ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.11.2012 року Справа № 15/5005/8128/2012
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Євстигнеєва О.С.- доповідача,
суддів: Лотоцької Л.О., Бахмат Р.М.
при секретарі: Вовк Ю.В.
за участю представників, які були присутні у судовому засіданні 06.11.2012 року:
позивача: Ільїна Ю.О.- предст., дов. №168 від 01.10.2012р.;
відповідача: Герасимчук С.С.- предст., дов. №7/11-2524 від 23.12.2011р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ) на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 02.10.2012р. у справі №15/5005/8128/2012
за позовом: приватного підприємства «Лінія 555»(м. Дніпропетровськ)
до: Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ)
про: визнання незаконною відмову міської ради в передачі в оренду земельної ділянки та припинення дій, що порушують право позивача на набуття в оренду земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 02 жовтня 2012 року по справі №15/5005/8128/2012 (суддя Петренко Н.Е.) задоволений позов приватного підприємства «Лінія 555»(м. Дніпропетровськ) до Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ) про визнання незаконною відмову міської ради в передачі в оренду земельної ділянки площею 4,0030 га, яка розташована в районі вул. Бориса Кротова та вул. Данила Нечая (Бабушкінський район), оформлену у вигляді листа №8/22-1711 від 05.09.2012р. та припинення дій, що порушують право позивача на набуття в оренду земельної ділянки, зобов'язавши міську раду розглянути на найближчому пленарному засіданні сесії, питання передачі в оренду вищезазначеної земельної ділянки для будівництва багатофункціонального комплексу. З відповідача на користь позивача стягнуто 1073,00 грн. судового збору.
Дніпропетровська міська рада -відповідач, вважає, що з підстав порушення судом норм матеріального і процесуального права, вищезазначене рішення господарського суду підлягає скасуванню з прийняттям нового, яким слід відмовити в задоволенні позовних вимог. На думку міської ради позовна заява подана з порушенням правових норм щодо підсудності спору. З рішення Конституційного суду України від 01.04.2010р. №10-рп/2010 по справі №1-6/2010 щодо офіційного тлумачення положень ч.1 ст. 143 Конституції України, п.п. «а», «б», «в», «г»ст. 12 Земельного кодексу України, п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності. Скаржник зазначає, що судом не враховано, що позивачем проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подано до міської ради 27.07.2012р., тоді як відповідно до абз. 3 п. 1Перехідних положень Земельного кодексу України та Закону України від 14.10.2009р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву»земельні ділянки державної (комунальної) власності, стосовно яких до 01.01.2008р. було ухвалено рішення про погодження місця розташування об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо її відведення, може бути передано в оренду без земельних торгів (аукціонів). Термін дії цієї норми було встановлено до 14.10.2009р. Підпунктом 2 п. 20 розд. 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державного регулювання у сфері будівництва житла»від 29.06.2010р. строк оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки вільні від об'єктів нерухомого майна без проведення земельних торгів (аукціонів) було продовжено до 14.10.2010р. З огляду на несвоєчасне подання позивачем проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в районі вул. Бориса Кротова та вул. Данила Нечая та зміни у земельному законодавстві, проект землеустрою був повернутий позивачу листом №8/22-1711 від 05.09.2012р.
Приватне підприємство «Лінія 555»(м. Дніпропетровськ) -позивач, відзив на апеляційну скаргу не надав, представник позивач у судовому засіданні вважає доводи апеляційної скарги не обґрунтованими, а рішення суду законним і обґрунтованим з підстав, зазначених у судовому рішенні.
У судовому засіданні 06.11.2012 року була оголошена перерва до 13.11.2012 р. до 10:30.
Вислухавши представників сторін, переглянувши матеріали справи, Дніпропетровський апеляційний господарський суд встановив, що рішенням Дніпропетровської міської ради від 28.04.2010р. №132/56 «Про надання ПП «Лінія-555», код ЄДРПОУ 34563261, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва багатофункціонального комплексу в районі вул. Бориса Кротова та вул. Данили Нечая (Бабушкінський район) вирішено надати приватному підприємству «Лінія-555»… дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (графічні матеріали додаються) для будівництва та обслуговування багатофункціонального комплексу в районі вул. Бориса Кротова та вул. Данили Нечая. Зобов'язано ПП «Лінія-555»замовити у землевпорядній організації, яка має відповідну ліцензію, розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та подати цей проект до міської ради для організації робіт щодо його погодження і підготовки відповідних проектів рішень (пункти 1, 2).
29.04.2010 р. між ПП «Лінія-555»(замовник) і ТОВ «Землевпорядник»(виконавець) був укладений договір №1/29-04-10 про розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування (власність) за адресою: м. Дніпропетровськ, в районі вул. Бориса Кротова та вул. Данили Нечая.
На підставі вищезазначеного рішення міської ради, дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва, заяви ПП «Лінія-555»та договору від 29.04.2010р. товариством з обмеженою відповідальністю «Землевпорядник», яке діє на підставі ліцензії Держкомзему України серія АВ №305395 від 27.02.2007р., був підготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва багатофункціонального комплексу в районі вул. Бориса Кротова та вул. Данили Нечая.
27.07.2012р. позивач листом №138 звернувся до відповідача з клопотанням внести на розгляд чергової сесії Дніпропетровської міської ради питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (для будівництва багатофункціонального комплексу) в районі вул. Бориса Кротова та вул. Данила Нечая (Бабушкінський район) ПП «Лінія-555», розроблений ТОВ «Землевпорядник», додавши узгоджений всіма органами оригінал проекту землеустрою.
