Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2012 р. Справа № 2а/0570/13688/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Череповський Є.В.
при секретарі Пригода О.В.
за участю:
представника позивача Попова Ю.В.
представника відповідача Мітасьова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50-ї Гвардійської дивізій, 17, адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Дружківський хлібозавод» до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови № 648-ДО-1-Е від 31.08.2012 року про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 17 000 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
Відкрите акціонерне товариство «Дружківський хлібозавод» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови № 648-ДО-1-Е від 31.08.2012 року про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 17 000 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 31 серпня 2012 року Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено постанову № 648-ДО-1-Е, за порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та п. 1 гл. 7 Розділу V Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006 року № 1591, а саме позивачем не була розміщена у загальнодоступній базі даних Комісії регулярна річна інформація емітента за 2011 р. в установлені законодавством строки. Але на даний час позивач несе збитки та не має обігових коштів для публікації регулярної річної інформації в офіційному друкованому видання. Крім того, позивач зазначає що, для подання регулярної річної інформації необхідно отримати аудиторський висновок, за яким необхідно сплатити грошові кошті.
У судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені позовні вимоги, надала суду пояснення аналогічні обґрунтуванню позовних вимог. Просила суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував та пояснив, що постанова прийнята з дотриманням норм чинного законодавства та просив відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
У відповідності до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Статтею 6 цього Закону встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Таким чином, відповідач - Донбаське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, є суб'єктом владних повноважень та здійснює у даних правовідносинах повноваження, надані йому Законом.
Позивач - Відкрите акціонерне товариство «Дружківський хлібозавод» є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Дружківської міської ради, код ЄДРПОУ за № 00375941.
Відповідно до постанови відповідача від 31 серпня 201 року № 648-ДО-1-Е, про правопорушення на ринку цінних паперів, встановлено, що Відкрите акціонерне товариство «Дружківський хлібозавод» не було надано до Комісії регулярну річну інформацію емітента за 2011 р. в порушення вимог ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006 року № 1591, згідно яких подання до Комісії річної інформації здійснюється не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Пунктом 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Згідно з абз. 1 п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Емітент цінних паперів (далі - емітент) - держава в особі уповноваженого органу, юридична особа і у випадках, передбачених законодавством, фізична особа відповідно до ст. 2 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу".
Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2007р. № 97/13364 (далі -Положення) регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Комісії.
Вимоги щодо розкриття регулярної річної інформації емітентами встановлені в розділі V Положення. Главою 1 якого встановлено, що емітенти цінних паперів зобов'язанні розкривати регулярну річну інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.
Відповідно до п.1 гл.7 розділу 5 «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
- розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
- опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
- подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 6 гл. 7 розд. V Положення до складу річної інформації, що подається до Комісії, додається(ються) копія(ї) протоколу(олів) загальних зборів емітента, що проводились у звітному році.
Копія протоколу повинна бути прошнурована, пронумерована та скріплена відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента. На зворотному боці останньої сторінки копії протоколу робиться такий напис: "Прошнуровано, пронумеровано та скріплено відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента (кількість) сторінок".
У разі, якщо загальні збори емітента не проводились або не відбулись, до річної інформації має бути додана довідка, складена у довільній формі з поясненням причин. Довідка засвідчується підписом керівника емітента та відбитком печатки емітента.
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Донбаським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлені порушення, допущені позивачем, у зв`язку з чим було прийнято постанову від 31.08.2012 року № 648-ДО-1-Е про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме: відповідачем не надано до Комісії регулярну річну інформацію емітента за 2011 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 170,00 грн.
Обставини щодо відсутності публікації регулярної річної інформації емітента за 2011 рік, позивачем не заперечувалось.
Вищенаведена постанова відповідає вимогам Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 року за № 2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 року за № 120/14811.
Частиною 2 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що рішення Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ч. 3 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
У відповідності до розділу XVIII вищевказаних Правил штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання ним постанови.
Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету.
Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії).
У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Доводи позивача стосовно відсутності грошових коштів на публікацію регулярної річної інформації емітента за 2011 рік, першочерговість погашення заборгованості із заробітної плати та відсутність в зв'язку із цим вини, судом не сприймається так как діючим законодавством публікація регулярної річної інформації емітента не ставиться в залежність наявності чи відсутності коштів у позивача.
Як встановлено у судовому засіданні, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не оскаржувалась та ним у встановлений законом строк не було сплачено суму фінансової санкції.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 ч. 2 ст. 129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи приведені норми законодавства України та обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню у повному обсязі.
За таких обставин, суд вважає, що спірна постанова відповідає вимогам Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 року за №2272, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12.02.2008 року за №120/14811.
Керуючись ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позову Відкритого акціонерного товариства «Дружківський хлібозавод» до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови № 62-ДО-1-Е від 31.08.2012 року про накладання санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 17 000 грн. - відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті та проголошено 08 листопада 2012 року.
Повний текст постанови виготовлено 12 листопада 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Череповський Є.В.