Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2012 р. Справа № 2а/0570/13656/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойка М.І.
при секретарі Бабло В.Е.
за участі
представника позивача Сєрякової О.О.,
представника третьої особи Медведєва В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області до Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області, третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство «Артемвугілля» про визнання дій щодо зупинення виконавчого провадження за виконавчим документом № 2а/0570/2925/2012 про стягнення боргу в розмірі 59858,09 грн. незаконними, скасування постанови про приєднання до зведеного виконавчого провадження та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області, третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство «Артемвугілля» про визнання дій щодо зупинення виконавчого провадження за виконавчим документом № 2а/0570/2925/2012 про стягнення боргу в розмірі 59858,09 грн. незаконними, скасування постанови про приєднання до зведеного виконавчого провадження та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивує тим, що в провадженні Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції знаходиться зведене виконавче провадження по стягненню боргів з Державного підприємства «Артемвугілля».
Постановою державного виконавця Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції від 23.07.2012 р., вхідний №5218/03-1 від 25.09.2012р., виконавчий документ №2а/0570/2925/2012 від 20.06.2012р. на суму 59858,09 грн. приєднаний до зведеного виконавчого провадження з примусового виконання виконавчих документів щодо стягнення з ДП «Артемвугілля» на користь стягувачів грошових коштів.
Раніше, 31.01.2011 року постановою головного державного виконавця відділу ДВС Центрально-Міського району м. Горлівки зведене виконавче провадження було зупинене у зв'язку із продовженням дії Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» до 01.01.2013 року.
Кожний наступний виконавчий документ, який приєднується до зведеного виконавчого провадження, автоматично підпадає під дію постанови про зупинення виконавчого провадження від 31.01.2011 року. Зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб. Також, пунктом 3.2.6 ст. З Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» встановлено, що підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики України про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру. Вважає, що ДП «Артемвугілля» дійсно є підприємством паливно-енергетичного комплексу, яке внесене до Реєстру, однак самої цієї обставини недостатньо для зупинення зведеного провадження, оскільки з аналізу норм Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», дія цього Закону поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в п. 1.3 ст. 1 наведеного Закону щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії, тобто зовсім в іншій сфері господарських відносин. Звідси - виконавчі документи в частині стягнення боргів на користь управління ПФУ не підпадають під дію мораторію. Просили визнати дії посадових осіб відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції по зупиненню виконавчого документа №2а/0570/2925/2012 по стягненню боргу в сумі 59858,09 грн. на користь управління ПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки незаконними та зобов'язати посадових осіб відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції поновити виконавче провадження в частині стягнення боргів на користь управління ПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки за наявним у зведеному виконавчому провадженні виконавчим документом.
Представник позивача надала клопотання про відмову від позовних вимог в частині визнання дій посадових осіб відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції по зупиненню виконавчого документа №2а/0570/2925/2012 по стягненню боргу в сумі 59858,09 грн. на користь управління ПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки незаконними.
Ухвалою суду від 29 жовтня 2012 року закрито провадження у справі в частині визнання дій щодо зупинення виконавчого провадження за виконавчим документом № 2а/0570/2925/2012 про стягнення боргу в розмірі 59858,09 грн. незаконними.
Представник позивача в судовому засіданні надала заяву про уточнення позовних вимог, в якій просила зобов'язати Центрально-Міський відділ Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції вчинити дії щодо примусового стягнення за виконавчим документом № 2а/0570/2925/2012 від 20.06.2012 року на суму 59858,09 грн.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце судового засідання. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без участі представника Центрально-Міського відділу Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції.
Представник третьої особи в судовому засіданні заперечував проти позову, надав письмові заперечення в яких зазначив, що станом на сьогоднішній день процедура погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу діє до 01.01.2013 року, і в даному випадку п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» визначає, що на строк участі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені в до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», щодо таких підприємств зупиняється дія статей 4, 5 Закону України «Про виконавче провадження». Державний виконавець в силу своїх повноважень не має права застосовувати до підприємства-боржника, яке внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, заходи примусового виконання рішень передбачені ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження», а також здійснювати необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення згідно з вимогами ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження». 12 червня 2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення обсягів дохідної частини бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 19 травня 2011 року № 3385-УІ, яким абз. 6 п. 3.7 ст. З Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (після слів «крім рішень») доповнити словами : «та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного страхування, яка виникла до 1 січня 2012 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України». Вважає, що наведений перелік є вичерпним, згідно з чим Законом України № 3385-VІ від 19.05.2011р. не передбачено відкриття чи поновлення виконавчого провадження та здійснення заходів примусового виконання рішень за рішеннями про стягнення заборгованості зі сплати відшкодувань фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Суд прийшов до висновку про розгляд справи за відсутності представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Під час розгляду справи судом встановлено, що 31.01.2011 року Центрально-Міським відділом державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області було винесено постанову про зупинення зведеного виконавчого провадження.
За виконавчим листом від 20 червня 2012 року № 2а/0570/2925/2012 відповідачем відкрито виконавче провадження ВП № 33515259. Постановою державного виконавця від 23.07.2012 року зазначене виконавче провадження приєднано до зведеного виконавчого провадження з примусового виконання виконавчих документів щодо стягнення з ДП «Артемвугілля» на користь стягувачів грошових коштів.