На звернення позивача міська рада листом від 05.09.2012р. №8/22-1711 повідомила про неможливість задоволення клопотання, пославшись на те, що відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній та комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ст. 134 Земельного кодексу України. Міська рада також вказала, що спірна земельна ділянка не підпадає під дію ст. 134 Земельного кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Земельним законодавством визначено, що розпорядження землями, що перебувають у державній та комунальній власності здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування залежно від наданих їм повноважень.
Відповідно до п.12 Перехідних положень до Земельного кодексу України встановлено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Статтею 124 вказаного вище кодексу передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (п.1).
Згідно ст. 50 Закону України "Про землеустрій" проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Порядок розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 N 677.
Порядком встановлено, що проект відведення земельної ділянки розробляється у разі: зміни цільового призначення земельної ділянки відповідно до закону, надання, передачі земельної ділянки, вилучення (викупу), відчуження земельної ділянки (її частини), межі якої не встановлено в натурі (на місцевості) (п.2).
Згідно п. 3 Порядку проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі рішення сільської, селищної, міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Відповідно до пункту 34 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин
Таким чином, законодавством передбачено право ради самостійно вирішувати питання щодо надання у користування земельні ділянки, а також те, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття відповідного рішення сесії і у випадку задоволення питання і у випадку відмови.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні діяти в порядок та спосіб, передбачений законом.
Частино 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
За ст. 123 розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою. Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
За ст. 13 рішення Дніпропетровської міської ради від 24.11.2010р. № 2/2 «Про затвердження Регламенту та Положення про постійні комісії Дніпропетровської міської ради VI скликання (зі змінами, внесеними рішенням міської ради), міська рада організовує свою роботу шляхом розгляду і вирішення питань, що відносяться до її компетенції безпосередньо на пленарних засіданнях міської ради або через постійні комісії (тимчасові контрольні та інші створені міською радою комісії), виконавчий комітет міської ради, відділи, управління та інші виконавчі органи міської ради в межах їх компетенції, встановленої регламентами, статутами та положеннями, які підлягають затвердженню міською радою.
Статтею 55 Регламенту встановлено обов'язковість прийняття міською радою з усіх питань Порядку денного сесії нормативно-правових та інших актів у формі рішень.
За таких обставин вимоги позивача, викладені в позовній заяві, є обґрунтованими і правомірно задоволені місцевим господарським судом.
Доводи Дніпропетровської міської ради не можуть бути підставою для відмови у позові, у тому числі і висновок відповідача щодо порушення підсудності даного судового спору та віднесення його до компетенції адміністративного суду.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
За статтею 2 Земельного кодексу України земельними відносинами є суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, суб'єктами в яких виступають громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об'єктами -землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні паї (частки).
Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 №6 "Про деякі питання практики розгляду судами справ у спорах, що виникають із земельних відносин"(зі змінами і доповненнями) зазначено, що господарським судам підвідомчі лише справи у спорах, що виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
З положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197, 283 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам (ч.1, 2 п. 1.2.2.).
За змістом статей 13, 14 Конституції України, статті 11 ЦК України, статей 123, 124, 127, 128 ЗК України рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимог ЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності).
Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам (п. 1.2.4.).
Приписами Пункту 1.3.Постанови встановлено, що у порядку господарського судочинства вирішенню підлягають такі категорії спорів, засновані на положеннях статті 319 ЦК України, глав 27, 29, 33, 34 ЦК України та глави 15 ГК України, розділів III - V ЗК України, зокрема як про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування з питань передачі земельних ділянок у власність чи надання їх у користування, припинення права власності на земельні ділянки, вилучення цих ділянок з користування і про зобов'язання названих органів залежно від характеру спору виконати певні дії, як цього вимагають приписи чинного законодавства.
Статтею 1 Господарського процесуального кодексу України передбачене право на звернення до суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За приписами статей 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу за передбаченими способами захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що в даному випадку, оскільки волевиявлення ради було оформлено в неналежній юридичній формі у формі листа, а не рішення, як це передбачено законодавством, суд не оцінює сам зміст листа.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 15.10.2012 року Дніпропетровській міській раді було відстрочено оплату судового збору в сумі 536 грн. 50 коп. до ухвалення постанови по справі. Оскільки постановою по справі апеляційна скарга міської ради залишається без задоволення суд відповідно до вимог ст.49 ГПК України і Закону України «Про судовий збір»стягує з відповідача судовий збір за подання апеляційної скарги.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 103-105 ГПК України, Закону України «Про судовий збір», Дніпропетровський апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Дніпропетровської міської ради (м. Дніпропетровськ) залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 02 жовтня 2012 року по справі №15/5005/8128/2012 залишити без зміни.
Стягнути з Дніпропетровської міської ради (49000 м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 75, код ЄДРПОУ 26510514) на користь державного бюджету в особі Управління Державної казначейської служби України у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровській області (код 37989274, Банк отримувача ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська, код банку отримувача (МФО) 805012, рахунок отримувача 31216206782004, код класифікації доходів бюджету 22030001) 536 грн. 50 коп. судового збору за перегляд судового рішення в апеляційному порядку.
Зобов'язати господарський суд Дніпропетровської області видати наказ відповідно до вимог ст.ст.116, 117 ГПК України.
Головуючий О.С.Євстигнеєв
Судді: Л.О.Лотоцька
Р.М.Бахмат