продавець зобов'язується передати у власність Покупця об'єкти основних засобів -«рекламні засоби»продавця в кількості 44 (сорок чотири), за місцем їх розташування у м. Києві, які перелічені у Додатку № 1 до даного Договору, що є його невід'ємною частиною та 44 (сорок чотири) одиниці оригіналів Дозволів на розміщення об'єктів зовнішньої реклами, а Покупець в порядку та на умовах, визначених цим Договором, зобов'язується прийняти Товар та оплатити його вартість.

Відповідно до п. 1.2 Договору разом з товаром Продавець передає Покупцю 44 (сорок чотири) одиниці оригіналів Дозволів на розміщення об'єктів зовнішньої реклами, виданих Продавцю для подальшого їх переоформлення на Покупця. Дані Дозволи підтверджують право на розташування Товару у м. Києві.

Переоформлення Покупцем на себе Дозволів на розміщення об'єктів реклами у кількості 44 (сорок чотири) одиниць, згідно адресної програми вказаної у Додатку № 1 до даного Договору, є обов'язковою умовою даного Договору. Документом, що підтверджує переоформлення прав на розміщення об'єктів зовнішньої реклами, згідно цього Договору. Сторони вважають належним чином переоформлений Дозвіл на розміщення об'єктів зовнішньої реклами на Покупця (п. 1.3 Договору).

22 грудня 2011 року між ТОВ «РА Арго»(Продавець) та ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ»(Покупець) укладено Додаток № 1 до Договору купівлі-продажу № 22/12-1 від 22 грудня 2011 року, яким затверджено перелік та основні характеристики об'єктів основних засобів -«реклами»Продавця, за місцем їх розташування у м. Києві, які продаються Покупцю за вказаним вище договором.

Згідно акту прийому-передачі товару за Договором купівлі-продажу № 22/12-1 від 22 грудня 2011 року, 30 жовтня 2012 року ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ»передано рекламні засоби та дозволи на них згідно вказаного вище Додатку № 1 до Договору.

ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ»15 та 16 травня 2012 року в установленому законом порядку звернулось до Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із заявами на переоформлення 38 (тридцяти восьми) дозволів, а саме: дозволів за №№ 15768-07, 15766-07, 15764-07, 15770-07, 15767-07,25803-10, 15771-07, 09858-05, 15105-07, 09942-05, 15106-07, 09937-05, 26123-10, 25800-10, 15763-07, 25801-10, 15342-07, 15762-07, 15769-07, 25795-10, 25796-10, 25792-10, 25791-10, 15902-07, 15903-07, 15772-07, 25790-10, 25794-10, 09936-05, 26236-10, 25799-10, 10610-05, 10947-05, 26237-10, 25793-10, 25789-10, 12572-06, 09940-05, надавши до них документи, що підтверджують право власності на рекламні засоби та оригінали дозволів на їх розміщення, інші документи, відповідно до описів долучених позивачем до матеріалів адміністративної справи.

За результатами розгляду вказаних вище заяв позивача, відповідачем листом від 31 травня 2012 року № 066-3315/ГУ відмовлено у переоформлені дозволів в зв'язку з тим, що до заяв не додано письмового погодження власників місць розташування ОЗР (об'єкту зовнішньої реклами) або уповноваженого ним органу (особи), а також актів звірки взаєморозрахунків між ТОВ «РА Арго»та ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ».

Не погоджуючись з вказаним рішенням, ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ»звернулось до суду з адміністративним позовом про:

- визнання протиправною відмови у переоформленні дозволів на розміщення зовнішньої реклами, наданої Головним управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) Товариству з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «КРАШ»письмовим повідомленням від 31 травня 2012 року №066-3315/Г;

- зобов'язання Головне управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) переоформити товариству з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «КРАШ»дозволи на розміщення зовнішньої реклами №№ 15768-07, 15766-07, 15764-07, 15770-07, 15767-07,25803-10, 15771-07, 09858-05, 15105-07, 09942-05, 15106-07, 09937-05, 26123-10, 25800-10, 15763-07, 25801-10, 15342-07, 15762-07, 15769-07, 25795-10, 25796-10, 25792-10, 25791-10, 15902-07, 15903-07, 15772-07, 25790-10, 25794-10, 09936-05, 26236-10, 25799-10, 10610-05, 10947-05, 26237-10, 25793-10, 25789-10, 12572-06, 09940-05.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається, що відповідачем відмовлено у переоформленні дозволів на розміщення зовнішньої реклами без достатніх підстав, оскільки ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ»подано всі необхідні документи, а тому вказана відмова є необґрунтованою, безпідставною, а отже такою, що повинна бути визнана протиправною із зобов'язанням відповідача переоформити дозволи на розміщення зовнішньої реклами.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд погоджується з позовними вимогами ТОВ «Рекламне агентство «КРАШ», виходячи з наступного.

