ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2012 року м. Київ К-23953/10
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя Костенко М.І. - головуючий, судді Бухтіярова І.О., Приходько І.В.,
розглянув у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу державної податкової інспекції в м. Судак Автономної Республіки Крим (далі -ДПІ)
на постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.11.2009
та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2010
у справі № 2а-10623/09/5/0170
за позовом відкритого акціонерного товариства "Кримгаз" (далі -Товариство)
до ДПІ
про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.
За результатами розгляду касаційної скарги Вищий адміністративний суд України
ВСТАНОВИВ:
Постановою окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.11.2009, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2010, позов задоволено; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 05.08.2009 № 0001221503/0, згідно з яким Товариству визначені штрафні санкції зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ у сумі 690,25 грн. в порядку абзацу «а»пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі - Закон).
На вказані судові акти ДПІ подано касаційну скаргу, в які заявник зазначає, зокрема, про незаконне застосування платником положень постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ»до дати опублікування цього нормативно-правового акта.
Переглянувши судові рішення у межах доводів касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, Вищий адміністративний суд України не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги ДПІ з урахуванням такого.
Попередніми судовими інстанціями у розгляді справи встановлено, що оспорюване податкове повідомлення-рішення було прийнято за наслідками проведення камеральної перевірки податкової декларації (розрахунку збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності) за січень 2009 року, оформленої актом від 30.07.2009 № 526/15-3/26027597. Правова позиція податкового органу, викладена у цьому акті та покладена в основу прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення, полягає у тому, що відокремленим підрозділом Товариства -Судацьким управлінням по експлуатації газового господарства -у рядку 12 декларації не нарахована штрафна санкція у розмірі п'яти відсотків від суми недоплати (13804,93 грн.) з названого платежу, як того вимагає пункт 17.2 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
За змістом статті 1 Закону України «Про систему оподаткування»розмір та механізм справляння збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2005 № 442.
Пунктом 1 цього Порядку встановлено розміри цього збору для окремих категорій споживачів. Зокрема, для бюджетних організацій та установ передбачалося справляння цього збору у розмірі 12% на обсяги природного газу (у редакції, що діяла до моменту набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161).
Відповідно до пункту 2 Порядку, платниками збору є суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, які провадять діяльність з постачання природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ» до вказаного Порядку внесено зміни щодо розміру ставки збору, що справляється на обсяги природного газу, які постачаються для таких категорій споживачів, як бюджетні організації і установи, промислові та інші суб'єкти господарювання та їх відокремлені підрозділи, що використовують природний газ, шляхом запровадження для них нульової ставки.
З огляду на зазначення у пункті 2 цієї постанови дати набрання нею чинності 01.01.2009, позивачем було направлено запит до податкового органу з проханням надати роз'яснення щодо дати застосування нульової ставки використання природного газу.
У відповідь на вказаний запит державна податкова інспекція у м. Сімферополі Автономної Республіки Крим роз'ясненням від 05.03.2009 р. №10914/10/31-0 повідомила, що оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161 набуває чинності з 01.01.2009, то нульову ставку необхідно застосовувати також починаючи з вказаної дати.
Таким чином, при розрахунку суми збору по категорії споживачів бюджетні організації та установи та по категорії промислові споживачі позивачем у січні 2009 року застосовано нульову ставку збору відповідно до вимог постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161 та наведеного роз'яснення податкового органу.
У той же час, листом від 20.03.2009 №2289-0-4-09-20 Міністерство юстиції України роз'яснило порядок набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 № 1161 «Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ», згідно з яким цей нормативно-правовий акт набрав чинності з 12.01.2009, тобто з моменту опублікування.
Державна податкова адміністрація України листом №10817/7/15-0917 від 05.05.2009 «Щодо нарахування та сплати у 2009 році збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності»пояснила, що на підставі наданого Міністерством юстиції України роз'яснення з 1 січня по 12 січня 2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12 %.
Адміністративні суди обох інстанцій, підтримуючи позицію Товариства по справі, обґрунтовано мотивували свої висновки посиланням на підпункт «д»підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону, згідно з яким не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення (за відсутності податкових роз'яснень з цього питання, що мають пріоритет) або узагальнюючого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано). При цьому при оцінці доказів судом, наданих органом стягнення, податкові роз'яснення не мають пріоритету над іншими доказами або іншими експертними оцінками.
З урахуванням викладеного Вищий адміністративний суд України погоджується з наданою судами правовою оцінкою обставин справи щодо незаконності притягнення позивача до відповідальності, передбаченої пунктом 17.2 статті 17 Закону, оскільки Товариство керувалося наданим йому роз'ясненням податкового органу.
Доводи скарги не спростовують висновки судових інстанцій, а інша оцінка скаржником установлених судами фактичних обставин справи та тлумачення закону не є свідченням судової помилки.
За таких обставин, керуючись статтями 220, 2201, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
УХВАЛИВ:
1. Касаційну скаргу державної податкової інспекції в м. Судак Автономної Республіки Крим відхилити.
2. Постанову окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 19.11.2009 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 27.04.2010 у справі № 2а-10623/09/5/0170 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку статей 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: М.І. Костенко судді:І.О. Бухтіярова І.В. Приходько