Постанова № 27282224, 07.11.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2012
Номер справи
2а/0470/11639/12
Номер документу
27282224
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/11639/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді при секретарі судового засіданняОзерянська С.І. Мізері А.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства фірми "Гремко" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду із адміністративним позовом до Приватного підприємства фірми «Гремко» з вимогами стягнути з Приватного підприємства фірми «Гремко» на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 17400 грн. та стягнути з відповідача на користь Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 170,52 грн.

В обґрунтування вимог позивач зазначив,що відповідач до 15.04.2012 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 17400 грн. за 1 (одне) робоче місце призначене для працевлаштування інвалідів та не зайняте ними. Несплата вчасно адміністративно-господарських санкцій за не здійснення працевлаштування інвалідів призвела до нарахування пені у розмірі 170,52 грн., та утворення заборгованості у загальній сумі 17570,52 грн.

Частиною 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Представник позивача в судовому засіданні не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі та просив задовольнити позов в повному обсязі із підстав викладених у позові.

Відповідач в судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення на адміністративний позов, де вказав що відповідач не погоджується з адміністративним позовом та вважає вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими з наступних підстав та міркувань: відповідно до ст.18 Закону №875 обов'язок працевлаштування інвалідів покладено на центральний орган виконавчої влади - Державну службу зайнятості, тобто обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Також, відповідач зазначив, що основним напрямком діяльності ПП «Фірма «Гремко» є будівельні роботи з бетонування та армування, саме тому не всі особи, які приходять працевлаштовуватись на підприємство фізично в змозі виконувати такі види робіт та саме через це вони не були працевлаштовані не з вини Відповідача, а також в зв'язку з відсутністю спеціально створених робочих місць.

Відповідно до частин 4 та 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу в письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

15.12.1994 року Приватне підприємство фірма «Гремко» (ідентифікаційний код 21920905) зареєстровано виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, згідно довідки серії АА № 439592 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

28.02.2012 року відповідач подав до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт форми 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік, згідно з яким кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», становить 1 (одна) особа, а фактично серед штатних працівників облікового складу не налічується інвалідів.

Відповідно до листа № 1328 від 05.10.2012 року Бабушукінського районного центру зайнятості, протягом 2011 року Приватне підприємство фірма «Гремко» (ідентифікаційний код 21920905) звіти за формою 3-ПН , «звіт про наявність вакансій» до Бабушкінського районного центру зайнятості м. Дніпропетровська не надавало. У 2011 році за допомогою в працевлаштуванні до Бабушкінського районного центру зайнятості звернулись 30 осіб з обмеженими фізичними можливостями. Для працевлаштування до Приватного підприємства фірма «Гремко» (ідентифікаційний код 21920905) не направлялося жодної особи у зв'язку з відсутністю вакансій.

За 1 (одне) робоче місце, що призначене для працевлаштування на підприємство інвалідів і не зайнятих ними, відповідач до 15.04.2012 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 17400 грн.

Дана сума заборгованості по адміністративно господарських санкціях підтверджується звітом за формою 10-ПІ № 7596 від 29.02.2012 року за 2011 рік та розрахунком суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів.

Розмір пені у сумі 170,52 грн. підтверджується розрахунком суми позову, пред'явленого щодо стягнення заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для працевлаштування інвалідів.

Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у сумі 17570,52 грн.

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70, передбачено, що інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття з формою затвердженою Міністерством праці за погодженням з Держкомстатом.

Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 року № 803-ХІІ, підприємства, установи, організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платника збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні данні у повному обсязі, зокрема про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

Приймаючи до уваги зазначені норми, обов'язок з працевлаштування інвалідів покладається на Державну службу зайнятості, однак при умові надання підприємствами, установами та організаціями інформації про створені робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 25 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю.

Згідно з пунктом 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджену Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 року, сплата адміністративно-господарських санкцій здійснюється у строк до 15 квітня року, що настає за роком в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Згідно частини 2 статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені; пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. на відповідача покладено обов'язок щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним періодом, подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів.

Із змісту статті 18 Закону «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» вбачається, що законодавством передбачено такі обов'язки підприємства яке використовує найману працю, як: звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.

З матеріалів справи, зокрема письмових пояснень відповідача, вбачається, що останнім не дотримано вимоги законодавства, щодо виділення та створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, надавання державній службі зайнятості інформацію необхідну для організації працевлаштування інвалідів (звіт про наявність вакантних посад).

На підставі викладеного суд доходить висновку, що відповідачем не виконано вимоги чинного законодавства щодо організації працевлаштування інвалідів на підприємстві, тому, адміністративно-господарські санкції в розмірі 17400 грн. та пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 170,52 грн. нараховані позивачем правомірно, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства фірми «Гремко» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства фірми «Гремко» (ЄДРПОУ 21920905) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у сумі 17400 грн.

Стягнути з Приватного підприємство фірми «Гремко» (ЄДРПОУ 21920905) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 170,52 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.І. Озерянська