Спірні правовідносини, що склалися між сторонами регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»від 06.05.2005 р. № 2806-ІV та іншими нормативно-правовими актами.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів регулюються Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»від 06.05.2005 р. № 2806-ІV (далі -Закон № 2806-ІV).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 2806-ІV дозвільна система у сфері господарської діяльності - сукупність урегульованих законодавством відносин, які виникають між дозвільними органами, державними адміністраторами та суб'єктами господарювання у зв'язку з видачею документів дозвільного характеру, переоформленням, видачею дублікатів, анулюванням документів дозвільного характеру.

Документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Частиною першою ст. 4-1 Закону № 2806-ІV передбачено, що порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням за погодженням з територіальними (місцевими) органами центральних органів виконавчої влади, що здійснюють регулювання у відповідній сфері, та територіальними органами уповноваженого органу, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 8 ст. 4-1 Закону № 2806-ІV підставами для переоформлення документа дозвільного характеру є:

- зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця;

- зміна місцезнаходження суб'єкта господарювання.

Законом можуть бути встановлені інші підстави для переоформлення документів дозвільного характеру.

У разі виникнення підстав для переоформлення документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня настання таких підстав подати дозвільному органу або державному адміністратору заяву про переоформлення документа дозвільного характеру разом з документом дозвільного характеру, що підлягає переоформленню, і відповідний документ, що підтверджує зазначені зміни (виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).

Відповідно до ч. 5 ст. 7 Закону № 2806-ІV забороняється вимагати від заявника для одержання документа дозвільного характеру документи, не передбачені законодавством.

Статтею першою Закону України «Про рекламу»передбачено, що зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 1 ст. 16 вказаного Закону).

Таким чином, Законом, який визначає засади рекламної діяльності в Україні, регулює відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами є Закон України «Про рекламу»від 03.07.1996 р. № 270/96-ВР.

Як вбачається, з п. 8.1 Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого Рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 № 37/6253 (далі -Порядок № 37/6253), підставами для переоформлення дозволу є:

- зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця;

- зміна місцезнаходження суб'єкта господарювання;

- набуття права власності на рекламний засіб іншою особою або передача його в оренду.

Пунктом 8.3 Порядку № 37/6253 передбачено, що до заяви додаються:

- документ, який засвідчує право власності (користування) на рекламний засіб;

- оригінал зареєстрованого дозволу;

- виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Юридичні особи - нерезиденти подають документ, що засвідчує їх реєстрацію у країні місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо);

- письмове погодження власника місця розташування РЗ або уповноваженого ним органу (особи);

- банківські реквізити,- ідентифікаційний код юридичної особи або ідентифікаційний номер фізичної особи - підприємця;

- документ (акт звірки взаєморозрахунків), який підтверджує відсутність заборгованості у розповсюджувача реклами, на розміщення РЗ якого раніше було надано дозвіл за договором на право тимчасового користування місцем.

Дозвільний орган протягом двох робочих днів з дня одержання заяви про переоформлення документа дозвільного характеру та документів, що додаються до неї, зобов'язаний видати переоформлений на новому бланку документ дозвільного характеру з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.

Одночасно з переоформленим на новому бланку документом дозвільного характеру дозвільний орган на вимогу суб'єкта господарювання видає безоплатно засвідчену ним копію такого документа дозвільного характеру.

У разі переоформлення документа дозвільного характеру дозвільний орган не пізніше наступного робочого дня з дня переоформлення документа дозвільного характеру приймає рішення про визнання недійсним документа дозвільного характеру, що був переоформлений, з внесенням відповідних змін до реєстру документів дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 2806-ІV видача (переоформлення, видача дублікатів, анулювання) документів дозвільного характеру, оформлених регіональними та місцевими дозвільними органами, здійснюється в дозвільному центрі державним адміністратором за принципом організаційної єдності.

