номер провадження справи 24/131/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.10.12 Справа № 5009/3305/12
м. Запоріжжя
За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області ( 69001 , м. Запоріжжя , вулиця Перемоги , 50 ; код ЄДРПОУ 20495280).
до відповідача Публічного акціонерного товариства «Запорізький абразивний комбінат»(69014 , м. Запоріжжя , вулиця Димитрова , 44 ; код ЄДРПОУ 00222226).
Про внесення змін до договору оренди .
Суддя Азізбекян Т.А.
Представники:
від позивача - Скуратов Д.В. ( дов. № 01/814 від 06.08.2012 р.).
від відповідача - Железняк О.В. ( дов. № 14/1219 від 05.04.2012 р.);
Саланська І.Л. ( дов. № 14/1219 від 05.04.2012 р.).
ВСТАНОВЛЕНО:
Розглядаються позовні вимоги про внесення змін до договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 , виклавши договір про зміни в наступній редакції : «Ми , що нижче підписалися : регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізький області , ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20495280 , місцезнаходження якого : 69001 , м. Запоріжжя , вулиця Перемоги , 50 ( надалі -орендодавець) в особі заступника начальника регіонального відділення Калачева Сергія Мойсейовича , що діє на підставі Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України , затвердженого постановою КМУ від 15.06.1994 р. № 412 , наказу регіонального відділення від 07.06.2011 р. № 340 , з доповненнями , з одного боку , та публічне акціонерне товариство «Запорізький абразивний комбінат», ідентифікаційний код ЄДРПОУ 00222226 , місцезнаходження якого : 69084 , м. Запоріжжя , вулиця Димитрова , будинок 44 ( надалі -орендар) , в особі голови правління Берези Анатолія Валентиновича , що діє на підставі Статуту ( нова редакція) , зареєстрованого виконавчим комітетом Запорізької міської ради Запорізької області 19.04.2011 р. за № 11031050013001816 , з іншого боку , уклали цей договір про зміни про наступне : 1. З метою недопущення втрат Державного бюджету України від ненадходження коштів від орендної плати , у зв'язку з внесенням змін постановою КМ України від 14.09.2011 р. № 961 до постанови КМ України від 04.10.1995 р. № 786 «Про методику розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу», орендар та орендодавець прийшли до згоди , тимчасово до визначення вартості основних засобів та нематеріальних активів орендованого цілісного майнового комплексу за незалежною оцінкою , здійсненою за рахунок орендаря , внести наступні зміни до п. 3.2 договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації (надалі -договір) , в редакції договору про зміни від 31.07.2008 № 3 до договору , а саме : - в абзаці першому , третьому та четвертому замість слів «Січень 2008 р.»слід читати «вересень 2011 р.»; - в абзаці другому замість слів «орендна ставка за постановою від 27.12.2006 р. № 1846»слід читати «Орендна ставка за постановою від 14.09.2011 р. № 961», слова «індекс інфляції за січень 2008»виключити; - в абзаці першому замість слів «6%»слід читати «16%»; - в абзаці третьому : замість слів «1, 029»слід читати «1,562»; замість слів «57 924 , 79»слід читати «234 476 , 26 грн.», замість слів «6»слід читати «16»; - в абзаці четвертому замість слів «57 924 , 79 грн. ( п'ятдесят сім тисяч дев'ятсот двадцять чотири грн. 79 коп.)»слід читати «234 476 , 26 грн. ( двісті тридцять чотири тисячі чотириста сімдесят шість грн. 26 коп.)»; - в абзаці п'ятому замість слів «01.01.2008 «слід читати «20.09.2011»; - в абзаці шостому : замість слів «трьох місяців «слід читати «місяця»; замість слів «січня 2008 р.»слід читати «20.09.2011 р.».2. Надання орендарем орендодавцеві звітів про незалежну оцінку основних засобів та нематеріальних активів цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5, що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації , визнається істотною умовою договору . 3. У зв'язку з внесенням змін постановою КМ України від 14.09.2011 р. № 961 до постанови КМ України від 04.10.1995 р. № 786 «Про методику розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу», керуючись статтею 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», враховуючи звіт про незалежну оцінку , виданий станом на 01.11.2011 р. , рецензію на звіт про незалежну оцінку від 16.01.2012 р. № 24 , відповідно до пунктів 3.7, 10.3 договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного капіталу ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації , орендар і орендодавець прийшли до згоди внести наступні зміни та доповнення до договору , а саме : 3.1 Перший абзац пункту 1.1 договору оренди викласти в наступній редакції : «1.1. Орендодавець передає , а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс цехів № 4 та № 5 , які не увійшли до статутного капіталу ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації , ( надалі -майновий комплекс) , склад і вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку та висновком про його вартість і на дату оцінки -01.11.2011 становить 10083920 , 00 грн. (десять мільйонів вісімдесят три тисячі дев'ятсот двадцять грн. 00 коп.) без ПДВ , у тому числі : основні фонди вартістю 10 083 920 , 00 грн.». 3.2 Пункти 3.1 та 3.2 договору оренди викласти в наступній редакції : «3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу , затвердженою постановою КМ України від 04.10.1995 р. № 786 , зі змінами та доповненнями». «3.2. Розмір орендної плати за перший місяць після перегляду місяць оренди -листопад 2011 р. становить без ПДВ -134 586 , 72 грн. ( сто тридцять чотири тисячі п'ятсот вісімдесят шість гривень 72 коп.), який в подальшому підлягає коригуванню орендарем на індекс інфляції за кожний наступний місяць ( додаток 1)». 4. До цього договору про зміни додаються і є його невід'ємною і складовою частиною : - розрахунок розміру плати за оренду державного нерухомого майна ( додаток 1) ; - висновок про вартість майна ( додаток 2». 5. Цей договір про зміни вступає в силу з моменту підписання його сторонами і є невід'ємною частиною договору оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації від 20.09.2004 р. № 1193. 6. Договір про зміни складено у двох примірниках , що мають однакову юридичну силу . Перший примірник залишається у орендодавця , другий у орендаря . 7. Юридичні адреси сторін .
