Ухвала суду № 27186994, 24.10.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2012
Номер справи
2-а/1570/5033/2011
Номер документу
27186994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2012 р.Справа № 2-а/1570/5033/2011

Категорія: 9.3 Головуючий в 1 інстанції: Корой С. М.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого -судді Скрипченка В.О.,

суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,

за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 року у справі за адміністративним позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»до Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті про стягнення штрафу,

В С Т А Н О В И В :

05 липня 2011 року державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути з Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті 5100 гривень штрафу, посилаючись на те, що відповідачем -Дунайською басейновою лікарнею на водному транспорті було порушено законодавство про електроенергетику, у зв'язку з чим на відповідача згідно з п. п. 2, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312, накладено штраф у сумі 5100 гривень, що було оформлено постановою № 05/12-01-0001 від 28.01.2011 року. На адресу відповідача направлялась постанова № 05/12-01-0001 від 28.01.2011 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, проте вказана сума штрафу відповідачем самостійно не оплачена (а.с. 3-4).

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 року адміністративний позов був задоволений. Стягнуто з Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті (юридична адреса: 68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Желєзнякова, 182, код ЄДРПОУ 01982146) 5100 (п'ять тисяч сто) гривень штрафу на р/р 311161067000014 назва рахунку м. Ізмаїл 21081100, код ЄДРПОУ 23214695, ГУДКУ в Одеській області, м. Одеса, МФО 828011 (а.с. 69-75).

Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням, Дунайська басейнова лікарня на водному транспорті подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.

Судом першої інстанції встановлено, що 30.09.2010 року Дунайська басейнова лікарня на водному транспорті зареєстрована Ізмаїльською районною державною адміністрацією Одеської області, як юридична особа, ідентифікаційний код юридичної особи 37209966, місцезнаходження: 68663, Одеська область, Ізмаїльський район, с. Броска, вул. Тиха, 15, корпус Б (а.с. 56).

06 січня 2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Осикою С.С. у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929, проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті, а саме проведено планове обстеження на відповідність рівня надійності електропостачання вимогам категорійності струмоприймача споживачів, які мають струмоприймачі I категорії та її особливої групи.

Обстеження здійснювалось в присутності заступника головного лікаря з економічних питань Паригіної В.П. та техніка-електрика (відповідальний за електрогосподарство) ОСОБА_3

За результатом проведеного заходу з державного енергетичного нагляду державним інспектором з енергетичного нагляду Осикою С.С. складено акт № 05/11-0005 від 06.01.2010 року (а.с. 13-17).

Відповідно до висновків зазначеного акту виявлено невиконання вимог законодавства: пунктів 1.2.17, 1.2.18 Правил улаштування електроустановок; пункту 1.7 Правил користування електричної енергії; пункту 7.3.9 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Державних будівельних норм України ДБН В.2-23-2003.

З актом обстеження № 05/11-0005 від 06.01.2010 року ознайомлено та один примірник даного акту отримано керівником субєкта господарювання Вербою О.І., що підтверджується відповідним підписом на зазначеному акті (а.с. 17).

Приписом Південно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області № 05/11-0005 від 06.01.2010 року, на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та акту від 06.01.2010 року, керівнику Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті Вербі Олександру Ісаковичу приписано у термін до 06.04.2010 року усунути виявлені порушення чинного законодавства шляхом вжиття заходів, визначених у пунктах 1-8 цього припису та зобов'язано про виконання припису в цілому повідомити до 15.04.2010 року (а.с. 11-12 зворот).

Один примірник вказаного припису 06.01.2010 року отримано керівником суб'єкта господарювання Вербою О.І., що підтверджується відповідним підписом на зазначеному приписі (а.с. 12 зворот).

11 травня 2010 року державним інспектором з енергетичного нагляду Осикою С.С. у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та статті 14 Закону України «Про теплопостачання»проведено позапланову перевірку виконання Дунайською басейновою лікарнею вимог приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства виявлених в результаті здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, за результатами якої складено акт від 11.05.2010 року № 0511-0312.