Згідно ч. 2 ст. 7 Закону № 2806-ІV суб'єкт господарювання або уповноважена ним особа подає державному адміністратору, який здійснює прийом суб'єктів господарювання в дозвільному центрі, заяву, форма якої затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням уповноваженого органу та за погодженням з дозвільними органами.

До заяви додаються: документи, необхідні для видачі документа дозвільного характеру, передбачені законодавством, яким регулюються відносини щодо одержання такого документа. Документами, необхідними для видачі документа дозвільного характеру, можуть визначатися документи, що безпосередньо пов'язані з підтвердженням можливості суб'єкта господарювання провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або види господарської діяльності. Заява та документи, що додаються до неї, подаються в одному примірнику особисто суб'єктом господарювання (керівником юридичної особи, фізичною особою - підприємцем) або уповноваженою ним особою ( ч. 3 ст. 7 Закону № 2806-ІV).

З дослідженого в судовому засіданні листа відповідача від 31 травня 2012 року № 066-3315/ГУ, вбачається, що відповідачем відмовлено у переоформленні дозволів на розміщення зовнішньої реклами на підставі п. 8.3 Порядку розміщення реклами в місті Києві, затвердженого Рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 № 37/6253, а саме у зв'язку із ненаданням позивачем письмово погодження власника місця розташування РЗ або уповноваженого ним органу (особи) та оригіналів узгоджувальних частин, які є невід'ємною частиною дозволів.

Суд зазначає, що Порядок № 37/6253 прийнято відповідно до вказаних Законів, та метою його є впровадження всіх процедур з питань розміщення зовнішньої реклами, реклами на транспорті комунальної власності та реклами в ліфтах будинків комунальної власності міста Києва, а тому не повинен суперечити Законам відповідно до яких прийнятий.

Посилання відповідача на недотримання позивачем при переоформленні дозволів на розміщення зовнішньої реклами Порядку № 37/6253 не береться до уваги, оскільки визначними вище законами у сфері розміщення реклами не передбачено надання до заяви таких додаткових документів, як письмове погодження власника місця розташування РЗ або уповноваженого ним органу (особи) та оригіналів узгоджувальних частин, які є невід'ємною частиною дозволів.

Таким чином, враховуючи те, що вказані Закони мають вищу юридичну силу у порівнянні з Порядком № 37/6253, суд приходить до висновку, що вимога суб'єкта владних повноважень, пов'язана з наданням додаткових документів для переоформлення дозволів на розміщення зовнішньої реклами є протиправною.

Приймаючи до уваги те, що єдиним шляхом поновлення порушених прав позивача є зобов'язання Головне управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) переоформити вищезазначені дозволи, позовні вимоги в цій частині також підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Частиною третьою ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, відповідач в обґрунтування правомірності своїх висновків не надав достатніх доказів порушень закону позивачем, а тому суб'єктом владних повноважень не доведено своєї правоти.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до переконання про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Приймаючи до уваги викладене вище, керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «КРАШ»задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову у переоформленні дозволів на розміщення зовнішньої реклами, надану Головним управлінням з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) Товариству з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «КРАШ»письмовим повідомленням від 31 травня 2012 року №066-3315/Г.

3. Зобов'язати Головне управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) переоформити товариству з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «КРАШ»дозволи на розміщення зовнішньої реклами №№ 15768-07, 15766-07, 15764-07, 15770-07, 15767-07,25803-10, 15771-07, 09858-05, 15105-07, 09942-05, 15106-07, 09937-05, 26123-10, 25800-10, 15763-07, 25801-10, 15342-07, 15762-07, 15769-07, 25795-10, 25796-10, 25792-10, 25791-10, 15902-07, 15903-07, 15772-07, 25790-10, 25794-10, 09936-05, 26236-10, 25799-10, 10610-05, 10947-05, 26237-10, 25793-10, 25789-10, 12572-06, 09940-05.

4. Присудити з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Головного управління з питань реклами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Рекламне агентство «КРАШ»(код за ЄДРПОУ 21682506) понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 32, 19 грн. (тридцять дві гривні, 19 копійок).

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги

Суддя І.М. Погрібніченко

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05.11.2012 р.