ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2У Х В А Л А
про забезпечення адміністративного позову
08 листопада 2012 р. № 2а-9466/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Семеряк М.І.,
представників:
від позивачів -ОСОБА_1 та ОСОБА_2,
від відповідача 1 -Крумшин Н.М.,
від відповідача 2 -Федоровича Т.О.,
від третьої особи 1 - Кравчук О.А.,
від третьої особи 2 - не з'явився,
розглянув клопотання позивачів про забезпечення позову у справі за позовною заявою Громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_1» та ОСОБА_7 до Виконавчого комітету Львівської міської ради та Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, за участю третіх осіб - Національного університету «Львівська Політехніка»та Міністерства культури України про визнання протиправними дій, скасування рішень, -
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Громадської організації «ІНФОРМАЦІЯ_1»та ОСОБА_7 до Виконавчого комітету Львівської міської ради та Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, за участю третіх осіб - Національного університету «Львівська Політехніка»та Міністерства культури України про визнання протиправними дій, скасування рішень.
Одночасно з позовною заявою позивачами подано письмове клопотання про вжиття заходів щодо забезпечення адміністративного позову, у якому вони просять зупинити дію реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт щодо будівництва багатоквартирного житлового будинку з гаражами - стоянками на розі вул. І.Карпинця - вул. Генерала О.Засядька, що зареєстрована Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області 15.08.2012 року № ЛВ 08312140990; заборонити, до набрання рiшенням у справі законної сили, Нацiональному Унiверситету «Львiвська полiтехнiка»(79013, м. Львiв, вул. Ст. Бандери 12, код ЄДРПОУ 02071010), Товариству з обмеженою вiдповiдальнiстю будiвельноремонтному пiдприємству «Технобуд»(80381, Львiвська область, Жовкiвський райн, м. Дубляни, вул. Шевченка, буд. 27, кв. 46, код ЄДРПОУ 23956631) здійснювати будівельні та/або підготовчi роботи по будiвництву багатоквартирного житлового будинку з офiсними примiщеннями та гаражами-стоянками на розі вул. І.Карпинця - вул. Генерала о. Засядька у м. Львовi; заборонити, до набрання рiшенням у справі законної сили, Інспекції державного архiтектурно-будiвельного контролю у Львiвськiй областi (79044, м. Львiв, вул. ген. Чупринки 71) проводити реєстрацiю нової Декларації або внесення змiн до оспорюваної Декларації № ЛВ 08312140990 вiд 15.08.2012 року про початок проведення пiдготовчих та/або будiвельних робiт багатоквартирного житлового будинку з гаражами-стоянками на розi вул. 1. Карпинця - вул. Генерала о. Засядька у м. Львовi; заборонити, до набрання рiшенням у справі законної сили, Інспекції державного архiтектурно-будiвельного контролю у Львiвськiй областi (79044, м. Львiв, вул. ген. Чупринки 71) видавати Дозвiл на виконання будiвельних робiт по будiвництву багатоквартирного житлового будинку з гаражами-стоянками на розi вул. І. Карпинця - вул. Генерала О. Засядька у м. Львовi.
В судовому засіданні представники позивачів уточнили клопотання про забезпечення позову та просили суд до набрання законної сили рішення у справі № 2а- 9466/12/1370 зупинити дію рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області щодо реєстрації 15.08.2012 року за № ЛВ 08312140990 Декларації про початок виконання будiвельних робiт по будiвництву багатоквартирного житлового будинку з гаражами-стоянками на розi вул. І.Карпинця - вул. О. Засядька у м. Львовi, і заборонити, до набрання рiшенням у справі № 2а- 9466/12/1370 законної сили, Нацiональному Унiверситету «Львiвська полiтехнiка»(79013, м. Львiв, вул. Ст. Бандери 12, код ЄДРПОУ 02071010), Товариству з обмеженою вiдповiдальнiстю будiвельноремонтному пiдприємству «Технобуд»(80381, Львiвська область, Жовкiвський райн, м. Дубляни, вул. Шевченка, буд. 27, кв. 46, код ЄДРПОУ 23956631) здійснювати будівельні та/або підготовчi роботи по будiвництву багатоквартирного житлового будинку з офiсними примiщеннями та гаражами-стоянками на розі вул. І.Карпинця - вул. Генерала о. Засядька у м. Львовi.
