ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.11.12 Справа № 5008/480/2012
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузя В.Л.
суддів Желіка М.Б.
Малех І.Б.
за участю представників:
від позивача -Маник Т.М. -представник;
від відповідача -не з'явилися;
від відповідачів-2,3 -не з'явилися;
від третьої особи -Маник Т.М. -представник.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кам'яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, с. Кам'яниця Закарпатської області
на рішення господарського суду Закарпатської області від 10.07.12
у справі № 5008/480/2012
за позовом Управління з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації, м. Ужгород
до відповідача-1 - Кам'яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, с. Кам'яниця Закарпатської області
до відповідача-2 - Виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради Закарпатської області, с. Кам'яниця Закарпатської області
до відповідача-3 - Ужгородського районного комунального підприємства (бюро) технічної інвентаризації та реєстрації права власності нерухомого майна м. Ужгород
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Закарпатська обласна рада, м. Ужгород
про визнання недійсним рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 15.12.10 № 16 та визнання права власності на аварійно-рятувальну станцію
Рішенням Господарського суду Закарпатської області (суддя Швед С.Б.) від 10.07.12 позов задоволено, визнано недійсним рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 15.012.10 № 16 «Про визнання безхазяйним нерухомим майном»в частині визнання безхазяйним нерухомого майна рятувальної станції в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, № 88 «б», визнано за Закарпатською обласною радою право управління на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області -аварійно-рятувальну станцію, що знаходиться за адресою: с.Кам'яниця, Ужгородського району, вул. Ужанська, № 88 «б», стягнуто з Виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради на користь Управління з питань майна комунальної власності Закарпатської облдержадміністрації суму 1 073 грн. у відшкодування витрат зі сплати судового збору.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Кам'яницька сільська рада подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Закарпатської області та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.
Зокрема, скаржник зазначає, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення не врахував наступне:
- право власності на спірний об'єкт нерухомого майна та право власності на землю, що знаходиться під даним об'єктом, позивачем належним чином не оформлені;
- задоволивши позов про визнання права власності, суд визнав за Закарпатською обласною радою право управління на спірний об'єкт без заяви позивача, порушивши при цьому норми процесуального права, зокрема прийняв рішення про права і обов'язки особи, яка не була залучена до участі у справі;
- суд не врахував, що відповідно до витягу з рішення сесії Закарпатської обласної ради від 23.12.92 майно обласної центральної водолазно-рятувальної служби на водах знаходиться в м. Ужгород, а спірне майно знаходиться в с. Кам'яниця Ужгородського району;
Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду (головуючий суддя Юркевич М.В.) від 26.07.12 апеляційну скаргу Кам'яницької сільської ради прийнято до провадження, справу призначено до розгляду на 19.09.12.
Розпорядженням керівника апарату Львівського апеляційного господарського суду № 90 від 18.09.12 у зв'язку із настанням обставин, які унеможливлюють участь головуючого судді Юркевича М.В. у розгляді справи, відповідно до п. 3.1.11 Положення про автоматизовану систему документообігу суду призначено повторний автоматизований розподіл справи № 5008/480/2012, внаслідок якого передано дану справу на розгляд судді - доповідачу Кузю В.Л.
Враховуючи зміну складу колегії суддів в процесі розгляду даної справи в порядку апеляційного провадження та з огляду на встановлений п. 3 ч. 4 ст. 47 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»принцип незмінності судді, розгляд справи № 5008/480/2012 колегією суддів у складі: Кузь В.Л., Малех І.Б., Желік М.Б. розпочато спочатку.
Ухвалами Львівського апеляційного господарського суду від 19.09.12, від 15.10.12 розгляд апеляційної скарги відкладався.
Крім того, ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 15.10.12 до участі у справі було залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача -Закарпатську обласну раду, м. Ужгород.
Позивач у справі подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просить суд оскаржуване рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, з підстав правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення.
Перед початком судового розгляду на адресу Львівського апеляційного господарського суду надійшло клопотання від скаржника (у формі електронного повідомлення № 2), в якому зазначається про можливість розгляду апеляційної скарги без участі уповноваженого представника.
Представник позивача та третьої особи у судовому засіданні навела свої доводи та заперечення. Також були надані документи про статус та повноваження позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 85 та ч. 1 ст. 99 ГПК України у судовому засіданні 05.11.12 оголошено вступну та резолютивну частини постанови Львівського апеляційного господарського суду.
Колегія суддів, заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи у судовому засіданні, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, зважаючи на таке:
Відповідно до ст. 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
Як вбачається з матеріалів справи, виконавчим комітетом Кам'яницької сільської ради було прийнято рішення від 15.12.10 № 16 «Про визнання безхазяйним нерухомим майном», згідно з яким будівлю рятувальної станції в с. Кам'яниця урочище «Підзамок»визнано безхазяйним нерухомим майном (а.с. 62).
