ВИЩИЙ АдміністративниЙ СУД УКРАЇНИ
____________
01010, м. Київ, вул. Московська, 8
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2008 року № К-2376/07
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Голубєвої Г.К. Нечитайла О.М.
Степашка О.І.
Федорова М.О.
при секретарі судового засідання: Патюк А.О.
розглянувшиу відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Бердянської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області
на ухвалуЗапорізького апеляційного господарського суду від 16.01.2007 р.
та постановугосподарського суду Запорізької області від 05.10.2006 р.
у справі№ 3/181/06-АП господарського суду Запорізької області
за позовомВідкритого акціонерного товариства «Бердянський міськмолзавод»
доБердянської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області
провизнання нечинним податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Запорізької області від 05.10.2006 р., залишеною без змін ухвалою Запорізького апеляційного господарського суду від 16.01.2007 р., позовні вимоги ВАТ «Бердянський міськмолзавод» задоволенота визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Бердянської МДПІ від 20.03.2006 р. № 0001322310/3.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями, Бердянська ОДПІ оскаржила їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В касаційній скарзі скаржник, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову господарського суду Запорізької області від 05.10.2006 р. та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 16.01.2007 р. і постановити нову ухвалу, якою в позові відмовити.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, з огляду на слідуюче.
Господарськими судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Бердянською МДПІ проведено планову документальну перевірку дотримання вимог податкового законодавства ВАТ «Бердянський міськмолзавод» за період з 01.04.2004 р. по 31.03.2005 р., за результатами якої складено акт від 29.07.2005 р. № 135/23-221/00445541.
Перевіркою правильності нарахування та своєчасності сплати податку на землю встановлено, що в порушення ст. 2, ст. 5, ст. 13, ст. 27 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. № 2535-ХІІ, ВАТ «Бердянський міськмолзавод» занижена сума земельного податку на суму 167151,80 грн., у тому числі по періодах: 2003 рік 513220,56 грн., 2004 рік 57665,70 грн., 2005 рік 51820,51 грн.
Грошова оцінка земель м. Бердянська проведена Київським НДПІ містобудування на замовлення Бердянської міської ради в 1998 році і затверджена рішенням сьомої сесії 23 скликання Бердянської міської ради народних депутатів від 29.04.1999 року № 19 та сорок першої сесії XXIII скликання № 11 від 21.01.2002 р., відповідно до статті 23 Закону України «Про плату за землю» № 2535-ХІІ від 03.07.1992 р. (із змінами та доповненнями).
Підприємство самостійно розраховує грошову оцінку земельної ділянки на підставі довідки управління земельних ресурсів № 191/208/1 від 29.11.2004 р. Відповідно до наданої довідки підприємством була відкоригована сума земельного податку за 2003-2004 роки, який вже був перевірений попередньою перевіркою (Акт перевірки № 170/23-211/00445541 від 30.07.2004 р.).
Розрахунок земельного податку Бердянською МДПІ проводився на підставі наданої управлінням земельних ресурсів довідки за № 191/208/1 від 29.11.2004 р.
За висновками перевірки, при розрахунку земельного податку за 2005 рік та при наданні уточнюючого розрахунку за 2003-2004 роки підприємство не використовує коефіцієнт індексації 1,8, який вказаний у вищезазначеній довідці, що призвело до заниження суми земельного податку за перевірений період на 167 151,80 грн.
На підставі висновків акту перевірки від 29.07.2005 р. № 135/23-221/00445541 та в результаті апеляційного узгодження податкового зобовязання в порядку, визначеному п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 р. № 2181-III, керівником Бердянської МДПІ 20.03.2006 р. прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001322310/3.
Згідно з пп. «б» пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та відповідно до ст. 2, ст. 5, ст. 13, ст. 27 Закону України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-ХІІ, в редакції Закону України № 378/96-ВР від 19.09.1996 р., ВАТ «Бердянський міськмолзавод» визначено суму податкового зобовязання за платежем: земельний податок з юридичних осіб у розмірі 211 862,27 грн., у тому числі за основним платежем 141 241,51 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 70 620,76 грн.
Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. за № 2535-ХІІ (зі змінами та доповненнями), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про плату за землю» підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Статтями 196, 201 Земельного кодексу України визначено, що складовою частиною державного земельного кадастру є грошова оцінка земельних ділянок, яка залежно від призначення та порядку проведення, може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку.
