ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2012 р. Справа № 2а-1931/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Тацій Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімресурси" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.05.2012р. по справі № 2а-1931/12/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімресурси"
до Основ'янської міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби
про визнання незаконним та скасування наказу,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ТОВ "Хімресурси", звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд скасувати наказ Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова № 1359 від 26.12.2011 року; визнати протиправними дії ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова по проведенню документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Хімресурси", код ЄДРПОУ 32676108 по взаємовідносинам з ПП "Хармат" код ЄДРПОУ 34018183 за період з 01.08.2011року по 30.09.2011року, ТОВ "Южспецатоменергомонтаж" код ЄДРПОУ 33010817 за період з 01.07.2011року по 30.09.2011року, ТОВ "Трубопласт Україна" код ЄДРПОУ 37189531 за період з 01.04.2011року по 31.07.2011року та оформленню результатів цієї перевірки у Довідці "Про результати проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Хімресурси", код ЄДРПОУ 32676108 по взаємовідносинам з ПП "Хармат" код ЄДРПОУ 34018183 за період з 01.08.2011року по 30.09.2011року, ТОВ "Южспецатоменергомонтаж" код ЄДРПОУ 33010817 за період з 01.07.2011року по 30.09.2011року, ТОВ "Трубопласт Україна" код ЄДРПОУ 37189531 за період з 01.04.2011року по 31.07.2011року від 25.01.2012 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.05.2012р. по справі №2а-1931/12/2070 в задоволенні позову було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.05.2012р. по справі №2а-1931/12/2070 позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою його позов задовольнити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст. 196 п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів встановила, що на підставі наказу Державної податкової інспекції в Комінтернівському районі м. Харкова № 1359 від 26.12.2011 року проведена позапланова виїзна перевірка ТОВ "Хімресурси" по взаємовідносинам з ПП "Хармат", ТОВ "Южспецатоменергомонтаж", ТОВ "Трубопласт Україна", за результатами якої складено довідку № 101/23-104/32676108 від 25.01.2012 р.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з наступного.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок врегульований ст.78 ПК України, згідно п.п.78.1.1 п.78.1 якої документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки може бути прийнято податковим органом лише в разі одночасної наявності таких умов: 1) направлення на адресу платника податків обов'язкового письмового запиту, 2) фактичного отримання платником податків такого запиту, тобто вручення запиту під підпис посадовій (службовій) особі платника податків або уповноваженому представнику платника податків чи повернення до податкового органу поштового повідомлення про вручення такого запиту платнику податків, 3) сплив строку в 10 робочих днів від дня отримання платником податків письмового запиту податкового органу, 4) ненадання платником податків до податкового органу письмових пояснень та документальних підтверджень по суті отриманого запиту.
Відповідно до п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;5) у разі проведення зустрічної звірки;6) в інших випадках, визначених цим Кодексом. Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі. У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Пунктом 10 Постанови КМ України № 1245 від 27.12.2010р. "Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" передбачено, що запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту (п.14 Порядку).
Запит про надання інформації та її документального підтвердження №19503/10/23-110 від 28.11.2011р. отриманий представником позивача за дорученням 29.11.2011р., про що свідчить особистий підпис представника (а.с. 180-181).
15 грудня 2011 року позивачем на адресу ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова надано відповідь на вказаний запит, згідно якої ТОВ "Хімресурси" відмовило податковому органу в наданні запитуваних документів, оскільки вважало, що звільнено від обов'язку надання відповіді.
Як вбачається з вказаного запиту, при його складанні податковий орган послався на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації -п.п. 20.1.6 п.20.1 ст.20, п.п. 73.1, п.73.3 ст.73 ПК України, п.14 Постанови КМ України № 1245 від 27.12.2010р., а також визначив підстави для надіслання запиту -для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах) результатів операцій по господарських відносинах з підприємствами, вказаними у додатку, а саме ПП "Хармат", ТОВ "Южспецатоменергомонтаж", ТОВ "Трубопласт Україна"(а.с. 14-17).
