ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" листопада 2012 р. Справа № 5017/1702/2012
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :
головуючого суддіОвечкіна В.Е.,суддівЧернова Є.В., Цвігун В.Л.,розглянув касаційну скаргу Заступника прокурора Одеської областіна постанову від 18.09.2012 року Одеського апеляційного господарського суду у справі№5017/1702/2012 господарського суду Одеської областіза позовомБіляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі: Теплодарської міської ради до1. Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області; 2. ВАТ "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго"; 3. Міського комунального підприємства "Теплодарводоканал"провизнання недійсним договорів та зобов'язання повернути кошти в сумі 234 214,57 грн.за участю представників:
позивача: Юзишиної І.В., дов. від 17.07.2012 №10/24-1100;
відповідача 2: Паскаль Т.В., дов. від 30.12.2011 №2;
Генеральної прокуратури України: ст. прокурора відділу Баклан Н.Ю., посв. №008813 до 11.10.2017;
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.07.2012 (суддя І. Малярчук) у задоволенні позову про визнання недійсним договорів та зобов'язання повернути кошти в сумі 234 214,57 грн. відмовлено. При цьому, суд вийшов за межі заявлених прокурором позовних вимог, за власною ініціативою визнав недійсним з моменту укладення договір поруки №1 від 27.11.2009р., укладений між Управлінням майна та комунальної власності Теплодарської міської ради Одеської області (65490, Одеська область, м. Теплодар, вул. Піонерна, 7, код ЄДРПОУ 26275444), Міським комунальним підприємством "Теплодарводоканал" (65490, Одеська область, м. Теплодар, вул. Польова, 3, код ЄДРПОУ 31250097) та Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (65029, м. Одеса, вул. Садова,3, код ЄДРПОУ 00131713) та зобов'язав відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (65029, м. Одеса, вул. Садова,3, код ЄДРПОУ 00131713) повернути на користь Управління майна та комунальної власності Теплодарської міської ради Одеської області кошти у сумі 234 214,57 грн., сплачені на підставі договору поруки №1 від 27.11.2009р. Також, рішенням:
стягнуто з Управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області до державного бюджету України 1919 (одна тисяча дев'ятнадцять) грн. 09 коп. судового збору;
стягнуто з відкритого акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" до державного бюджету України 1919 (одна тисяча дев'ятнадцять) грн. 09 коп. судового збору;
стягнуто з Міського комунального підприємства "Теплодарводоканал" до державного бюджету України 1919 (одна тисяча дев'ятнадцять) грн. 09 коп. судового збору.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 18.09.2012 (судді Г. Разюк, М. Петров, С. Колоков) рішення господарського суду Одеської області від 20.07.2012 скасовано частково, замінено пункти 2-7 резолютивної частини рішення пунктом 2 в наступній редакції: "2. Стягнути з Теплодарської міської ради до державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22030001, рахунок 31217206782002, отримувач коштів: ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ отримувача: 7607526, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011,код ЄДРПОУ суду 26016990) через Державну податкову інспекцію у Біляївському районі Одеської області 5757 грн. 29 коп. судового збору за розгляд позову". Решту рішення залишено без змін, тобто в задоволенні позовних вимог прокурора відмовлено. Також, постановою стягнуто з Теплодарської міської ради до державного бюджету України 2878грн. 64коп. судового збору за розгляд апеляційної скарги.
Не погоджуючись із прийнятими у справі судовими актами, заступник прокурора Одеської області звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Одеської області від 20.07.2012 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 18.09.2012, прийняти нове рішення, яким позов задовольнити. Вважає, що судами порушено приписи ст. 36-1 ЗУ "Про прокуратуру", ст.ст. 203,215 ЦК України, п.7 ст. 51 Бюджетного кодексу України, ст. 26,34 ЗУ "Про місцеве самоврядування".
Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередніми судовими інстанціями належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм матеріального та процесуального права, згідно з вимогами ст.1115 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно ст.1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
05.10.2009р. між Головним управлінням Державного казначейства України в Одеській області (сторона-1), Головним фінансовим управлінням Одеської облдержадміністрації (сторона-2), МКП "Теплодарводоканал" (сторона-3), ВАТ "Одесаобленерго" (сторона-4), ДП "Енергоринок" (сторона-5), ВАТ "Центренерго" (сторона-6) було укладено договір №193Е/129 /т.1, а.с.39-41/, предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до ст.53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. №193 "Питання реалізації статті 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік". Алгоритм розподілу коштів при проведенні розрахунків за спожиту електроенергію встановлений Постановою НКРЕ від 18.03.2009р. №307 "Про алгоритм перерахування коштів"(п.п.1.1., 1.2. договору).