На підставі акту від 11.05.2010 року № 0511-0312 та керуючись приписами статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та статті 14 Закону України «Про теплопостачання»приписом Південно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, головному лікарю Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті Вербі Олександру Ісаковичу приписано у термін до 11.06.2010 року усунути виявлені порушення чинного законодавства шляхом вжиття заходів, визначених у пункті 1 цього припису (а.с. 53-53 зворот).

10 січня 2011 року державним інспектором з енергетичного нагляду Осиповим О.В. на підставі наказу від 04.01.2011 року № 05/11-0366 (а.с. 51) та направлення на проведення заходу від 04.01.2011 року № 05/1-0366, у відповідності до статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику»та Положення про державний енергетичний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті, а саме проведено позапланову перевірки виконання вимог припису від 06.01.2010 року № 05/11-0005 та припису від 11.05.2010 року № 05/11-0312.

Перевірка здійснювалась в присутності заступника головного лікаря з економічних питань Паригіної В.П.

За результатом проведеного заходу з державного енергетичного нагляду державним інспектором з енергетичного нагляду Осиповим О.В. складено акт перевірки (протокол) № 05/12-01-0001 від 10.01.2011 року (а.с. 10-10 зворот).

Відповідно до висновків зазначеного акту встановлено:

1. Вимоги припису № 05/11-0005 від 06.01.2010 року не виконанні у повному обсязі, а саме не виконанні вимоги:

- п. 1 «В схемі живлення головного корпусу лікарні, у якому розташовано операційну та ліфт встановити пристрій АВР (Державні будівельні норми України В.2.2-10-2001, пункти 1.2.17, 1.2.18 Правила улаштування електроустановок)»;

- п. 8 «Привести схеми електропостачання струмоприймачів операційного блоку, відділення анестезіології і реанімації, протипожежних пристроїв, охоронної сигналізації, евакуаційного освітлення, лікарняного ліфту, відділень гемодіалізу у відповідність з вимогами нормативних документів як до струмоприймачів I категорії з надійності електропостачання (Державні будівельні норми України В.2.2-10-2001, п.п. 1.2.11 -1.2.14, 1.2.17, т 1.2.18 Правила улаштування електроустановок)».

2. Не виконанні вимоги припису 305/11-0312 від 11.05.2010 року у повному обсязі, а саме:

- п. 1 «Внутрішню схему електропостачання операційної привести у відповідність вимогам нормативних документів щодо надійності електропостачання (I категорія) (Державні будівельні норми України В.2.2-10-2001, пункти 1.2.17, 1.2.18 Правила улаштування електроустановок)».

З актом перевірки (протоколом) № 05/12-01-0001 від 10.01.2011 року ознайомлено та один примірник даного акту отримано керівником суб'єкта господарювання Вербою О.І., що підтверджується відповідним підписом на зазначеному акті (а.с. 10 зворот).

Розглянувши акт перевірки (протокол) № 05/12-01-0001 від 10.01.2011 року, старшим державним інспектором Осиповим О.В., за ухилення від виконання припису від 06.01.2010 року № 05/11-0005, а саме за не виконання вимог пунктів 1,8 та припису № 05/1-0312 від 11.05.2010 року, а саме за не виконання вимог пункту 1, відповідно до приписів статті 27 Закону України «Про електроенергетику»прийнято рішення про накладення на Дунайську басейнову лікарню на водному транспорті штрафу у розмірі 5100 гривень, яке оформлено постановою № 05/12-01-0001 від 28.01.2011 року. У постанові вказано, що зазначена сума штрафу має бути протягом 30 днів з дня прийняття постанови сплачена до Державного бюджету України (а.с. 5-5 зворот).

Згідно супровідного листа Південно-Західного відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, постанову № 05/12-01-0001 від 28.01.2011 року про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетику 28.01.2011 року направлено на адресу Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті за вихідним № 12/3-21 (а.с. 6) та отримано відповідачем 31.01.2011 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 9).

