Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 2-а-85/12
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 вересня 2012 року м. Олевськ
Суддя Олевського районного суду Житомирської області Волощук В.В., розглянувши в письмовому провадженні, в м.Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області, третьої особи: Білокоровицької сільської ради Олевського району Житомирської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання постановки на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно у звязку з переселенням з радіоактивно забрудненої території, -
В С Т А Н О В И В :
07.09.2012 року ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області щодо відмови у постановці її на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене нерухоме майно неправомірними та зобовязати відповідача поставити її на чергу для виплати компенсації в сумі 119981.00 грн., за втрачене нерухоме майно, яке знаходиться в с.Білокоровичі по вул.Жданова, 45 Олевського району Житомирської області, мотивуючи заявлені вимоги тим, що згідно з направленням на переселення, вона переселилася із своєю сімєю в м.Житомир, де за рахунок коштів Чорнобильського фонду сімї позивачки було побудовано житловий будинок садибного типу по проїзду Ожиновому, 14/16 в м.Житомир, який був введений в експлуатацію 08.02.2001 року, в звязку з чим будинок, який належав позивачці на праві власності вона передала на баланс Білокоровицької сільської ради Олевського району Житомирської області по місцю відселення. Проте відповідач відмовив їй в постановці на чергу для отримання компенсації.
ОСОБА_1, просить суд розглянути справу у її відсутності на підставі обставин, які наведено у поданій до суду позовній заяві та доданих до неї письмових доказів і задовольнити заявлені позовні вимоги у повному обсязі, про що надала до суду письмову заяву.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи про, що свідчить розписка про отримання судової повістки. Заперечення щодо предявленого позову до суду не надіслав.
Представник третьої особи Білокоровицької сільської ради Олевського району Житомирської області в судове засідання також не зявився, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, слідує, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин, справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Згідно ст.41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов слід задовольнити виходячи із наступних підстав.
Так матеріалами справи встановлено, що згідно копії свідоцтва про право власності на житловий будинок від 25.07.2001 року, № 95, вбачається, що позивачка мала у приватній власності житловий будинок з надвірними будівлями, який розташований в с.Білокоровичі по вул.Жданова, 45 Олевського району Житомирської області, яке відповідно до «Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1061 від 23.07.1991 року та розпорядження КМ України № 17 від 12.01.1993 року відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.(а.с.9-14).
Зазначений житловий будинок 09.04.2002 року передано на баланс Білокоровицької сільської ради Олевського району Житомирської області, що підтверджується копією акту прийому жилого будинку.(а.с.16).
Відповідно до направлення, серії ЖТ № 8381, виданого Житомирською облдержадміністрацією від 30.08.1999 року позивачка із сімєю переселилася із с.Білокоровичі Олевського району Житомирської області в м.Житомир, де за рахунок коштів Чорнобильського фонду сімї позивачки було побудовано житловий будинок садибного типу по проїзду Ожиновому, 14/16 в м.Житомир, який введено в експлуатацію 08.02.2001 року.(а.с.6-8,19-26).
Із висновку про вартість майна від 04.09.2012 року, відповідно до якого проведено розрахунок вартості грошової компенсації за житловий будинок, який розташований в с.Білокоровичі по вул.Жданова, 45 Олевського району Житомирської області слідує, що в порядку грошової компенсації підлягає виплаті 119981 (сто девятнадцять тисяч девятсот вісімдесят одна) грн., 00 коп.(а.с.18).
Статтею ст.4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено, що кожен громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право на підставі наданої йому обєктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоровя самостійно приймати рішення про подальше проживання на цій території чи відселення.
Згідно до п.1 ч.1 ст.35 вказаного вище Закону компенсація громадянам за втрачене майно в звязку з самостійним переселенням включає, грошову компенсацію в повному розмірі вартості жилих будинків та господарських будівель, яка здійснюється за цінами на момент припинення права власності.
Статтею 5 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»визначено, що субєктами оціночної діяльності є субєкти господарювання зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи-субєкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат субєкта оціночної діяльності відповідно до вказаного Закону. В копії висновку про вартість майна зазначено, що субєктом оціночної діяльності, є Житомирська товарна агропромислова біржа, що діє на підставі сертифікату субєкта оціночної діяльності № 12471/11 від 20.09.2011 року ФДМ України, де засвідчується, що Олевській філії «Житомирської товарно аграрно-промислової біржі»дозволено проведення оцінки обєктів у матеріальній формі.
З п.3 Постанови КМУ №755 від 15.07.1997 року, регламентуючого порядку виплати грошової компенсації переселенцям, яке діяло на час переселення позивачки, слідує, що для отримання грошової компенсації переселенець повинен подати до райдержадміністрації за місцем відселення ряд документів в тому числі і копію ордера на житлове приміщення, яке надається в звязку з переселенням, або копію договору купівлі-продажу, який підтверджує факт придбання переселенцем житлового будинку (квартири), або інші документи які підтверджують забезпеченість переселенця житлом у місці переселення, довідку про передачу майна відповідному органу місцевого самоврядування у місці відселення.
Таким чином, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до ст.4 та п.1 ч.1 ст.35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»особі проживаючій на території радіоактивного забруднення гарантовано право на самостійне переселення, з правом на відповідну грошову компенсацію втраченого в звязку з цим майна, суд вважає порушеним право позивачки на отримання компенсації втраченого майна в разі переселення, яке підлягає поновленню.
Відповідно до ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Статтею 50 Конституції України, закріплено, що кожен має право на безпечне для життя і здоровя довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди, а тому суд вважає, що відмовою у постановці на чергу для отримання компенсації обтяжується становище позивачки, яка вимушена використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоровя умовах, відносно свого постійного місця проживання, чим порушується її конституційне право на безпечні умови життя.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відмова відповідача у постановці на чергу позивачки являється безпідставною, а вимоги позивачки підлягають задоволенню.
Разом з тим відповідно до ст.162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову, суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності.
Керуючись ст.50 Конституції України, ст.ст.4, 35 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року (із змінами і доповненнями від 06.06.1996 року), та ст.ст.8, 9-11, 17, 41, 71, 86, 122, 128, 159-163, 167, 186 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Олевської районної державної адміністрації (РДА) Житомирської області, третьої особи: Білокоровицької сільської ради Олевського району Житомирської області про визнання дій відповідача неправомірними та зобовязання постановки на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно у звязку з переселенням з радіоактивно забрудненої території - задовольнити.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 у постановці на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене належне їй нерухоме майно, що знаходиться в с.Білокоровичі по вул.Жданова, 45 Олевського району Житомирської області - протиправними.
Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, ІПН № 03192610, юридична адреса: 11002 м.Олевськ вул.Привокзальна, 5 Житомирської області, поставити ОСОБА_1 на чергу для виплати грошової компенсації, в розмірі 119981 (сто девятнадцять тисяч девятсот вісімдесят одна) грн., 00 коп., за втрачене належне нерухоме майно у звязку з переселенням з радіоактивно забрудненої території, а саме: житлового будинку з господарськими будівлями, розташованого в с.Білокоровичі по вул.Жданова, 45 Олевського району Житомирської області.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Олевський районний суд Житомирської області до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя:
ОСОБА_2