Пунктами 2.1., 2.2., 2.3., 2.4., 2.5., 2.6., 2.7. , 2.8., 2.9. договору №193Е/129 від 05.10.2009р. сторони погодили перелік підприємств (установ, організацій), що беруть участь у проведенні взаєморозрахунку, та послідовність виконання сторонами договору. Сторони визначили, що Державне казначейство України перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунку, стороні-1 у сумі 279 520,01 грн., на підставі рішення Мінфіну. Сторона-1 перераховує на рахунок сторони-2 кошти у сумі 279 520,01 грн. для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення. Сторона-2 перераховує стороні-3 кошти у сумі 279 520,01 грн. для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення. Сторона-3 перераховує стороні-4 кошти у сумі 279 520,01 грн., у т.ч. ПДВ 46 586,67 грн., для погашення заборгованості за електроенергію згідно з договором від 14.07.2008р. №707 за 1 квартал 2009р. Сторона-4 перераховує стороні-5 кошти в сумі 279 520,01 грн., у т.ч. ПДВ 46 586,67 грн., для погашення заборгованості за електроенергію, поставлену у лютому 2004 р., згідно з рішенням господарського суду Одеської області у справі №5/178-06-4521 від 14.03.2007р. Сторона-5 перераховує стороні-6 кошти в сумі 279 520,01 грн., у т.ч. ПДВ 46 586,67 грн., для погашення заборгованості за поставлену електричну енергію у листопаді 2 000 грн., згідно з договором реструктуризації заборгованості від 04.09.2006р. №2711/31-р/3627/02. Сторона-6 перераховує кошти у сумі 279 520,01 грн. до спеціального фонду державного бюджету як погашення податкової заборгованості з податку на додану вартість (код податку 14010900, довідка від 29.09.2009р. №32) за договором про реструктуризацію податкового боргу від 06.11.2006р. №3. Усі учасники розрахунків у графі "Призначення платежу" платіжного доручення додатково зазначають: "Стаття 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009р.", номер і дату договору".
Відповідно до п.5.2. договору №193Е/129 від 05.10.2009р. він набирає чинності з моменту його підписання всіма сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за ним.
29.10.2009р. між Головним управлінням Державного казначейства України в Одеській області (сторона-1), Головним фінансовим управлінням Одеської облдержадміністрації (сторона-2), МКП "Теплодарводоканал"(сторона-3), ТОВ „Інфокс" Філія „Інфоксводоканал" (сторона-4), ВАТ „Одесаобленерго" (сторона-5), ДП "Енергоринок"(сторона-6), ДП „НАЕК „Енергоатом" (сторона остання) було укладено договір №193Е/150 /т.1, а.с.-42-44/, предметом якого є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до ст.53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік"та Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. №193 "Питання реалізації статті 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік". Алгоритм розподілу коштів при проведенні розрахунків за спожиту електроенергію встановлений Постановою НКРЕ від 18.03.2009р. №307 "Про алгоритм перерахування коштів"(п.п.1.1., 1.2. договору).