Ухвалою від 31.08.2012 р. порушено провадження по господарській справі № 5009/3305/12 , слухання справи було призначено на 24.09.2012 р.
З метою витребування від сторін та третьої особи додаткових документальних доказів слухання справи відповідно до вимог статті 77 ГПК України було відкладено на 15.10.2012 р.
Представникам сторін роз'яснені права та обов'язки передбачені положеннями Господарського процесуального кодексу України .
Відводів складу суду не заявлено .
Представники сторін не наполягали на проведенні звукозапису судового процесу технічними засобами .
В судовому засіданні 15.10.2012 р. господарський суд відповідно до вимог статті 85 ГПК України оголосив вступну і резолютивну частини рішення .
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на наступні обставини . 20.09.2004 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області ( орендодавець) та ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»( орендар) укладено договір № 1193 оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 , № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат». Предметом договору відповідно до пункту 1.1 є строкове платне користування орендарем цілісного майнового комплексу цехів № 4 , № 5 , які не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат». За актом прийому -передачі , який є додатком № 3 до договору орендодавець передав , а орендар прийняв вказане майно . Відповідно до пункту 10.1 строк дії договору встановлено сторонами з 20.09.2004 р. по 20.09.2014 р. Відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін , якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди , а також в інших випадках , встановлених законодавчими актами України . Згідно пункту 3.7 договір , розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін , а також в інших випадках , передбачених законодавчими актами . Постановою КМ України від 14.09.2011 р. № 961 , внесені зміни до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу , затвердженої постановою КМ України від 04.10.1995 р. № 786 , стосовно орендних ставок та розрахунку орендної плати за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств , яка набрала чинності 20.09.2011 р. Регіональним відділенням ФДМ України по Запорізькій області проведена робота щодо перегляду розміру орендних ставок по договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного капіталу ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації , переданого ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», а саме : - для приведення у відповідність до норм чинного законодавства розміру орендної плати за користування зазначеним цілісним майновим комплексом орендарю -ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»надісланий лист від 07.10.2011 р. № 11-13-06315 про надання до регіонального відділення матеріалів інвентаризації ,аудиторського висновку та звіту про незалежну оцінку основних засобів , довгострокових активів , інших необоротних матеріальних активів , нематеріальних активів, оборотних матеріальних засобів ( запасів) , які входять до складу ЦМК ; - орендарю надісланий лист від 01.11.2011 р. № 11-13-06965 про перерахунок орендної плати по договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 ; - орендарю листом від 11.11.2011 № 11-13-07250 надісланий договір про зміни № 8 з перерахунком орендної плати з врахуванням нових орендних ставок. Листом від 20.12.2011 р. № 2/4088 ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»надав матеріали інвентаризації , аудиторський висновок та звіт про незалежну оцінку цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного капіталу ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації. На підставі звіту про незалежну оцінку відділом оренди державного майна зроблений перерахунок орендної плати з врахуванням нової орендної ставки та листом від 31.01.2012 р. № 11-13-00819 надісланий договір про зміни № 9. На момент подання позовної заяви ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»договори про зміни № 8 та № 9 до договору не підписав , у зв'язку з чим позивач вимушений був звернутися до господарського суду . В судовому засіданні позивач пояснив , що встановлення в договорі права вимагати зміни договору може обумовлюватися певними підставами : порушенням договору , яке не містить ознак істотності і окремо не передбачене для договору такого виду ; настанням певних обставин , яких не існує на момент укладення договору ,якщо така зміна обставин не є істотною. За поясненнями позивача , відмова орендаря підписати договори про зміни вплине на державні інтереси , оскільки призведе до втрат Державного бюджету України від ненадходження у повному обсязі орендної плати. Посилаючись на постанову КМ України від 14.09.2011 р. № 961 , статтю 188 Господарського кодексу України та статтю 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»просить позовні вимоги задовольнити .
Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує з огляду на такі обставини. Нормами статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено , що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін , якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкту , а також в інших випадках , встановлених законодавчими актами України. Правило про можливість зміни розміру орендної плати в разі збільшення цін і тарифів було виключено з даної статті Законом № 1905 -ІУ від 29.06.2004 р. Пунктом 7.3 договору оренди встановлено , що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін , а також в інших випадках , передбачених законодавчими актами України . Тобто укладений між позивачем та відповідачем договір оренди не містить визначених обставин , за яких підлягає перегляду , зокрема , розмір орендної плати . Постанова КМ України від 14.09.2011 р. № 961 , якою внесено зміни до Методики розрахунку орендної плати від 04.10.1995 р. № 786 не містить вказівок про необхідність внесення відповідних змін до раніше укладених договорів оренди державного майна . Тобто , в даному випадку відсутній законодавчий акт , яким би передбачалось необхідність внесення змін у діючі договори оренди державного майна щодо розмірів орендної плати , у зв'язку із внесенням змін до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна. Відповідно до статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках , коли після його укладення ( приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила , які погіршують становище орендаря. На думку відповідача позовні вимоги РВ ФДМ України по Запорізькій області про спонукання до укладення договорів про зміни з підстав внесення змін до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорцій її розподілу є незаконним. Відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу , затвердженої Постановою КМ України № 786 від 04.10.1995 р., розмір річної орендної плати визначається на підставі вартості орендованого майна , визначеної шляхом проведення незалежної оцінки . Пунктами 1,2 Методики оцінки вартості об'єктів оренди , Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів , затверджених Постановою КМ України № 629 від 10.08.1995 р. , встановлено , що згідно її положень проводиться оцінка майна державних підприємств , установ та організацій , іншого окремого індивідуально визначеного майна , що перебуває в державній та комунальній власності , підприємств , заснованих на майні , що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності , що передається в оренду , а саме : - цілісних майнових комплексів підприємств , їх структурних підрозділів ( філій , цехів , дільниць) ; - нерухомого майна ( будівель , споруд , приміщень) та іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств ( машин , устаткування , інших облікових одиниць основних засобів , нематеріальних активів та інших цінностей , що виділяються у самостійний об'єкт оренди згідно із законодавством) ; - майна , що не увійшло до статутних ( складених) капіталів господарських товариств , створених у процесі приватизації (корпоратизації). Оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів згідно з положеннями ( національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень ( стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати. Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням ( поновленням) договору оренди у разі , коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому . Передбачені цією Методикою послуги з проведення незалежної оцінки об'єкта оренди ( активів , що входять до складу об'єкта оренди) та аудиторської перевірки об'єкта оренди оплачує орендар. Результати незалежної оцінки є чинними протягом шести місяців від дня її проведення , якщо інший строк не передбачений у звіті щодо незалежної оцінки За поясненнями відповідача наданий позивачем висновок про вартість майна -цілісного майнового комплексу у складі цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»складений станом на 01.11.2011 р. Станом на момент звернення до суду , результати незалежної оцінки , наведені у висновку про вартість майна , втратили чинність після 01.05.2012 р. на підставі пункту 2 Методики оцінки вартості об'єктів оренди , Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів , затверджених постановою КМ України № 629 від 10.08.1995 р. У відповідності до статті 11 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди . У разі якщо на момент продовження дії договору оренди оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому , для продовження ( поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.За висновком відповідача надання орендарем орендодавцеві звітів про незалежну оцінку основних засобів та нематеріальних активів цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»протягом строку дії договору оренди не передбачено жодним законодавчим актом , а вимагається лише у разі укладення чи продовження дії договору . Просить у задоволенні позовних вимог відмовити .