Представники позивачів просили суд клопотання про вжиття заходів щодо забезпечення позову задовольнити, обґрунтовуючи тим, що здійснення підготовчих робіт та самого будівництва багатоквартирного будинку призведе до незворотного порушення як прав позивачів, так і міжнародних зобов'язань України, будуть порушені законні права та інтереси великого кола осіб. Крім того, зазначили, що проведення будівельних робіт на підставі дозвільних документів, що втратили чинність, порушує право позивача -2 на безпечне проживання та унеможливлює виконання позивачем -1 статутних завдань. Також, позивачі вказують, що очевидними є ознаки протиправності рішень Виконавчого комітету Львівської міської ради № 491 від 03.07.2009 року та № 1137 від 21.10.2005 року та дій Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області щодо реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт, оскільки відповідно до обставин справи, викладених у позовній заяві, здійснення запланованого будівництва відбувається з істотним порушенням норм чинного законодавства, зокрема, з порушенням порядку розроблення і затвердження проектної містобудівної документації та на земельній ділянці, яка надана для обслуговування гуртожитку, а не для будівництва житлового будинку.
Представник відповідача 1 - Виконавчого комітету Львівської міської ради відніс вирішення даного питання на розсуд суду.
Представник відповідача 2 - Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області просив суд відмовити в задоволенні клопотання про вжиття заходів щодо забезпечення позову з тих підстав, що позивачем не надано жодних доказів того, що існує очевидна загроза того, що порушуються його права, що задоволення клопотання позивачів за наявним в матеріалах справи доказами фактично призведе до вирішення спору по суті, що Декларація про початок виконання будівельних робіт не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а також реєстрація Інспекцією Декларації про початок виконання будівельних робіт є її не правом, обов'язком. Тому не може бути зупинена дія вказаної декларації, відтак, відсутні правові підстави для задоволення клопотання про забезпечення позову.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, Національного університету «Львівська політехніка»в судове засідання з'явився, просив суд відмовити в задоволенні клопотання про вжиття заходів щодо забезпечення позову з підстав, наведених у запереченні на клопотання про вжиття заходів по забезпечення позову. Зокрема, зазначила, що позивачі безпідставно та без підтвердження жодними доказами, зокрема, розрахунками, експертними висновками, вказують, що будівництво багатоквартирного житлового будинку на розі вул. І.Карпинця - вул. Генерала О.Засядька буде здійснюватися з порушенням вимог державних будівельних норм щодо відстані до суміжного будинку по вул. Карпинця, у м. Львові, що будуть порушені норми інсоляції в будинку по вул. Карпинця, 17, у якому вони проживають, щодо порушення використання прибудинкової території, тощо. Такі твердження позивачів базуються виключно на припущеннях, які не підтверджуються відповідними доказами. Представник НУ «Львівська політехніка»зазначила, що права позивачів як користувачів сусідньої земельної ділянки не можуть бути порушені, оскільки відповідно до ст. 42 Земельного кодексу України вони як мешканці квартир багатоквартирного житлового будинку не належать до суб'єктів земельних відносин, що позивачі в клопотанні про забезпечення позову не наводять жодних ознак, які б свідчили про очевидність протиправності рішення, дій чи бездіяльності відповідачів.
Заслухавши думку представників сторін та третьої особи щодо клопотання позивача про вжиття заходів щодо забезпечення адміністративного позову, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив, що заявлене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Також частинами 3 та 4 статті 117 КАС України визначено вичерпний перелік заходів забезпечення позову, які можуть бути застосовані судом за достатніх для цього підстав.
Так, згідно з ч.3 ст. 117 КАС України подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Частиною ч. 4 ст. 117 КАС України передбачено, що адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
Як зазначено в п.17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06 березня 2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», судам необхідно враховувати, що згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: 1) зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) заборони вчиняти певні дії. Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним.
В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням Львівської міської ради № 1311 від 12.09.2005 року (додаток 2) були затверджені межi iсторичного ареалу та зони регульованої забудови. Земельна дiлянка на розi вул. I.Карпинця - вул. Генерала О.Засядька знаходиться в межах історичного ареалу.
Представники позивачів привертають увагу суду, що в порядку ст. 6 Закону України «Про охорону археологічної спадщини»не погоджено із центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини проект відведення земельної ділянки та початок виконання земельних робіт на земельній ділянці, що знаходиться в зоні історичного ареалу.
Представники відповідачів цей факт визнали.
Представник третьої особи -НУ «Львівська політехніка»також заявив, що вважає за необхідне отримання відповідного погодження і ними вживаються відповідні заходи щодо цього.