Відповідно до інформаційної довідки з Реєстру прав власності на нерухоме майно за № 475/01-16 від 19.04.11, за заявою Кам'яницької сільської ради від 19.04.11 за № 525, на підставі вищезазначеного рішення рятувальна станція, що знаходиться за адресою: Закарпатська область, Ужгородський район, с. Кам'яниця, вул. Ужанська, буд. 88б була взята на облік як безхазяйне нерухоме майно (а.с. 50).
Як вбачається з витягу з рішення Закарпатської обласної ради від 23.12.92 «Про комунальну власність області та програму її приватизації»підприємства та майно водолазно-рятувальної служби Закарпатської області перебували в управлінні Закарпатської обласної ради як об'єкти спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області (а.с. 11). У даному рішенні зазначені адреси таких підприємств, а не місцезнаходження майна, що перебувало в їхньому віданні.
На виконання рішення Закарпатської обласної ради від 16.03.2000 р. № 210 та розпорядження голови облдержадміністрації від 04.04.2000 р. № 124 рятувальна станція була прийнята на баланс управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення облдержадміністрації, яке у подальшому взяло на себе функції із утримання станції
(а.с. 13,14).
Як вбачається з виписки із рішення Кам'яницької сільської ради 11 сесії V скликання від 16.02.07 (а.с. 32) та із рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 16.11.07 № 87 (а.с. 31), відповідачі вирішили відповідно надати дозвіл Закарпатському зведеному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загону постійної готовності Закарпатської ОДА на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки загальною площею 0,18 га для обслуговування аварійно-рятувальної станції, розміщеної в с. Кам'яниця, урочище «Підзамок»на умовах оренди та оформити право державної власності на цей об'єкт нерухомості за державою в особі Верховної ради України, балансоутримувач -Закарпатський зведений воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін постійної готовності.
З врахуванням вищевикладеного, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що Кам'яницька сільська рада була обізнана щодо відсутності у спірного нерухомого майна ознак безхазяйності, тобто відповідачу було відомо про власника нерухомого майна.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням 23 сесії V скликання Закарпатської обласної ради від 27.02.09 № 812 «Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст і області»майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області (рятувальна станція) закріплена на правах оперативного управління з правами балансоутримувача за Річковим координаційним аварійно -рятувальним центром МНС України в порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 № 1482 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» (а.с. 37). Разом з цим, без врахування зазначених обставин виконавчий комітет Кам'яницької сільської ради прийняв 15.12.10 за № 16 рішення «Про визнання безхазяйним нерухомим майном», а саме будівлю рятувальної станції в с. Кам'яниця.
Позивач листом від 30.08.11 № 475/01-14 звертався до Кам'яницької сільської ради з проханням скасувати рішення Кам'яницької сільської ради № 16 від 15.12.10.
Листом від 19.09.11 за № 1836/01-02а Кам'яницька сільська рада надала позивачу витяг з осопрюваного позивачем рішення № 338-ІХ-VІ від 07.09.11 «Про розгляд листа управління з питань майна комунальної власності Закарпатської ОДА», яким рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради № 16 від 15.12.10 «Про визнання безхазяйним нерухомим майном»було залишено без змін (а.с. 56).
Суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про недійсність рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 15.012.10 № 16 «Про визнання безхазяйним нерухомим майном»в частині визнання безхазяйним нерухомого майна рятувальної станції в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, № 88 «б». Разом з цим, суд визнав за Закарпатською обласною радою право управління на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області -аварійно-рятувальну станцію, що знаходиться за адресою: с.Кам'яниця, Ужгородського району, вул. Ужанська, № 88 «б».
Проте, Львівський апеляційний господарський суд не може погодитися з висновком суду першої інстанції за позовом про визнання права власності, з огляду на наступне:
Предметом спору в даній справі окрім іншого є визнання права власності на рятувальну станцію в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, б/н за Закарпатською обласною радою.
Вирішуючи спір у даній справі та приймаючи рішення щодо задоволення заявлених вимог, суд першої інстанції не з'ясував чи є особа, яка подає позов, особою, що має право звертатися до суду за захистом свого порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу (належний позивач).
Так, у позовній заяві позивач вказує на те, що спірне майно -рятувальна станція в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, № 88 «б», належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області на підставі рішення сесії Закарпатської обласної ради від 23.12.92 «Про комунальну власність області та програму її приватизації»та рішення сесії Закарпатської обласної ради від 27.02.09 № 812 «Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області».
Крім того, у позовній заяві позивач зазначає про те, що Управління з питань майна комунальної власності обласної державної адміністрації є уповноваженим органом по оперативному правлінню майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області відповідно до рішення Закарпатської обласної ради від 10.06.98 № 29 «Про повноваження щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області», та посилається на наступні правові акти:
- рішення Закарпатської обласної ради від 10.06.98 № 29, яким визначено уповноваженим органом по оперативному управлінню майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області, що перебуває в управлінні обласної ради управління майном області обласної державної адміністрації (а.с.12), правонаступником якого згідно з розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 30.01.07 № 28 «Про правонаступника майна та зобов'язань ліквідованого управління майном області облдержадміністрації»(а.с. 28) визначено управління майном з питань майна комунальної власності облдержадміністрації;
- Положення про управління з питань майна комунальної власності облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови державної адміністрації від 17.05.05 № 272, відповідно до якого Управління здійснює контроль за ефективним використанням і збереженням закріпленого за підприємствами, організаціями, установами комунального майна області;
- Положення про основні засади управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області (обласної комунальної власності), затвердженого рішенням Закарпатської обласної ради від 04.11.11 № 326, відповідно до якого майно, передане до комунальної власності області, а також набуте на інших законних підставах є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»здійснює обласна рада або уповноважені нею органи. Відчуження нерухомого майна здійснюється лише за рішенням сесії обласної ради.