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін , суд -
В С Т А Н О В И В :
20.09.2004 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області ( надалі -орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «Запорізький абразивний комбінат»( надалі -орендар ) на підставі листів орендаря від 25.05.2004 р. № 31/2386 та від 28.05.2004 р. № 31/2426 щодо передачі в оренду цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , які не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат», та враховуючи лист Мінпромполітики України від 17.08.2004 р. № 14/6-2-1613 в цілях забезпечення покращення ефективності використання державного майна та керуючись положеннями Закону України «Про оренду державного та комунального майна», укладений договір оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»№ 1193 .
Відповідно до предмету договору орендодавець передає , а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс цехів № 4 та № 5 , які не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат», вартість якого визначається відповідно до Акту оцінки вартості цілісного майнового комплексу , розподільчого передаточного балансу та інвентаризаційного опису основних засобів станом на 31.07.2004 р. ,склад і вартість якого становить 8096 , 934 тис. грн. , у тому числі : - передається в оренду майно вартістю 7 669 , 746 тис. грн.. , із нього основні засоби за залишковою переоціненою вартістю -7669 , 746 тис. грн.. ; - передається орендареві на утримання майно -законсервовані основні засоби залишковою вартістю 427 , 188 тис. грн. згідно рішення Мінпромполітики України від 30.08.2004 р. № 14/6 -2 -1676. Перелік основних засобів ( в тому числі законсервованих ) , приведено у Додатку № 3 до договору .
Майновий комплекс , який передається в оренду , розташований за адресою : 69084 , м. Запоріжжя , вулиця Димитрова , 44.
Договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору .
За умовами договору , напрямок використання майнового комплексу -виробництво нітриду та карбід бору для цілей необоронного та невійськового призначення .
Сторони домовились , що орендар виступає правонаступником усіх прав та обов'язків, пов'язаних з діяльністю цехів , в тому числі в частині активів та пасивів , які відображені станом на 31.07.2004 р. у розподільчому передавальному балансі цехів , а також тих , що виникли в процесі діяльності заводу за період з 31.07.2004 р. до укладення цього договору .
Пунктом 1.6 договору передбачено , що після укладення договору орендар приєднує до свого майна майновий комплекс в установленому чинним законодавством порядку.
Відповідно до розділу 2 договору оренди орендар вступає у строкове платне користування майновим комплексом з моменту підписання сторонами цього договору та Акта приймання - передачі вказаного майна . Передача майнового комплексу в оренду не тягне за собою виникнення право власності на це майно . Власником орендованого майнового комплексу залишається держава , а орендар користується ним протягом строку оренди .
Передача майнового комплексу в оренду здійснюється за вартістю , визначеною в акті оцінки цього майна , затвердженого наказом по регіональному відділенню № 409 і складеного згідно з вимогами Методики оцінки вартості об'єктів оренди , затвердженої постановою КМ України № 629. Вартість майнового комплексу , який орендар повертає орендодавцю визначається на підставі передавального балансу та акту складеного за даними інвентаризації майна на момент припинення дії договору .
Сторони за договором домовились , що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна , затвердженою постановою КМ України від 04.10.1995 р. № 786 із змінами та доповненнями , і на момент укладення договору , відповідно до цільового призначення , визначеного в пункті 1.4 , складає без податку на додану вартість 306 , 790 тис. грн. за рік..
Розмір місячної орендної плати за перший місяць оренди ( вересень 2004 р.) становить ( без урахування ПДВ) 25 , 540 тис. грн. , збільшений на індекс інфляції за вересень 2004 р. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць розраховується орендарем самостійно шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць . Орендна плата перераховується до державного бюджету .
Розділом 10 договору передбачено строк його дії з 20 вересня 2004 р. по 20.09.2014 р.
Умови цього договору є чинними на весь строк дії цього договору та у випадках , коли після його укладення законодавством встановлено правила , що погіршують становище орендаря , а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати -до виконання зобов'язань .
Зміни , доповнення , припинення або розірвання договору оренди можуть мати місце за погодженням сторін . Зміни та доповнення , що пропонуються внести , розглядаються сторонами протягом одного місяця після одержання пропозицій . Одностороння відмова від договору оренди не допускається .
