ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/6234/12
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
при секретарі - Дрижирук М.І.,
за участю:
представника відповідача - Самойленко Ж.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області до Публічного акціонерного товариства "АвтоКраз" про відшкодування переплати пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
28 вересня 2012 року управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області (далі - УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області, позивач) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 29.10.2012 №6902/06-07) до Публічного акціонерного товариства "АвтоКраз" (далі - ПАТ "АвтоКраз", відповідач) про відшкодування переплати пенсії в розмірі 2627,21 грн, що виникла у зв'язку із видачею відповідачем недостовірної довідки про заробітну плату для призначення пенсії за віком громадянину ОСОБА_2
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що за наслідками проведення перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату №732 від 04.01.2004, наданої ПАТ "АвтоКраз" для обчислення пенсії громадянину ОСОБА_2, у ній виявлені недостовірні дані, які були використані для призначення пенсії останньому, що призвело до її завищення та переплати на суму 2627,21 грн. Вказує, що управлінням на адресу відповідача направлялася претензія №6004/06-07 від 07.09.2012 щодо відшкодування переплати пенсії, однак, у добровільному порядку сума вказаної переплати на розрахунковий рахунок позивача не перерахована, що стало підставою для звернення УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області до суду.
Представник позивача в судовому засіданні, призначеному на 01.11.2012, позов підтримав та просив суд його задовольнити.
В судове засідання, призначене на 08.11.2012, представник позивача не з'явився, направив до суду клопотання, в якому просив провести розгляд справи за відсутності уповноваженого представника УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. В обґрунтування своїх заперечень посилався на те, що різниця в сумах, які зазначені в довідках від 04.01.2004 та від 12.07.2012, виникла у зв'язку з тим, що на момент їх видачі діяли різні редакції законів та підзаконних нормативних актів, що вплинуло на порядок обчислення заробітної плати для обчислення пенсії. Вказував, що згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Отже, вказаною нормою передбачено, що сума надміру сплаченої пенсії внаслідок недостовірних даних страхувальника може повертатися лише шляхом відшкодування даної суми пенсіонером у добровільному порядку, або шляхом стягнення з пенсіонера суми переплати у судовому порядку.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області та отримує пенсію згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 100).
Вказану пенсію громадянину ОСОБА_2 призначено позивачем з 25.12.2003. Для розрахунку заробітку для призначення пенсії з 25.12.2003 було враховано заробітну плату ОСОБА_2 за 5 років за період роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995 включно згідно довідки від 04.01.2004 №732, виданої ПАТ "АвтоКраз" (а.с. 9).
На підставі листа Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №2559/02-22 від 21.03.2012 управлінням проведено інвентаризацію пенсійних справ на предмет виявлення заробітків, з яких обчислені пенсійні виплати, та до яких застосовано граничний коефіцієнт обмеження 5,6, для проведення перевірок достовірності виданих довідок про зарплату (а.с. 99).
Відповідно до листа УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області від 02.04.2012 №2721/04 (а.с. 98), на підставі направлення від 13.04.2012 за №7161-02-21 у період з 17.04.2012 по 18.04.2012, проведено позапланову перевірку ПАТ "АвтоКрАЗ" щодо достовірності видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_2 за період з 01.01.1991 по 31.12.1995.
Вказану перевірку проведено з відома заступника генерального директора - директора з персоналу та соціальних питань ПАТ "АвтоКрАЗ" Паскевича М.І., головного бухгалтера товариства Орел А.А. та в присутності начальника розрахункового відділу управління бухгалтерського обліку та звітності Войтенко Л.В.
За результатами перевірки складений акт від 18.04.2012 №241, який підписаний заступником генерального директора - директором з персоналу та соціальних питань ПАТ "АвтоКрАЗ" Паскевичем М.І., головним бухгалтером товариства Орел А.А. та начальником розрахункового відділу управління бухгалтерського обліку та звітності Войтенко Л.В. без заперечень чи зауважень (а.с. 7).
Зазначені особи власним підписом підтвердили, що первинні документи, використані при проведенні перевірки, достовірні, надані в повному обсязі, а додаткових (інших) документів, що свідчать про діяльність страхувальника за період, що перевіряється, немає. Примірник акту перевірки вручено головному бухгалтеру підприємства Орел А.А.
За результатами перевірки встановлено розбіжності між сумами, які були зазначені в довідці №732 від 04.01.2004 та сумами заробітної плати, які фактично повинні враховуватися для призначення пенсії громадянину ОСОБА_2
12.07.2012 ПАТ "АвтоКраз", із врахуванням раніше допущених помилок, видано нову довідку №1949 із внесенням вірних сум заробітку за 1991-1995 роки, на підставі якої громадянину ОСОБА_2 перераховано пенсію з 01.09.2012 (а.с. 10).
З метою вирішення даного спору в досудовому порядку, 10.09.2012 УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області на адресу відповідача направлено претензію від 07.09.2012 вих. №6004/06-07 про відшкодування переплати пенсії громадянину ОСОБА_2 за період з 01.01.2004 по 31.08.2012, у зв'язку із видачею у 2004 році недостовірної довідки №732 від 04.01.2004 про заробітну плату для призначення пенсії (а.с. 14).
Вказана претензія залишена відповідачем без задоволення, жодної відповіді на неї до УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області від ПАТ "АвтоКраз" не надходило.
Згідно розрахунку суми переплати пенсії ОСОБА_2 за період з 01.01.2004 по 31.08.2012 УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області надмірно виплачено пенсію за віком в загальному розмірі 2627,21 грн (а.с. 36-38).
