ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
"23" жовтня 2012 р. Справа № 5019/521/12
Суддя Горплюк А.М. розглянувши скаргу Дочірньої компанії "Газ України" в особі Волинської філії ДК "Газ України" на дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції
Скаржник: Дочірня компанія "Газ України" в особі Волинської філії ДК "Газ України"
Боржник: Острозьке комунальне підприємство "Теплоенергія"
Орган виконання судового рішення: відділ державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції
У справі № 5019/521/12
за позовом Дочірньої компанії "Газ України" в особі Волинської філії ДК "Газ України"
до відповідача Острозького комунального підприємства "Теплоенергія"
про стягнення 89 697 грн. 96 коп..
В засіданні приймали участь:
Від позивача (скаржника): Чижевські Р.В. (довіреність № 113/10 від 26.12.2011р.).
Від відповідача (боржника): не з'явився.
Від органу ДВС: не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
Дочірня компанія "Газ України" в особі Волинської філії ДК "Газ України" (надалі - скаржник) звернулася в господарського суду Рівненської області з позовом до Острозького комунального підприємства "Теплоенергія" (надалі - боржник) про стягнення 81 795 грн. 05 коп. заборгованості за поставлений природній газ, 6 196 грн. 46 коп. пені та 1 706 грн. 45 коп. 3% річних.
29.05.2012р. господарським судом Рівненської області винесено рішення про задоволення позовних вимог, на виконання якого 12.06.2012р. був виданий наказ.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 23.07.2012р. рішення господарського суду Рівненської області залишено без змін.
08.10.2012р. скаржником подано скаргу на дії державного виконавця відділу державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції, в якій скаржник просить визнати неправомірними дії держаного виконавця відділу державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції, які полягають у винесенні постанови про зупинення виконавчого провадження від 21.09.2012р.; визнати незаконною постанову про зупинення виконавчого провадження від 21.09.2012р. та зобов'язати відділ державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції вчинити дії відповідно до вимог чинного законодавства.
Скаржник вимоги скарги обґрунтовує тиvм, що державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції (надалі - відділ ДВС) Воронецькою К.О., виносячи постанову від 21.09.2012р. про зупинення виконавчого провадження за наказом господарського суду Рівненської області від 12.06.12р. у справі № 5019/521/12 про стягнення з боржника на користь скаржника заборгованості на загальну суму 91 491 грн. 92 коп., не враховано той факт, що боржник наказом Міністерства палива та енергетики України № 607 від 04.12.2008р. виключено з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, визначеної Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
22.10.2012р. відділом ДВС подано письмове заперечення на скаргу, в якому відділ ДВС зазначає, що постанова про зупинення виконавчого провадження від 21.09.2012р. винесена правомірно, оскільки винесена на підставі Наказу Міністерства палива та енергетики України № 568 від 10.11.2005р. "Про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості", відповідно до положень Закону України "Про виконавче провадження" та Закону України "Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Крім того, 22.10.2012р. органом ДВС подано клопотання про розгляд скарги без участі його представника.
В судовому засіданні 23.10.2012р. представник скаржника підтримав вимоги скарги в повному обсязі.
Представники боржника та органу ДВС в судове засідання 23.10.2012р. не з'явилися.
Оскільки частиною 2 статті 122-2 ГПК України визначено, що неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги та те, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду скарги по суті, суд вважає за можливе розглянути скаргу без участі представників боржника та органу ДВС.
Оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, суд прийшов до висновку, що скарга підлягають задоволенню частково. При цьому суд виходив з наступного.
Відповідно до пункту 2 статті 1 Закону України "Про державну виконавчу службу" завданням державної виконавчої служби є своєчасне, повне і неупереджене примусове виконання рішень, передбачених законом.
Статтею 2 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що примусове виконання рішень покладається на Державну виконавчу службу.
Згідно статті 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
18.07.12р. державним виконавцем відділу ДВС Воронецькою К.О., на підставі заяви скаржника відповідно до статті 19 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про відкриття виконавчого провадження за наказом господарського суду Рівненської області від 12.06.12р. у справі № 5019/521/12.
21.09.12р. державний виконавець відділу ДВС Воронецька К.О. керуючись п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження" виніс постанову про зупинення виконавчого провадження за наказом господарського суду Рівненської області від 12.06.12р. у справі № 5019/521/12 про стягнення з Острозького комунального підприємства "Теплоенергія" (ЄДРПОУ 32522899) на користь Дочірньої компанії "Газ України" НАК "Нафтогаз України" заборгованості на загальну суму 91 491 грн. 92 коп., оскільки встановлено, що Острозьке комунальне підприємство "Теплоенергія" згідно наказу Міністерства палива та енергетики України № 568 від 10.11.2005р. внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, визначеної Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
У відповідності до пункту 15 частини 1 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до частини 1 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець виносить вмотивовану постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтями 37 і 38 цього Закону, яка затверджується начальником або заступником начальника відділу, якому підпорядкований державний виконавець. Постанову про зупинення виконавчого провадження з підстав, передбачених статтею 37 цього Закону, державний виконавець виносить не пізніше наступного робочого дня, коли йому стало відомо про такі обставини. Копія постанови надсилається сторонам у триденний строк.