До договору оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»сторони підписали Розрахунок розміру плати за оренду цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , які не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат», переданого в оренду товариству .
03.09.2004 р. сторонами підписаний акт оцінки цілісного майнового комплексу підприємства , організації , їх структурного підрозділу , що передається в оренду та відповідно складений акт прийому -передачі цілісного майнового комплексу цех № 4 та цех № 5 , які не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат», загальною вартістю 8 096 934 грн. , склад і вартість якого визначено відповідно до Акта оцінки цілісного майнового комплексу , розподільчого передавального балансу та інвентаризаційного опису основних засобів , складених на 31.07.2004 р.
Додатковою угодою № 1 від 18.01.2005 р. внесені зміни та доповнення до тексту договору оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»щодо вартості майнового комплексу та порядку визначення і розміру орендної плати.
Відповідно 18.01.2005 р. був підписаний розрахунок розміру плати цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , які не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат», переданого в оренду товариству.
18.01.2005 р. був складений акт прийому -передачі державного майна цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , які не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізькій абразивний комбінат», загальною вартістю 7 712 991 грн. , склад і вартість якого визначено відповідно до акта оцінки цілісного майнового комплексу , розподільчого передавального балансу та інвентаризаційного опису основних засобів складених станом на 31.07.2004 р. , а також на дату розподілу корпусу і відображення дільниці на балансі підприємства станом на 01.10.2004 р.
24.04.2008 р. сторонами за основним договором укладений договір про зміни № 2 з питання встановлення додаткової відповідальності для орендаря у вигляді штрафу .
Крім того , сторонами 31.07.2008 р. був підписаний договір про зміни № 3 з протоколом розбіжностей щодо викладення пункту 3.2 договору в іншій редакції ( розмір орендної плати та порядок проведення розрахунку орендної плати).
Договором про зміни № 5 від 31.12.2008 р. внесені зміни до основного договору оренди державного майна шляхом викладення в іншій редакції пункту 1.1 договору та вилучені з тексту договору оренди пункти 1.8 , 5.2 . Відповідні зміни внесені до акту прийому -передачі.
12.04.2011 р. сторонами за основним договором оренди державного майна підписаний договір про зміни № 6 внесені зміни до договору та доповнений Додаток № 3 пунктом «Майно , придбане за рахунок амортизаційних відрахувань».
25.05.2011 р. сторони підписали договір про зміни щодо зміни найменування товариства .
Відповідно до приписів Закону України «Про оренду державного та комунального майна»( в редакції чинній на дату підписання договору № 1193 від 20.09.2004 р.) , орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном , необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності .
Державну політику у сфері оренди здійснюють Кабінет Міністрів України , а також Фонд державного майна України , його регіональні відділення та представництва -щодо державного майна.
Об'єктами оренди за цим Законом є , зокрема , цілісні майнові комплекси підприємств, їх структурні підрозділи ( філії , цех , дільниці) та майно , що не увійшло до статутних фондів господарських товариств , створених у процесі приватизації ( корпоратизації). Цілісним майновим комплексом є господарський об'єкт з завершеним циклом виробництва продукції ( робіт , послуг) з наданою йому земельною ділянкою , на якій він розміщений , автономними інженерними комунікаціями , системою енергопостачання. У разі виділення цілісного майнового комплексу структурного підрозділу підприємства складається розподільчий баланс.
Статтею 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендодавцями є Фонд державного майна України , його регіональні відділення та представництва -щодо цілісних майнових комплексів підприємств , їх структурних підрозділів та нерухомого майна , а також майна , що не увійшло до статутних фондів господарських товариств , створених у процесі приватизації ( корпоратизації) , що є державною власністю.
Законом України «Про оренду державного та комунального майна» визначені істотні умови договору оренди , а саме : - об'єкт оренди ( склад і вартість майна з урахуванням її індексації) ; - термін , на який укладається договір оренди ; - орендна плата з урахуванням її індексації ; - порядок використання амортизаційних відрахувань ; - відновлення орендованого майна та умови його повернення ; - виконання зобов'язань ; - забезпечення виконання зобов'язань - неустойка ( штраф , пеня) , порука , завдаток , гарантія тощо ; - відповідальність сторін ; - страхування орендарем взятого ним в оренду майна ; - обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна .
За згодою сторін у договорі оренди можуть бути передбачені й інші умови .