Пунктами 2.1., 2.2., 2.3., 2.4., 2.5., 2.6., 2.7. , 2.8., 2.9. договору №193Е/150 від 29.10.2009р. сторони погодили перелік підприємств (установ, організацій), що беруть участь у проведенні взаєморозрахунку, та послідовність виконання сторонами договору. Сторони визначили, що Державне казначейство України перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунку, стороні-1 у сумі 472 855,74 грн., на підставі рішення Мінфіну. Сторона-1 перераховує на рахунок сторони-2 кошти у сумі 472 855,74 грн. для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення. Сторона-2 перераховує стороні-3 кошти у сумі 472 855,74 грн. для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення. Сторона-3 перераховує стороні-4 кошти у сумі 472 855,74 грн., у т.ч. ПДВ 78 809,29 грн., для погашення заборгованості за послуги водопостачання в 1 кварталі 2009р. згідно з договором №262-4 від 01.06.2001р. Сторона-4 перераховує стороні-5 кошти в сумі 472 855,74 грн., у т.ч. ПДВ 78 809,29 грн., для погашення заборгованості за електроенергію, спожиту в січні 2009 р., згідно з договором №5 від 14.04.2008р. Сторона-5 перераховує стороні-6 кошти в сумі 472 855,74 грн., у т.ч. ПДВ 78 809,29грн., для погашення заборгованості за спожиту електричну енергію у травні 2 000 р., згідно з постановою Одеського апеляційного господарського суду по справі №27-31/146-03-2842 від 25.04.2006р. Сторона-6 перераховує „стороні останній" кошти в сумі 472 855,74 грн., в т.ч. ПДВ 78 809,29 грн., для погашення заборгованості за поставлену електричну енергію в серпні 2000 р. згідно з договором про реструктуризацію заборгованості від 02.08.01р. №3558/01/1734/04-НАЕК. Сторона остання перераховує кошти в сумі 472 855,74 грн. до спеціального фонду державного бюджету як дострокове погашення податкової заборгованості із податку на прибуток (код 11021900, довідка від 20.10.2009р. №23) за договором про реструктуризацію податкового боргу від 23.11.2006р. №4. Усі учасники розрахунків у графі "Призначення платежу"платіжного доручення додатково зазначають: "Стаття 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009р.", номер і дату договору".
Відповідно до п.5.2. договору №193Е/150 від 29.10.2009р. він набирає чинності з моменту його підписання всіма сторонами і діє до повного виконання сторонами зобов'язань за ним.
З означених договорів вбачається, що МКП „Теплодарводоканал" отримало бюджетні кошти в рахунок погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення та перерахувало їх ВАТ „Одесаобленерго" для погашення заборгованості за електроенергію, спожиту в 2009р.. Оскільки означені кошти не зараховувалися на рахунки ВАТ „Одесаобленерго" зі спеціальним режимом використання і їх розподіл у відповідності до Постанов НКРЕ про алгоритм перерахування коштів /перелік -т.2,а.с.96/ не здійснювався, ВАТ „Одесаобленерго" зазнало втрат від здійснення взаємозаліків в загальному обсязі 234 214,57 грн.. Означена обставина підтверджена висновком економічного дослідження № 5268/5269, що складений Одеським науково-дослідним інститутом судових експертиз від 27.06.12р. /т.2,а.с.81-94/.
МКП „Теплодарводоканал" погодилося відшкодувати втрати ВАТ „Одесаобленерго" за рахунок власних коштів, для чого в день проведення взаємозаліків між МКП „Теплодарводоканал" (споживач) та ВАТ „Одесаобленерго" було укладено відповідні угоди: №11 „Про проведення розрахунків згідно ПКМУ від 05.03.09р. №193 за спожиту електричну енергію"/т.1, а.с.37/, відповідно до якої сума компенсації ВАТ „Одесаобленерго" від проведення взаємозаліку становить 87 014,58 грн. та (п.1 угоди №11 від 05.10.2009р.) та №13 „Про проведення розрахунків згідно ПКМУ від 05.03.09р. №193 за спожиту електричну енергію" /т.1, а.с.38/ на суму 147 199,99грн., що загалом складає 234 214,57 грн..
Відповідно до п.2 угод МКП „Теплодарводоканал" зобов'язалося протягом 60 календарних днів з моменту перерахування коштів за взаємозаліком за рахунок власних коштів перерахувати на поточний рахунок ВАТ „Одесаобленерго", наведений в цих угодах, суми втрат з наступним записом в графі „Призначення платежу": „Відшкодування втрат, понесених внаслідок проведення розрахунку згідно з угодою №11 від 05.10.2009р.".
27.11.2009р. між Управлінням (поручитель), МКП „Теплодарводоканал" (боржник), ВАТ „Одесаобленерго" (кредитор) було укладено договір поруки №1 /т.1, а.с.24-26/, згідно якого поручитель поручається перед кредитором за виконання обов'язку МКП „Теплодарводоканал" щодо оплати заборгованості за угодою №11 від 05.10.2009р. в сумі 87 014,58грн. та угодою №13 від 29.10.2009р. в сумі 147 199,99 грн., укладеними між кредитором та боржником, в повному обсязі загалом на суму 234 214,57 грн. (п.1.1. договору).
