КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-6113/12/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Патратій О.В.
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
У Х В А Л А
Іменем України
"01" листопада 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
пр-к позивача Собко О.В.
пр-к відповідача Шустова В.Ю., Горошко Т.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби та Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 липня 2012 року у справі за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся в суд з позовом про скасування податкових повідомлень-рішень від 04.01.2012 року за №№ 0000011501, № 0000041501, № 0000051501, №0000031501, № 0000021501.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 липня 2012 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області від 04 січня 2012 року № 0000041501, № 0000021501. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині позовних вимог, в задоволенні яких відмовлено, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду в частині незадоволення позовних вимог та ухвалити нове про задоволення позовних вимог повністю, оскільки вважає ,що як платник податку своєчасно та в повному обсязі сплатив рентну плату за нафту, природний газ та газовий конденсат, а погашення раніше існуючої заборгованості з поточних платежів є правом податкового органу, яке не може впливати на права та обов'язки платника податків та зборів.
В свою чергу, відповідач, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині вимог, що задоволені, подав апеляційну скаргу, в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та просив оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нову про відмову в задоволенні позову. Апеляційна скарга мотивована тим, що початок перебігу строку на сплату податкових зобов'язань з рентної плати, визначених у податковому розрахунку припадає на наступний день після закінчення граничного строку на подання звітності і не переноситься навіть якщо припадає на вихідний (не робочий ) день.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи представників сторін, перевіривши докази в справі, доводи апеляційних скарг та заперечень, колегія суддів вважає що апеляційні скарги сторін не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що Дочірня компанія «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(ідентифікаційний код 30019775), зареєстрована як юридична особа Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 28 серпня 1998 року за адресою: 04053, місто Київ, вул. Кудрявська, будинок 26/28.
Відповідно до пункту 2.1 Статуту Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 06 вересня 2011 року № 469, компанія створена для здійснення видобутку природного газу і нафти на основі раціонального та ефективного використання ресурсів вуглеводнів із застосуванням передових методів геологорозвідувальних робіт і розробки родовищ, прогресивних технологій видобування і переробки природного газу, газового конденсату та нафти з метою отримання прибутку.
На підставі п. 1 та п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в України»№ 509-ХІІ від 04.12.1990 року, із змінами, внесеними згідно із Законом України від 02.12.2010 р. N 2756-VI, пп. 20.1.4, п. 20.1, ст. 20 та п. 75.1, ст. 75 Податкового кодексу України Державною податковою інспекцією у Балаклійському районі Харківської області було проведено камеральну перевірку несвоєчасної сплати плати узгоджених сум грошових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за період з 19.08.2011р. по 23.11.2011р., рентної плати за газ за період з 30.05.2011р. по 30.11.2011р. та газовий конденсат за період з 30.05.2011р. по 30.11.2011р. згідно поданих розрахунків.
За результатами перевірки складено акт № 876/15-016/30019775 від 19.12.2011 року, яким встановлено порушення позивачем термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, рентної плати за газ та газовий конденсат, що видобувався в Україні протягом строків, визначених п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України.
04 січня 2012 року, на підставі вказаного Акту перевірки, ДПІ у Балаклійському районі Харківської області було прийнято податкові повідомлення - рішення форми "Ш":
- № 0000011501, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, визначеного пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 12 календарних дні сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 44 357 653,21 грн. до ДК «Укргазвидобування»застосовано штраф у розмірі 10% в сумі 4 435 765,32 грн.;
- № 0000041501, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні, визначеного пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 1 календарний день сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 2 462 440,00 грн. до ДК «Укргазвидобування»застосовано штраф у розмірі 10% в сумі 246 244,00 грн.;
- № 0000051501, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за газовий конденсат, що видобувається в Україні, визначеного пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 92 календарних дні сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 17 781 346,83 грн. до ДК «Укргазвидобування»застосовано штраф у розмірі 20% в сумі 3 556 269,35 грн.;
- № 0000031501, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, визначеного пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 92 календарних дні сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 70 701 435,8 грн. до ДК «Укргазвидобування»застосовано штраф у розмірі 20% в сумі 14 140 287,18 грн.;
- № 0000021501, яким за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, визначеного пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України та на підставі статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 1 календарний день сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 6 786 656,49 грн. до ДК «Укргазвидобування»застосовано штраф у розмірі 10% в сумі 678 665,65грн.
Задовольняючи позовні вимоги частково суд першої інстанції виходив з того, що ДПІ у Балаклійському районі Харківської області частково доведена правомірність та обґрунтованість прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, а з боку позивача дійсно мала місце затримка сплати грошового зобов'язання з рентної плати по рахунках від 16.08.2011р. за № 9006666214, №9006666229, №9006712689 на 1 день.