Наявність на час складання запиту у ДПІ у Комінтернівському районі м. Харкова податкової інформації щодо вказаних суб'єктів господарювання підтверджене залученими до матеріалів справи копіями актів перевірок ПП "Хармат", ТОВ "Южспецатоменергомонтаж", ТОВ "Трубопласт Україна"та супровідними листами щодо направлення вказаних матеріалів до податкового органу (а.с. 122-175).
З урахуванням зазначеного, суд першої інстанції дійшов висновку, що запит ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова №19503/10/23-110 від 28.11.2011р. відповідає вимогам ПК України та Постанови КМ України № 1245 від 27.12.2010р., а враховуючи ненадання позивачем до податкового органу протягом 10 днів з дня отримання запиту пояснень та їх документальних підтверджень, суд прийшов до висновку про наявність законних підстав у податкового органу для винесення оскаржуваного наказу та призначення документальної позапланової виїзної перевірки.
Згідно п.81.1. ст.81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Направлення на перевірку від 26.12.2011р. №960 пред'явлено та наказ № 1359 від 26.12.2011 року вручено головному бухгалтеру ТОВ "Хімресурси"26.12.2011р., що підтверджується розпискою про отримання даних документів (а.с. 186-187), та перевіряючи фактично допущені до проведення перевірки.
Оскільки наказ про проведення є законним та податковим органом дотримано умов щодо вручення уповноваженому представнику під розписку наказу та повідомлення, податковий орган мав право провести документальну позапланову виїзну перевірку за наслідками якої скласти відповідний документ.
Документальна перевірка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. (п. 75.1.2. ст. 75 Податкового кодексу України)
Відповідно до ст. 83 ПК України для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.
Податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. (п.61.1 ст. 61 ПК України). Податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно до ст.71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби - комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.
Для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби використовується інформація, що надійшла від підрозділів податкової служби та митних органів - за результатами податкового контролю. (п. 72.1.5 ст. 72 ПК України)
Згідно п.п. 14.1.171 ст. 14 ПК України, та враховуючи приписи ст. 1 Закону України "Про інформацію" податкова інформація - будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.
Відповідно до п.74.2 ст.72 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Одним з завдань органів державної податкової служби, відповідно до положень ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Аналіз наведених норм свідчить, що отримана інформація від інших податкових органів, в порядку здійснення податкового контролю, відповідно до положень ст.ст. 75, 83 Податкового кодексу України може бути використана в ході проведення такої перевірки та є підставою для висновків за результатами такої перевірки.
На підставі викладеного суду першої інстанції дійшов висновку, що підстави для задоволення позову відсутні.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не можуть бути визнані обґрунтованими з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать про те, що запит про надання інформації був складений з порушеннями (у ньому не було вказано підстав для його надсилання). Відповідно у податкового органу не було підстав для проведення перевірки у зв'язку із ненаданням інформації на письмовий запит.
Суд першої інстанції вказав на те, що податковий орган при надсиланні Позивачу письмового запиту визначив підстави для його надсилання - для з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах) результатів операцій по господарських відносинах з підприємствами.
Проте, такий висновок не базується на правильному застосуванні норм податкового права.
Відповідно до абз. 1 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Згідно з абз.2 п.73.3 ст.73 ІІК України такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Аналогічні положення містить також і п.10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим Постановою КМУ № 1245 від 27.12.2010 року. Так у відповідності до вказаного пункту запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. При цьому, у запиті мають бути обов'язково зазначені: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Перелік підстав для направлення письмового запиту про подання інформації передбачений абз.З п.73.3 ст.73 ГІК України. Так письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; у разі проведення зустрічної звірки; в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що запит Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі міста Харкова № 19503/10/23-110 від 28.11.2011 р. в порушення вимог абз.2 п.73.3 ст.73 ПК України, п.10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим Постановою КМУ № 1245 від 27.12.2010 року не містить вказівки на підстави надсилання такого запиту, передбачених абз.З п.73.3 ст.73 ПК України.
Крім того, чинне податкове законодавство взагалі не містить вказівки на можливість надсилання органами податкової служби інформаційних письмових запитів з підстав з'ясування реальності та повноти відображення в бухгалтерському та податковому обліку із відповідним відображенням у податкових деклараціях (розрахунках, звітах) результатів операцій по господарських відносинах з підприємствами.