Відповідно до п.п.2.1., 2.3. договору поруки №1 від 27.11.2009р. поручитель зобов'язаний у разі порушення боржником обов'язку щодо оплати заборгованості, зазначеної у п.1.1. цього договору, самостійно виконати обов'язок боржника перед кредитором на підставі письмової вимоги кредитора шляхом перерахування на банківський рахунок кредитора, наведений в цьому договорі, суми боргу у відповідності до нижченаведеного графіку: до 04.12.2009р. -553,64 грн., до 18.12.2009 р. 58 553,64грн., до 25.12.2009р. -58 553,64 грн., до 29.12.2009р. -58 553,64 грн. У випадку виконання поручителем обов'язку боржника за угодою, забезпеченого порукою, поручитель набуває усі права кредитора щодо обов'язку боржника за основною угодою.
Як вбачається зі змісту угоди нею не було передбачено джерела коштів, з якого Управління планувало виконати зобов'язання МКП „Теплодарводоканал" перед ВАТ „Одесаобленерго".
Рішенням Теплодарської міської ради №868-V від 30.11.2009р. "Про внесення змін і доповнень до рішення Теплодарської міської ради № 775-У від 14.01.09р. "Про затвердження бюджету міста Теплодар на 2009 рік"в пункті 3 було надано дозвіл Управлінню на укладання договору поруки №1 на загальну суму 234214,57 грн. та виділено означені кошти з місцевого бюджету.
30.11.2009р. ВАТ „ЕК „Одесаобленерго" листом №39/06-937/1 звернулось до Управління майна та інвестиції Теплодарської міської ради Одеської області з вимогою погасити заборгованість МКП „Теплодарводоканал" згідно угод №11 від 05.10.2009р., №13 від 29.10.2009р. в сумі 234 214,57 грн., оскільки останнє не виконало своїх зобов'язань /т.1, а.с.35/.
04.12.2009р. Управлінням в погашення заборгованості МКП „Теплодарводоканал" за рахунок місцевого бюджету перераховано ВАТ „Одесаобленерго" 234 214,57грн. за платіжним дорученням №455 /т.1,а.с.84/, що також підтверджено випискою відділення державного казначейства у м. Теплодар ГУДКУ в Одеській області /т.1,а.с.82/, розподілом виділених бюджетних коштів від 04.12.2009р. /т.1,а.с.83 та довідкою ВАТ „Одесаобленерго" №39/06-961 від 07.12.2009р./т.1,а.с.36/.
29.12.2011р. актом Контрольно-ревізійного відділу в Біляївському районі №350-39/93 встановлено, що Управлінням в порушення п.7 ст.51 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 р. №2542-111 (зі змінами), пп..1, 2, 8 ст.193 Господарського кодексу України, п.1.3. Статуту МКП „Теплодарводоканал", затвердженого рішенням виконавчого комітету Теплодарської міської ради від 28.03.2001р. №71/В-01 (зі змінами та доповненнями), на виконання умов договору поруки №1 від 27.11.2009р., необґрунтовано погашено заборгованість іншого підприємства, яке є отримувачем бюджетних коштів, у загальній сумі 234 214,57 грн. /т.1, а.с.16-23/.
Одеська об'єднана державна фінансова інспекція висунула вимогу до Управління №810-31/235 від 09.02.2012р. про усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань фінансово-господарської діяльності, в т.ч. щодо проведення претензійно-позовної роботи з ВАТ „Одесаобленерго" щодо стягнення зайво отриманих коштів у сумі 234 214,57 грн., що спричинило звернення Управління до ВАТ „Одесаобленерго" із претензією про повернення вказаних коштів №01-11/133 від 28.02.2012р. Відповіддю на претензію №21/380 ВАТ „Одесаобленерго" вимогу Управління щодо повернення коштів у сумі 234 214,57 грн. не визнало. /т.1, а.с.45-48/.
25.06.2012р. Біляївська міжрайонна прокуратура Одеської області внесла протест на рішення Теплодарської міської ради №868-V від 30.11.2009р. „Про внесення змін і доповнень до рішення Теплодарської міської ради №775-V від 14.01.2009р. „Про затвердження бюджету міста Теплодар на 2009 рік" з вимогою скасувати п.3 зазначеного рішення, дозволено Управлінню укласти договір поруки №1 на загальну суму боргу 234 214,57 грн. предмет договору: виконання обов'язків МКП „Теплодарводоканал" щодо сплати заборгованості за угодою №11 від 05.10.2009р. „Про проведення розрахунків згідно Постанови КМУ від 05.03.2009р. №193" в сумі 87 014,58 грн. та угодою №13 від 29.10.2009р. „Про проведення розрахунків згідно Постанови КМУ від 05.03.2009р." в сумі 147 199,99 грн. та вирішено провести видатки протягом грудня 2009 року з загального фонду по КФК 250404 КЕКВ 1139 (п.3 рішення). /т.2, а.с.27-28/.
