УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2012 р.Справа № 2а-8913/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бенедик А.П.
Суддів: Калитки О. М. , Калиновського В.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Готель "Київський" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2012р. по справі № 2а-8913/12/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Готель "Київський"
до Харківської обласної ради
третя особа Харківська міська рада
про скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Готель "Київський", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської обласної ради, в якому просив скасувати рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012 року про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів в частині передачі до комунальної власності 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилався на те, що 25.07.2012 р. Харківською обласною радою XIV сесії VI скликання прийнято рішення № 474-VI про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів, зокрема до комунальної власності міста Харкова передано 1/2 нежитлової будівлі літ.«А-7», загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.09.2012 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Харківську міську раду.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2012 року відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Готель "Київський" у задоволенні адміністративного позову.
Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2012р. та прийняти нову, якою задовольнити адміністративний позов.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.
Відповідач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та об'єктивність рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу позивача - без задоволення.
Третя особа не скористалась правом подання заперечень на апеляційну скаргу.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені своєчасно та належним чином, причини неявки не повідомили.
Колегія суддів, на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що рішенням господарського суду Харківської області від 21.05.2012 р. у справі №5023/1889/12 задоволено позов прокурора м. Харкова в особі Харківської міської ради до ТОВ "Готель "Київський", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Харківська обласна рада, про визнання недійсним договору. Визнано недійсним договір №11-К від 07.04.2008 року, укладений між територіальними громадами сіл, селищ міст Харківської області в особі Харківської обласної ради (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 24283333; юр. адреса: 61002, м. Харків, вул. Сумська, 64) та приватним підприємством "БЕРН-К" (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 35586012, юр. адреса: 61052, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 45), зареєстрований в реєстрі за №1816; визнано право комунальної власності територіальної громади м.Харкова в особі Харківської міської ради (ідентифікаційний код 04059243; юр. адреса: м. Харків, майдан Конституції 7) на 1/2 частину нежитлової будівлі літ. А-7 загальною площею 5272,3 кв.м, розташовану по вул.Культури, 4, у м. Харкові (т.1, а.с. 20-31).
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 03.07.2012 року рішення господарського суду Харківської області від 21.05.2012 року залишено без змін (т.1, а.с. 32-39).
12.07.2012 року виконавчим комітетом Харківської міської ради видано свідоцтво про право комунальної власності територіальної громади сіл, селищ, міст Харківської області в особі Харківської обласної ради на 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4.
Комунальним підприємством "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" 13.07.2012 року зареєстровано право комунальної власності територіальної громади сіл, селищ, міст Харківської області в особі Харківської обласної ради на 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3 кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул. Культури, 4, що підтверджується витягом з реєстру №34827138 (т.1 а.с.132-133).
25.07.2012 року Харківською обласною радою XIV сесії VI скликання прийнято рішення №474-VI "Про спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області", відповідно до п.1 якого передано зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єкти згідно з додатком. У п.2 додатку до рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012 "Перелік об'єктів, що передаються зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області" зазначено 1/2 нежитлової будівлі літ.«А-7», загальною площею 5272,3 кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4, яка згідно з цим рішенням з власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області в особі Харківської обласної ради передається в комунальну власність територіальної громади м. Харкова (т.1, а.с.11-14).
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку, що рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012 р. в частині передачі із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів до комунальної власності 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3 кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4, прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, та в порядку, визначеному підзаконними нормативно-правовими актами.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно частини 2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Частиною 4 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. (Частина 5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».)
Згідно ч. 6 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.
Відповідно до частини 8 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Згідно ч.1, 2, 11, 12 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Стаття 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» регламентує питання, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях; зокрема, згідно з п.19 та 20 цієї статті, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: 19) вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку; 20) вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.