Судом враховано також висновок щодо проекту містобудівних та архітектурних перетворень в історичному ареалі міста Львова, розроблений Управлінням охорони істотного середовища Львівської міської ради, відповідно до якого надано висновок про можливість погодження згідно чинного законодавства проектної документації «Багатоквартирний житловий будинок з гаражами-стоянками на розі вул. І.Карпинця-О.Засядька», опрацьований ПКО «Політехніка». Однак, у висновку вказано, що відповідно до п.ІІІ.2.1 «Зон охорони та режимів використання об'єктів археологічної спадщини на території історичного центру м. Львова», затверджених рішенням Львівської міської ради від 23.03.2006 року № 423 нове будівництво у зоні «Б»дозволяється тільки у випадку проведення попередніх археологічних досліджень, за умови, що площа розкопу має бути більшою від розмірів майбутнього котловану на 2-3 м, та забороняється проведення будь-яких земляних робіт без погодження з Управлінням. Також у висновку попереджено НУ Львівська політехніка», що роботи з нового будівництва та реконструкції будівель та споруд у історичному ареалі міста Львова можуть проводитись за умови отримання дозволів та узгоджень відповідно до вимог чинного законодавства.
На сьогоднішній день не проведені попередні археологічні дослідження на вказаній земельній ділянці і доказів протилежного суду не представлено.
Як вбачається з п. 13 Декларації про початок виконання будiвельних робiт по будiвництву багатоквартирного житлового будинку з гаражами-стоянками на розi вул. І.Карпинця - вул. О.Засядька у м. Львовi, зареєстрованої Інспекцією ДАБК у Львівській області за №ЛВ 08312140990 від 15.08.2012 року, 02.04.2007 року Управлiнням архiтектури Департаменту мiстобудування Львівської міської ради видано «Архiтектурно-планувальне завдання (АПЗ)»№198.
Законом України вiд 16.09.2008 року № 509-VI «Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України, щодо сприяння будiвництву»внесено змiни до законодавчих актiв України, зокрема, серед iнших i у Закон України «Про планування i забудову територій». Згiдно вказаних змiн дозвiл на будiвництво об'єкта мiстобудування, вихiднi данi (архiтектурно-планувальне завдання та технiчнi умови щодо iнженерного забезпечення) та дозвiл на виконання будiвельних робiт, отриманi до набрання чинностi даним законом зберiгають чиннiсть протягом двох років з дня набрання чинностi Закону України «Про внесення змiн до деяких законодавчих актiв України щодо сприяння будiвництву». Вказаний Закон набув чинностi 14.10.2008 року.
Таким чином, вказане архiтектурно-планувальне завдання вiд 02.04.2007 року втратило чиннiсть 15.10.2010 року.
Окрім того, на той час дiяла норма ст. 24 Закону Укратни «Про планування i забудову територiй», згiдно з якою дозвiл на будiвництво об'єкта мiстобудування втрачає чиннiсть в разi, якщо фiзична або юридична особа не розпочала будiвельнi роботи протягом двох років вiд дня отримання дозволу на будiвництво об'єкту мiстобудування. Поновлення дозволу вiдбувається в такому ж порядку, як i його надання.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 03.07.2009 року № 491 надано дозвіл Національному університету «Львівська Політехніка»на будівництво багатоквартирного житлового будинку з офісними приміщеннями та гаражами-стоянками на розі вул. І.Карпинця - вул. Генерала о. Засядька у м. Львовi.
Позивачі зазначають, що з моменту отримання дозволу та по теперішній час Національний університет «Львiвська полiтехнiка»не здійснював будівельних робіт на вищевказаній земельній ділянці, а відтак відповідно до ст. 24 Закону Укратни «Про планування i забудову територiй»дозвіл на будiвництво об'єкта мiстобудування втратив свою чинність.
Також стверджують про те, що будівництво багатоквартирного житлового будинку на земельній ділянці по вул. І.Карпинця - вул. О. Засядька здійснюється на земельній ділянці з порушенням її цільового призначення.
Як вбачається з матеріалів справи, будівництво багатоквартирного житлового будинку з гаражами-стоянками на розі вул. І.Карпинця - вул. О.Засядька у м. Львові здійснюється на земельній ділянці площею 0,5263 га, яка перебуває в постійному користуванні НУ «Львівська політехніка»на підставі Державного акта на право постійного користування землею сер. І-ЛВ №001654 від 19.04.2001 року. Вказана земельна ділянка виділена для обслуговування гуртожитку №1 на вул. Бой-Желенського, 14 у м. Львові.
Статтею 19 ЗК України визначено категорії земель за основним цільовим призначенням, до яких, зокрема, належать землі житлової та громадської забудови, а статтею 20 ЗК України визначено порядок зміни цільового призначення земель.
Для кожної категорії земель встановлене рiзне цiльове та функцiональне призначення.
