Постанова № 27434147, 06.11.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2012
Номер справи
2а-1870/7811/12
Номер документу
27434147
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2012 р. Справа № 2a-1870/7811/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Косолап І.В.,

представника позивача - Іванової Т.С.,

представника відповідача - Шинкаренко Н.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ранок-Гамаліївка" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Сумське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з відповідача -Товариства з обмеженою відповідальністю "Ранок-Гамаліївка" (далі по тексту - відповідач, ТОВ "Ранок-Гамаліївка") адміністративно-господарські санкції та пеню на загальну суму 26626,50 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач, який до 16.04.2010 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції, не виконав свого обов'язку, чим спричинив збитки державі в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та пояснив, що станом на день розгляду справи заборгованість відповідача зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені залишається не погашеною.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що ТОВ "Ранок-Гамаліївка" створювало робочі місця для працевлаштування інвалідів, про що свідчать подані звіти за 9 місяців 2009 року, крім звітів за березень, травень та серпень, тому правопорушення тривало не цілий рік, отже, сума адміністративно-господарський санкцій повинна розраховуватися лише за 3 місяці 2009 року.

Вислухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши наявні докази у справі у їх сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно ч. 1, 2 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі по тексту -Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Відповідно до форми 10-ПІ "Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів" за 2009 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства - ТОВ "Ранок-Гамаліївка" становила 65 осіб (а.с.6).

Тому, із врахуванням положень ст.19 Закону, для підприємства відповідача норматив для працевлаштування інвалідів складає 3 робочі місця, з яких лише одне було зайнято інвалідом.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст. 18 Закону).

Ч.4 ст. 20 Закону України "Про зайнятість населення" передбачений обов'язок підприємств, установ і організації незалежно від форми власності подавати щомісяця до місцевих центрів зайнятості дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. При цьому, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Таким чином, належне виконання обов'язку з інформування центрів зайнятості полягає саме в щомісячному поданні звітів форми 3-ПН про наявність вільних робочих місць для інвалідів.

Проте, як вбачається з матералів справи (а.с.135-145), відповідач, в порушення зазначених норм Закону, не щомісячно звітував у 2009 році перед Конотопським міськрайонним центром зайнятості за формою № 3-ПН.

З метою усунення суперечностей щодо фактичної кількості поданих ТОВ «Ранок-Гамаліївка»у 2009 році звітів про наявність вакансій за формою №3-ПН, зазначених в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 29 серпня 2012 року (а.с.106-107), судом надсилалися відповідні запити до Конотопського міськрайонного центру зайнятості населення (а.с.119,133).

Із наданих у відповідь Конотопським міськрайонним центром зайнятості відомостей, вбачається, що протягом 2009 року ТОВ "Ранок-Гамаліївка" надавало звітність за формою 3-ПН "Звіт про наявність вакансій" про направлення на їх підприємство для працевлаштування інвалідів, а саме станом на 05.01.2009, 02.02.2009, 03.04.2009, 28.05.2009, 01.07.2009, 11.09.2009, 02.10.2009, 28.10.2009, 30.11.2009, 29.12.2009 (а.с.135-145).

Про подання звітів за формою 3-ПН лише за 9 місяців 2009 року також свідчить відсутність вхідного штампу Конотопського міськрайонного центру зайнятості на звітах за березень 2009 року, травень 2009 року, серпень 2009 року (а.с.16, 18, 21).

В судовому засіданні представник позивача повідомив, що звіт за грудень 2009 року фактично був поданий відповідачем у 2010 році, і, таким чином, ТОВ «Ранок-Гамаліївка»протягом 2009 року подало всього 9 звітів, що не заперечувалось представником відповідача.

Тобто, відповідачем не було у повному обсязі виконано обов'язку по інформуванню щодо утворення (пристосування) робочих місць та наявності вакансій для працевлаштування інвалідів.

Крім цього, під час нового розгляду справи судом було встановлено, що відповідачем не вживалися інші заходи, спрямовані на працевлаштування інвалідів на підприємстві, що підтверджується наданими в судовому засіданні поясненнями представників сторін.

Ч.1, ч.2 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

На підставі аналізу зазначених норм Закону, суд приходить до висновку, що адміністративна відповідальність за порушення встановленого нормативу для працевлаштування інвалідів настає за підсумками року, в якому відбулося таке порушення, що також підтверджується положеннями ч.4 ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", за якими адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Тому суд не погоджується з доводами представника відповідача про можливість часткового стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені.

Згідно наданого позивачем розрахунку (а.с.5) загальна сума боргу становить 26626 грн. 50коп., в тому числі: сума адміністративно-господарський санкцій - 26467 грн.70 коп. та пеня у сумі 158 грн.80 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу України підставою для господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. На підставі чого він має нести відповідальність та платити штрафні санкції.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Ранок-Гамаліївка" адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими, що підтверджується матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ранок-Гамаліївка" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Ранок-Гамаліївка»(41655, Сумська область, Конотопський район, с. Гамаліївка, вул. Депутатська, буд. 1, код 24002185, р/р 26005032539, Конотопська філія Акціонерного банку «Експрес-банк», МФО 337212) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції в розмірі 26 467 грн. 70 коп. (двадцять шість тисяч чотириста шістдесят сім грн. сімдесят коп.) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 158 грн. 80 коп. (сто п'ятдесят сім грн. вісімдесят коп.)

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова

Повний текст постанови складений та підписаний 12 листопада 2012 року.