Умови договору оренди є чинними на весь строк дії договору і у випадках , коли після його укладення ( приведення у відповідність з цим Законом) законодавством встановлено правила , які погіршують становище орендаря .
Статтями 11-13 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою , затвердженою Кабінетом Міністрів України . Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди.
Договір оренди вважається укладеним з моменту досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору .
Відповідно до положень статті 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності . Річна орендна плата за користування цілісним майновим комплексом підприємства , його структурним підрозділом не може перевищувати десяти відсотків вартості орендованого майна.
Статтею 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»передбачено , що розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін . Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін , якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди , а також в інших випадках , встановлених законодавчими актами України .
Здійснивши аналіз договору № 1193 оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат» від 20 вересня 2004 р. , суд дійшов висновку , що вказаний договір за своєю правовою природою є договором оренди державного майна , яке не увійшло до статутного фонду товариства та містить всі істотні умови , характерні для договорів даного виду .
З матеріалів справи слідує , що 25.10.1995 р. Регіональним відділенням фонду державного майна України по Запорізькій області виданий наказ № 1379 «Про перетворення Запорізького абразивного комбінату у Відкрите акціонерне товариство».
Наказом № 1379 від 25.10.1995 р. затверджений план приватизації Запорізького абразивного комбінату та наказано перетворити комбінат у відкрите акціонерне товариство .
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 р. № 961 , внесені зміни до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу , затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 р. № 786 , стосовно орендних ставок та розрахунку орендної плати за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств .
Представник позивача пояснив , що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області проведена робота щодо перегляду розміру орендних ставок по договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного капіталу ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації.
07.10.2011 р. орендарю направлений лист № 11-13-06315 про надання до регіонального відділення матеріалів інвентаризації , аудиторського висновку та звіту про незалежну оцінку основних засобів , довгострокових біологічних активів , інших необоротних матеріальних активів , нематеріальних активів , оборотних матеріальних засобів ( запасів) , які входять до складу цілісного майнового комплексу .
Листом № 11-13 -06965 від 01.11.2011 р. орендодавець повідомив ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»про необхідність проведення перерахунку орендної плати по договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного капіталу ПАТ «Запорізький абразивний комбінат».
Постановою КМ України від 04 жовтня 1995 р. № 786 затверджено Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна , яка розроблена з метою створення єдиного організаційно -економічного механізму справляння плати за оренду цілісного майнового комплексу державного підприємства , організації , їх структурних підрозділів , а також майна , що не увійшло до статутного фонду господарського товариства , створеного у процесі приватизації ( корпоратизації).
Орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності : визначається розмір річної орендної плати . На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за перший місяць оренди , яка фіксується у договорі оренди . З урахуванням розміру орендної плати за перший місяць оренди розраховується розмір орендної плати за наступні місяці оренди .
Розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за формулою : опл = Вз х Сор.ц, де Опл -розмір річної орендної плати , грн. ; Вз -вартість необоротних основних засобів ( без незавершеного будівництва) за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди , грн. ; Сор.ц -орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств.
Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дня її проведення , якщо інший термін не передбачений у звіті з незалежної оцінки .
В Додатку № 1 до Методики наведені орендні ставки за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств .
Постановою КМ України від 14 вересня 2011 р. № 961 внесені зміни до Постанови КМ України № 786 від 04.10.1995 р. , відповідно до яких розмір річної орендної плати за цілісні майнові комплекси державних підприємств визначається за формулою : Опл = ( Воз + Вам) х Сор.ц : 100 , де Опл -розмір річної орендної плати , грн.. ; Воз -вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди , грн. ; - Внм -вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди , грн.. ; Сор.ц -орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств , визначена з Додатком 1.
Постановою КМ України від 14.09.2011 р. № 961 «Про внесення змін до постанов КМ України від 10 серпня 1995 р. № 629 і від 04 жовтня 1995 р. № 786 визначено , що контроль за перерахуванням зазначеної різниці до державного бюджету здійснюється орендодавцем.
З матеріалів справи слідує , що 11.11.2011 р. позивачем на адресу відповідача направлена пропозиція № 11-13-07250 про підписання договору про зміни № 8 до договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного капіталу ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»( редакція на сторінці 5 матеріалів справи , том І).
31.01.2012 р. позивачем на адресу відповідача направлена пропозиція № 11-13 -0081 про підписання договору про зміни № 9 до договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного капіталу ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації .
