Постанова № 27260141, 01.11.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.11.2012
Номер справи
2а-7927/12/1370
Номер документу
27260141
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 листопада 2012 р. № 2а-7927/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі :

головуючого - судді Кухар Н.А.

секретар судового засідання Андрушакевич Т.В.

за участю

представника позивача Горбаня О.В.

представника відповідача Рогака О.М., Мигалевича В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добромиль-Яворів"про стягнення боргу в сумі 25859,99 грн., -

встановив:

Позивач, Львівське обласне відділення фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добромиль-Яворів"(надалі -ТзОВ "Добромиль-Яворів"), в якому просить стягнути на користь позивача борг в сумі 25859,99 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Однак, відповідачем не дотримано вимог вищевказаної статті, в зв'язку з чим за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів виникла заборгованість основного боргу в сумі 25 744,07 грн. Дана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, в зв'язку з чим, саме цю суму позивач просить стягнути в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просить позов задовольнити повністю.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечили в повному обсязі, з підстав, викладених в письмовому запереченню, додатково пояснили наступне. ТзОВ "Добромиль-Яворів", яке займається установкою розмолу сірки, внесено до Державного реєстру потенційно небезпечних об'єктів. Згідно висновку №2314 експертизи якості проведення атестації робочих місць за умовами праці та встановлення пільг і компенсацій за роботу в несприятливих умовах праці, підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення робочих місць, згідно Списку №1 та Списку №2 із середньооблікової кількості штатних працівників -58 осіб. 45 працівників підприємства зайняті в умовах, що не відповідають санітарно-гігієнічним нормам, і як наслідок, інвалідам не може пропонуватись робота в таких умовах. Зі звичайними умовами праці в 2010 році було зайнято 14 працівників, що відповідає розрахунковому нормативу -1 працівник -інвалід.

Вказує на те, що підприємство неодноразово зверталося до Новояворівського центру зайнятості про надання рекомендацій та медичних висновків щодо можливості працевлаштування інвалідів зі Списку професійно-кваліфікаційного складу безробітних, котрі перебувають на обліку в Новояворівському центрі зайнятості, що підтверджується рядом долучених до матеріалів листів. Однак, адміністрація центру зайнятості проінформувала їх про необхідність подання звіту щодо наявності вакансій для працевлаштування інвалідів. В зв'яжу з чим, підприємство самостійно звернулося до інвалідів з пропозицією про працевлаштування. Отже підприємство вживало всіх необхідних заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів, а відтак, просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Суд, заслухав пояснення представників сторін, дослідив матеріали справи та подані документи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору.

Відповідач -ТзОВ "Добромиль-Яворів", 27.09.2007 року зареєстроване як юридична особа Яворівською районною державною адміністрацією Львівської області, (ідентифікаційний код - 30665382), що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії АОО №844080, що також підтверджується Довідкою №4006 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Згідно із ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Положеннями ч. 3 ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 вказаного закону, підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За статтями 18, 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Державна служба зайнятості здійснює пошук роботи для інвалідів.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

У відповідності до припису норми ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Як вбачається із звіту ТзОВ "Добромиль-Яворів" про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік, середньооблікова кількість штатних працівників підприємства становила 59 осіб з них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність -1 особа.

Враховуючи те, що середньооблікова кількість штатних працівників ТзОВ "Добромиль-Яворів" складає -59 осіб, тому у відповідності до норм ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"на підприємстві повинен бути встановлений норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, тобто -2 особи.

В судовому засіданні встановлено, що ТзОВ "Добромиль-Яворів" у 2011 році даного нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не виконано.

Матеріалами справи підтверджується, що інформація про вакансії для працевлаштування осіб з інвалідністю (звіт форми № 3-ПН) до міського центру зайнятості подавалась тільки станом на 01.2011 року, проте зазначені категорії осіб на це підприємство службою зайнятості не скеровувалось.

Відповідно до вимог п.4 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення»підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів, та про працівників, які працюють неповний робочий день (тиждень), якщо це не передбачено трудовим договором, або не працюють у зв'язку з простоєм виробництва з не залежних від них причин, і в десятиденний строк - про всіх прийнятих працівників у порядку, встановленому законодавством.

Представниками відповідача надано пояснення, що інформація про вакансії для працевлаштування осіб з інвалідністю (звіт форми № 3-ПН) до Новояворівського міського центру зайнятості щомісячно не скеровувалась.

Згідно із розрахунку заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій та пені за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів за 2011 рік заборгованість ТзОВ "Добромиль-Яворів"становить 25859,99 грн., з яких: сума адміністративно-господарських санкцій становить 25 744,07 грн. та пеня в розмірі -115,92 грн., яка станом на день розгляду справи у суді відповідачем не погашена.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є обґрунтованими, підтверджуються долученими до матеріалів справи та дослідженими у судовому засіданні доказами, а тому підлягають до задоволення

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить покласти на позивача.

Керуючись ст. ст. 7- 14, 18, 71, 94, 158, 160, 161, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Добромиль-Яворів" на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість в сумі 25 859 (двадцять п'ять тисяч вісімсот п'ятдесят дев'ять ) грн. 99 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови виготовлено02.11.2012 року.

Суддя Кухар Н.А.