Справа № 1522/23437/12
Провадження номер 2-а/1522/1737/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2012 року Приморський районний суд міста Одеси, у складі:
головуючого судді - Шенцевої О.П.,
при секретарі Соболевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
26.06.2006 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій Одеського обласного військового комісаріату з призначення та виплати позивачу пенсії як учаснику бойових дій з 01.01.2000 р. і просив провести перерахунок пенсії з зобов'язанням військового комісаріату виплатити недоотриману суму по надбавці за участь в бойових діях за цей період, що утворилася внаслідок перерахунку.
У задоволені цього позову було відмовлено постановою Приморського районного суду м. Одеси від 20.07.2006 р., залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Одеської області від 03.10.2006 р.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.07.2010 р. вказані судові рішення скасовані, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Справа розглядалась за відсутності сторін, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України та має статус учасника бойових дій і йому призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»з урахуванням надбавки за участь у бойових діях, розмір якої з 01.01.2000 р. був призначений згідно відповідних постанов Кабінету Міністрів України, а з 01.07.2006 р. підвищення до пенсії нараховується і виплачується в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент існування спірних правовідносин) особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пенсії за вислугу років підвищуються учасникам бойових дій на 150 % мінімальної пенсії за віком.
Положення цієї норми кореспондуються з пунктом 22 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), що також передбачає право учасників бойових дій на підвищення пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії в розмірі 150 % мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку підвищення до пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначається за правилами, передбаченими частиною першою ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка набрала чинності з 12. 01. 2005 р. Зокрема, відповідно до частини першої цієї норми мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Положення частини третьої статті 28 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімальної пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Таким чином, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 про визнання неправомірними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо виплати не в повному обсязі позивачу підвищення до пенсії як учаснику бойових дій в період з 01. 01. 2000 р. по 30. 06. 2006 р.
Оскільки редакція частини 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» набрала чинності лише 12 січня 2005 року, то її положення не можуть застосовуватись до правовідносин, що виникли до цієї дати.
В подальшому Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»№ 2939-IV від 05. 10. 2005 р. (набрав чинність з 01. 07. 2006 р.) частину четверту статті 12 викладено в такій редакції: «Учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність».
Тобто, з 01. 07. 2006 р. впроваджено новий розмір підвищення до пенсії для учасників бойових дій, за яким відповідними органами нараховується і виплачується це підвищення позивачу відповідно до вимог закону.
З 01. 01. 2000 р. стосовно позивача функції з призначення, виплати та перерахунку пенсій, передбачених вищевказаними законами, виконувалися Одеським обласним військовим комісаріатом, а з 01. 01. 2007 року ці функції передано територіальним органам Пенсійного фонду України.
Разом з тим, відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи (на час спору) встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Як вбачається з матеріалів справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області лише 18.10.2012 р. було залучено у якості відповідача.
За таких обставин, вимоги позивача щодо визнання права на підвищення до пенсії за участь в бойових діях та зобов'язання провести перерахунок призначеної раніше пенсії з урахуванням права на підвищення до пенсії за участь у бойових діях та виплатити вказане підвищення до пенсії не підлягають задоволенню щодо Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 71, 100, 159-164, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 -задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 підвищення до пенсії як учаснику бойових дій в період з 01.01.2000 р. по 31.12.2005 р.
В іншій частині позову відмовити.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя 01.11.2012