Колегія суддів апеляційної інстанції в повній мірі погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, платіжними дорученнями, які долучено до матеріалів справи, податкове зобов'язання з рентної плати за газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні, за квітень 2011 року, граничним терміном сплати 30 травня 2011 року, у розмірі суми боргу 1 292 983,72 грн. (93 525,26 грн. + 1 199 458,32 грн.) сплачено 25 липня 2011 року, тобто із затримкою 56 календарних днів.
Податкове зобов'язання з рентної плати за газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні, за серпень 2011 року, граничним терміном сплати 30 вересня 2011 року, у розмірі суми боргу 20 283 410,51 грн. (573,56 грн. + 1 691 820,67 грн. + 2 285 560,55 грн. + 17 823,53 грн. + 10 495 126, 26 грн. + 4 749 271,69 грн. + 1 043235,54 грн.) сплачено 30 листопада 2011 року, тобто із затримкою 61 календарний день.
Податкове зобов'язання з рентної плати за газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні, за вересень 2011 року, граничним терміном сплати 30 жовтня 2011 року, у розмірі суми боргу 12 678 000,57 грн. (1 901 975,40 грн. + 393,16 грн. + 10 761 847,57 грн. + 13 785,28 грн.) сплачено 30 листопада 2011 року, тобто із затримкою 31 календарний день.
Крім того, на підставі рішень Державної податкової адміністрації України між ДПІ у Балаклійському районі Харківської області та ДК «Укргазвидобування»укладено договори про розстрочення грошових зобов'язань від 04.08.2011р./30.07.2011 року № 10, 06.07.2011р./30.06.11 року № 9, від 12.05.2011р./30.04.11 року № 6, від 12.05.2011р./30.04.11 року № 6 згідно якого позивачу розстрочена сплата грошових зобов'язань з рентної плати за газ та газовий конденсат.
Додатковими угодами № 1 від 31.05.2011р./25.05.2011р., № 2 від 06.07.2011р./24.06.2011р. до вказаного договору перенесено раніше визначені терміни сплати розстрочених грошових зобов'язань.
Водночас відповідно до рішень Державної податкової служби України від 12 жовтня 2011 року №18, від 21.20.2011р./12.10.2011р. № 16, від 12 жовтня 2011 року №33, від 21.20.2011р./12.10.2011р. № 18, від 12 жовтня 2011 року №34, від 21.20.2011р./12.10.2011р. № 19 скасовано вищевказані рішення Державної податкової адміністрації України про розстрочення грошових зобов'язань.
Як вбачається із змісту рішень про скасування розстрочення, вони прийняті у зв'язку із порушенням позивачем умов погашення розстрочених грошових зобов'язання та має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення договору про розстрочення.
Позивачем зазначені рішення не оскаржувалися, заперечень з приводу наявності підстав для їх прийняття позивач під час розгляду справи не висловлював.
Відповідно до п/п. 17.1.5. ПК України, платник податків має право одержувати, зокрема, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених цим Кодексом.
Крім того, відповідно до п/п. 20.1.32. ПК України, органи державної податкової служби мають право надавати, зокрема, розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу в порядку, передбаченому законом.
Згідно з п. 32.1. ПК України, зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк.
Крім того, згідно з п. 32.2. ПК України, зміна строку сплати податку здійснюється, зокрема, у формі розстрочки.
Відповідно до п. 32.3. ПК України, зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку.
У взаємозв'язку з наведеним пунктом 100.1. ПК України також визначено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Окремі питання розстрочення сум грошових зобов'язань визначені у Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженому наказом ДПА України № 1036 від 24.12.2010 р. зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 р. за № 1431/18726, який прийнятий на виконання п. 100.13. ПК України (далі -Порядок № 1036).
Пунктом 2.1. Порядку № 1036 передбачено, що розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) можуть надавати в межах повноважень за кожним окремим випадком: центральний орган державної податкової служби - без обмежень суми; органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - на суму не більше 3 млн. гривень; органи державної податкової служби в містах з районним поділом (крім міст Києва і Севастополя), в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних органах державної податкової служби - на суму не більше 300 тис. гривень.
Пунктом 1.9. Порядку № 1036 передбачено, що строк дії розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання починається з дати, визначеної законом для сплати податку, збору, які передбачено розстрочити (відстрочити), та закінчується датою, зазначеною у договорі, за винятком випадків дострокового погашення такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 3.9. Порядку № 1036 на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Згідно з п. 4.5. зазначеного Порядку рішення про скасування раніше прийнятого рішення про розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) є підставою для дострокового розірвання договору.