Станом на момент вирішення справи постанову № 05/12-01-0001 від 28.01.2011 року про накладення на Дунайську басейнову лікарню на водному транспорті штрафу у розмірі 5100 гривень відповідачем не оскаржено та сума штрафу у розмірі 5100 гривень не сплачено.

Ухвалюючи вищезазначене рішення суд першої інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується апеляційний суд.

Згідно із Указом Президента України «Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади»від 15 грудня 1999 року № 1573/99, з метою вдосконалення структури органів виконавчої влади та підвищення ефективності державного управління внесені зміни до структури центральних органів виконавчої влади та затверджена схема організації та взаємодії центральних органів виконавчої влади, якою визначено, що до складу органів виконавчої влади України входить Міністерство палива та енергетики України.

Відповідно до п.п. 1, 2 Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженим Указом Президента України від 14 квітня 2000 року № 598/2000, Міністерство палива та енергетики України (Мінпаливенерго України) є центральним органом виконавчої влади та головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому та нафтогазовому комплексах (далі -паливно-енергетичний комплекс), діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України

Відповідно до п. 1 Наказу Міністерства палива та енергетики «Про державний енергетичний нагляд»від 03.11.2006 року № 422, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(НЕК «Укренерго»).

Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»відповідно Статуту, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.02.2007 № 121, є державним унітарним підприємством електроенергетичної галузі та входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики, створене відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 16.04.1998 № 54 на базі державних підприємств «Національний диспетчерський центр електроенергетики «України»та «Державна електрична компанія «Укрелектропередача».

Відповідно до Статуту Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», до напрямків його діяльності відноситься здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику»та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику»від 16 жовтня 1997 року № 575/97-ВР, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Нагляд за електричними та тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.

Державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). (абз. 1 п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 року № 929).

Споживачами енергії, відповідно до абз. 17 ст. 1 Закону України «Про електроенергетику», є суб'єкти господарської діяльності та фізичні особи, що використовують енергію для власних потреб на підставі договору про її продаж та купівлю.

Відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:

- безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики;

- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;

- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;

- надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів;

- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;

- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;

- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно із ч. 3 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.

Частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику»передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно абз. 3 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»та абз. 3 п. 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. № 1312, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із ч. 4 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Частиною 7 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що санкції, передбачені частиною восьмою статті 24, частинами третьою, четвертою і п'ятою статті 26 та частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із п.п. 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. № 1312, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Відповідно до п. 9 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 р. № 1312, постанова або розпорядження про накладення штрафу складається у двох примірниках. Перший примірник постанови або розпорядження залишається в органі, який її оформив. Другий примірник у 3-денний термін після оформлення постанови або розпорядження надсилається (видається повноважному представнику) для сплати штрафу суб'єкту господарювання.

Пунктом 10 зазначеного Положення передбачено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання -у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Згідно з ч. 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику»суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позиція відповідача щодо відсутності в позовній заяві будь-яких посилань на порушені відповідачем норми права, за які наступає відповідальність, а також відсутність методики, відповідно до якої діючі електроустановки мають бути приведені у відповідність з новими правилами -є помилковою, оскільки частиною 4 статті 26 Закону України «Про електроенергетику»передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією затверджуються Кабінетом Міністрів України. Крім того зазначені посилання відповідача спростовуються письмовими доказами, а саме належним чином засвідченою копією договору купівлі-продажу комплекту електрообладнання, з якого вбачається, що відповідачем виконанні вимоги припису від 06.01.2010 року № 05/11-0005 та припису № 05/1-0312 від 11.05.2010 року.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію суду довів та обґрунтував.

З огляду на викладене колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи зазначене апеляційний суд дійшов висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. Таким чином апеляційна скарга Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Дунайської басейнової лікарні на водному транспорті -залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2011 року -залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали апеляційного суду в повному обсязі.

Головуючий В.О. Скрипченко

Суддя О.С. Золотніков

Суддя Ю.В. Осіпов