05.07.2012р. рішенням Теплодарської міської ради №263-VI від „Про задоволення протесту Біляївської міжрайонної прокуратури Одеської області від 25.06.2012р. №313"рішення Теплодарської міської ради №868-V від 30.11.2009р. „Про внесення змін і доповнень до рішення Теплодарської міської ради №775-V від 14.01.009р. „Про затвердження бюджету міста Теплодар на 2009 рік" в частині надання дозволу Управлінню укласти договір поруки №1 із ВАТ „Одесаобленерго" за зобов'язаннями МКП „Теплодарводоканал" скасовано.
За встановлених обставин, посилаючись на приписи ст. 16 ЦК України, ст.29 ГПК України суди попередніх інстанцій дійшли висновку про те, що угоди №11 від 05.10.2009р. „Про проведення розрахунків згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. №193 за спожиту електричну енергію" та №13 від 29.10.2009р. „Про проведення розрахунків згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2009р. №193 за спожиту електричну енергію", укладені між МКП „Теплодарводоканал" та ВАТ „Одесаобленерго", як суб'єктами господарювання, на власний розсуд, не стосуються прав і обов'язків Теплодарської міської ради Одеської області, а отже і територіальної громади м.Теплодар, в інтересах якої прокурором заявлено цей позов. Остання не є стороною цих угод, прокурором не доведено порушення цими угодами будь-яких її інтересів або прав. Означене стосується і договору поруки №1, укладеного Управлінням, ВАТ „Одесаобленерго" та МКП „Теплодарводоканал".
В той же час, місцевий суд вийшов за межі позовних вимог та, з власної ініціативи, визнав недійсним з моменту укладення договір поруки №1 від 27.11.2009р., укладений між Управлінням майна та комунальної власності Теплодарської міської ради Одеської області, Міським комунальним підприємством "Теплодарводоканал" та відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" та зобов'язав відкрите акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" повернути на користь Управління майна та комунальної власності Теплодарської міської ради Одеської області кошти у сумі 234 214,57 грн., сплачені на підставі договору поруки №1 від 27.11.2009р.
В обґрунтування вказаний дій, місцевий суд посилається на ст. 83 ГПК України та на встановлений ним факт невідповідності спірного договору приписам ст. 203 ЦК України. Зокрема, судом встановлено, що спірний договір укладено Управлінням майна та інвестицій Теплодарської міської ради Одеської області без отримання відповідного дозволу міськради, тобто особою, яка, фінансуючись із бюджетних коштів, що мають чіткий визначений розподіл згідно до затвердженого бюджету. Судом зазначено, що така особа не повинна виступати поручителем самостійної юридичної особи за зобов'язаннями останньої, за умови відсутності визначення у чинному законодавстві реалізації державою фінансової допомоги з різниці в тарифах та вартості послуг шляхом укладання договорів поруки, за якими розпорядник місцевого бюджету виступає поручителем самостійних господарюючих суб'єктів. Тому, відсутні правові підстави для поручительства Управління за зобов'язаннями МКП "Тепдодарводоканал" по договору №707 від 14.07.2009р.
Однак, на спростовання такого висновку місцевого суду, апеляційним судом встановлено, що договір укладено в порядку ст.ст.553-559 ЦК України на забезпечення виконання зобов'язань МКП „Теплодарводоканал", які той мав виконати за рахунок власних коштів, а не за рахунок надходжень із бюджету. Сам договір поруки також не передбачає його виконання за рахунок бюджетних коштів, тому не може порушувати вимог Бюджетного кодексу України. Той факт, що фактичне виконання договору відбулося за рахунок місцевого бюджету у відповідності до чинного на момент цього виконання /4.12.09р./ рішення позивача, що прийнято у межах його повноважень, встановлених п.23 ст.25 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" в редакції чинній на дату винесення рішення не впливає на дійсність самого договору поруки.
