Постанова № 27198323, 30.10.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2012
Номер справи
2а/0370/3466/12
Номер документу
27198323
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2012 року Справа № 2а/0370/3466/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

за участю представників позивача Максимчука Ю.В., Ахмедової А.П.,

представника відповідача Вознюка А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" (далі -ТзОВ "Престиж Україна") звернулося з адміністративним позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби України (далі -Луцька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000131504 від 11.09.2012 року.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем з 10.08.2012 року по 16.08.2012 року проведено позапланову виїзну перевірку підприємства. За результатами складений акт №3048/15-3/33381637 від 22 серпня 2012 року "Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ "Престиж Україна" у зв'язку з ненаданням в повному обсязі у встановлені законом терміни, на письмовий запит Луцької ОДПІ Волинської області ДПС №8406/10/15-211 від 27.06.2012 року, документального підтвердження декларування заявлених сум бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2012 року. В даному акті податковим органом було встановлено порушення ТзОВ "Престиж Україна" абз. "а" пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, в зв'язку з чим завищено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за травень 2012 року на 45 242,00 грн. Підставою для нарахування є той факт, що перевіркою не підтверджено відображене ТзОВ "Престиж Україна" у декларації за травень 2012 року бюджетне відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку в сумі 45 242,00 грн. У зв'язку з цим податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000131504 від 11 вересня 2012 року, згідно якого встановлено завищення позивачем бюджетного відшкодування на суму 45 242,00 грн. та застосовано до нього штрафні (фінансові) санкції в розмірі 22 621,00 грн.

Як зазначає позивач, згадане податкове повідомлення-рішення він отримав 13 вересня 2012 року. Товариством дане податкове повідомлення-рішення було оскаржено 18 вересня 2012 року до ДПС у Волинській області, проте остання 09 жовтня 2012 року скаргу позивача залишила без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.

Вважає, що відповідачем безпідставно зроблено висновок про завищення товариством суми бюджетного відшкодування, а висновки, викладені в згаданому акті перевірки, є безпідставними, оскільки в квітні 2012 року підприємством було придбано основні засоби від нерезидента у вигляді металевих шаф, плитки керамічної, виробів з корка на суму 108 799,91 грн. Зазначені основні засоби використовуються в господарській діяльності - по договору відповідального зберігання передає їх торговим партнерам з метою експозиції товарів.

Також зазначає, що моментом фактичного здійснення імпорту є момент оформлення вантажної митної декларації, саме в цей момент виникають податкові зобов'язання по сплаті ПДВ з імпорту. Таким чином, при імпорті основних засобів, а саме при оформленні вантажної митної декларації, виникають обов'язки з митних зборів, мита, ПДВ. Базою для визначення їх розміру (крім акцизного збору) є митна вартість основних засобів, яка перераховується у гривні за курсом НБУ на дату оформлення вантажної митної декларації (момент виникнення податкових зобов'язань). ПДВ, сплачений митним органам в квітні 2012 року становить 269 663,00 грн. Оскільки до основних фондів виробничого і невиробничого призначення законодавством віднесено будинки, споруди, машини та устаткування, обладнання, інструмент, виробничий інвентар і приладдя, господарський інвентар та інше майно тривалого використання. Згадані вище придбані товари підпадають під поняття "Основні засоби" згідно пп.14.1.138 п. 14.1 статті 14 ПКУ. Сплачений митним органам ПДВ може бути віднесений до складу бюджетного відшкодування, так як відсутні обмеження, встановлені ПКУ. Просять суд визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ №0000131504 від 11.09.2012 року.

Відповідач у своєму запереченні позовних вимог не визнає, посилаючись на правомірність висновків податкового органу, зроблених при проведенні перевірки, вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесене відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки придбані позивачем у фірми "EGEN S.A." (Польща) товарно-матеріальні цінності не використані ним у господарській діяльності, тому перевіркою зроблено висновок, що право на бюджетне відшкодування по імпортованих ТМЦ виникне у разі їх реалізації. ТзОВ "Престиж Україна" в порушення вимог абзацу "а" пункту 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України завищено суму бюджетного відшкодування з ПДВ.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" зареєстроване як юридична особа 23.03.2005 року виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України за ідентифікаційним кодом 33381637 та перебуває на обліку в Луцькій об'єднаній державній податковій інспекції як платник податку на додану вартість з 19.04.2005 року відповідно до свідоцтва серії НБ №112462.

ТзОВ "Престиж-Україна" відповідно до податкової декларації від 19.06.2012 року було заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 45 242,00 грн. за травень 2012 року.

З 10.08.2012 року по 16.08.2012 року Луцькою ОДПІ була проведена документальна позапланова виїзна перевірка ТзОВ "Престиж Україна" у зв'язку з ненаданням в повному обсязі у встановлені законом терміни, на письмовий запит Луцької ОДПІ Волинської області ДПС №8406/10/15-211 від 27.06.2012 року, документального підтвердження декларування заявлених сум бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2012 року. За результатами перевірки складено акт від 22.08.2012 року №3048/15-3/33381637.

Відповідно до висновків, викладених в зазначеному акті, перевіркою встановлено, що в травні 2012 року ТзОВ "Престиж Україна" на рахунок платника у банку заявлено суму ПДВ в розмірі 45 242 грн., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в квітні 2012 року. Причиною виникнення від'ємного значення є придбання (імпорт) у значному обсязі ТМЦ (плитка керамічна, вироби з корка) та стелажів в квітні 2012 року від нерезидента "EGEN S.A." (Польща).

