ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/11064/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддяЛяшко О.Б. при секретаріСтавицькому О.В., за участю: представника позивача представника відповідача Панишко А.О., Звєрєвої В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Славутич» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з адміністративним позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Славутич» адміністративно-господарських санкцій в розмірі 19822,99 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 106,92 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що всупереч вимогам Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідно до якого сплата адміністративно-господарських санкцій є обов'язковою для всіх підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, відповідач самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції в сумі 19822,99 грн. у строки та в порядку, передбаченому цим Законом. За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в сумі 106,92 грн. У зв'язку з цим загальна сума заборгованості відповідача перед Фондом соціального захисту інвалідів становить 19929,91 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити у задоволенні позову, надавши письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Славутич» не порушувались вимоги ст.ст. 18, 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а тому позивачем безпідставно застосовані адміністративно-господарські санкції та нарахована пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, встановив, що на Товариство з обмеженою відповідальністю «Славутич» покладається обов'язок самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та забезпечувати працевлаштування інвалідів. Відповідно до Акту № 296 від 25.04.2012 року, складеного на підставі проведеної перевірки правильності розрахунків в Звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів ТОВ «Славутич» (код ЄДРПОУ 30847304) щодо стану виконання роботодавцем нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2011 році, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» складає три особи. За період 2011 року на зазначених робочих місцях були працевлаштовані 2 інваліди.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів, у разі необхідності, створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування інвалідів, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей інваліда. Частиною 3 ст. 18 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 року № 314 - працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК. Пунктами 11, 12 Положення місцеві органи соціального захисту населення: виявляють інвалідів, які бажають працювати і спроможні реалізувати свої здібності та можливості на підставі індивідуальних програм реабілітації; щомісячно надсилають державній службі зайнятості списки інвалідів, які виявили бажання працювати, із зазначенням професій, спеціальностей; подають державній службі зайнятості заявки на професійне навчання інвалідів; ведуть інформаційний банк даних про інвалідів, які працюють і бажають працювати. Державна служба зайнятості веде облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні; веде облік робочих місць підприємств, на які можуть бути працевлаштовані інваліди; сприяє працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з таким проханням, з урахуванням рекомендацій МСЕК; щоквартально подає місцевим органам соціального захисту населення інформацію про працевлаштування інвалідів. Частиною 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Із матеріалів справи вбачається, що кількість незайнятих робочих місць, призначених для забезпечення працевлаштування інвалідів на ТОВ «Славутич» складає 1 робоче місце. Відповідачем не вчинені необхідні дії для забезпечення працевлаштування інвалідів на вказаному робочому місці, а саме: не створено відповідні робочі місця для працевлаштування інвалідів, у поданих щомісячних звітах до центру зайнятості за формою 3-ПН вакансій для інвалідів не заявлено, не інформувалися громадські організації щодо надання допомоги по працевлаштуванню інвалідів тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Згідно з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Як встановлено матеріалами справи середньорічна заробітна плата штатного працівника на ТОВ «Славутич» складає 19822,99 грн.
Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідами, відповідач зобов'язаний самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 19822,99 грн. У зв'язку з порушенням термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу нарахована пеня в розмірі 106,92 рн.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що позивачем правомірно нараховані адміністративно-господарські санкції в розмірі 19822 грн. 99 коп. та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 106 грн. 92 коп.
Керуючись ст.ст. 2, 8-12, 69, 71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Славутич» (код ЄДРПОУ 30847304) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 19822 (дев'ятнадцять тисяч вісімсот двадцять дві) грн. 99 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Славутич» (код ЄДРПОУ 30847304) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 106 (сто шість) грн. 92 коп.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та у строки, визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 26 жовтня 2012 року.
Суддя О.Б. Ляшко