Постанова № 27457165, 11.06.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2012
Номер справи
0870/2929/12
Номер документу
27457165
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2012 року 15:30 Справа № 0870/2929/12

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Авдєєва М.П.,

при секретарі судового засідання Баланчук І.М.,

за участю представників:

позивача - не з'явився;

відповідача - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Південного районного центру зайнятості м. Запоріжжя

до Відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство№12327»

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

30.03.2012 Південний районний центр зайнятості (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство №12337» (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути з відповідача:

- суму недоїмки по сплаті страхових внесків у розмірі 72820 грн. 03 коп. на р/р 37173301900003, код платежу 50040100, банк одержувача Головне управління державної казначейської служби у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач Південний центр зайнятості м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 20482573;

- суму пені у розмірі 7289 грн. 26 коп. на р/р 3717930590003 код платежу 50040500, банк одержувача Головне управління державної казначейської служби у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач Південний центр зайнятості м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 20482573.

Позовні вимоги обґрунтовує Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III (далі за текстом - Закон № 1533-III) та зазначає, що відповідач має заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду у розмірі 80109 грн. 29 коп., яка складається з недоїмки у розмірі 72820 грн. 03коп. та пені у розмірі 7289 грн. 26 коп.

Ухвалою судді від 02.04.2012 відкрито провадження в адміністративній справі №0870/2929/12 та призначено розгляд на 25.04.2012. Розгляд справи відкладено до 28.04.2012. Провадження у справі зупинялось до 28.05.2012 та 11.06.2012.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, проте 11.06.2012 надіслав на адресу суду клопотання, в якому просить розглянути справу без його участі та зазначив, що на позовних вимогах наполягає.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надіслав на адресу суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі.

Відповідачем надано письмові заперечення на позов де зазначено, що у відношенні Відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство №12327» ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.06.2009, порушено провадження у справі №19/133/09 про банкрутство і на сьогоднішній день процедура банкрутства знаходиться на стадії розпорядження майном та введено мораторій на задоволення всіх вимог кредиторів Південного районного центру зайнятості м. Запоріжжя. Згідно із ст. 12 від 14.05.1992 №2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено заборону щодо нарахування неустойки (штрафу, пені) інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) протягом всього періоду мораторію. Таким чином, нарахована Південним районним центром зайнятості м. Запоріжжя пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків відповідачу в розмірі 7289 грн. 26 коп. підлягає під встановлену цим законом заборону, а тому підлягає стягненню.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі сторін, за наявними у справі матеріалами.

У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлені наступні обставини.

У відповідності до приписів ст. 6 Закону № 1533-ІІІ 27.08.1997 Відкрите акціонерне товариство «Автотранспортне підприємство №12327» було зареєстровано як платника збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

08.02.2012 на підставі направлення №15 від 24.01.2012, виданого директором Південного районного центру зайнятості, фахівцями центру зайнятості була проведена планова перевірка Відкритого акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство №12327», за результатами якої винесено рішення №2 від 20.02.2012. Проведеною перевіркою було виявлено недоїмку зі сплати страхових внесків у розмірі 72820 грн. 03 коп. У зв'язку із несвоєчасною сплатою та не в повному обсязі страхових внесків відповідачу донарахована пеня в розмірі 7289 грн. 26 коп.

У відповідності до п. 9.3 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, яка затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18 грудня 2000 року, при надходженні документів із сплати недоїмки, спочатку сплачується недоїмка минулих років, потім послідовно: пеня за цю недоїмку, недоїмка за перший строк платежу поточного року, пеня за цю недоїмку і т.д.

З урахуванням матеріалів перевірки позивачем було прийнято рішення від 20.02.2012 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, в тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, відповідно до якого з відповідача було стягнуто заборгованість зі сплати страхових внесків (недоїмку) в розмірі 72820 грн. 03 коп. пеню в розмірі 7289 грн. 26коп. та відповідачу було запропоновано сплатити заборгованість самостійно в 10-денний термін з дня отримання рішення.

В добровільному порядку відповідач суму заборгованості не сплатив, рішення не оскаржив у зв'язку із чим позивач звернувся до суду.

Загальна сума, яку просить стягнути позивач, складає 80109 грн. 29 коп., яка включає недоїмку в сумі 72820 грн. 03 коп. та пеню в сумі 7289 грн. 26 коп.

Розглянувши та проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до приписів ст. 8 Закону №1533-ІІІ Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.

Приписами ч. 2 ст. 12 Закону №1533-ІІІ визначено, що функції робочих органів Виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду, що передбачено п. 5 частини 2 ст. 12 Закону.

Відповідно до ч. 3 Розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464-VI, який набрав чинності з 01.01.2011, з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Пенсійний фонд спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та Державною податковою адміністрацією України проводить звірення платників страхових внесків у порядку, встановленому Пенсійним фондом спільно з Державною податковою адміністрацією України за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з п. 2 ст. 4 Закону №1533-ІІІ роботодавець набуває статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня реєстрації у виконавчій дирекції Фонду.

Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний:

1) своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

2) вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством;

3) допускати посадових осіб територіального органу Пенсійного фонду до проведення перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску за наявності направлення на перевірку та посвідчення осіб, надавати їм передбачені законодавством документи та пояснення з питань, що виникають у процесі перевірки;

Відповідно до п. 7 прикінцевих та перехідних положень Закону України №2464-VI суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Відповідно до п. 2 ч.2 ст. 35 Закону №1533-ІІІ роботодавець зобов'язаний подавати виконавчій дирекції Фонду в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників; розмір заробітної плати, використання робочого часу працівників, у тому числі прийнятих за направленням державної служби зайнятості з наданням роботодавцю дотації за рахунок коштів Фонду на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.

Згідно з приписами ст. 38 Закону №1533-ІІІ роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду.

За порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду накладається штраф у розмірі наданої Фондом суми, використаної з порушенням.

Своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення», адміністративних штрафів, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду - центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості та їх заступники.

Як передбачено статтею 39 Закону, спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Як встановлено судом, ухвалою господарського суду Запорізької області від 02.06.2009 по справі №19/133/09 порушено провадження про банкрутство у справі за заявою Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя до Відкритого акціонерного товариства №12327» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Позивачем до суду не надано, детальний розрахунок, саме за які періоди у відповідача виникла заборгованість перед позивачем, що позбавляє суд можливості з'ясувати періоди заборгованості, а саме чи виникла заборгованість до 02.06.2009 винесення ухвали про порушення провадження про банкрутство чи після.

Відповідно до ст. 12 Закону України від 14.05.1992 №2343-ХІІ «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено заборону щодо нарахування неустойки (штрафу, пені) інших фінансових (економічних) санкцій за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) протягом всього періоду мораторію.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, відповідно до мораторію задоволення вимог кредиторів.

У відповідності до ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 41, 161, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя М.П. Авдєєв