Оскільки кошти в розмірі 2627,21 грн в добровільному порядку відповідачем не відшкодовано, УПФУ в Кременчуцькому районі звернулось до суду з позовом про їх стягнення.
Надаючи оцінку обґрунтованості позовних вимог УПФУ в Кременчуцькому районі, суд виходить з наступного.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Основними завданнями Пенсійного фонду України, зокрема, є призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.
Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 №8-2, визначено, що управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
З 01.01.2004 пенсійне забезпечення громадян здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV, яким визначено порядок нарахування та проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній не момент виникнення спірних правовідносин) для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами, наявними в пенсійній справі, або за вибором пенсіонера - заробітна плата (дохід) за період, передбачений абзацом першим частини першої статті 40 цього Закону. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається відповідно до частини другої статті 40 цього Закону із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Частиною 1 статті 40 вказаного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для нарахування ОСОБА_2 пенсії з 01.01.2004 була врахована видана ПАТ "АвтоКраз" довідка №732 від 04.01.2004 про заробітну плату за 5 років за період роботи з 01.01.1991 по 31.12.1995. Обчислення пенсії проведено із середньомісячного заробітку для обчислення пенсії в сумі 947,80 грн.
В подальшому розмір пенсії змінювався в автоматичному режимі відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема, відповідно до вимог статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", із врахуванням величини середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та в зв'язку із індексацією пенсії. Розмір фактично виплачених сум пенсії (помісячно) підтверджується довідкою про суми виплаченої пенсії ОСОБА_2 (а.с. 55).
У зв'язку із видачею ПАТ "АвтоКраз" нової довідки №1949 від 12.07.2012 із внесенням вірних сум заробітку за 1991-1995 роки, громадянину ОСОБА_2 проведено перерахунок пенсії з 01.09.2012.
Таким чином, у зв'язку із видачею відповідачем в 2004 році довідки про заробітну плату, що містила недостовірні відомості, виникла переплата пенсії ОСОБА_2 в сумі 2627,21 грн за період з 01.01.2004 по 31.08.2012, що підтверджується розрахунком суми переплати пенсії ОСОБА_2, який був направлений на адресу УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області супровідним листом управління координації та контролю за виплатою пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №603/04-02-70 від 19.10.2012 (а.с. 36-39).
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
З огляду на положення вказаної норми, посилання відповідача на те, що розбіжності в сумах заробітної плати, які зазначені в довідках від 04.01.2004 та від 12.07.2012, виникли у зв'язку з тим, що на час їх видачі діяли різні редакції нормативно-правових актів, які визначали порядок сплати страхових внесків і обчислення заробітної плати для призначення пенсії, є безпідставними і необґрунтованими. Так, до заробітної плати для обчислення пенсії згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне пенсійне страхування. Отже, незалежно від дати видачі довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, враховуються суми нарахованої зарплати за 1991-1995 роки виключно відповідно до законодавства, що діяло на час нарахування заробітної плати.
Відповідно до положень статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Частиною 1 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Твердження відповідача про те, що обов'язок по відшкодуванню надміру сплаченої суми пенсій покладено безпосередньо на пенсіонера, а не на страхувальника, є безпідставними, оскільки, встановлюючи можливість добровільного відшкодування пенсіонером надміру виплаченої суми пенсій, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не обмежує коло осіб, щодо яких може бути заявлено вимогу про стягнення такої суми у судовому порядку, виключно пенсіонерами, на користь яких виплачено такі суми.
Отже, проаналізувавши викладені правові норми, суд прийшов до висновку, що обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної державі внаслідок надання недостовірних даних, покладено на страхувальника, як на особу, яка надала зазначені дані.
Відтак, ПАТ "АвтоКраз" зобов'язане відшкодувати позивачу переплату пенсії в сумі 2627,21 грн, що виникла в результаті видачі підприємством довідки про заробітну плату №732 від 04.01.2004, що містила недостовірні відомості.
Разом з тим, станом на момент розгляду справи ПАТ "АвтоКраз" в добровільному порядку не повернуто до УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області кошти по переплаті пенсії в розмірі 2627,21 грн.
Посилання представника відповідача на пропуск позивачем встановленого Кодексом адміністративного судочинства України шестимісячного строку звернення до суду з даним адміністративним позовом судом оцінюються критично, оскільки про недостовірність даних, викладених у довідці №732 від 04.01.2004, УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області стало відомо лише в результаті проведення планової перевірки ПАТ "АвтоКраз" щодо достовірності видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_2 за період з 01.01.1991 по 31.12.1995, яка знайшла своє відображення в акті перевірки від 18.04.2012 №241. До суду УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області звернулось у вересні 2012 року, тобто в межах встановленого процесуальним законом шестимісячного строку.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
З огляду на викладене, позовні вимоги УПФУ в Кременчуцькому районі Полтавської області є законними, обґрунтованими, а відтак підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області до Публічного акціонерного товариства "АвтоКраз" про відшкодування переплати пенсії задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "АвтоКраз" (код ЄДРПОУ 05808735) заборгованість по переплаті пенсії в розмірі 2627 (дві тисячі шістсот двадцять сім) гривень 21 (двадцять одна) копійка на користь управління Пенсійного фонду України в Кременчуцькому районі Полтавської області (р/р №25602306277 в Полтавській обласній філії АТ "Ощадбанк України", м. Полтава, МФО 331467, код ЄДРПОУ 22534624).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 13 листопада 2012 року.
Суддя О.В. Гіглава