ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2012 року Справа № 2а/0370/2579/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Сандовій Т.О.,
з участю представника позивача Мартинюка І.В.,
представника відповідача Остапенка Д.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» звернулося з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення № 170140/21 від 19.07.2012р. про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
- висновки акту перевірки щодо продажу позивачем алкогольного напою з маркою акцизного податку, яка містить ознаки підроблення ґрунтуються лише на підставі внутрішнього переконання працівника податкового органу і на момент його складення не підтверджувались жодними документами, які відповідно до ст.83 Податкового кодексу України є підставами для висновків під час проведення перевірок;
- факт продажу однієї пляшки горілки особливої «Прайм Суперіор» не підтверджено розрахунковим документом магазину «Колібріс»;
- прийняте рішення ґрунтується на акті перевірки, який фактично не є доказом порушення позивачем норм чинного законодавства України, а отже таке рішення винесене незаконно і підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні повністю підтримав позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, просить адміністративний позов задовольнити повністю, а також додатково зазначив, що товариство не може відповідати за продаж алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, оскільки даний товар маркувався безпосередньо виробником, який і повинен нести відповідальність у разі невідповідності таких марок вимогам чинного законодавства; товариство ж в свою чергу не мало будь-якої можливості встановити даний факт, оскільки отриманий товар мав усі зовнішні ознаки належного маркування.
Відповідач в письмовому запереченні та представник відповідача в судовому засіданні просять в задоволенні позову відмовити повністю, мотивуючи тим, що при проведенні перевірки були дотримані усі вимоги чинного законодавства України та належним чином встановлено факт продажу алкогольних напоїв з марками акцизного податку з ознаками підроблення, який згодом було підтверджено висновком експерта, відповідно застосування до позивача фінансових санкцій було правомірним та обґрунтованим.
Розглянувши доводи викладені позивачем у позовній заяві, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення. При цьому судом враховано наступне:
08.06.2012р. працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України в Рівненській області згідно направлень на перевірку від 08.06.2012р. №№ 137, 138 була проведена фактична перевірка магазину «Колібріс», що розташований за адресою: Рівненська область, м.Здолбунів, вул.Шкільна, 44, та належить ТзОВ «ТД «Аванта» (м.Луцьк, пров.Макарова, 5, зареєстроване як платник податків в Луцькій ОДПІ), з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, про що складено акт від 08.06.2012р. (реєстраційний номер 125/01/35495114 від 11.06.2012р.).
Перевіркою встановлено порушення позивачем ч.4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995р. №481/95-ВР (далі - Закон України №481/95-ВР), Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1251 (далі - Положення №1251), а саме: реалізація однієї пляшки горілки особливої «Прайм суперіор», місткістю 0,7 л, міцністю 40% об. за ціною 52грн.63коп. з маркою акцизного податку, яка містить ознаки підробки - відсутня гама кольорів, нечіткий друк коду, рядку, серії, дати виготовлення марки, суми акцизного податку.
19.06.2012р. позивачем подано заперечення на акт перевірки за №634, однак рішенням від 02.07.2012р. №2217/21-150 Регіональним управлінням повідомлено про відсутність підстав для скасування результатів проведеної фактичної перевірки.
На підставі акту перевірки №125/01/35495114 від 11.06.2012р. рішенням в.о. начальника Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області від 19.07.2012 року №170140/21 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Аванта» застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 1700 гривень за реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку.
Відповідно до ч. 4 ст. 11 Закону України №481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з п. 226.2 ст. 226 Податкового Кодексу України та абз. 1 п.19 Положення №1251 наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Пункт 12 постанови Кабінету міністрів України від 30.07.1996 р. № 854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями» встановлює, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством.
Пунктом 226.9 ст. 226 Податкового Кодексу України та пунктом 20 Положення №1251 визначено, що вважаються такими, що немарковані:
- алкогольні напої і тютюнові вироби з підробленими марками;
- алкогольні напої і тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог Положення №1251, та\або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;
- алкогольні напої з марками, на яких зазначення сум акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності та місткості тари.
В судовому засіданні, на підставі копії фіскального чека №186274 від 08.06.2012р., встановлено факт реалізації в магазині «Колібріс» (Рівненська область, м.Здолбунів, вул.Шкільна, 44) однієї пляшки горілки особливої «Прайм суперіор», місткістю 0,7 л, міцністю 40% об. за ціною 52грн.63коп. з маркою акцизного податку «20 ААБІ 010537 09/10 11,032 грн. АВ».
Вказана марка акцизного податку, разом з супровідним листом від 11.06.2012р. №2028/21/119 була направлена відповідачем для проведення експертизи до Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності Міністерства фінансів України.
16.07.2012 на адресу Регіонального управління з Міністерства фінансів України надійшла відповідь №31-13020-32-10/17266 від 10.07.2012р. з висновком №257-06-12 від 07.07.2012р. спеціаліста Департаменту державної політики у сфері пробірного нагляду, документів суворої звітності та лотерейної діяльності про те, що надана на перевірку марка акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва «20 ААБІ 010537 09/10 11,032 грн. АВ» підроблена шляхом видалення реквізитів (індексу регіону, серії, дати виготовлення, суми акцизного податку) з автентичної марки та нанесенням нових.
Відповідно до абз.15 ч.2 ст.17 Закону України №481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Аналізуючи наведене, суд вважає доведеним факт продажу позивачем алкогольних напоїв із підробленими марками акцизного податку, відповідно правомірним є й застосування до останнього фінансових санкцій в розмірі 1700грн. оспорюваним рішенням від 19.07.2012 року №170140/21.
Суд не приймає до уваги твердження позивача про неможливість застосування санкцій до позивача, а необхідність їх застосування до виробника, з тих підстав, що Закон України №481/95-ВР передбачає відповідальність саме тих суб'єктів господарювання, які здійснюють реалізацію алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку, а не їх маркування чи власне виробництво.
Крім того, суд вважає, що Регіональним управлінням правомірно винесено рішення про застосування фінансових санкцій на підставі акту перевірки від 08.06.2012р., оскільки останній містив висновки про наявність ознак підробки марки акцизного податку «20 ААБІ 010537 09/10 11,032 грн. АВ», що були згодом повністю підтверджені висновком експертизи від 07.07.2012р. №257-06-12. Винесення оспорюваного рішення відбулося 19.07.2012р., тобто після підтвердження зробленого у акті перевірки від 08.06.2012р. висновку.
Враховуючи те, що позивачем не наведено переконливих обґрунтувань на підтвердження неправомірності оскаржуваного рішення, не спростовано порушень, виявлених під час перевірки, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 2, 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 11 вересня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В.Дмитрук