Відповідно до ч.5 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Частиною дев'ятою статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Порядок скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" (частина 14 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Письмові докази свідчать про те, що згідно п.2 ст.3 Регламенту Харківської обласної ради, затвердженого рішенням Харківської обласної ради від 01 грудня 2010 року №25-VI, гласність роботи ради, постійних комісій реалізується шляхом трансляції засідань по телебаченню і радіо, публікації звіту пленарних засідань ради, публікації її рішень у бюлетені ради, газеті «Слобідський край», розміщення інформації на офіційному сайті ради в мережі Інтернет та/або в інших засобах масової інформації (т.1 а.с.178-207).
Відповідно до ст.12 Регламенту обласної ради, сесія ради скликається головою обласної ради за необхідності, але не менше одного разу на квартал. Розпорядження про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів ради і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше, як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається винести на розгляд ради. Інформація про скликання сесії публікується в газеті «Слобідський край», та/або розміщується на офіційному сайті обласної ради, повідомляється іншими засобами масової інформації.
Питання про спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області внесено пунктом 1.38 до переліку питань для розгляду на пленарних засіданнях сесій обласної ради, що містяться у плані роботи Харківської обласної ради на 2012 рік, затвердженому рішенням Харківської обласної ради від 01.03.2012 р. №383- VI (т.1, а.с.147-176).
Питання про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області до комунальної власності територіальної громади м.Харкова 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4, погоджено Харківською міською радою та Харківською обласною державною адміністрацією, що підтверджено відповідними листами (т.1, а.с.220-223).
Як свідчать письмові докази, відповідно до положень, передбачених Регламентом обласної ради, Розпорядження обласної ради №94 від 23 липня 2012 року «Про скликання позачергової XIV сесії обласної ради VI скликання» розміщено на офіційному сайті обласної ради 23 липня 2012р. (т.1, а.с.131, 144).
На розгляд ради винесено питання «Про спільну власність територіальних громад, сіл, селищ, міст Харківської області» (Пункт 3.3 розпорядження Харківської обласної ради №94 від 23.07.2012). Також на сайті обласної ради, у базі даних нормативних документів обласної ради 20 липня 2012р. розміщено зазначений проект рішення обласної ради з Додатком та пояснювальною запискою до проекту.
23 липня 2012 року зазначений проект рішення та Додаток до нього доповнено та у подальшому в нього змін не вносилось, про що є відповідна інформація з бази даних нормативних документів, розміщених на сайті Харківської обласної ради (т.1, а.с.143).
Тобто, зазначена інформація була загальнодоступною, в тому числі і для позивача.
Постійними комісіями обласної ради у період 23-24 липня 2012 року розглянуто зазначений проект рішення, що підтверджується відповідними витягами з протоколів комісій, які одностайно погодили оскаржуваний проект рішення обласної ради, також є погодження профільної постійної комісії з питань спільної власності територіальних громад області(т.1, а.с.134-142).
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що оскаржуване рішення обласної ради, його проект не підлягав громадському обговоренню, оскільки він не є регуляторним актом в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». За визначенням ст.1 зазначеного Закону, регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.
Відповідно до статті 4 Регламенту Харківської обласної ради, на пленарних засіданнях ради можуть бути присутніми громадяни. Заявки подаються не пізніше як за добу до пленарного засідання ради.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведені обставини, колегія суддів вважає, що відповідач, приймаючи 25.07.2012 р. рішення №474-VI про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів до комунальної власності 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3 кв.м., розташованої за адресою: м.Харків, вул.Культури, 4, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, та в порядку, визначеному підзаконними нормативно-правовими актами, що кореспондується з приписами ч.2 ст. 19 Конституції України.
Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Тобто, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій та законність прийнятих рішень.
Колегія суддів зазначає, що відповідач, на виконання приписів ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, надавши належні та допустимі докази, довів правомірність своїх заперечень проти адміністративного позову позивача, законність та обґрунтованість прийнятого рішення.
Натомість позивач, в порушення приписів ч.1 ст. 71 КАС України, не надав належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості заявлених позовних вимог.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2012 року відповідає вимогам ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта- позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Готель "Київський" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.09.2012р. по справі № 2а-8913/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Калитка О. М. Калиновський В.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бенедик А.П.