З врахуванням наведених правових актів, Управлінню з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації надано право оперативного управління майном спільної власності територіальних громад та здійснення контролю за збереженням такого майна, а тому позов про визнання недійсними рішень відповідачів у справі, які спрямовані на зменшення кількості такого майна, заявлений позивачем цілком правомірно.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.
Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, Закарпатська обласна рада в силу вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»може виступати суб'єктом набуття права власності на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області -аварійно-рятувальну станцію.
У зв'язку з наведеним, саме Закарпатська обласна рада як уповноважений орган управління майном спільної власності територіальних громад наділена відповідним правом на звернення до суду із відповідним позовом на захист своїх прав; позивач - Управління з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації у даному випадку є неналежним позивачем. Закарпатська обласна рада з таким правом як позивач по даній справі не виступила.
Крім того, Львівський апеляційний господарський суд зазначає, що суд першої інстанції приймаючи оспорюване рішення по справі та задовольняючи позов вийшов за межі позовних вимог, адже позивач заявляв позовну вимогу про визнання за Закарпатською обласною радою права власності на спірне майно. Натомість, суд першої інстанції визнав за Закарпатською обласною радою право управління на цей об'єкт спільної власності територіальних громад, чим допустив порушення норм господарського процесуального права.
Разом з цим, суд апеляційної інстанції зазначає про те, що приймаючи рішення про задоволення позову у повному обсязі, суд першої інстанції не розглянув та не прийняв рішення щодо позовної вимоги про визнання недійсним рішення № 338-ІХ-VІ від 07.09.11 «Про розгляд листа управління з питань майна комунальної власності Закарпатської ОДА». При цьому, Львівський апеляційний господарський суд встановив, що оскільки рішення відповідача-2 від 15.12.10 № 16 є незаконним, то таким є і рішення відповідача-1 від 07.09.11 № 338-ІХ-VІ, яким відмовлено у його скасуванні.
Допущені порушення норм процесуального права, є наслідком неповного з'ясування обставин справи, в зв'язку з чим відсутні підстави вважати, що судом дана правильна юридична оцінка спірним правовідносинам щодо визнання права власності та зроблений висновок щодо прав і обов'язків сторін.
За таких обставин, рішення Господарського суду Закарпатської області не можна визнати законним та обґрунтованим, а відтак, це рішення підлягає частковому скасуванню та зміні.
З врахуванням наведеного та керуючись ст.ст. 49, 99, 101, 103, 104, 105 Господарського процесуального кодексу України, -
Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Кам'яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області задоволити частково.
2. Визнати недійсним рішення Кам'яницької сільської ради № 338-ІХ-VІ від 07.09.11 «Про розгляд листа управління з питань майна комунальної власності Закарпатської ОДА».
3. Рішення Господарського суду Закарпатської області від 10.07.12 у справі № 5008/480/2012 в частині визнання за Закарпатською обласною радою права управління на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області -аварійно-рятувальну станцію, що знаходиться за адресою: с. Кам'яниця, Ужгородського району, вул. Ужанська, № 88 «б»скасувати. В цій частині прийняти нове рішення -в позові відмовити.
4. Рішення Господарського суду Закарпатської області від 10.07.12 у справі № 5008/480/2012 в частині визнання недійсним рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 15.012.10 № 16 «Про визнання безхазяйним нерухомим майном»в частині визнання безхазяйним нерухомого майна рятувальної станції в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, № 88 «б»змінити, визнавши недійсним п. 1 та п. 3 цього рішення.
5. Витрати по сплаті судового збору за розгляд справи в суді першої та апеляційної інстанції покласти на сторони порівно.
6. Стягнути порівно з Кам'яницької сільської ради (89411, с. Кам'яниця Ужгородського району, вул. Ужанська, 105, код ЄДРПОУ 22110189) та Виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради (89411, с. Кам'яниця Ужгородського району, вул. Ужанська, 105, код ЄДРПОУ 22110189) 536,50 грн. судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції.
7. Стягнути з Управління з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації (88008, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 33537213) на користь Кам'яницької сільської ради (89411, с. Кам'яниця Ужгородського району, вул. Ужанська, 105, код ЄДРПОУ 22110189) 268,25 грн. судового збору за перегляд судового рішення в апеляційному порядку.
8. Місцевому господарському суду видати накази.
9. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 09.11.12
Головуючий суддя Кузь В.Л.
Суддя Желік М.Б.
Суддя Малех І.Б.