До того ж відповідно до ст.556 ЦК України у Управління є право вимагати повернення сплачених коштів для зарахування їх до місцевого бюджету з дійсного боржника - МКП „Теплодарводоканал", зобов'язання якого воно виконало.
По-друге, відповідно до Положення про управління майна та інвестицій Теплодарської міської ради, затвердженого рішенням Теплодарської міської ради №54-VI-XXIV від 16.10.2002р. /далі-Положення/, Управління утворюється міською радою для реалізації повноважень міської ради по управлінню майном територіальної громади міста Теплодар. Управління є самостійним підрозділом міської ради, підзвітним і підконтрольним міській раді та підпорядкованим безпосередньо міському голові. Управління є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах банку, печатку з зображенням Державного герба України та своїм найменуванням та інші атрибути юридичної особи. Окрім бюджетних коштів Управління має інші джерела власних надходжень. Відповідно до п.4 Положення як юридична особа Управління укладає договори, контракти, на підставі яких набуває юридичних прав та обов'язків. Таким чином, Управління має всю повноту цивільної дієздатності і не зобов'язане отримувати дозвіл на укладання цивільних угод, а відповідно твердження прокурора, що договір поруки є недійсним, оскільки Управління на дату його укладання не мало відповідного дозволу міської ради є хибним. До того ж, такий дозвіл Теплодарська міська рада надала за 3 дні після укладання договору, чим здійснила наступне його схвалення.
По-третє, в даному випадку не йде мова про відсутність вільного волевиявлення сторін або спрямованості договору на реальне настання правових наслідків, а також про порушення форми договору, встановленої законом, тому, апеляційний суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання недійсним договору поруки №1 від 27.11.2009 навіть з власної ініціативи.
Перевіряючи оскаржувані судові рішення у касаційному порядку, колегія суддів констатує, що судами попередніх інстанцій обґрунтовано відмовлено в задоволенні позову, так як позов поданий прокурором в інтересах неналежного позивача. Теплодарська міська рада не є стороною оскаржуваного договору поруки, а прокурором не доведено належними та допустимими доказами факту порушення цим договором прав позивача.
В той же час, колегія суддів констатує порушення місцевим судом приписів ст. 83 ГПК України.
Так, зазначеною статтею встановлено, що господарський суд, приймаючи рішення, має право: визнати недійсним повністю чи у певній частині пов'язаний з предметом спору договір, який суперечить законодавству; виходити за межі позовних вимог, якщо це необхідно для захисту прав і законних інтересів позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору і про це є клопотання заінтересованої сторони.
В матеріалах справи відсутнє клопотання заінтересованої сторони, передбачене п.2 ч. 1 ст. 83 ГПК України. Більше того, судом встановлено, що позов подано в інтересах неналежного позивача, а, виходячи за межі позовних вимог, суд має захищати права і законні інтереси позивачів або третіх осіб з самостійними вимогами на предмет спору. Тому, не зрозуміло чиї інтереси в даному випадку захищав суд.
В той же час, в силу приписів п. 1 ч.1 ст. 83 ГПК України, суд має право (а не зобов'язаний) визнати пов'язаний з предметом спору договір, який суперечить законодавству. Однак, з оскаржуваних судових актів вбачається, що договір поруки №1 від 27.11.2009, який визнано судом недійсним з власної ініціативи та кошти, стягнуті судом і є предметом спору.
За таких обставин, та враховуючи, що апеляційним судом встановлена відповідність спірного договору нормам чинного на момент його укладення законодавства, колегія суддів констатує, що саме апеляційним судом повно та всебічно досліджено обставини справи, застосовано норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, винесено обґрунтовану та законну постанову суду.
Керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11110, 11111 Господарського процесуального кодексу України, - Вищий господарський суд України, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Заступника прокурора Одеської області залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного господарського суду від 18.09.2012 у справі №5017/1702/2012 -без змін.
Стягнути з Теплодарської міської ради (вул. Піонерна, 7, м. Теплодар, Одеська обл., 65490, код ЄДРПОУ 04527038) в доход бюджету 3093 (три тисячі дев'яносто три) грн. 24 (двадцять чотири) коп. судового збору за перегляд справи у касаційному суді.
Доручити господарському суду Одеської області видати наказ.
Головуючий, суддяВ. Овечкін Судді:Є. Чернов В. Цвігун