Придбану (імпортовану) в квітні 2012 року плитку в асортименті відповідно до даних бухгалтерського обліку ТзОВ "Престиж Україна" облікувало на рахунку 28 "Товари на складі". Станом на 01.05.2012 року придбані (імпортовані) товарно-матеріальні цінності ТзОВ "Престиж Україна" залишились на складах та не використовувалися підприємством в господарській діяльності у звітних періодах. У зв'язку з цим встановлено порушення позивачем абз. "а" пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України та прийнято податкове повідомлення-рішення №0000131504 від 11.09.2012 року, яким ТзОВ "Престиж Україна" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 45 242,00 грн., а також застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 22 621 грн.

На підтвердження правомірності заявленого бюджетного відшкодування ТзОВ "Престиж Україна" надано копії податкових декларацій з податку на додану вартість за квітень, травень 2012 рік, копії договорів відповідального зберігання №21/05-01 від 21.05.2012 року, №26/04-02 від 26.04.2012 року, №24/04-01 від 24.04.2012 року, №07/05-01 від 07.05.2012 року, копії актів прийому-передачі до договорів відповідального зберігання, а також копії вантажно-митних декларацій ІМ 40 від 04.04.2012 року, від 05.04.2012 року, від 11.04.2012 року, від 19.04.2012 року та 27.04.2012 року. Представники позивача додатково в судовому засіданні надали копії видаткових накладних від 05.04.2012 року, 18.04.2012 року, 25.04.2012 року, 27.04.2012 року, 03.05.2012 року, 14.05.2012 року, 17.05.2012 року та 21.05.2012 року, які підтверджують факт реалізації товарів в господарській діяльності позивача.

Згідно п.п.14.1.18 п.14.1 ст.18 ПК України бюджетне відшкодування - відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.

На підставі п.200 7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно пунктів 200.10, 200.11 ст.200 ПК України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Відповідно до п.200.14 ст.200 ПК України якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:

а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах;

б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;

в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Пунктом 200.1 ст. 200 ПК України передбачено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з абз. а) п.200.4 ст. 200 ПК України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем товарів/послуг.

Відповідно до п.п. 200.7, 200.8, 200.10 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Пунктом 200.3 Податкового кодексу України передбачено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Із системного аналізу зазначених правових норм вбачається, що платник податків має право на бюджетне відшкодування тієї суми податку на додану вартість, яку він фактично сплатив у попередніх податкових періодах, за наявності у нього від'ємного значення різниці між податковим зобов'язанням та податковим кредитом у поточному та попередньому податковому періоді.

Судом згідно акту перевірки встановлено, що в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року та в розрахунку суми бюджетного відшкодування задекларувало до бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку 45242,00 гри. ПДВ та згідно з даними додатку 2 до податкової декларації з податку на додану вартість за травень 2012 року, частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена ТзОВ "Престиж Україна" постачальникам товарів/послуг та/або до Державного бюджету України через митні органи, не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів) за даними платника становить 45242,00 гри. та складається із сум ПДВ, які виникли у квітні 2012 року.

Причиною виникнення від'ємного значення є придбання у квітні 2012 року ТМЦ (плитка керамічна, вироби з корка, меблі металеві) від нерезидента - „EGEN S.A." Smoluchowskiego. 1 В/ 20-474 Lublin (Польща) згідно договору №1/05 від 25.04.2005 року.

Перевіркою податковим органом операцій з постачання імпорту товарів ТзОВ "Престиж Україна" порушень не встановлено.

Факт здійснення оплати та наявності у ТзОВ "Престиж Україна" відповідних податкових накладних, ВМД, договорів по контрагентам у Акті перевірки не заперечується.

З представлених в судовому засіданні договорів відповідального зберігання №21/05-01 від 21.05.2012 року, №26/04-02 від 26.04.2012 року, №24/04-01 від 24.04.2012 року, №07/05-01 від 07.05.2012 року, копій актів прийому-передачі до договорів відповідального зберігання вбачається, що ТзОВ "Престиж Україна" передало на відповідальне зберігання виставкові стенди.

Пункт 200.5 статті 200 Податкового кодексу встановлює лише два випадки коли особи не мають права на отримання бюджетного відшкодування: які були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування та які мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.

Доводи представників відповідача про те, що можливість отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість ставиться у залежність від реалізації придбаних позивачем ТМЦ не приймаються судом до уваги.

Норми чинного законодавства, яке регулює порядок формування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування не передбачають позбавлення платника податків права на формування податкового кредиту та повернення суми бюджетного відшкодування в разі обліку ТМЦ на рахунку "Товари на складі".

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При вирішенні спору судом оскаржуване рішення, прийняте відповідачем як суб'єктом владних повноважень, перевірялося на відповідність вимогам частини 3 статті 2 КАС України.

Доказів та переконливих аргументів, у підтвердження своїх заперечень, відповідач суду не надав, правомірність свого рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість не довів.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази та наведені норми законодавства в їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності зменшення суми бюджетного відшкодування позивачу в розмірі 45 242,00 грн. з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення №0000131504 від 11.09.2012 року, а також застосування штрафної (фінансової) санкції на суму 22 621,00 грн., у зв'язку із чим зазначене податкове повідомлення-рішення Луцької ОДПІ є необґрунтованим та протиправним, прийнятим без урахування усіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 160 ч. 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби України від 11 вересня 2012 року №0000131504.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Престиж Україна" 678,63 грн. (шістсот сімдесят вісім) грн. 63 копійки витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої виготовлено 5 листопада 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий В.Д. Ковальчук