Класифiкацiя видiв цiльового призначення земель була затверджена Наказом Державного комітету України iз земельних pecypciв вiд 23.07.2010 року № 548 та розроблена вiдповiдно до Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрiй»та Положення про Державний комітет України iз земельних pecypciв, затвердженого постановою Кабiнету Міністрів України вiд 19.03.2008 року № 224.
Класифiкацiя видiв цiльового призначення земель визначає подiл земель на окремі види цiльового призначення земель, якi характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функцiями, видом господарської дiяльностi, типами забудови, типами особливо цiнних об'екпв (п. 1.4).
Вiдповiдно до зазначеної класифiкацiї в межах секції земель житлової та громадської забудови (секцiя В) окремо виділяються землi з цiльовим призначенням «Для будiвництва i обслуговування будiвель тимчасового проживання»(код КВЦПЗ - 02.04) та «Для будiвництва i обслуговування багатоквартирного житлового будинку» (код КВЦПЗ - 02.03).
Вiдповiдно до статтi 127 Житлового кодексу Укратнської РСР i пункту 2 Примiрного положення про гуртожитки, затвердженого постановою Ради Miністрів Української РСР вiд 03.06.1986р. №208, гуртожитки призначаються лише для тимчасового проживання робiтникiв, службовцiв, студентiв, учнiв, а також iнших громадян - на перiод їx роботи або навчання.
Тобто, цiльове призначення «для обслуговування гуртожитку»(тобто, будiвлi для тимчасового проживання) є іншим від призначення «для будiвництва багатоквартирного будинку».
Статтею 103 Земельного Кодексу України передбачено, що власники та землекористувачi земельних дiлянок повиннi обирати такі способи використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, при яких власникам, землекористувачам сусiднiх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо).
Земельна ділянка, що розташована на розі вулиць І.Карпинця та О.Засядька у м.Львові, надана НУ «Львівська політехніка»для обслуговування гуртожитку. А відтак, суд бере до уваги те, що будівництво багатоквартирного житлового будинку з гаражами- стоянками на вказаній земельній ділянці може призвести до зміни її цільового призначення. При цьому, суд зауважає, що власник земельної ділянки не позбавляється права на ініціювання зміни цільового призначення земельної ділянки у порядку встановленому чинним законодавством.
З огляду на вищевикладене, зважаючи на фактичні обставини, суд дійшов до висновку, що у випадку не застосування заходів забезпечення позову для відновлення прав, свобод та інтересів позивачів необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також є очевидними ознаки протиправності рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області щодо реєстрації 15.08.2012 року за № ЛВ 08312140990 Декларації про початок виконання будiвельних робiт по будiвництву багатоквартирного житлового будинку з гаражами-стоянками на розi вул. І.Карпинця - вул. Генерала О.Засядька у м. Львовi. А відтак, виходячи із пов'язаності заходів забезпечення позову з його предметом, співмірності таких заходів заявленим позовним вимогам і відповідності виду позовним вимогам, суд вважає, що клопотання позивачів про вжиття заходів забезпечення позову підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
у х в а л и в :
1. Клопотання позивачів про забезпечення адміністративного позову - задовольнити.
2. Зупинити дію рішення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області щодо реєстрації 15.08.2012 року за № ЛВ 08312140990 Декларації про початок виконання будiвельних робiт по будiвництву багатоквартирного житлового будинку з гаражами-стоянками на розi вул. І.Карпинця - вул. Генерала О.Засядька у м.Львовi до набрання рішення у справі № 2а-9466/12/1370 законної сили.
3. Заборонити, до набрання рiшення у справі №2а-9466/12/1370 законної сили, Нацiональному Унiверситету «Львiвська полiтехнiка» (79013, м. Львiв, вул. Ст. Бандери 12, код ЄДРПОУ 02071010), Товариству з обмеженою вiдповiдальнiстю будiвельноремонтному пiдприємству «Технобуд» (80381, Львiвська область, Жовкiвський райн, м. Дубляни, вул. Шевченка, буд. 27, кв. 46, код ЄДРПОУ 23956631) здійснювати будівельні та/або підготовчi роботи по будiвництву багатоквартирного житлового будинку з офiсними примiщеннями та гаражами-стоянками на розі вул. І.Карпинця - вул. Генерала О. Засядька у м. Львовi.
Відповідно до ч.5 ст. ст. 118 Кодексу адміністративного судочинства України виконання даної ухвали здійснюється негайно. Виконання ухвал про заборону вчиняти певні дії виконуються в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвалу в повному обсязі складено 08 листопада 2012 року.
Суддя (підпис) Сакалош В.М.
З оригіналом згідно
Суддя Сакалош В.М.