Постанова № 27456767, 18.10.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2012
Номер справи
0670/5570/12
Номер документу
27456767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 0670/5570/12

категорія 8.2.1

18 жовтня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чернової Г.В. ,

при секретарі - Лукач В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агенство" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби, Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області про стягнення 23801,00 грн.,-

встановив:

Дочірнє підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агенство" звернулося із позовом до Державної податкової інспекції у м. Житомирі Житомирської області Державної податкової служби, Головного управління державної казначейської служби України у Житомирській області про стягнення заборгованості по бюджетному відшкодуванню ПДВ в розмірі 23801,00 грн. згідно декларації за лютий 2011 року.

В обґрунтування позову посилається на постанову Житомирського окружного адміністративного від 16.01.2012 року по справі № 0670/10349/11, якою адміністративний позов задоволено повністю, визнано неправомірними та скасовано податкові повідомлення-рішення, видані Державною податковою інспекцією у м. Житомирі 23.05.2011 року № 000050/2304 та № 000049/2304. За змістом останнього податкового повідомлення-рішення позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 23801,00 грн. Зазначена постанова суду залишена в силі ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2012 року. Вказує на те, що оскільки рішення Житомирського окружного адміністративного суду набрало законної сили та в добровільному порядку підприємству зазначена сума бюджетного відшкодування, яка була зменшена податковим органом на підставі оскаржуваного рішення, в розмірі 23801,00 грн. не була повернута, то ДП "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агенство" має право на бюджетне відшкодування згідно вимог чинного податкового законодавства.

В судовому засіданні представник позивача свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник Державної податкової інспекції у м. Житомирі проти позову заперечив і пояснив, що позивач не має права на бюджетне відшкодування даної суми податку на додану вартість, так як при проведенні перевірки не надав доказів того, що його контрагентами було сплачено відповідні суми зазначеного податку до бюджету, та не звертався до податкового органу про надання висновку про стягнення такої суми. Крім того, як заявив представник Державної податкової інспекції у м. Житомирі, в даний час існує зовсім інший порядок повернення надмірно сплаченого податку на додану вартість - таке повернення проводиться в автоматизованому режимі.

Представник Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області в судове засідання не з'явився. В адресованому суду письмовому запереченні просило відмовити в задоволенні позову. В запереченні зокрема, посилається на норми Податкового кодексу України, які, на думку управління, не містять положень щодо права платників податку на додану вартість звертатися до суду з позовами про стягнення бюджетного відшкодування. Також зазначає, що таке відшкодування можливе за умови надання органу Державного казначейства України висновку податковим органом із зазначенням суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню. Оскільки висновок на вказану в позові суму відшкодування по податку на додану вартість позивачу до Головного управління не надходив, то останнє не порушило прав та інтересів підприємства. Також в заяві від 17.10.2012 року просило розглянути справу без участі їхнього представника.

Розглянувши подані документи та матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, представника податкового органу, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по даній справі, регулюються правовими нормами Податкового кодексу України (надалі - ПК України) від 02.12.2010 року № 2755-УІ, який набув чинності 01.01.2011 року.

В судовому засіданні безспірно встановлено і не оспорюється сторонами, що Дочірнє підприємство "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агенство", як платник податку на додану вартість, в установлені строки в 2011 році подав до Державної податкової інспекції у м. Житомирі податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2011 року ( а.с. 17).

В ході дослідження зазначеної податкової декларації в судовому засіданні встановлено, що позивач до неї подав розрахунок суми бюджетного відшкодування (а.с. 23) та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування ( а.с. 24).

Встановлено, що на підставі акту виїзної позапланової документальної перевірки № 2177/23-2/32265502 від 12.05.2011 року податковим органом зроблено висновок про порушення позивачем п.п. 187.8 ст. 187, п. 190.2 ст.190, п.208.1, п.208.2 та п. 208.3 ст. 208 Податкового кодексу України, вважаючи, що надані нерезидентом транспортні послуги є об'єктом оподаткування за ставкою 20 %, в той час, як на думку позивача, такі послуги повинні оподатковуватись за нульовою ставкою. На підставі висновків податкового органу щодо порушень вимог податкового законодавства, останнім винесенні податкові повідомлення - рішення, винесені ДПІ у м. Житомирі від 23.05.2011 року: №000050/2304, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на 23801 грн., задекларованого позивачем в січні 2011 року та №000049/2304, яким підприємству було зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 23801 грн., заявленого в декларації за лютий 2011 року.

Вказані податкові повідомлення - рішення були оскаржені позивачем в судовому порядку. Відповідно до постанови Житомирського окружного адміністративного від 16.01.2012 року по справі № 0670/10349/11, адміністративний позов задоволено повністю, визнано неправомірними та скасовано податкові повідомлення-рішення, видані Державною податковою інспекцією у м. Житомирі 23.05.2011 року № 000050/2304 та № 000049/2304. Зазначена постанова суду залишена в силі ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2012 року. В розумінні вимог ст.254 КАС України вказане судове рішення набрало законної сили.

Безспірно, за приписами ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, зі змісту судового рішення по вище зазначеній справі встановлено неправомірність зменшення податковим органом суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 23801,00 грн., заявлену позивачем в декларації за лютий 2011 року.

Встановлено, станом на час розгляду справи в суді податковий орган, не зважаючи на набрання законної сили рішення по справі № 0670/10349/11, не вжив усіх передбачених чинним законодавством заходів щодо його виконання за процедурою визначеною чинним закодавством.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені ст. 200 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

Відповідно до пунктів 200.1 200.3 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податковрого боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Також пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.

За правилами пунктів 200.7 200.8 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Як зазначалося судом, позивачем було подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ за декларацією за лютий 2011 року.

Порядок та строки вчинення дій податковим органом у зв'язку із надходженням декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку встановлено у пунктах 200.10 200.11 статті 200 Податкового кодексу України. Так протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Проведеними перевірками в повній мірі було підтверджено відображене позивачем бюджетне відшкодування ПДВ за визначений ним період, тобто, підтверджено право платника на таке відшкодування.

Відповідно до пунктів 200.12 200.13 статті 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Умови дотримання термінів відшкодування визначені пункту 200.23 Податкового кодексу України, відповідно до якої суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

Як встановлено судом, ДПІ у м. Житмирі Житомирської області ДПС в порушення вищевказаних норм не було надано до органу державного казначейства висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь позивача за лютий 2011 року 23801,00 грн. За таких обставин, суд вважає, що податковим органом дійсно було допущено зволікання з наданням висновків до органу ДКС України.

Згідно з пунктом 200.17 статті 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

При постановленні рішення суд відповідно до статті 162 КАС України може визначити спосіб захисту порушеного права, а тому, з врахуванням обставин справи, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача шляхом стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ з Державного бюджету України.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1 ст. 71 КАС України), за згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного суд приходить до висновку про задоволення позову та стягнення із Державного бюджету України з рахунку Головного управління Державної казначейської служби України в Житомирській області на користь Дочірнього підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агенство" заборгованість по бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість згідно декларації за лютий 2011 року в розмірі 23801,00 грн.

Керуючись Податковим кодексом України, ст.ст. 71,72,86,58-163,186,254 КАС України, суд,-

постановив:

Адміністративний позов задовільнити.

Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства в Житомирській області на користь Дочірного підприємства "Євроголд Індестріз ЛТД" Повного товариства "Євроголд сервіс ЦУМБЮЛЬ та КО "Торгове агенство" заборгованість по бюджетному відшкодуванню податку на додану вартість за лютий 2011року в розмірі 23801,00 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Г.В. Чернова

Повний текст постанови виготовлено: 24 жовтня 2012 р.