Правовою підставою для зупинення виконавчого провадження зазначено підприємство-боржник внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відносно Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону України «Про державну виконавчу службу» завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом. Правовою основою діяльності державної виконавчої служби становлять Конституція України, цей Закон, інші закони та нормативно-правові акти, що прийняті на їх виконання.
Ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
У відповідності до вимог ст. 1 Закону України «Про державну виконавчу службу» виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) є сукупністю дій органів і посадових осіб, зазначених у Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до Закону підлягають примусовому виконанню.
Статтею 5 Закону передбачено, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і Законом.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадках внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Частина 3 ст. 37 вказаного Закону визначає, що виконавче провадження з підстави, передбаченої пунктом 15 частини першої цієї статті, не зупиняється за рішеннями про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів.
Статтею 39 вказаного Закону визначено, що виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених пунктом 15 статті 37 цього Закону, - до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до п. 2 глави 11 «Прикінцеві положення» Закону України «Про виконавче провадження» на строк участі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», щодо таких підприємств зупиняється дія статей 4, 5 цього Закону, крім виконання рішень про виплату заробітної плати, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів.
Підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики України про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.
Державне підприємство «Артемвугілля» внесено до зазначеного реєстру відповідно до виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» щодо порядку погашення заборгованості від 13 січня 2011 року № 2940-VI у пункті 3.4 статті 3 вказаного Закону слова та цифри «1 січня 2011 року» замінено словами та цифрами «1 січня 2013 року». Закон набув чинності 29 січня 2011 року.
Таким чином, з 29.01.11р. відповідно до п. 3.4. ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» процедура погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу діє до 1 січня 2013 року.
Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.
Метою цього Закону є сприяння поліпшенню фінансового становища підприємств паливно-енергетичного комплексу, запобіганню їх банкрутству та підвищенню рівня інвестиційної привабливості шляхом урегулювання процедурних питань та впровадження механізмів погашення заборгованості, надання суб'єктам господарської діяльності права їх застосування, визначення порядку взаємодії органів державної влади та органів місцевого самоврядування, розпорядників бюджетних коштів із суб'єктами господарської діяльності щодо застосування механізмів погашення заборгованості.
Пунктом 1.3 ст. 1 вказаного Закону встановлено, що учасники розрахунків -це підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Частиною 6 п. 3.7 ст. 3 вказаного Закону, яка визначає порядок участі підприємств паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, в редакції, яка була чинною на час винесення державним виконавцем спірної постанови, було передбачено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2012 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів.
12 червня 2011 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо збільшення обсягів дохідної частини бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 19 травня 2011 року № 3385-VI, яким абз. 6 п. 3.7 ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (після слів «крім рішень») доповнено словами: «та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України».
Згідно з пунктом 1.4 ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» заборгованість -це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Таким чином, п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» підлягає застосуванню в контексті положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», який визначає коло осіб, на яких поширюється його дія, а також передумови його застосування.
Дія Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» на правовідносини, що виникли між позивачем та Державним підприємством «Державна вугільна енергетична компанія», не поширюються.
Таким чином, заборгованість, що стягується в примусовому порядку, до встановленого п. 1.4 ст. 1 вказаного Закону переліку не відноситься. Враховуючи наведене і виконавче провадження зупиненню не підлягало.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області до Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області, третя особа , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство «Артемвугілля» в частині зобов'язання вчинити дії щодо примусового стягнення за виконавчим докуменом № 2а/0570/2925/2012 від 20.06.2012 р. на суму 59858,09 грн.. є обґрунтованими у зв`язку з чим підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про скасування постанови про приєднання до зведеного виконавчого провадження суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню у зв'язку з необґрунтованістю.
Як встановлено судом 16.07.2012 року Центрально-Міським відділом державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за виконавчим листом від 20 червня 2012 року № 2а/0570/2925/2012 про стягнення боргу в розмірі 59858,09 грн. Постановою відповідача від 23.07.2012 року зазначене виконавче провадження приєднано до зведеного.
Таким чином виконавче провадження на підставі ч.5 ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження» після усунення обставин, які стали підставою для його зупинення підлягає поновленню, про що державний виконавець виносить постанову про поновлення виконавчого провадження за власною ініціативою або за заявою стягувача. Копії постанови надсилаються сторонам у триденний строк.
Згідно із вимогами статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають стягненню.
Враховуючи наведене та керуючись Конституцією України, Законом України «Про виконавче провадження», Законом України «Про державну виконавчу службу», Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки Донецької області до Центрально-Міського відділу державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Державне підприємство «Артемвугілля», про скасування постанови про приєднання до зведеного виконавчого провадження, зобов'язання поновити виконавче провадження за виконавчим документом № 2а/0570/2925/2012 від 20.06.2012 року на суму 59858,09 грн., зобов'язання Центрально-Міський відділ Державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції вчинити дії щодо примусового виконання за виконавчим документом № 2а/0570/2925/2012 від 20.06.2012 року на суму 59858,09 грн., - задовольнити частково.
Зобов'язати Центрально-Міський відділ державної виконавчої служби Горлівського міського управління юстиції Донецької області вчинити дії щодо примусового виконання за виконавчим документом № 2а/0570/2925/2012 від 20.06.2012 року на суму 59858,09 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 1 листопада 2012 року.
Повний текст постанови складений 5 листопада 2012 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Бойко М.І.