ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2012 року о 17-15 годині, Справа № 0870/8688/12
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,
за участю секретаря Ярошенка А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя
адміністративну справу за позовом прокурора Ленінського району м. Запоріжжя
в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні»
до міського комунального підприємства «Основаніє»
про стягнення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
прокурор звернувся до суду із вказаним позовом, зазначивши в заяві, що 13.02.2012 старшим державним інспектором Інспекції Держенергонагляду у Запорізькій області Тремпольським Д.С., державними інспекторами Плахутіним П.П., Гармаш О.В. проведено обстеження КП «ВРЕЖО» №6 за зверненням громадянки ОСОБА_1 щодо правомірності складання акта про порушення Правил користування електричною енергією для населення та здійснення розрахунку збитків за актом працівниками ВАТ «Запоріжжяобленерго», в ході якого виявлені порушення законодавства України про електроенергетику, про що складено акт №01/20-07-131 від 13.02.2012.
Постановою старшого державного інспектора Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драного Р.В № 01/20-01-035 від 09.04.2012 на КП «ВРЕЖО» №6 було накладено штраф у розмірі 1700 гривень.
У зв'язку з тим, що відповідач до цього часу не сплатив застосовану фінансову санкцію, прокурор та представник позивача просять позов задовольнити та стягнути з відповідача на користь Державного бюджету 1700 гривень.
У судовому засіданні представник МКП «Основаніє» заявив клопотання про заміну відповідача КП «ВРЕЖО № 6» на МКП «Основаніє», оскільки рішенням позачергової сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 6 від 25.07.2012 затверджено передавальні акти майна, майнових, немайнових прав та обов'язків від 25.07.2012, в тому числі КП «Виробниче ремонтно-експлуатаційне житлове об'єднання № 6» до міського комунального підприємства "Основаніє", та встановлено, що з моменту прийняття даного рішення МКП "Основаніє" стає повним правонаступником підприємств, що припиняється, й як правонаступник є виконавцем житлово-комунальних послуг з утримання будинків, споруд і прибудинкових територій. До МКП "Основаніє" перейшло все майно, майнові та немайнові права та обов'язки КП «ВРЕЖО №6». У зв'язку із цим судом допущено правонаступництво.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав з підстав, викладених у запереченнях. Вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до припису державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області № 01/20-07-131 від 20.02.2012, КП «ВРЕЖО № 6» зобов'язано здійснити виправлення двох порушень, а саме:
1) закрити на замок поверховий щиток, розташований в під'їзді будинку 13 по вул.Задніпровська, від якого здійснено підключення квартири № 192;
2) забезпечити наявність проектної документації (креслення, пояснювальні записки тощо) зі всіма змінами та доповненнями житлового будинку № 13 по вулиці Задніпровській.
Пункт 1 припису виконано в повному обсязі й в зазначений строк.
У зв'язку з відсутністю копій проекту електропостачання житлового будинку АДРЕСА_1, на виконання п. 2 припису, КП «ВРЕЖО № 6» зверталося до ДП Держаний проектний інститут «ЗАПОРІЖЦІВІЛЬПРОЕКТ» і КП «УКБ» з проханням видати копії проекту електропостачання житлового будинку. Отримано негативну відповідь № 184 від 18.04.2012.
На комісію в Держенергонагляд були наданні копії відповідей вище перелічених підприємств. На даний час підприємством одержано Креслення-план розташування етажних щитових частини багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_1. У зв'язку з наведеним представник відповідача просить відмовити у позові.
Вислухавши пояснення сторін, прокурора, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотримання суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Згідно Статуту, ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» засноване на державній власності і підпорядковується Міністерству палива та енергетики України, відповідно до Указу Президента України № 598/2000 від 14.04.2000 «Про Міністерство палива та енергетики України» та Наказу Мінпаливенерго № 445 від 02.10.2000, та є юридичною особою (пп.1.2, 3.1 Статуту).
Згідно з п.1.1 Положення про відокремлений підрозділ «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго», «Держенергонагляд у Дніпровському регіоні» є відокремленим підрозділом ДП «НЕК «Укренерго» і створений відповідно до наказу № 63 від 20.02.2006 ДП «НЕК «Укренерго».
Відповідно до п.3 Додатку 1 до Положення про Держенергонагляд у Дніпровському регіоні, структурним підрозділом останнього є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Запорізькій області.
Отже, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Міністерство палива та енергетики України, оскільки НЕК «Укренерго» - особа, яку визначено як позивача, - засноване на державній власності і йому підпорядковане.
Також слід зазначити, що правовідносини сторін є публічними, при цьому НЕК «Укренерго» у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий суб'єкт, а як особа, до складу якої входить підрозділ, що здійснює державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії і підпорядкований Міністерству палива та енергетики України в частині виконання функцій, покладених на нього чинним законодавством.
Судом встановлено, що 13.02.2012 старшим державним інспектором Інспекції Держенергонагляду у Запорізькій області Тремпольським Д.С., державними інспекторами Плахутіним П.П., Гармаш О.В. проведено обстеження КП «ВРЕЖО» №6 за зверненням громадянки ОСОБА_1 щодо правомірності складання акта про порушення Правил користування електричною енергією для населення та здійснення розрахунку збитків за актом працівниками ВАТ «Запоріжжяобленерго», в ході якого виявлені порушення законодавства України про електроенергетику, про що складено акт №01/20-07-131 від 13.02.2012.
У ході перевірки виявлені порушення законодавства України про електроенергетику, про що складено акт №01/20-07-131 від 13.02.2012.
На підставі акту № 01/20-07-131 від 13.02.2012 старшим Державним інспектором Інспекції Держенергонагляду у Запорізькій області Тремпольським Д.С. відповідачу видано припис №01/20-07-131 від 20.02.2012 з переліком заходів, спрямованих на усунення порушень і строків їх виконання.
02.04.2012 Держенергонаглядом при перевірці відповідача на предмет виконання припису встановлено ухилення від виконання його вимог, про що складено акт перевірки (протокол) №01/20-12-076 від 02.04.2012.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», п.п. 7, 8 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999, старший Державний інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Запорізькій області Драний Р.В. виніс постанову № 01/20-01-035 від 09.04.2012 про накладення на КП «ВРЕЖО № 6» штрафу у розмірі 1700 гривень.
У встановлений чинним законодавством України строк припис № 01/20-07131 від 20.02.2012, постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики на суб'єкт господарювання №01/20-01-035 від 09.04.2012 відповідачем не оскаржені, штраф у добровільному порядку до Державного бюджету не сплачений.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 затверджено Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику (далі - Положення № 1312).
Вказане Положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності, незалежно від форм власності, штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Відповідно до п.п.7,8,10 Положення № 1312, рішення про накладення штрафу приймається на підставі акту перевірки (протоколу) та оформляється постановою.
Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Підстави, з яких відповідач вважає, що позов не підлягає задоволенню, не є такими, тому суд приходить до висновку, що позов про стягнення штрафних санкцій з міського комунального підприємства «Основаніє» є обгрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки до цього часу штраф не сплачено.
Керуючись ст.ст.17,158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
позов задовольнити.
Стягнути з міського комунального підприємства «Основаніє» (ЄДРПОУ 20485152, 69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 29-А) на користь Державного бюджету України на п/р №31117106700006 у банку Головного управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області, ЄДРПОУ 38025423, МФО 815015, одержувач - УДКСУ Ленінського району м. Запоріжжя, 21081100, штраф у розмірі 1700 (однієї тисячі семиста) гривень.
Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови у повному обсязі шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова складена у повному обсязі 10.10.2012.
Суддя О.В. Матяш