Положенням про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.1993 р. № 15, встановлено, що державний земельний кадастр призначений для забезпечення заінтересованих підприємств, установ, організацій і громадян вірогідними і необхідними відомостями про природний, господарський стан, обґрунтування розмірів плати за землю, а також включає дані реєстрації права власності, права користування землею та договорів на оренду землі, економічної та грошової оцінки земель.
Державний земельний кадастр ведеться Державним комітетом України по земельних ресурсах, Комітетом по земельних ресурсах і земельній реформі Республіки Крим, управліннями земельних ресурсів обласних, Київської і Севастопольської міських державних адміністрацій, відділами земельних ресурсів районних державних адміністрацій, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про плату за землю» юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом, за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
Згідно ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року № 1378-IV, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Державний земельний кадастр визначений статтею 193 Земельного кодексу України як єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Коефіцієнти щорічної індексації не являються земельно-кадастровою інформацією.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2000 р. № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» встановлено, що для індексації грошової оцінки земель станом на 1 січня 2000 року: до грошової оцінки земель за межами населених пунктів, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення (крім земель під торфородовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель), проведеної станом на 1 квітня 1996 р., застосовується коефіцієнт 2,04.
Оцінка земель м. Бердянська була виконана Державним науково-дослідним і проектним інститутом містобудування Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України в 1998 році у відповідності з Методикою нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. № 13 (назва із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 843 від 05.07.2004 р.) на основі комплексної економічної оцінки території міста.
Замовником грошової оцінки землі виступила Бердянська міська Рада.
У звязку з тим, що Порядок проведення індексації грошової оцінки земель не передбачає застосування коефіцієнтів індексації до грошової оцінки за роки, попередні року проведення грошової оцінки земель, що підтверджується також Листом Комітету Верховної Ради України від 09.10.2000 р. за № 06-10/455, не має підстав для застосування до такої оцінки коефіцієнту індексації у розмірі 1,8 за 1996-1997 рр.
Вказаний коефіцієнт індексації слід застосовувати в тому випадку, якщо при оцінці земель населених пунктів витрати на освоєння і благоустрій території, були проіндексовані по індексам вартості основних фондів станом на 01.04.1996 р. Як видно з грошової оцінки земель м. Бердянська витрати на освоєння і благоустрій території розраховані в цінах 1998 р., тому коефіцієнт індексації 1,8 (коефіцієнти індексації за 1996-1997р.р. в розмірах 1,703 і 1,059) не повинен застосовуватись.
Грошова оцінка земельної ділянки ВАТ «Бердянський міськмолзавод» була розрахована на основі грошової оцінки земель м. Бердянська.
У лютому 1999 року технічна документація по грошовій оцінці земель міста Бердянська отримала позитивний висновок державної землевпорядної експертизи. Одним із зауважень експерта було застосування до грошової оцінки земель сукупного коефіцієнту Кі=1,8 за 1996 та 1997 роки.
Листом Державного комітету по земельним ресурсам № 14-22-11/6362 від 17.12.2002 р. зауваження Державної землевпорядної експертизи про необхідність проведення індексації грошової оцінки земель в 1, 8 рази були зняті.
Згідно листа Державного науково-дослідного і проектного інституту містобудування Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 264 від 02.08.2002 р. базова вартість одного квадратного метра земельних ділянок м. Бердянська станом на 01.01.1998 р. складає 31,194 грн. з урахуванням коефіцієнта індексації 1,80 (коефіцієнти індексації за 1996 р. і 1997 р. у розмірах, відповідно 1,703 та 1,059 враховані шляхом їх застосування у складі обчислення витрат на освоєння та облаштування території міста).
Таким чином, висновок судів про те, що податковим органом неправомірно збільшена грошова оцінка земельної ділянки позивача на 1,8 рази, що привело до невірного обчислення суми податку на землю, відповідає матеріалам справи та правильному застосуванню норм матеріального права.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій правильно вирішили спір, ухвалені ними по справі судові рішення відповідають нормам матеріального та процесуального права, а тому передбачені законом підстави для їх скасування чи зміни відсутні.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Бердянської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області залишити без задоволення.
УхвалуЗапорізького апеляційного господарського суду від 16.01.2007 р. та постанову господарського суду Запорізької області від 05.10.2006 р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
За винятковими обставинами вона може бути оскаржена до Верховного Суду України протягом одного місяця з дня відкриття таких обставин.
Головуючий (підпис) Рибченко А.О.
Судді (підпис) Голубєва Г.К.
(підпис) Нечитайло О.М.
(підпис) Степашко О.І.
(підпис) Федоров М.О.
З оригіналом згідно
Відповідальний секретар Патюк А.О.