Постанова № 27013633, 30.10.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2012
Номер справи
2а/2370/3896/2012
Номер документу
27013633
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2012 року Справа № 2а/2370/3896/2012

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Трофімової Л.В.,

при секретарі -Левчуку А.С.,

за участю представників: позивача -не з'явився, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області до відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури»про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИВ:

УПФУ в м. Черкасах Черкаської області, звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить стягнути з ВАТ «Черкаський завод телеграфної апаратури»заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 48 663 грн. 41 коп.

Позивач свого представника у судове засідання не направив, звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі. Із наданої заяви вбачається, що УПФУ в м. Черкасах Черкаської області позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач письмових заперечень проти адміністративного позову не подав, у судове засідання свого представника не направив.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до наступного.

Частиною першою статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Абзацом тридцять четвертим статті 1 Закон України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхові внески це - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 12 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Спеціальним законом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року №2464-VI (далі за текстом -Закон №2464-VI).

За змістом статті 1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) це - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За приписами статті 4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, а згідно пункту 4 цієї ж статті - подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Відповідно до статті 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Відповідач зареєстрований як суб'єкт господарювання виконавчим комітетом Черкаської міської ради 09.02.1996р.

Страхувальники зобов'язані формувати та подавати до органів Пенсійного фонду звіт не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Базовим звітним періодом для них є календарний місяць (п. 3.1. Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 р. №22-2 (надалі за текстом - Порядок).

Відповідно до частини 8 статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

За пунктом 2.2. розділу 2 Порядку звіт подається, зокрема, на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації.

Із матеріалів справи вбачається, що відповідач самостійно визначив та подав до УПФУ в м. Черкасах Черкаської області звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з грудня 2011р. по липень 2012р. Згідно із зазначеними звітами загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті становить 40 790 грн. 82 коп.

На день розгляду справи по суті заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідачем не сплачена.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 13 Закону №2464-VI передбачено право Пенсійного фонду та його територіальних органів проводити не частіше ніж один раз на календарний рік планову, а у випадках, передбачених законом, - позапланову перевірку на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки. Планові та позапланові перевірки проводяться органами Пенсійного фонду за місцезнаходженням платника єдиного внеску, а в разі відсутності у платника єдиного внеску приміщення така перевірка може бути проведена в приміщенні органу Пенсійного фонду.

30.12.2011р. УПФУ в м. Черкасах Черкаської області було проведено планову перевірку відповідача щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.11.2010 до 15.12.2011.

За результатами перевірки виявлено порушення ч. 1 ст. 7 та п. 3 ст. 9 Закону №2464-VI, про що зазначено в акті від 30.12.2011 №115, де підтверджено донарахування управлінням 111 грн. 02 коп. єдиного внеску (у травні 2011р. застрахованій особі ОСОБА_1 занижено єдиний внесок на суму 111 грн. 02 коп., що підтверджено звітом за травень 2011р., зведеною відомістю за травень 2011 та лікарняним листом). Крім того, перевіркою встановлено, що авансові платежі із єдиного внеску сплачувались не вчасно та не в повному обсязі, з каси підприємства видавалась заробітна плата за січень-листопад 2011р. на суму 2 889 656 грн. 45 коп., що підтверджується видатковими касовими ордерами від 17.01.2011р.-06.12.2011р. без сплати сум єдиного внеску до УПФУ в Соснівському районі м. Черкаси Черкаської області, правонаступником якого є УПФУ в м. Черкасах Черкаської області, чим порушено вимоги ч. 8 ст. 9 Закону №2464-VI. Під час перевірки також виявлено подання не за встановленою формою та недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку за травень 2011р., а саме застрахованій особі ОСОБА_1 не відображено суму допомоги по тимчасовій непрацездатності за квітень-травень 2011 року, а відображено як нараховану заробітну плату, чим порушено пункт 4 ч. 2 ст. 6 Закону №2464-VI.

Згідно п.п. 3, 4, 6 ч. 11 ст. 25 Закону №2464-VI за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний базовий звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

З огляду на викладені вище положення Закону №2464-VI за порушення платіжної дисципліни позивачем прийнято рішення: від 06.01.2012 №4 про нарахування штрафу у сумі 38 грн. 86 коп., від 06.01.2012. №5 про нарахування штрафу у сумі 7663 грн. 73 коп. та від 06.01.2012р. №6 про нарахування штрафу у сумі 170 грн. Зазначені рішення отримано уповноваженою особою відповідача 10.01.2012р. Відповідач рішення про нарахування штрафних санкцій на рахунки органів Пенсійного фонду сум єдиного внеску не оскаржив, визначені у них суми штрафу та пені не сплатив.

Таким чином станом на день розгляду справи заборгованість відповідача перед Пенсійним фондом України становить 48 663 грн. 41 коп.

У зв'язку із порушенням відповідачем платіжної дисципліни позивачем, на підставі ч. 4 ст. 25 Закону №2464-VI направлялись вимоги про сплату боргу від 03.08.2012р. № Ю-70 та від 03.09.2012р. № Ю-70. Зазначені вимоги отримано уповноважено особою відповідача, проте не оскаржено у встановленому порядку та суму боргу не сплачено.

Частиною 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»визначено, що у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Тому суд вважає, що вимоги позивача щодо стягнення заборгованості у сумі 48 663 грн. 41 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем -суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160, 162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Черкаський завод телеграфної апаратури» (18000, м. Черкаси, вул. Одеська, 8, ідентифікаційний код 14310069) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, ідентифікаційний код 37930126) заборгованість у сумі 48 663 (сорок вісім тисяч шістсот шістдесят три) грн. 41 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі у порядку, передбаченому статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л.В.Трофімова