Згідно з абз.5 п.73.3 ст.73 ПК України в разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому нього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит. Отже відсутність у письмовому запиті Відповідача вказівки на одну із підстав передбачену абз.З гі.73.3 ст.73 ПК України для його надсилання, зумовлює правомірність дій Позивача щодо ненадання витребуваних податковим органом копій документів.
Прийняття податковим органом рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податків на підставі пп.78.1.1. п.78.1 ст.78 ПК України є правомірним лише за одночасної наявності таких обставин: виявлення за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації фактів, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; ненадання платником податків пояснень та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
З урахуванням того, що Позивач був звільнений у відповідності до абз.5 п.73.3 ст.73 ПК України від надання відповіді на запит Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі м. Харкова № 19503/10/23-110 від 28.11.2011 р. у зв'язку із складенням його з порушенням абз.З п.73.3 ст.73 ПК України, то в податкового органу була відсутня одна із обов'язкових обставин для проведення позапланової перевірки передбачена пп.78.1.1. п.78.1 ст.78 - ненадання платником податків пояснень та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Колегія суддів вважає, що суд неправильно застосував абз.З п.73.3 ст.73 ПК України, який передбачає вичерпний і чіткий перелік підстав для надсилання інформаційних запитів платникам податків.
Стосовно висновків суду першої інстанції про те, що Позивач не вправі оскаржувати дії податкового органу по проведений) перевірки, оскільки вони не тягнуть для нього ніяких негативних наслідків.
Судом першої інстанції не була врахована постанова Верховного Суду України від 24.12.2006р. у справі Господарського суду Вінницької області №9/175-04 за позовом АКБ "Мрія" до ДПІ у м. Вінниці про визнання неправомірною позапланової комплексної перевірки, згідно з якою право податкової інспекції на проведення перевірки законодавчо обмежується та реалізується з дотриманням порядку, встановленого законом. Тобто, суд може захистити право платника податку в разі проведення перевірки за відсутності для цього належних юридичних підстав та з порушенням правил, процедури, встановлених законом. Наявність негативних наслідків такої перевірки для можливості судового захисту законом не вимагається. Право на судовий захист пов'язане із самою протиправністю дій. Суд, установивши порушення вимог законодавства, має захистити права та охоронювані законом інтереси, самостійно обравши спосіб, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, коли ці порушення ще не припинені; спосіб захисту порушеного права може залежати від того, припинене порушення чи ні - при встановленні факту продовження протиправної поведінки суб'єкта владних повноважень на момент вирішення спору належним способом захисту права може бути зобов'язання відповідача припинити протиправні дії, а при припиненні порушення суд може задовольнити вимогу про встановлення відсутності компетенції (повноважень) у суб'єкта владних повноважень, зокрема на вчинені дії, чи про визнання дій протиправними.
Таким чином Позивач був у праві звертатися до суду із таким позовом.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 11.05.2012р. по справі №2а-1931/12/2070 прийнята при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню, керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 198, п.3 ст.202, ст.ст.205, 207, 209, 254КАС України, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Хімресурси" задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.05.2012р. по справі № 2а-1931/12/2070 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати протиправними дії ДПІ у Комінтернівському районі міста Харкова по проведенню документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Хімресурси", код ЄДРПОУ 32676108 по взаємовідносинам з ПП "Хармат" код ЄДРПОУ 34018183 за період з 01.08.2011року по 30.09.2011року, ТОВ "Южспецатоменергомонтаж" код ЄДРПОУ 33010817 за період з 01.07.2011року по 30.09.2011року, ТОВ "Трубопласт Україна" код ЄДРПОУ 37189531 за період з 01.04.2011року по 31.07.2011року та оформленню результатів цієї перевірки у Довідці "Про результати проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Хімресурси", код ЄДРПОУ 32676108 по взаємовідносинам з ПП "Хармат" код ЄДРПОУ 34018183 за період з 01.08.2011року по 30.09.2011року, ТОВ "Южспецатоменергомонтаж" код ЄДРПОУ 33010817 за період з 01.07.2011року по 30.09.2011року, ТОВ "Трубопласт Україна" код ЄДРПОУ 37189531 за період з 01.04.2011року по 31.07.2011 року від 25.01.2012 року.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Філатов Ю.М.Судді Водолажська Н.С. Тацій Л.В.