Постанова № 27403899, 06.11.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2012
Номер справи
2а/1270/8175/2012
Номер документу
27403899
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

06 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8175/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Солоніченко О. В.,

при секретарі: Балябі В.С.,

за участю

представника позивача: Муц Л.І. (дов. № 10/8-366 від 13.02.2012 р.)

представника відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Ровеньківського міського центру зайнятості до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» про стягнення штрафу у сумі 25468,21 грн., -

ВСТАНОВИВ:

23 серпня 2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» в якому зазначив, що 31 липня 2012 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість була проведена перевірка відповідача з питань додержання законодавства про зайнятість. За результатами перевірки складений акт від 31 липня, 01 серпня 2012 № 101, згідно якого встановлено факт порушення п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», а саме підприємством до державної служби зайнятості не були направлені звіти за формою 4-ПН (план) та (факт). Приписом інспекції від 01.08.2012 року № 49 приписано перерахувати у 10-ти денний термін з моменту отримання акту штраф у сумі 25468,21. На даний час відповідачем штраф у добровільному порядку не сплачений. Тому позивач просив стягнути з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» суму штрафу у розмірі 25468,21 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином. Причини неприбуття суду не повідомив.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Ровенькиантрацит» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Ровеньківської міської ради Луганської області 17.04.2003 року.

31 липня, 01 серпня 2012 року Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Луганського обласного центру зайнятості була проведена позапланова перевірка додержання законодавства про зайнятість населення Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева», за результатами якої складено акт № 101 від 31.07,01.08.2012 року. Зазначеним актом встановлено порушення вимог п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», а саме: неподання до служби зайнятості звітів за формою 4-ПН (план) та (факт) про фактичне вивільнення працівників за п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України.

01 серпня 2012 року Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Луганського обласного центру зайнятості складено припис № 49, яким Державне підприємство «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» серед іншого приписано перерахувати у 10-ти денний термін з моменту отримання акту перевірки штраф у сумі 25468 грн. 21 коп. Вказаний припис відповідачем отримано 01.08.2012 року, про що свідчить підпис Виконуючого обов'язки директора Відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» Щебетовського В.О.

Відповідності до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення» для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.

Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Частиною 4 цієї статті передбачено, що у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.

Згідно з п. 1 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 № 47 (зі змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.1998 № 1435 «Про внесення змін і доповнень до положень про державну службу зайнятості та про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення») інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі - інспекція) входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.

Пунктом 2 цього Положення передбачено, що Інспекція складається з інспекції Державного центру зайнятості Мінпраці, інспекцій центрів зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських центрів зайнятості на правах підрозділів відповідних центрів зайнятості.

Основним завданням інспекції, відповідно до п. 5 вказаного Положення, у тому числі, є здійснення контролю за дотриманням підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями законодавства про зайнятість, для чого інспекції надається право проводити відповідну перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями та застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону (п.п. 6 «а», 8 «г» Положення).

Луганський обласний центр зайнятості є юридичною особою та виконує, у тому числі, завдання з організації контролю за дотриманням законодавства щодо праці та зайнятості підприємствами, організаціями та установами незалежно від форм власності та господарювання.

У відповідності до вказаних вище вимог законодавства Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість була проведена позапланова перевірка додержання законодавства про зайнятість населення, у тому числі при вивільненні працівників Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева», за результатами якої, як зазначалось було складено акт № 101 від 31.07,01.08.2012 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення» при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпПУ), трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках, зокрема, змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Згідно з наказу Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» від 28.02.2012 року № 44 к була звільнена ОСОБА_4 у зв'язку з скороченням штату на підставі п. 1 ст. 40 КЗпПУ.

Пунктом 1 ст. 40 КЗпПУ передбачено, що трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках: змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Отже, звільнення вищезазначеного працівника Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» не пов'язане із вивільненням у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, що передбачено п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпПУ.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, зважаючи на викладене, а саме те, що вищезазначений працівник Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» був вивільнений у зв'язку із скороченням штату працівників підприємства, суд приходить до висновку про законність підстав для стягнення з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення (п. 5 ст. 20 Закону України «По зайнятість населення») у сумі 25468,21 грн.

Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Ровеньківського міського центру зайнятості до Державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені В.В. Вахрушева» задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Ровенькиантрацит» штраф у сумі 25468,21 грн. (двадцять п'ять тисяч чотириста шістдесят вісім грн. 21 коп.) на користь Ровеньківського міського центру зайнятості до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на р/р 37175975900059, Одержувач Ровеньківське УДКСУ у Луганській області, код 37953384, банк ГУДКСУ м. Луганськ, МФО 804103, код платежу 50040500:01

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову складено в повному обсязі 12 листопада 2012 року.

СуддяО.В. Солоніченко