Станом на день розгляду господарської справи по суті позивач документально не довів факт направлення на адресу відповідача пропозиції про підписання Договору про зміни № 9 .
Позивачем до матеріалів надано поштове повідомлення про відправлення поштової кореспонденції на адресу ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»- 69084 , м. Запоріжжя , вулиця Димитрова , 14. Втім, об'єкти оренди розташовані за адресою : 69084 , м. Запоріжжя , вулиця Димитрова , 44.
Крім того , позивачем до матеріалів справи не наданий проект Договору про зміни № 9 .
Суд першої інстанції не знаходить правових підстав для задоволення позовних вимог з огляду на таке .
Відповідно до положень статті 21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»( в редакції на дату укладення договору оренди державного майна) розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін , якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди , а також в інших випадках , встановлених законодавчими актами України .
За умовами пункту 10.2 договору № 1193 від 20 вересня 2004 р. оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат», умови цього Договору є чинними на весь строк дії цього договору та у випадках , коли після його укладення законодавством встановлено правила , що погіршують становище орендаря , а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати -до виконання зобов'язань .
Статтею 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»передбачено , що однією з істотних умов договору оренди є умова щодо орендної плати з урахуванням її індексації .
Позивач вважає правомірним внесення змін до договору оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат», у зв'язку з внесенням змін постановою КМ України від 14.09.2011 р. № 961 до постанови КМ України від 04.10.1995 р. «786 «Про методику розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу».
При цьому , слід зазначити , що в проекті Договору про зміни № 8 в редакції позивача зазначено , що «…Орендар та Орендодавець прийшли до згоди , тимчасово до визначення вартості основних засобів та нематеріальних активів орендованого цілісного майнового комплексу за незалежною оцінкою , здійсненою за рахунок орендаря внести зміни до п. 3.2 договору оренди від 20.09.2004 р. № 1193 цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»при приватизації»…
Втім , відповідно до методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу , зокрема пунктів 4 та 5 , складовими частинами розрахунку розміру річної орендної плати за цілісні майнові комплекси є : - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди ; - вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди ; - орендна ставка за використання цілісних майнових комплексів державних підприємств .
Позивачем стверджується , що відповідачем проведена інвентаризація цілісного майнового комплексу та листом від 20.12.2011 р. № 2/4088 надані матеріали інвентаризації, аудиторський висновок та звіт про незалежну оцінку цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 .
Втім , на день вирішення спору по суті позивачем до матеріалів справи надана тільки ксерокопія Висновку про вартість майна проведеного оціночною фірмою ПП «Данко»станом на 01.11.2011 р. Оцінювачем визначено , що ринкова вартість нерухомого та рухомого майна для цілей оренди становить без урахування податку на додану вартість -10 083 920 грн. 00 коп. та рецензія № 24 , яка надана працівником Регіонального відділення фонду державного майна України по запорізькій області ( сторони за договором оренди державного майна ).
Відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»матеріальний актив представляє собою основні фонди та оборотні активи у будь -якому виді , що відрізняється від коштів , цінних паперів деривативів та нематеріальних активів. Нематеріальний актив - об'єкти інтелектуальної , в тому числі промислової власності , а також інші аналогічні права , визнані у порядку , встановленому відповідним законодавством.
З матеріалів справи слідує , що сторони за договором № 1193 від 20.09.2004 р. оренди цілісного майнового комплексу цехів № 4 та № 5 , що не увійшли до статутного фонду ВАТ «Запорізький абразивний комбінат»неодноразово вносили зміни до основного договору у вигляді підписання Договорів про зміни .
Пунктом 3.1 договору передбачено , що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна , затвердженої постановою КМ України від 04.10.95 № 786 із змінами та доповненнями .
Договором про зміни № 3 пункт 3.2 договору оренди був викладений в наступній редакції : Розмір орендної плати за місяць , на який здійснюється перерахунок - січень 2008 р. за новими ставками приймається в розмірі -6 % від вартості орендованого майна відповідно до цільового призначення -виробництво нітриду та карбіду бору і розраховується по приведеній формулі : орендна плата за грудень 2007 р. : орендна ставка , що діяла раніше х орендна ставка за постановою від 27.12.2006 р. № 1846 х індекс інфляції за січень 2008 р.
Орендна плата січень 2008 = 37 528 , 21 грн. : 4х6х 1,029 = 57 924 , 79 грн.
Таким чином розмір орендної плати за січень 2008 р. , становить без ПДВ 57 924 , 79 грн. , який в подальшому підлягає коригуванню орендарем на індекс інфляції за кожний наступний місяць .
