Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0570/12224/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 година 25 хвилин
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.
при секретарі Аврамченко С.С.
за участю
прокурора - не з'явився,
представника позивача - Соколової В.П. - на підставі довіреності,
представника відповідача - Лакізи Н.М. - на підставі довіреності,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Прокурора Кіровського району міста Донецька в інтересах Держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення штрафу в сумі 1 020,00 грн., -
встановив:
18 вересня 2012 року Прокурор Кіровського району міста Донецька, (далі - Прокурор), звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах Держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», (далі - Позивач або ДП «НЕК «Укренерго»), з адміністративним позовом до Державного підприємства «Красноармійськвугілля», (далі - Відповідач або ДП), в якому просив стягнути з Відповідача суму штрафу за постановою від 19 червня 2012 року №02/18-12-108 в розмірі 1 020,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15 червня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено перевірку виконання Відповідачем припису Інспекції від 16 січня 2012 року № 02/18-06-008 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, під час якої встановлений факт невиконання припису № 02/18-06-008 від 16 січня 2012 року.
На підставі акта перевірки за невиконання вимог припису Держенергонагляду № 02/18-06-008 від 16 січня 2012 року, постановою № 02/18-12-108 від 19 червня 2012 року до Відповідача застосоване стягнення у вигляді штрафу в сумі 1 020,00 грн.
Оскільки штраф Відповідачем сплачений не був, Прокурор просить стягнути його в судовому порядку.
В судове засідання Прокурор не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином з дотриманням вимог ст.ст.33-36 Кодексу адміністративного судочинства України, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
В судовому засіданні представник Позивача підтримала заявлені позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові, надала пояснення, аналогічні тим, що наведені у позовній заяві.
В судовому засіданні представник Відповідача заявлені позовні вимоги не визнала, просила у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позиція Відповідача заснована на тому, що Державне підприємство «Красноармійськвугілля» знаходиться у складному фінансовому становищі, внаслідок чого не спроможне сплатити застосований до нього штраф.
З'ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
16 січня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду на підставі ст.14 Закону України «Про теплопостачання» та Акта від 11 січня 2012 року № 02/18-06-008 відносно Державного підприємства «Красноармійськвугілля» складений Припис № 02/18-06-008, який керівник суб'єкта господарювання отримав 16 січня 2012 року (а.с.6-7).
В період з 14 по 15 червня 2012 року державним інспектором з енергетичного нагляду проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичному об'єкті - Відокремлений підрозділ «Шахта «Димитрова» Державного підприємства «Красноармійськвугілля» з перевірки виконання вимог Припису Інспекції № 02/18-06-008 від 16 січня 2012 року. За результатами перевірки складений Акт (протокол) від 15 червня 2012 № 02/18-00-32-А, яким встановлено, що вимоги Припису № 02/18-06-008 від 16 січня 2012 року не виконані в частині п.п.6, 7 припису, (а.с.5).
19 червня 2012 року винесена Постанова № 02/18-12-108, згідно з якою за несвоєчасне виконання вимог Припису Держенергонагляду № 02/18-06-008 від 16 січня 2012 року до Відповідача застосовано штраф в сумі 1 020 гривень (а.с.8). Постанова про накладення штрафу Відповідачем отримано 26 червня 2012 року, про що свідчить поштове повідомлення (а.с.9).
Відповідач постанову про накладення штрафу не оскаржував, суму штрафу не сплатив.
Докази, які б спростовували вищевикладені обставини, суду не надані.
Між сторонами не має розбіжностей стосовно фактичних обставин по справі, зокрема Відповідачем не оспорюєтья правомірність проведення перевірок, наявність порушень вимог законодавства про теплопостачання, неповне виконання вимог припису, а також той факт, що на час розгляду справи штраф не сплачений.
Вирішуючи справу по суті, суд застосовує до спірних правовідносин нижченаведені правові норми.
Згідно з п.2 ч.1 ст.121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом. Аналогічна норма міститься в п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до п.6 ч.2 ст.20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Ч.1 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокуратурою інтересів держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави у випадках, передбачених законом. Звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб, є однією з форм такого представництва, що вбачається зі змісту ч.3 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно з приписами ч.5 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Можливість прокурора здійснювати представництво інтересів держави в адміністративному суді вбачається зі змісту ч.2 ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України.
Отже у спірних правовідносинах Прокурор здійснює представництво інтересів Держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні», вбачаючи підстави для представництва в порушенні Відповідачем норм Закону України «Про електроенергетику» та не сплаті суми штрафу.
Ст.5 Закону України «Про теплопостачання» (далі - Закон) визначено, що державна політика в електроенергетиці базується на таких принципах: державне регулювання діяльності в електроенергетиці; створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики; забезпечення раціонального споживання палива і енергії; додержання єдиних державних норм, правил і стандартів всіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії; створення умов для розвитку і підвищення технічного рівня електроенергетики; підвищення екологічної безпеки об'єктів електроенергетики; забезпечення захисту прав та інтересів споживачів енергії; збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, єдиного диспетчерського (оперативно-технологічного) управління нею; сприяння розвитку конкурентних відносин на ринку електричної енергії; забезпечення підготовки кадрів високої кваліфікації для електроенергетики; створення умов для перспективних наукових досліджень; забезпечення стабільного фінансового стану електроенергетики; забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів; сприяння розвитку вітроенергетики, як екологічно чистої і безпаливної підгалузі енергетики, шляхом оплати вітровим електростанціям всієї виробленої ними електричної енергії в повному обсязі у грошовій формі, без застосування будь-яких видів заліків погашення заборгованості по розрахунках за електроенергію.
Частинами 1, 3 ст. 9 Закону визначено, що Державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право: давати у межах своїх повноважень керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.
У ч. 3 ст. 27 Закону визначено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч.ч. 4, 6 ст. 27 Закону Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Згідно з п. 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" № 1312 від 21.07.1999 року старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи: за правопорушення, передбачені в абз. 2 п. 2 цього Положення, - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за правопорушення, передбачені в абз. 3 п. 2 цього Положення, - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 10 цього ж Положення визначено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
Оскільки Відповідач допустив порушення вимог законодавства в галузі електроенергетики, постанову про застосування штрафу не оскаржив, штраф добровільно не сплатив, суд дійшов висновку, що вимоги Позивача про стягнення з ДП «Красноармійськвугілля» суми штрафу є законними і обґрунтованими.
З приводу посилання представника Відповідача на складне фінансове становище як на підставу для відмови в задоволенні позовних вимог, суд відзначає, що майновий стан правопорушника враховується під час визначення розміру адміністративного стягнення, проте постанова про застосування штрафу в сумі 1 020,00 грн. Відповідачем оскаржена не була, тому зазначена обставина не може слугувати підставою для залишення позову без задоволення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч.2 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення увалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки Позивачем - суб'єктом владних повноважень не були понесені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз, суд дійшов висновку, що судові витрати не підлягають стягненню з Відповідача.
Керуючись Конституцією України, ст.ст.2-15, 17-20, 69-72, 94, 98, 159-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов Прокурора Кіровського району міста Донецька в інтересах Держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Красноармійськвугілля» про стягнення штрафу в сумі 1 020,00 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Красноармійськвугілля» (код ЄДРПОУ 32087941) на користь Державного бюджету України суму штрафу в розмірі 1 020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 коп. на підставі постанови Держенергонагляду від 19 червня 2012 року № 02/18-12-108.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено в судовому засіданні 18 жовтня 2012 року.
Постанова складена у повному обсязі і підписана 22 жовтня 2012 року.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кравченко Т.О.