Відповідно до п. 4.6. Порядку № 1036 з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Кодексом.
Пунктом 4.7. Порядку № 1036 визначено, що з дня дострокового розірвання договору платник податків зобов'язаний сплатити невнесену суму розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань (податкового боргу) та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення (відстрочення).
Згідно з п. 4.9. Порядку № 1036 рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокове розірвання договору за ініціативою органу державної податкової служби може бути оскаржене у порядку, встановленому Кодексом для оскарження рішень органу державної податкової служби щодо нарахованої суми грошових зобов'язань.
Відтак, виходячи з положень наведених вище правових актів, договорів про розстрочення, у разі скасування рішення про розстрочення, договір про розстрочення є розірваним з дати прийняття такого рішення та з дня дострокового розірвання договору платник повинен сплатити невнесені суми розстрочених зобов'язань, а з дня наступного за днем розірвання договору, на розстрочені суми, що залишились несплаченими, нараховуються пеня та штрафи у розмірах, передбачених ПК України, що також відповідає положенням вищезгаданих договорів про розстрочення.
При цьому, суд першої інстанції правильно врахував, що в даному випадку йдеться про виникнення та виконання податкових зобов'язань, а не про виконання договірних (у звичайному розумінні) зобов'язань у сфері цивільно-правових відносин, відносини щодо чого (щодо податкових зобов'язань) є предметом регулювання ПК України, у т.ч. в частині встановлення відповідальності за несвоєчасну сплату податків/зборів на підставі п. 126.1. ПК України) що також відповідає положенням вищезгаданих договорів про розстрочення, а також приписам Положення № 1036, а отже до відносин із сплати розстрочених за договорами податкових
Таким чином, на наступний день після скасування рішень Державної податкової адміністрації України про розстрочення грошових зобов'язань від 30 липня 2011 року № 59, від 30 червня 2011 року № 52, від 29 квітня 2011 року № 26, від 29 квітня 2011 року № 26 (тобто 12 жовтня 2011 року) позивач мав сплатити невнесену суму розстрочених грошових зобов'язань та суму процентів, нарахованих за фактичний строк дії розстрочення. В зв'язку з несплатою позивачем розстроченої суми, відповідач правомірно з 13 жовтня 2011 року на суми, що залишились не сплаченими, нарахував пеню та штраф у відповідних розмірах.
Щодо своєчасності сплати грошових зобов'язань з рентної плати, колегія суддів зазначає про наступне.
Виходячи з положень п/п. 263.11.1.ст.263 та п/п. 49.18.2.ст. 49 ПК України (в редакції на час подання розрахунків), податковий (звітний) період щодо плати за користування надрами дорівнює календарному кварталу, у зв'язку з чим податковий розрахунок подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Згідно з п. 263.12. ПК України, платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини.
Відповідно до п.49.20 ст.49 ПК України у разі, коли останній день строків, подання податкової декларації (розрахунку), припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків вважається операційний (банківський ) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Як встановлено судом першої інстанції, граничним строком сплати податкових зобов'язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2 квартал 2011 року є 19.08.2011 р., граничним строком сплати податкових зобов'язань за 3 квартал 2011 року є 19.11.2011р.
Податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за 2-ий, 3-ий квартал 2011 року по вказаним вище податкових розрахунках були сплачені 31 серпня 2011 року та 23 листопада 2011 року, відповідно.
Податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2-ий, 3-ий квартал 2011 року було сплачено позивачем із затримкою, відповідно, у 12 та 4 календарних днів, як вірно встановлено під час перевірки.
Отже, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо правомірності прийняття податкових повідомлень-рішень № 0000031501 від 04.01.2012 року, № 0000051501 від 04.01.2012 року, № 0000031501 від 04.01.2012 року, № 0000051501 від 04.01.2012 року, № 0000011501 від 04.01.2012 року.
Разом з тим, останній день подання позивачем податкових розрахунків з рентної плати за газовий конденсат та природний газ за липень 2011 року припадав на 20.08.2011 року (вихідний день - субота), тобто граничним днем подання звітності є 22.08.2011р., а останній день сплати, відповідно 31.08.2011р.
За таких підстав винесення відповідачем податкових повідомлень-рішень № 0000041501 від 04.01.2012р., та №0000021501 від 01.04.2012р. є неправомірним.
На підставі вищенаведеного колегія суддів вважає, що оскаржуване рішення ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області Державної податкової служби та Дочірньої компанії «Укргазвидобування»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 05 липня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.