Згідно частини 2 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження зупиняється у випадках, передбачених пунктом 15 статті 37 цього Закону, - до закінчення строку дії процедури погашення заборгованості підприємствами паливно-енергетичного комплексу, визначеного Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Частиною 3 статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що постанова про зупинення виконавчого провадження може бути оскаржена у десятиденний строк в порядку, встановленому цим Законом. Строки зупинення виконавчого провадження можуть бути скорочені судом.
Пунктом 3.1. статті 3 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" передбачено, що для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 3.5.1. пункту 3.5. Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" у разі, якщо протягом трьох місяців з дня видання Міністерством палива та енергетики України відповідного наказу підприємство паливно-енергетичного комплексу не надає звітності за результатами проведених розрахунків із застосуванням механізмів, визначених цим Законом, Міністерство палива та енергетики України приймає рішення про виключення підприємства з переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості.
Підпунктом 12.4.4. пункту 12.4. статті 12 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначено, що на строк участі підприємств паливно-енергетичного комплексу, які внесені до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу та беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", щодо таких підприємств зупиняється дія статей 4, 5 цього Закону України "Про виконавче провадження".
Наказом Міністерства палива та енергетики України № 607 від 04.12.2008р. відповідно до підпункту 3.5.1. пункту 3.5. Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" Острозьке комунальне підприємство "Теплоенергія" (ЄДРПОУ 32522899) виключено з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, визначеної Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" (додаток до наказу № 607 від 04.12.2008р.).
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що державний виконавець відділу державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції Воронецька К.О., виносячи постанову від 21.09.2012р. про зупинення виконавчого провадження за наказом господарського суду Рівненської області від 12.06.12р. у справі № 5019/521/12 про стягнення з Острозького комунального підприємства "Теплоенергія" (ЄДРПОУ 32522899) Дочірньої компанії "Газ України" НАК "Нафтогаз України" заборгованості на загальну суму 91 491 грн. 92 коп., не взяла до уваги Наказ Міністерства палива та енергетики України № 607 від 04.12.2008р., в зв'язку з чим порушила норми пункту 15 частини 1 статті 37 та статті 39 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до статті 122-2 ГПК України скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена.
Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги.
За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Частиною 7 пункту 8 Роз'яснень Президії Вищого господарського суду України від 28.03.2002р. № 04-5/365 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" визначено, що за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Враховуючи викладене, суд погоджується з доводами скаржника, що державний виконавець відділу державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції Воронецька К.О., виносячи постанову від 21.09.2012р. про зупинення виконавчого провадження за наказом господарського суду Рівненської області від 12.06.12р. у справі № 5019/521/12 про стягнення з боржника на користь скаржника заборгованості на загальну суму 91 491 грн. 92 коп., не врахувала той факт, що боржник наказом Міністерства палива та енергетики України № 607 від 04.12.2008р. виключений з Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, визначеної Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
З урахуванням наведеного, суд визнає доводи скаржника правомірними, а скарга в частині визнання неправомірними дій держаного виконавця відділу державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції, які полягають у винесенні постанови про зупинення виконавчого провадження від 21.09.2012р. та визнання незаконною постанови про зупинення виконавчого провадження від 21.09.2012р. підлягає задоволенню.
Згідно положень пункту 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" № 14 від 26.12.2003 у разі визнання неправомірними рішення, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби суд зобов'язує їх усунути допущені порушення або іншим шляхом поновлює порушені права чи свободи заявника. При цьому, суд не вправі зобов'язувати зазначених осіб до вчинення тих дій, які згідно із Законом України "Про виконавче провадження" № 606-XIV можуть здійснюватися тільки державним виконавцем або відповідною посадовою особою державної виконавчої служби.
Відтак, скарга в частині вимог про зобов'язання відділу державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції вчинити дії відповідно до вимог чинного законодавства задоволенню не підлягає, оскільки вчинення державним виконавцем дій у виконавчому провадженні є його обов'язком відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
Керуючись ст.ст. 86, 121-2 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Скаргу Дочірньої компанії "Газ України" НАК "Нафтогаз України" задоволити частково.
2. Визнати неправомірними дії держаного виконавця відділу державної виконавчої служби Острозького районного управління юстиції, які полягають у винесенні постанови про зупинення виконавчого провадження від 21.09.2012р..
3. Визнати незаконною постанову про зупинення виконавчого провадження від 21.09.2012р..
4. В задоволенні іншої частини скарги відмовити.
Суддя Горплюк А.М.