Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2012 р. Справа № 2а/0570/14671/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стойки В.В.
при секретарі Запорожцевій Г.В.
за участю
представників: заявника - Міщанин А.В.,
відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту активів Державного підприємства «Красноармійськвугілля»,
В С Т А Н О В И В:
Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Донецької області Державної податкової служби (далі - Красноармійська ОДПІ Донецької області ДПС, заявник) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту активів Державного підприємства «Красноармійськвугілля».
Подання мотивоване тим, що у Державного підприємства «Красноармійськвугілля» обліковується податковий борг у розмірі 673577,64 грн. До Державного підприємства «Красноармійськвугілля» було надіслано податкову вимогу №2/52 від 07 травня 2003 р. Головний бухгалтер Державного підприємства «Красноармійськвугілля» відмовилась від проведення перевірки стану збереження активів в тому числі рух грошових коштів на розрахункових рахунках, про що було складено акт №1 від 31.10.2012р. 31 жовтня 2012 року податковим органом було прийнято рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків Державного підприємства «Красноармійськвугілля», що перебуває за адресою: Донецька область, м. Димитров, вул. Ватутіна, 1. Заявник просить суд визнати обґрунтованим рішення від 31 жовтня 2012 року №2/32087941 про застосування адміністративного арешту майна Державного підприємства «Красноармійськвугілля».
Представник заявника у судовому засіданні підтримав заявлене в поданні Красноармійської ОДПІ Донецької області ДПС в повному обсязі, просив суд задовольнити вимоги щодо підтвердження обґрунтованості прийнятого рішення про застосування адміністративного арешту майна Державного підприємства «Красноармійськвугілля».
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Надав письмову заяву про визнання позовних вимог, просив розглянути подання без участі представника відповідача.
Відповідно до статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду справи, а тому суд вважає за можливе розгляд даної справи без представника відповідача та на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство «Красноармійськвугілля» зареєстровано як юридична особа 25 березня 2003 року виконавчим комітетом Димитрівської міської ради, перебуває на податковому обліку в Державній податковій інспекції в м. Димитрові Донецької області з 31.03.2003 року за №144 та має суму податкового боргу у розмірі 673577,64 грн.
31 жовтня 2012 року податковим керуючим був складений акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податкового керуючого №1, який підтверджує факт перешкоджання ДП «Красноармійськвугілля» (код ЄДРПОУ 32087941) виконанню повноважень, визначених Податковим кодексом України, зокрема: недопущення на територію ДП «Красноармійськвугілля» для проведення перевірки стану збереження майна, які перебувають у податковій заставі.
31 жовтня 2012 року Красноармійською ОДПІ Донецької області ДПС було прийнято рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ДП «Красноармійськвугілля» (юридична та фактична адреса: Донецька обл., місто Димитрів, вул. Ватутіна, буд.1.
З урахуванням вимог ст. 91 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого Податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1035 затверджено Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1430/18725), який регламентує правила призначення та звільнення, функції та повноваження податкового керуючого, а також порядок складання ним акта опису майна, яке передається в податкову заставу, а також акта перешкоджання платником податків виконання повноважень податкового керуючого. Розділом ІІІ цього Порядку передбачаються основні функції та повноваження податкового керуючого щодо податкової застави, одним з яких є здійснення перевірки стану збереження майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
У відповідності до п. 94.1 ст. 94 Податкового кодексу України адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Як визначено пп. 94.2.7 п. 94.2 ст. 94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, зокрема, у тому випадку, коли платник податків не допускає податкового керуючого до складення акта опису майна, яке передається в податкову заставу.
Згідно із п. 94.3 ст. 94 Податкового кодексу України арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті.
Умовним арештом, відповідно до частини 2 п. 94.5 ст. 94 Податкового кодексу України, визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов'язковому попередньому отриманні дозволу керівника відповідного органу державної податкової служби на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником органу державної податкової служби, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.
Керівник органу державної податкової служби (його заступник), відповідно до п. 94.6 ст. 94 Податкового кодексу України, за наявності однієї з обставин, визначених у пункті 94.2 цієї статті, приймає рішення про застосування арешту майна платника податків, яке надсилається, зокрема, платнику податків з вимогою тимчасово зупинити відчуження його майна.
Згідно з п. 91.4. ст. 91 Податкового кодексу, у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом державної податкової служби.
Як вбачається з матеріалів справи, податковим керуючим було складено акт №1 від 31.10.2012 р. про не допуск до проведення перевірки, отже заявником додержані вимоги Податкового кодексу України, Порядку призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого.
За таких обставин суд дійшов до висновку про наявність у Красноармійської ОДПІ Донецької області ДПС необхідних правових підстав для прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Згідно приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Принципами адміністративного судочинства в тому числі є верховенство права та законність (ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства). Статтею 159 цього ж Кодексу встановлено, що ухвалене судом рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм законів та на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин.
Таким чином, на підставі норм законодавства та наявних у справі матеріалів суд вважає, що арешт майна Державного підприємства «Красноармійськвугілля» є обґрунтованим.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 158 -162, 183-3 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Подання Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту активів Державного підприємства «Красноармійськвугілля»- задовольнити повністю.
Підтвердити обґрунтованість рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків Державного підприємства «Красноармійськвугілля» від 31 жовтня 2012 року №2/32087941.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Стойка В. В.