Договір про зміни підписаний сторонами з протоколом розбіжностей .
Статтею 180 Господарського кодексу України передбачено , що зміст господарського договору становлять умови договору , визначені угодою його сторін , спрямованою на встановлення , зміну або припинення господарських зобов'язань , як погоджені сторонами , так і ті , що приймаються ними як обов'язкові умови відповідно до законодавства . Господарський договір вважається укладеним , якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов . Істотними є умови , визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь -якому разі погодити предмет , ціну та строк дії договору .
Слід зазначити , що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначити зміст договору на основі типового договору , затвердженого Кабінетом Міністрів України , чи у випадках , передбачених законом , іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору , але мають право конкретизувати його умови .
Відповідно до статті 181 Господарського кодексу України господарський договір за загальними правилами викладається у формі єдиного документа , підписаного сторонами та скріпленого печатками . Проект договору може бути запропонований будь -якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ , він надається другій стороні у двох примірниках . Сторона , яка одержала проект договору , у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист у двадцятиденний термін після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона , яка одержала проект договору , складає протокол розбіжностей , про що робиться застереження у договорі , та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором .
Згідно з вимогами статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються , якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору , яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір , повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором . Сторона договору , яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду . У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни ( розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу , заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду .
Із змісту позовної заяви слідує , що позивачем на адресу відповідача направлялись Договори про зміни № 8 та №9 щодо перерахунку орендної плати з урахуванням нових орендних ставок , які не підписані ПАТ «Запорізький абразивний комбінат», що стало підставою для звернення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області з позовом.
Запропоновані зміни до основного договору оренди позивач просить внести у зв'язку із внесенням змін постановою КМ України від 14.09.2011 р. № 961 до постанови КМ України від 04.10.1995 р. № 786 .
В запропонованій позивачем редакції змін вказується , що орендар та орендодавець прийшли до згоди , тимчасово до визначення вартості основних засобів та нематеріальних активів орендованого цілісного майнового комплексу за незалежною оцінкою , здійсненою за рахунок орендаря , внести зміни до пункту 3.2 договору .
Методикою розрахунку орендної плати за державне нерухоме майно та пропорції її розподілу в редакції постанови № 961 від 14.09.2011 р. чітко визначений порядок та алгоритм розрахунку розміру річної орендної плати та розрахунку орендної плати за базовий місяць .
Застосування орендної ставки у розмірі 16% відповідно до вказаної Методики можливо лише при умові врахування усіх складових розрахунку розміру орендної плати , передбачених Постановою КМ України від 14 вересня 2011 р. № 961 , а саме : - вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди ; - вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди .
Позивач документально не довів , що на дату направлення на адресу відповідача Договорів про зміни № 8 та № 9 та подання позову до суду була проведена незалежна оцінка вартості основних засобів та нематеріальних активів ПАТ «Запорізький абразивний комбінат».
З наданого позивачем Висновку про вартість майна , проведеного оціночною фірмою ПП «Данко»не можливо встановити , чи визначалась оцінювачем вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди та вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об'єкта оренди .
Отже , відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд виходить з наступного .
По -перше , зміна розміру орендної плати повинна відбуватися за погодженням сторін за договором . Позивачем не надані документальні докази направлення на адресу відповідача письмової пропозиції про укладення Договору про зміни № 9 .
По -друге , відсутність станом на дату внесення змін , незалежної оцінки вартості основних засобів та нематеріальних активів ПАТ «Запорізький абразивний комбінат»унеможливлює застосування орендної ставки у розмірі 16 %.
По -трете , пропозиція щодо визначення істотною умовою договору оренди обов'язку надання орендарем звітів про незалежну оцінку основних засобів та нематеріальних активів цілісного майнового комплексу , можлива за умови конкретизації порядку та термінів проведення такої незалежної оцінки .
Крім того , суд дійшов висновку , що відсутній законодавчий акт , яким би передбачалась необхідність внесення відповідних змін до раніше укладених договорів оренди державного майна .
Також , відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу , результати незалежної оцінки є чинними протягом шести місяців від дня її проведення , якщо інший строк не передбачений у звіті щодо незалежної оцінки .
Враховуючи викладені обставини у їх сукупності в позові слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ :
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю .
Суддя Т.А. Азізбекян
Рішення виготовлено у повному обсязі та підписано 29.10.2012 р.